تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۷ | 13:29 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

برای بدست آوردن نتیجه خوب از عمل جراحی تعویض مفصل یا آرتروپلاستی زانو باید بعد از جراحی نکات متعددی را رعایت کرد. بدون رعایت این نکات دیر یا زود مفصل مصنوعی دچار مشکل میشود. این فکر که پزشک جراح ارتوپد موقع عمل جراحی تمام کارها را انجام داده و عمل با موفقیت تمام شده درست نیست. بسیاری کارها و مراقبت ها هستند که باید بعد از جراحی انجام شوند.

بعد از جراحی تعویض مفصل زانو باید از انجام ورزش های شدید بدنی اجتناب کرد. خم کردن شدید مفصل زانو ممکن است موجب آسیب دیدن آن شود پس باید از این کار اجتناب کرد. بطور مثال استفاده از توالت های سنتی بعد از جراحی درست نیست. مفاصل طبیعی بدن همه انسانها با کهولت دچار سائیدگی و تخریب میشوند. این جرئی از روند طبیعی پیری است. پس مفاصل بدن و از جمله مفصل زانو عمر محدودی دارد. نمیتوان از مفصل مصنوعی انتظار عمری ابدی داشت.

با تکنولوژی فعلی عمر و زمان کارکرد مفصل مصنوعی زانو از مفصل طبیعی کمتر است وهمانند مفاصل طبیعی، این مفصل هم بعد از مدتی دچار سائیدگی و تخریب میشود. فعالیت های بدنی شدید و اعمال فشار زیاد بر این مفاصل طول عمر آنها را کاهش میدهد. معمولا بعد از جراحی، بیمار میتواند با واکر یا عصای زیر بغل راه برود ولی تا چند هفته برای انجام کارهای روزمره به کمک نیاز دارد که باید در برنامه ریزی قبل از جراحی به این نکته توجه داشت.

بیمار باید تغییراتی را در وضعیت محل زندگی ایجاد کرده و باید اقداماتی را در منزل انجام دهد تا از زمین خوردن خود جلوگیری کند. زمین خوردن میتواند موجب شکسته شدن استخوان های اطراف مفصل مصنوعی شده و در این وضعیت درمان شکستگی بسیار مشکل تر و پر عارضه تر از شکستگی در فردی است که مفصل مصنوعی ندارد.

         159

رعایت موارد زیر بعد از تعویض مفصل زانو ضروری است

 • باید در حمام دستگیره هایی روی دیوار نصب شود تا در هنگام تغییر وضعیت از آنها استفاده کرده و از لیز خوردن جلوگیری شود.
 •  دو طرف پله ها باید دستگیره داشته باشد تا بیمار در حین بالا و پایین رفتن از پله از آنها استفاده کند.
 •  صندلی حمام باید پایدار باشد و لیز نخورد.
 •  تمام فرش های لغزنده و سیم های برق رها شده در کف منزل باید جمع آوری شوند تا احتمال زمین خوردن بیمار کاهش یابد.
 •  یک صندلی مناسب برای بیمار یک صندلی محکم است که محل نشیمن آن زیاد نرم نباشد و در موقع نشستن روی آن در حالیکه کف پاها روی زمین قرار میگیرد نباید زانو ها بالاتر از مفصل ران قرار بگیرند. صندلی باید دو دسته داشته باشد و پشتی آن محکم باشد.
 •  بیمار باید همیشه یک بالشت کمی سفت داشته باشد تا روی صندلی ماشین یا مبل یا صندلی بگذارد بطوریکه زانوهای وی پایین تر از سطح مفصل هیپ قرار بگیرد.
 •  صندلی بخصوص صندلی که پشت میز غذاخوری قرار گرفته است باید پایه بلندتر از معمول داشته باشد.
 •  باید برای همیشه از توالت پایه دار (فرنگی) استفاده کرد. ارتفاع محل نشستن این توالت باید کمی بالاتر از معمول باشد.
 •  برای پوشیدن و درآوردن جوراب و کفش باید از پاشنه کش بلند استفاده شود تا مفصل زیاد خم نشود.
 • درد معیار درستی نیست تا بر اساس آن متوجه شوید آیا حرکتی را میتوانید انجام دهید یا خیر

 

همچنین به نکات زیر توجه کنید

 • تا وقتی مفصل مصنوعی در بدن وجود دارد هر وقت کار دندانپزشکی برای بیمار انجام میشود باید به دندانپزشک خود اطلاع دهد تا برای مدتی برای وی داروی آنتی بیوتیک تجویز کند چون میکروب ها میتوانند در موقع دستکاری محوطه دهان و دندان در موقع اعمال دندانپزشکی از راه خون به محل مفصل مصنوعی رفته و در آن محل ایجاد عفونت کنند.
 • بیمار ممکن است قدری بیحسی یا گزگز اطراف محل شکاف جراحی خود احساس کند که طبیعی است.
 • ممکن است در فرودگاه ها در حین عبور از دروازه های امنیتی کشف فلز آلارم اخطار به صدا درآید. باید این نکته را به ماموران امنیتی اطلاع داد و بهتر است از قبل گواهی از پزشک ارتوپد معالج دریافت شود که در بدن فرد مفصل مصنوعی حاوی فلز در ناحیه زانو وجود دارد.
 • باید همیشه سعی کرد تمرینات سبک بدنی را تا آخر عمر ادامه داد تا حرکات مفصل و قدرت عضلات حفظ شود. بیمار بعد از شش تا هشت هفته میتواند شنا کند که فعالیت ورزشی سودمندی است. دوچرخه سواری روی زمین بدون شیب هم ورزش مناسبی است ولی ورزش هایی را که در آنها به مفصل ضربه وارد میشود مثل تنیس، بدمینگتون، فوتبال و پرش مناسب نیستند.
 • بیمار نباید اشیاء سنگین را حمل کند. بهتر است خریدهای روزانه خود را با چرخ دستی کوچکی به منزل ببرد.
هر چند وقت یکبار تا آخر عمرباید به پزشک معالج ارتوپد مراجعه کرد تا از صحت کارکرد مفصل مصنوعی مطمئن شد. بعضی از مشکلات ممکن است برای مفصل مصنوعی بوجود بیاید که در ابتدا ممکن است علامتی نداشته باشد و فرد متوجه آن نشود و اگر  بیمار در همین مراحل اولیه درمان نشود و  تنها هنگامی به پزشک مراجعه کند که ناراحتی برایش ایجاد شده باشد، ممکن است وقت را برای درمان مناسب و موثر از دست داده و برای درمان دیر شده باشد. ممانعت از این وضعیت با معاینه و عکس برداری مرتب و با فواصل سالانه مشخص زیر نظر پزشک جراح ارتوپد است.

 


برچسب‌ها: زانو درد, درمان زانو درد, تعویض مفصل زانو, ساییدگی کشکک زانو, ورزش درمانی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۷ | 13:2 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

درمان بیماری, فیزیوتراپی, آسیب‌های نخاعی

 

طب فیزیكی و توانبخشی، شاخه‌ای از پزشكی است كه هدف آن، افزایش و بازیابی توانایی عملی و كیفیت زندگی برای افرادی است كه دچار آسیب‌های فیزیكی (از جمله سوختگی‌ها) یا معلولیت‌های ناشی از یك بیماری (قلبی، عروقی، اطفال و سالمندی)، جراحت‌ها (ماهیچه‌ای، استخوانی، بافت‌ها و سیستم عصبی) یا روش‌های جراحی شده‌اند و اقدامات آن، از طریق استفاده تركیبی از داروها، شیوه‌های درمانی، فیزیكی، آموزش‌های مربوط به ورزش‌درمانی، تغییرات حركتی، فعالیت‌ها و نیز تجهیزات و ابزارهای كمك‌كننده ارتوپدی (آتل‌ها)، پروتزها و روش‌های آموزشی جدید صورت می‌گیرد.

توانبخشی فیزیكی علاوه بر بیماران آسیب‌های حركتی، مشمول بیمارانی نیز می‌شود كه دچار حداقل چالش‌های فیزیكی شده، اما با یك واقعه تاثیرگذار بر زندگی ـ مانند شیمی‌درمانی برای انواع سرطان‌ها یا جراحی‌ها ـ روبه‌رو شده‌اند.

پزشكان طب فیزیكی و توانبخشی، ممكن است برای جمع‌آوری اطلاعات مفید از سیستم عصبی برای تشخیص و پیگیری اختلالات مختلف عصبی ماهیچه‌ای، از روش‌های تشخیص الكتریكی استفاده كنند كه شامل تحریك الكتریكی اعصاب مركزی و سنجش پاسخ‌های اعصاب و نیز شناسایی پتانسیل الكتریكی ایجاد شده از فیبرهای ماهیچه‌ای (با وارد كردن سوزن الكترودها به داخل ماهیچه‌ها) است.

بیماری‌های شایعی كه از سوی اینگونه پزشكان، درمان می‌شود شامل قطع عضو، آسیب‌های نخاعی، آسیب‌های ورزشی، سكته مغزی، سندروم‌های درد ماهیچه‌ای اسكلتی مانند دردهای كمر، فیبرومیالژی و آسیب مغزی تروماتیك می‌شود.


توانبخشی در بیماری‌های عصبی ـ ماهیچه‌ای:                                                                 بیشتر بیماری‌های عصبی ـ ماهیچه‌ای (NMDS) غیرقابل درمان هستند، با این حال یك برنامه توانبخشی موثر می‌تواند به حفظ كیفیت زندگی بیمار كمك كند و عملكردهای فیزیكی و روانی بیمار را به حداكثر و امراض ثانویه پزشكی را به حداقل برساند و نیز از نقص عضوهای فیزیكی جلوگیری كند یا باعث كاهش آنها شود و به بیمار امكان ورود به اجتماع بدهد.

روش‌های درمانی مانند انواع حركات و ورزش‌های تقویت‌كننده همراه با مداخله‌های جراحی مناسب، می‌تواند در این زمینه موثر واقع شود. ولی امروزه ابزارهای انعطاف‌پذیر مانند ویلچرها و بالابرها، اغلب به همراه تكنولوژی كامپیوتری، استراتژی‌های بهتری را برای بهبود حركت بیماران فراهم می‌كنند.

همچنین ورزش‌های مقاومتی و ایروبیك نیز ممكن است باعث بهبود عملكرد و استقلال بیشتر بیماران در فعالیت‌های زندگی روزمره شود.
در این میان، پیشرفت تكنولوژی دستگاه‌های تهویه با فشار مثبت توانسته است، نقش مهمی در كاهش بروز امراض ریوی در بیماران NMDS داشته باشد.

گفتنی است، كنترل همه‌جانبه این بیماری‌ها، معمولا نیاز به یك سیستم چند رشته‌ای و تیمی از پزشكان، پرستاران، فیزیوتراپیست‌ها، مشاوران اجتماعی، فنی و روان‌شناسان دارد.

توانبخشی در دیسك گردن:                                                                                                    این اختلال می‌تواند منجر به آنومالی‌های حسی، حركتی یا رفلكس شود. توانبخشی در این بیماری می‌تواند شامل فیزیوتراپی، درمان‌های متمركز حمایتی (مانند روش مكنزی) همراه با ورزش‌های ایروبیك باشد. در روش مكنزی، شخصی‌سازی درمان و آموزش بیمار حائز اهمیت است.

چرا كه یك حركت (مانند حركات كششی) ممكن است به برخی بیماران كمك كند، ولی در سایر بیماران، باعث وخیم‌تر شدن علائم شود. بنابراین حركات ورزشی و هماهنگ عضلات گردن، شانه و كتف، باید با توجه به وضعیت بیمار صورت گیرد.

توانبخشی در آرتریت و اختلالات بافت پیوندی:                                                                    لوپوس اریتماتوزسیستمیك (SLE) به بیماری التهابی بافت‌های پیوندی گفته می‌شود. SLE می‌تواند با كمپلكس‌های خود ایمنی و آنتی‌بادی‌ها بر بسیاری از سیستم‌ها و اندام‌های بدن تاثیر بگذارد كه مشخصه آن، ایجاد لكه‌هایی بر گونه‌، بینی و اندام‌های انتهایی (مانند دست و پا) است.
توانبخشی برای SLE می‌تواند شامل درمان فیزیكی، كار درمانگری، گفتاردرمانی، درمان‌های تفریحی یا تركیبی از آنها باشد.

در درمان فیزیكی، برنامه‌ریزی مفید برای كمك به كاهش درد، خشكی و التهاب صورت می‌گیرد. ورزش‌های ایروبیك می‌تواند در مبتلایان آرتریت موثر واقع شود، همچنین ورزش‌های ایزومتریك برای بیماران دارای التهاب بخصوص در ناحیه مفصل ران و زانو مفید است و ورزش‌های ایزوتونیك نیز برای كاهش التهاب، ‌كارایی دارد.


توانبخشی در بیماری استئوآرتریت:                                                                                         استئوآرتریت یك بیماری مزمن است كه مفاصل بزرگ و سنگین وزن را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث درد و تورم آنها می‌شود. توانبخشی در این بیماری می‌تواند به شكل‌های مختلف از جمله فیزیوتراپی، كار درمانگری، درمان دارویی، تزریقات داخل مفصلی و جراحی صورت بگیرد.

یك برنامه فیزیوتراپی با تكیه بر تقویت زانوها، ورزش‌های كششی (كه میزان حركت را افزایش می‌دهد) و شنا می‌تواند مفید واقع شود و نیز سایر روش‌های درمانی فیزیوتراپی مانند الكتروتراپی و ترموتراپی مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاو بر این، تغییر در شیوه زندگی بخصوص اقدام در جهت كاهش وزن نیز از مولفه‌های اصلی در كنترل استئوآرتریت است.

كار درمانگری ممكن است با تكیه بر تكنیك‌های محافظت از مفصل، آتل‌بندی دست بخصوص اولین مفصل آن، ضرورت پیدا كند. درمان اولیه دارویی می‌تواند شامل تزریق كورتیكواستروئیدها، داروهای ضدالتهاب و نیز داروی اتودولاك به همراه استامینوفن باشد.

تزریق استروئید (حداكثر سه تزریق در سال برای هر مفصل استئوآرتریتی)، اثر ضدالتهاب و بهبود درد را به همراه دارد و در صورت درد شدید، داروهای مسكن قوی (مخدر) تجویز می‌شود.


توانبخشی در بیماری آمیوتروفیك جانبی (ALS):                                                                       در این بیماری، نورون‌های حركتی به‌تدریج كاهش می‌یابند و از دست می‌روند.
فیزیوتراپی برای ورزش‌های مچ پا و ورزش‌هایی كه باعث قوی‌تر شدن ماهیچه‌های ضعیف چهارسر می‌شوند، برای به حداقل رساندن ضعف پا و پیشگیری از  زمین‌ خوردن‌ها انجام می‌شود، ضمن این كه استفاده از ویلچر نیز ضروری به نظر می‌رسد.


توانبخشی در بیماری سرطان:                                                                                           سرطان به عنوان یك بیماری كه اغلب مرگ غیرقابل انتظار را به همراه دارد، بار جسمی و روانی شدیدی را بر خانواده، دوستان، اجتماع و سایر منابع اجتماعی تحمیل می‌‌كند.
هدف از توانبخشی بیماران مبتلا به سرطان، حمایت روانی، بهینه‌سازی عملكرد جسمی و حضور اجتماعی آنهاست.
در این ارتباط، بیماران، اعضای خانواده و سایر عوامل تاثیرگذار، باید در این فرآیند، مشاركت فعال داشته باشند. در این میان نقش آنكولوژی (سرطان‌شناسی) و پرستاری در توانبخشی سرطان حائز اهمیت است.

مداخلات درمانی می‌تواند عامل كمك به بیمار با ورزش‌ها، حركت روی دستگاه‌ها، فعالیت‌های خود مراقبتی، تكنیك‌های گفتاردرمانی و بلع باشد.

همچنین پرستاران با آگاهی از استرس‌های عاطفی، خانوادگی و مسائل سازگاری با شرایط، گاهی نقش یك مشاور را در حمایت احساسی بیمار و خانواده او دارند و مسئول مراقبت‌های پوستی، كنترل روده و مثانه و آموزش‌های لازم در این زمینه هستند.

مددكاران اجتماعی نیز نقش مهمی را در حمایت احساسی، كمك‌های مالی، تغییر در شیوه زندگی، خدمات مراقبت در خانه و انتقال بیماران به مراكز درمانی ایفا می‌كنند.

همچنین روان‌شناسان می‌توانند به كاهش افسردگی معمول در این بیماران كمك كنند و متخصصان تغذیه نیز با ارزیابی وضعیت تغذیه‌ای و توصیه‌های مرتبط با رژیم‌های خاص بیمار، در توانبخشی این‌گونه بیماران، نقش موثری دارند.


وقتی متخصصان توانبخشی به كمك بیماران می‌آیند
فیزیوتراپی یكی از حرفه‌های مراقبت از سلامت است كه با پیشگیری، تشخیص، مداخله در درمان و توانبخشی، سلامت فیزیكی، فیزیولوژیكی، احساسی و اجتماعی بیماران را با استفاده از دانش و مهارت‌های منحصر به فرد فیزیوتراپیست‌ها بهبود می‌بخشد.

فرآیند توانبخشی با پزشك اولیه بیمار آغاز می‌شود كه نیازهای افراد و مسائل مربوط به ناراحتی‌های فیزیكی یا حركتی را ارزیابی می‌كند تا بر اساس آن، مورد رسیدگی قرار گیرد كه ممكن است به استراتژی‌های كنترل درد و ایجاد یك برنامه خودمراقبتی و ورزش‌هایی بینجامد كه بیمار می‌تواند در خانه انجام دهد.

در این ارتباط، علاوه بر خدمات فیزیوتراپیست‌ها، یك كاردرمانگر نیز ممكن است برای اجرای برنامه‌های توانبخشی، مناسب تشخیص داده شود.
درباره بیماران سرپایی، توانبخشی می‌تواند منحصر به اماكن درمانی مانند بیمارستان‌ها یا مراكز درمانی فیزیوتراپی نباشد و فیزیوتراپ‌هایی برای كارهای غیروابسته به دفتر كار انتخاب شوند؛ ‌چراكه در برخی موارد ممكن است نیاز به انجام درمان‌های فیزیكی در خانه بیمار باشد، در حالی كه شروع درمان‌ها برای برخی بیماران (مانند بیمارانی كه مفصل مصنوعی دست و پا دریافت كرده‌اند)‌، بلافاصله پس از جراحی و قبل از ترك بیمارستان صورت می‌گیرد.

در مورد بیمارانی كه از یك جراحت یا وضعیت مزمن رنج می‌برند، توانبخشی اغلب تحت راهنمایی و نظارت فیزیوتراپ‌ها صورت می‌گیرد، اما برخی ورزش‌ها می‌تواند در خانه و بدون نظارت انجام شود.

مهم‌ترین هشدار برای هر توانبخشی فیزیكی یا ورزشی، اجتناب از هرگونه فعالیتی است كه دردها را تشدید كند یا باعث درد جدیدی شود كه متعاقب آن یك آسیب جدید اتفاق می‌افتد یا بر اثر التهاب جراحت قبلی بروز می‌كند.


منبع : جام جم آنلاین


برچسب‌ها: توانبخشی, درمان بیماریها, درمان با طب فیزیكی و توانبخشی, استئوآرتریت, دیسك گردن, آرتریت و اختلالات بافت پیوندی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۷ | 12:55 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

سبوس جو دوسر خواص زیادی دارد که باورتان نمی‌شود. این ماده‌ی غذایی به لاغری کمک می‌کند، ضد دیابت است، کلسترول را پایین می‌آورد و غیره.

در این مطلب شما را با گلچینی از خواص این ماده‌ی غذایی مفید آشنا می‌کنیم. با ما همراه باشید.

 

 سبوس جو دوسر همیار لاغری

به عقیده‌ی متخصصان تغذیه مصرف منظم سبوس جو دوسر به لاغری کمک می‌کند. اگر می‌پرسید چرا باید بگوییم که این ماده‌ی غذایی جلوی اشتها را می‌گیرد و باعث سیری طولانی مدتی می‌شود. سبوس جو دوسر سرشار از فیبرهای محلول در آب و فیبر پکتین است و می‌دانید که فیبرها به لاغری کمک زیادی می‌کنند. اگر در طول صرف غذا از این ماده‌ی غذایی میل کنید و آب کافی بنوشید فیبرهای موجود در آن داخل معده حجیم شده و به سرعت احساس سیری ایجاد می‌کنند.

از این‌ها گذشته سبوس جو دوسر اجازه‌ی انباشته شدن کالری‌ها در روده را نمی‌دهد. سبوس خاصیت چسبندگی بالایی دارد و برای همین به مواد مغذی و کالری‌های اطراف خود می‌چسبد. در نتیجه اجازه نمی‌دهد که کالری‌ها وارد خون بشوند و آن‌ها را از طریق مدفوع از بدن خارج می‌کند.

 

سبوس جو دوسر میزان کلسترول خون را پایین می‌آورد

اگر به طور مرتب و کافی از فیبرهای موجود در سبوس جو دوسر بهره‌مند شوید میزان کلسترول خونتان به میزان 15 درصد کاهش می‌یابد. نتایج پژوهشی که در سال 2002 در استرالیا انجام شد نشان می‌دهد که میزان بالای فیبرهای محلول در آب باعث دفع کلسترول از طریق مدفوع شده و میزان تولید آن از طریق کبد را کاهش می‌دهد.

متخصصان توصیه می‌کنند این افراد هر روز قبل از هر وعده‌ی غذایی 3 قاشق غذاخوری سبوس جو دوسر را در یک لیوان آب ریخته و میل کنند. باید توجه داشته باشید که سبوس جو دوسر نمی‌تواند جایگزینی برای دارو باشد اما از افزایش کلسترول جلوگیری کرده و به درمان آن کمک می‌کند.

سبوس جو دوسر منبع فوق‌العاده‌ی املاح معدنی و ویتامین‌هایی مانند ویتامین B، E، زینک (روی)، منگنز و غیره است که محافظ خاصیت ارتجاعی پوست می‌باشند

سبوس جو دوسر از ابتلا به سرطان کلون پیشگیری می‌کند

همه ساله 36000 مورد جدید ابتلا به سرطان کلون شناسایی می‌شود. اگر سبوس جو دوسر به طور مرتب مصرف شود نقش مهمی در جهت پیشگیری از این بیماری ایفا می‌کند. افراد حساس فیبرهای موجود در این ماده غذایی راحت‌تر از فیبرهای موجود در سبوس گندم تحمل می‌کنند.

برای توضیح مکانیسم پیشگیرانه‌ی این ماده‌ی غذایی باید بگوییم زمانی که فیبرهای سبوس جو دوسر پُر از آب می‌شود یک لایه‌ی محافظتی بین ضایعات و توکسین های سرطان‌زای حاصل از مواد غذایی صنعتی (فلزات سنگین، آفت کش‌ها، رنگ‌های خوراکی، افزودنی‌ها، چربی‌های مضر) و جداره‌ی کلون تشکیل می‌دهد. در نتیجه از رشد سلول‌های سرطان‌زا جلوگیری می‌کند.

توصیه می‌کنیم هر روز عصر 3 تا 4 قاشق غذا خوری سبوس جو دوسر را با یک لیوان آب میل کنید.

 

سبوس جو دوسر، یبوست را از بین می‌برد

از هر سه زن یک زن از یبوست رنج می‌برد و نصف این افراد دچار یبوست مزمن هستند. سبوس جو دوسر یک روش ساده برای مقابله با این مشکل محسوب می‌شود. اگر دنبال دلیلش می‌گردید باید بگوییم که این ماده‌ی غذایی می‌تواند تا 30 برابر حجم خود، آب جذب کند و باعث حجیم شدن مدفوع در روده ها شود. به همین دلیل روده ها مدفوع را راحت‌تر دفع می‌کنند.

توصیه می‌کنیم روزانه و قبل از غذا 3 قاشق غذاخوری سبوس جو دوسر  را با یک لیوان آب میل کنید. اگر چه ممکن است مشکل به سرعت رفع نشود اما مصرف منظم آن به مرور یبوست را از بین می‌برد.

جو دوسر

سبوس جو دوسر باعث شفافیت پوست می‌شود

سبوس جو دوسر منبع فوق‌العاده‌ی املاح معدنی و ویتامین‌هایی مانند ویتامین B، E، زینک (روی)، منگنز و غیره است که محافظ خاصیت ارتجاعی پوست می‌باشند. این ماده‌ی غذایی به ویژه بهترین منبع ویتامین B2 محسوب می‌شود که تأثیر زیادی روی محافظت از پوست، مو و ناخن‌ها دارد. توصیه می‌کنیم برای داشتن پوستی شفاف و زیبا هر روز صبح‌ها و برای صبحانه 2 قاشق غذاخوری سبوس جو دو سر را یک لیوان مایعات میل کنید.

 

سبوس جو دوسر از ابتلا به دیابت پیشگیری می‌کند

با وجود این که برای پیشگیری از دیابت هیچ چیز مانند کاهش مصرف قند و ورزش موثر نیست اما با این حال سبوس جو دو سر سرعت جذب قندها را کاهش می‌دهد. نتایج یک پژوهش کانادایی که در سال 2002 انجام شد نشان می‌دهد بتاگلوکان که یک فیبر محلول در آب است و به میزان زیادی در این ماده‌ی غذایی وجود دارد سرعت جذب قندها را کاهش می‌دهد و قند خون و نیاز به انسولین را پایین می‌آورد. افرادی که مستعد ابتلا به دیابت هستند می‌توانند روزانه قبل از دو وعده‌ی اصلی 2 قاشق غذاخوری سبوس جو دو سر را با یک لیوان آب میل کنند. توجه داشته باشید که سبوس جو دوسر نمی‌تواند جایگزین دارو شود اما می‌تواند از ابتلا به این بیماری پیشگیری کرده و در درمان آن موثر باشد.

 بلغور از دانه‌ی جو دو سر درست می‌شود و سرشار از کالری و گلوسیدها بوده و فیبر کمی دارد. سبوس از پوشش فیبردار جو دوسر حاصل می‌شود که سرشار از بتا گلوکان است و این فیبر اصلی‌ترین و مهم‌ترین فیبر موجود در آن است.

تمام خواصی که در این مطلب ذکر شد متعلق به سبوس جو دوسر می‌باشد نه بلغور جو دو سر. علاوه بر این سبوس جو دو سر سرشار از پروتئین است. می‌توانید از این ماده‌ی غذایی در تهیه‌ی کیک، بیسکویت، مافین، خمیر پیتزا و غیره استفاده کنید.منبع:آکاایران


برچسب‌ها: خواص سبوس جو, درمان یبوست, دیابت, کلسترول خون, شفافیت پوست


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۷ | 12:50 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ


ضرب المثل "خوردن یک سیب در روز شما را از دکتر بی نیاز می کند" را به "خوردن یک لیوان آب سیب در روز شما را از مراجعه به متخصص قلب، بی نیاز می کند"، تغییر دهید.

سکته قلبی


چرا که گروهی از محققان دانشکده پزشکی "یو سی" در ایالات متحده آمریکا دریافته اند که نوشیدن آب سیب، از ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و نهایتا سکته های قلبی، پیشگیری می کند.

به گزارش خبرگزاری بی بی سی، دانشمندان، این اثرات مثبت را ناشی از وجود "فیتو نوترینت ها" می ‌دانند.

بررسی های متعدد دانشمندان، حاکی از آن است که "فیتونوترینت ها" در کاهش LDL (کلسترول بد) بسیار کارآمد هستند و از اکسید شدن آن جلوگیری می کنند و در واقع خاصیت آنتی اکسیدانی دارند.

چرا که زمانی که LDL اکسید می شود، موادی به نام "پلاک" را به وجود می آورد که پلاک ‌ها با چسبیدن به دیواره عروق، باعث تنگ شدن دیواره رگ ها شده، تصلب شرائین و سکته‌های قلبی را موجب می شوند.

"دایان هیسون" متخصص تغذیه و  رئیس تیم تحقیق می گوید:

" تحقیقات قبلی نیز نشانگر آن بود که مصرف میوه و سبزی از خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی می کاهد، اما این اولین تحقیق کلینیکی است که به بررسی ترکیبات فعال و سودمند در آب سیب و میوه سیب می پردازد."

جالب است بدانید که این بررسی ها نشان داد که تنها پس از شش هفته نوشیدن آب سیب، اثرات سودمند آن ظاهر می شود.

خانم هیسون، معتقد است که "تنها با ایجاد این تغییر کوچک در رژیم غذایی و گنجاندن میزان متوسطی از آب سیب(1 لیوان آب سیب خالص یا دو عدد سیب کامل) در برنامه غذایی روزانه قادر به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی به طرز چشمگیری خواهیم بود.برچسب‌ها: سکته قلبی, درمان باخوردن آب سیب, رژیم غذایی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۷ | 12:40 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

چگونه شكستگی را تشخیص دهیم؟

 

آیا نمی‌دانید چه علائم و نشانه‌هایی شك شما در شکستگی را به یقین تبدیل می‌كند. در این زمان چه می‌كنید؟

فرض كنید همسر شما برای تعویض لامپ روشنایی سقف به بالای نردبان رفته آن را نصب كرده است اما وقتی قصد پایین آمدن از نردبان را دارد ناگهان یكی از پله‌های نردبان شكسته و او به پایین سقوط می‌كند. دست او بسیار درد می‌كند و شما را نگران كرده است.

دستش را بررسی می‌كنید و مشكوك به شكستگی می‌شوید.

معمولا تشخیص شكستگی توسط افراد غیرمتخصص كار آسانی نیست، اما زمانی كه مشكوك هستید فرض را بر شكستگی بگذارید.

شكستگی یا ترك‌خوردگی بر اثر از بین رفتن تداوم و پیوستگی استخوان‌های بدن ایجاد می‌شود. شكستگی به 2 نوع باز و بسته تقسیم می‌شود؛ در شكستگی باز، پوست روی قسمت شكسته بر اثر بیرون زدن استخوان یا بر اثر ضربه مستقیم هنگام شكستگی، بریده یا پاره می‌شود، اما در شكستگی بسته پوست پاره نشده و هیچ زخمی در محل شكستگی دیده نمی‌شود.

معمولا در شكستگی‌های باز، به دلیل وجود زخم خونریزی دهنده احتمال عفونت بسیار زیاد و در مقایسه با شكستگی‌های بسته خطرناك‌ترند. در حقیقت مشكل واقعی خود شكستگی نیست بلكه خطری است كه استخوان شكسته برای اعضای حیاتی كنار خود دارد.

 

به دنبال چه باید بود؟
1 ـ تورم:
این علامت بلافاصله بعد از شكستگی اتفاق می‌افتد. معمولا در شكستگی‌ها لبه‌های تیز استخوان شكسته باعث پاره یا بریده شدن قسمتی از بافت و برخی عروق كنار محل آسیب دیده شده و منجر به خونریزی و التهاب ناحیه می‌شود.

 

2 ـ تغییر شكل:
معمولا بر اثر بروز شكستگی ممكن است تغییر شكل، كوتاه‌شدگی یا زاویه‌دار شدن استخوان در محل آسیب دیده رویت شود. البته در ترك‌خوردگی یا مو برداشتن، بد شكلی قابل رویت نیست. برای بررسی تغییر شكل، عضو آسیب‌دیده را با عضو سالم طرف دیگر مقایسه كنید.

 

3 ـ لمس دردناك:
یكی از علائم قابل اعتماد شكستگی به حساب می‌آید. معمولا حساسیت به درد تنها در محل آسیب‌دیده وجود دارد و غالبا مصدوم می‌تواند نقطه درد را با انگشت نشان دهد. برای پیدا كردن محل شكستگی پوشش عضو را كنار بزنید و به آرامی طول استخوان را لمس كنید. نقطه‌ای كه به لمس حساس بود و درد گرفت می‌تواند محل شكستگی باشد.

 

4 ـ ناكار شدن عضو آسیب‌دیده:
اگر عضو شكسته باشد با حركت دردناك می‌شود. در این زمان مصدوم به دلیل درد زیاد از به كارگیری عضو امتناع ورزیده و عضو در حركت ناتوان می‌شود. البته توجه داشته باشید، احتمال دارد مصدوم با تحمل درد، عضو را تكان دهد.

 

5 ـ احساس ساییده شدن دو سر شكسته استخوان:
گاهی مصدوم هنگام بروز شكستگی صدای شكسته شدن استخوان یا در زمان حركت عضو، صدای ساییده شدن دو سر استخوان را احساس می‌كند. این علامت نشانه حتمی شكستگی است.

 

6 ـ لمس فاصله بین دو سر استخوان شكسته:
در صورت لمس این فاصله شكستگی محرز است.

 

7 ـ‌ تغییر رنگ ناحیه آسیب‌دیده:
معمولا آخرین و دیررس‌ترین علامتی كه نشان‌دهنده شكستگی است رنگ پریدگی یا كبودی در محل شكستگی است كه معمولا یك ساعت بعد از شكستگی اتفاق می‌افتد.منبع : جام جم آنلاین


برچسب‌ها: شکستگی, تورم, علائم شکستگی, تشخیص شکستگی, درمان شکستگی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۷ | 12:35 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

این آسیب در افراد دیابتی باعث می‌شود تا انتقال پیام‌ها به مغز و سایر قسمت‌های بدن مختل شود. این باعث خواب رفتن ( كاهش حس ) و یا سوزن سوزن شدن دردناك می‌شود.

هم‌چنین باعث:
1- كاهش قدرت درك حس در قسمت‌های مختلف بدن می‌شود.
2- كاهش توانائی قلب برای برآورده كردن نیازهای بدن
3- كاهش توانائی روده‌ها برای هضم غذاها
4- كاهش توانائی برای بدست آوردن نعوظ مردان.

چه چیزی باعث نوروپاتی دیابتی می‌شود؟
وقتی قند در خون زیاد باشد ، به عروق و عصب‌ها آسیب می‌رساند. پس عدم كنترل قند خون باعث این حالت می‌شود و این قضیه در مردان شیوع بیشتری نسبت به زنان دارد. پس برای كنترل نوروپاتی و پیشگیری آن بهترین راه كنترل قند خون با رژیم ، ورزش و مصرف دارو می‌باشد.

از كجا می‌فهمید كه دچار نوروپاتی شده‌اید؟
1- خواب رفتگی در پاها ، انگشتان
2- بریدگی‌ها و آسیب‌های پای شما آن طوریكه انتظار دارید شما را اذیت نمی‌كنند.
3- درد یا احساس سوزش در پاهای شما
4- احساس گیجی كه منجربه افتادن شما شود.
5- اسهال یا یبوست
6- عدم قدرت درایجاد نعوظ
اگر اعصاب پای شما تخریب شدند شما درد كه یك احساس هشدار دهنده است را حس نخواهید كرد و بنابراین اگر پای شما زخم یا ترك داشته باشد شما متوجه نخواهید شد و عفونی شده و منجربه عواقب بعدی خواهد شد.

پیشگیری از مشكلات پا در نوروپاتی دیابتی :
1- پاهای خود را هر روز چك كنید. با یك آینه زیر پای خود را مشاهده كنید.
2- با ایجاد علائم قرمزی ، تورم ، عفونت ، درد ، سوزن سوزن شدن یا خواب رفتن در هر قسمت از پا سریع به دكتر خود زنگ بزنید.
3- هر روز داخل كفش خود را از نظر سنگ‌ریزه و یا پارگی لایه های داخلی آن چك كنید.
4- ( حداقل سالی یك‌بار ) برای معاینه پا به پزشك مراجعه كنید و هر گاه علائم فوق ( در شماره 2 ) را مشاهده كردید هر چه سریع‌تر مراجعه كنید.

كفش مناسب انتخاب كنید. شایع‌ترین علت زخم پا كفش‌های نو یا كفش‌های با اندازه نامناسب هستند. كفش با اندازه مناسب و دارای قوس محافظتی خوب را بخرید كفش از جنس چرم نرم بخرید. هیچ قسمت پای شما نباید تحت فشار باشد. برای این كه كاملاً مناسب پای شما باشد ، در انتهای روز برای خرید كفش مراجعه كنید كه پای شما كمی متورم است.

كفش‌های نو را اول برای مدت 2-1 ساعت بپوشید و سپس پای خود را از نظر نقاط قرمز بررسی كنید. سپس كفش‌ها را دیگر نپوشید تا لكه‌های قرمز برطرف شوند و سپس هر سه روز یك بار ساعتی بیشتر كفش را به پا كنید. بهترین رنگ برای جوراب شما رنگ سفید است تا كوچك‌ترین خونریزی و ترشح را نشان دهد. روزانه پای خود را در آب ولرم بشوئید. پای خود را خوب خشك كنید. بخصوص بین انگشتان را با یك حوله نرم و با فشار ملایم ( حوله را به پا نكشید ) پوست پای خود را با یك كرم یا لوسیون لانولین نرم نگه دارید ( بخصوص در پاشنه پایتان ) .

اگر پایتان زیاد عرق می‌كند ، به آنها قبل از پوشیدن جوراب و كفش پودر بپاشید. هیچگاه پای برهنه راه نروید. جوراب كشی ، نایلونی ، ‌جورابی كه داخلش درز داشته باشد و كش جوراب نپوشید.
پای خود را گرم نگه دارید ولی نزدیك سطوح داغ قرار ندهید.آب داغ ، پتوی برقی و بالشتك‌های حرار‌ت‌زا را روی پای خود نگذارید. پراكسید هیدروژن و ید روی پایتان استفاده نكنید و الكل را روی پای خود نمالید.
اگر انگشتان پای شما بهم می‌مالند بین آنها پشم گوسفند بگذارید. برای گرفتن ناخن‌هایتان ، اول پاهای خود را در آب گرم برای 10 دقیقه قرار دهید تا ناخن‌های شما نرم شوند. ناخن‌های خود را به صورت كاملاً صاف بگیرید. گوشه ناخن‌ها را نگیرید و نزدیك پوست نشوید.

در مورد كفش‌ها و جوراب‌ها:
1. كفش بدون جوراب نپوشید.
2. صندل و سایر كفش‌های جلوباز را نپوشید.
3. كفش پاشنه ‌بلند و نوك باریك نپوشید.
4. جوراب‌هائی بپوشید كه نرم باشند و 1 سانتی متر از شست پای شما بلندتر باشند.
5. كفش تنگ و ناراحت نپوشید. اگر با هیچ كفشی راحت نیستید ، كفش را سفارش دهید.

منبع:ایران سلامت

برچسب‌ها: نوروپاتی دیابتی, تورم, عفونت, پادرد, دیابت, کفش مناسب


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۷ | 12:17 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ
1. طبع آن خیلی گرم و خیلی خشك است.
۲. جهت تسكین دردهای عصبی سیاتیك خردل سیاه را خیس نموده بصورت ضماد بگذارند.
۳. جهت تسكین كمردرد و درد پهلو از ضماد دانه‌های خردل سیاه استفاده شود.
۴. ضماد خردل سیاه برای بیماری نقرس و رماتیسم مفید می‌باشد.
۵. جهت درمان رماتیسم خردل را در وان ریخته به مدت ۱۵ دقیقه در آب ۴۰ درجه آن استراحت كنند.
۶. جهت رفع یبوست یك قاشق غذاخوری دانه خردل سفید را چند روز در آب خیسانده سپس صبح ناشتا میل شود از مصرف زیاد این دانه خودداری شود.
۷. جهت درمان خیز عمومی بدن از خردل سفید یا سیاه می‌توان استفاده كرد.
برای مشاهده ادامه این پست به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.
۸. جهت رفع بلغم و بوی بد دهان ۱۰ گرم هلیله زرد، ۲۰ گرم خردل و ۲۰ گرم عاقرقرحا همه را نرم كوبیده صبح ناشتا دندان‌ها را مسواك كنند.
۹. جهت اندام‌های فلج خردل را در ظرفی ریخته حرارت داده همان طور كه داغ است به محل درد بمالند.
۱۰. جهت درمان سكته، تمام بدن را با آب گرم كه مخلوط خردل است بشویند.
۱۱. جهت درمان وزوز گوش پا را با خردل پاشویه كنند.
۱۲. مالش با روغن خردل سیاه بر آلت جهت نغوظ مفید است هنگام مقاربت باید پاك شود.
۱۳. خردل دفع كننده اخلاط از اعماق بدن است.
۱۴. برای تقویت ذهن و حافظه مفید می‌باشد.
۱۵. جهت درمان سردرد با عسل مخلوط نموده بر پیشانی بمالند.
۱۶. برای بیداركردن و به حال آوردن بیمار، در حال غش و صرع كمی از گرد آن را و یا چند قطره از دمكرده آن را داخل بینی بیمار بچكانند.
۱۷. عطسه‌آور می‌باشد چون گرد آن عطسه‌آور است.
۱۸. جهت شب‌كوری چند قطره از آب دمكرده خردل را همراه عسل در چشم بچكانند، البته با تجویز پزشك انجام شود.
۱۹. جهت ورم زیر زبان، سنگینی و سستی آن دمكرده خردل را همراه عسل مخلوط نموده مزمزه و یا این كه غرغره شود.
۲۰. جهت تنگی‌نفس و سرفه خردل را با عسل مخلوط نموده میل شود.
۲۱. جهت تقویت نیروی جنسی خردل را با عسل مخلوط نموده میل شود.
۲۲. جهت رفع صرع خردل را با تخم چغندر جوشانده میل كنند.
۲۳. اگر جوشانده تخم خردل را در سوراخ لانه مار بریزند مار را هلاك می‌كند.
۲۴. تخم خردل برای گرم‌مزاجان مضر است باید با سركه كاسنی میل شود.
۲۵. جهت زیك گرم اسانس خردل را با ۱۰ گرم الكل ۳۵ درجه مخلوط نموده به عضو فلج شده بمالند این محلول برای نقرس و رماتیسم نیز مفید می‌باشد.
۲۶. جهت درمان سیاتیك ۲۵۰ گرم آرد خردل، ۵ گرم فلفل سفید و ۵ گرم زنجبیل را با سكنجبین مخلوط نموده به صورت ضماد در محل درد بگذارند.
۲۷. جهت درمان استسقاء از دمكرده خردل سیاه استفاده شود.
۲۸. جهت درمان لكنت زبان مفید می‌باشد.
۲۹. جهت درمان انزال زودرس ۲۰ گرم خردل را با ۲ قطره سركه مخلوط نموده هنگام ناهار و شام میل شود.
۳۰. برای درد طحال و كبد مفید می‌باشد.
۳۱. جهت درمان چرك گلو با جوشانده آن غرغره شود.
۳۲. جهت تسكین درد ضرب‌خوردگی از ضماد برگ این گیاه استفاده شود.
۳۳. خردل برای بیماران ورم پروستات، تصلب شرائین، ورم كلیه، سكته مغزی، یبوست، سرطان، اسید اوریك و نقرس مضر می‌باشد.


منبع:طب سنتیبرچسب‌ها: خردل, درمان با خردل, طب سنتی, کمر درد, رماتیسم, سکته, سردرد


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۷ | 12:5 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

زالزالک و خواص آن - hawthorn


زالزالک و یا کویج با نام علمی Crataegus aronia یکی از گیاهانی است که در ایران از جمله در بلندی‌ های بالای 2500 متر در استان کهکیلویه و بویراحمد، استان اصفهان به خصوص شهرستان نجف آباد می ‌روید. این گیاه دارای دو نوع سفید و قرمز می باشد.

زالزالک و خواص آن

بد نیست بدانید در شمال ایران گونه‌ های وحشی زالزالک به شکل خودرو در جنگل ‌ها می‌ روید که به آن " ولیک" می گویند.

این میوه اگر چه جثه ‌ای کوچک دارد ولی بسیار پُرفایده و مغذی است و به رنگ ‌‌های زرد و نارنجی در اکثر نواحی معتدل می‌ روید.

رسیده ی این میوه، شیرین، گوشتی و دارای هسته ‌های زرد رنگ فراوان است که اگر با احتیاط مصرف نشود هسته‌ های آن می ‌تواند قاتل دندان‌‌ های شما باشد.

زالزالک و قلب شما

این میوه علاوه بر ویتامین‌ های A ، B، C و تانن دارای کلسیم و مختصری پکتین است که برای تقویت قلب و معده بسیار توصیه می ‌شود. مهم‌ ترین اثر زالزالک روی قلب، تنظیم کردن حرکات نامنظم آن است و از تپش قلب و ضربان شدید آن جلوگیری می ‌کند.

در اغلب کشورهای اروپایی خصوصا آلمان برای درمان بی ‌نظمی ضربان قلب از گیاه زالزالک استفاده می ‌شود. همچنین زالزالک در درمان آنژین و تصلب شرایین(سفت شدن دیواره رگ‌ ها)‌ بسیار کاربرد دارد. 

خاصیت آنتی اکسیدانی عصاره ی زالزالک

تحقیقات جدید نشان می ‌دهد که زالزالک آنتی ‌اکسیدان بسیار قوی محسوب شده و می‌ تواند به عنوان یک مکمل غذایی مقوی عمل کرده و در تنظیم وزن، گلوکز خون و التهاب نقش داشته باشد.

محققان آمریکایی طی بررسی‌ هایی که روی زالزالک انجام دادند، دریافتند این میوه به خاطر داشتن مقادیر بالایی از مواد آنتوسیانین، بسیار مفید است و در رنگ های مختلف این میوه آنتوسیانین های زیاد و متفاوتی یافت می ‌شود که دانه‌ های زالزالک را از فشار اکسایشی نور خورشید حفظ می ‌کنند.

خوردن زالزالک بدن ما را از موقعیت ‌های زیان ‌آور مانند قرار گرفتن در معرض آلودگی و رادیکال ‌های آزاد حفظ می کند.

به عبارتی تحقیقات نشان می ‌دهد مصرف زالزالک در درمان برخی بیماری ‌ها، از سرطان گرفته تا چاقی، اثر مثبت می گذارد و این تاثیر به دلیل خواص ضد‌ التهابی ماده ی آنتوسیانین موجود در آن است، به طوری که ثابت شده بسیاری از بیماری ‌ها به دلیل التهاب‌ های کنترل نشده ‌ای است که دامنگیر ما می ‌شود.

مواد موجود در زالزالک قند خون و عملکرد انسولین خون را بهبود می ‌بخشد.

به نقل از Sience Daily، محققان در زمینه ی تاثیر زالزالک و خواص آن، تحقیقات خود را روی موش ‌هایی انجام دادند که از پیش مبتلا به دیابت بودند.

آن‌ ها ابتدا به 18 موش نر، حدود 6 ماه غذای سرشار از قند میوه دادند سپس آن‌ ها را دو گروه کردند؛ به یک گروه آب خالص و به گروه دوم مخلوط آب و عصاره ی زالزالک دادند و این کار را تا 6 ماه ادامه دادند و وزن و چربی بدن، قند خون و شاخص‌ های مولکولی التهابی آن ‌ها را مورد بررسی قرار دادند.

در انتها محققان به این نتیجه رسیدند موش‌ هایی که مخلوط آب و عصاره زالزالک مصرف کرده بودند، نسبت به گروه دیگر، از کاهش وزن بیشتر، چربی کم‌ تر ، قند خون و تر ی‌گلیسیرید پلاسمای پایین ‌تر و چربی LDL کم‌ تری برخوردار بودند.

این تغییرات در انسان ‌ها باعث کاهش احتمال ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی عروقی می شود و مشکلات التهابی را کاهش می دهد.

یکی از مواد مفید موجود در زالزالک فلاونوییدهایی می ‌‌باشند که نسبت به رنگ میوه شدت اثرات آنتی ‌اکسیدانی آن ها تغییر می ‌کند. میوه‌ های قرمزرنگ دارای اثر قوی، صورتی اثری ضعیف و زرد اثر ضعیف ‌تری دارند.

علاوه بر میوه ی زالزالک از گل آن نیز برای درمان استفاده می‌ شود. گل زالزالک برای درمان تشنج مفید بوده و حرکات نامنظم قلب را تنظیم می ‌کند. لذا دم ‌کرده ی آن برای درمان بیماری‌ های مزمن قلب استفاده می ‌شود.

زالزالک و دیابت

نتایج یک پژوهش نشان داد: مصرف خوراکی زالزالک در دیابت قندی باعث کاهش گلوکز و LDL کلسترول سرم می ‌شود.

این مطالعه با اثر مصرف خوراکی سرشاخه‌ ی زالزالک بر غلظت گلوکز و لیپید‌های سرم و تراکم سلول ‌های بتا در موش ‌های صحرایی دیابتی توسط دکتر مهرداد روغنی، عضو گروه فیزیولوژی مرکز تحقیقات گیاهان دارویی دانشکده پزشکی دانشگاه شاهد بررسی شد.

یافته‌ های این مطالعه حاکی است در گروه دیابتی درمان شده با گیاه، غلظت گلوکز سرم به طور معنی ‌دار در هفته‌ های سوم و ششم کمتر از گروه دیابتی بود.

کاهش سطح گلوکز و لیپید‌های سرم در بیماران دیابتی با استفاده از گیاهان دارویی از اهمیت زیادی برخوردار است. خلاصه ی این پژوهش در مجله ی غدد درون ریز و متابولیسم ایران انجام شد

دیگر خواص زالزالک

این میوه به علت غنی بودن از اسید تارتاریک و اسید مالیک نیز در مواقع کم‌ خونی و سل اثر نیکویی دارد.

زالزالک به دلیل آن که دارای مقدار زیادی تانن است بسیار قابض بوده و می ‌توان آن را جهت درمان اسهال‌ های خونی به کار برد.

البته نوع کوهی آن قابض ‌تر از سنجد است و از خونریزی معده نیز جلوگیری می‌ کند.

رنگ زرد و صورتی این میوه در بدن تبدیل به ویتامین A می ‌شود و اشتها را زیاد می ‌کند.

البته این میوه را وقتی که کاملا رسیده و رنگ انداخته مصرف کنید تا دچار ناراحتی ‌های گوارشی ناشی از خام بودن میوه نشوید.

زالزالک اگر به خوبی خشک شود تنها مقداری از ویتامین C ی خود را از دست می ‌‌دهد ولی دیگر ترکیبات شیمیایی خود را حفظ می ‌کند. لذا برای نگهداری زالزالک خشک باید آن را در محلی که هوایش دائما عوض می ‌شود نگه داشت.

البته در مقایسه، میوه ی تازه ی زالزالک اثرات نیکوتری دارد و می‌‌ تواند به ازدیاد شیر مادران شیرده و افزایش کیفیت آن بیفزاید.

منبع:آکاایران

برچسب‌ها: خواص زالزالک, درمان, سرطان, چاقی, قند خون, درمان تشنج, دیابت


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۷ | 12:0 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

ورزش, کاهش وزن, زانو درد, درمان زانو درد

در ابتدا با مقدار کم شروع کنید. اگر برای بار اول، بدون درد حرکات را انجام دادید، برای بار دوم تعداد حرکات را بیشتر کنید. به طور کلی، در حدود ۳۰ دقیقه هر روز ورزش کنید.
پیاده روی باعث کاهش درد مفاصل و تقویت عضلات پا می شود و انعطاف پذیری بدن را بهبود می بخشد و برای قلب نیز بسیار خوب است.

۱. پا را از یک طرف بلند کردن
پشت یک صندلی را برای حفظ تعادل بگیرید. وزن بدن را روی پای چپ بیندازید. پای راست را بلند کنید و از پای چپ دور کنید. پای راست باید صاف باشد و عضلات پا باید کشیده باشند. خم نشوید. پای خود را پایین بیاورید و استراحت کنید. این حرکت را ۱۰ بار انجام دهید، استراحت کنید و ۱۰ بار دیگر هم انجام دهید. اگر برایتان سخت است تا جایی که می توانید پایتان را بالا ببرید، نه بیشتر. بعد از چندین بار تمرین، خواهید توانست پای خود را بالاتر ببرید.

۲. نشستن و بلند شدن
این تمرین برای راحت بلند شدن می باشد. دو بالش بر روی صندلی بگذارید و صاف بنشینید. کف پاها باید روی زمین باشد. به آرامی بلند شوید. سپس، به آرامی بنشینید. در این تمرین باید زانوها خم باشند و حرکت نکنند. دستان تان هم می توانند آزادانه در طرفین باشند و هم می تواند ضربدری همدیگر را بگیرند. اگر برای تان سخت است، یک بالش دیگر اضافه کنید و یا از صندلی دسته دار برای بلند شدن کمک بگیرید.

۳. تعادل بر یک پا
روی یک پا بایستید. می توانید پشتی یک صندلی را برای حفظ تعادل بگیرید. به آرامی، پای خود را بالا ببرید. ۲۰ ثانیه در این حالت بمانید. به آرامی پای خود را به زمین برسانید. دوباره این حرکت را انجام دهید. این حرکت برای زمانی که می خواهید از ماشین پیاده شوید و یا خم شوید، مفید است. اگر برایتان مقدور است، مدت طولانی تری روی یک پا بایستید و یا با چشمان بسته این حرکت را انجام دهید.

۴. بالا رفتن از پله
این حرکت پا را قوی می کند. ابتدا هر دو پا روی زمین باشند. پای چپ خود را بر روی پله بگذارید (می توانید به جای پله، از جسمی سفت به ارتفاع پله نیز استفاده کنید). به دنبال آن، پای راست را نیز بر روی پله قرار دهید. سپس صاف بایستید. الان کف هر دو پایتان روی پله قرار دارد. پایین بیایید، بدین صورت که اول پای راست خود و سپس پای چپ را پایین بگذارید. ۱۰ بار این حرکت را تکرار کنید و استراحت کنید و سپس ۱۰ بار دیگر انجام دهید. بار دوم ابتدا پای راست خود را روی پله قرار دهید. اگر برایتان سخت است، می توانید از دیوار و نرده برای حفظ تعادل کمک بگیرید و یا در ابتدا، از پله هایی با ارتفاع کم استفاده کنید.

۵. پیاده روی
پیاده روی یک ورزش خوب برای درد زانو می باشد. پیاده روی باعث کاهش درد مفاصل و تقویت عضلات پا می شود و انعطاف پذیری بدن را بهبود می بخشد و برای قلب نیز بسیار خوب است. موقع پیاده روی، به جلو نگاه کنید و با آرامش اعصاب، راه بروید. بازوها و پاهایتان را حرکت دهید. اگر شما مبتلا به استئوآرتریت هستید، بهتر است قبل از انجام دادن ورزش، با پزشک خود مشورت کنید.

▪ سایر ورزش های مفید
اگر ورزش کنید، وزنتان نیز کم می شود (البته با رعایت تعادل در خوردن غذا) و با کاهش وزن، فشار کمتری به مفاصل وارد خواهد شد.
سایر ورزش هایی که برای درد زانو مفید می باشند، عبارتند از: دوچرخه سواری، شنا و ورزش های آبی. ورزش های آبی برای درد مفاصل و آرتریت بسیار خوب هستند.
درباره ورزش هایی که نباید انجام دهید، از پزشک و یا فیزیوتراپیست خود بپرسید.

▪ چه قدر ورزش کنید؟
در ابتدا با مقدار کم شروع کنید. اگر برای بار اول، بدون درد حرکات را انجام دادید، برای بار دوم تعداد حرکات را بیشتر کنید. به طور کلی، در حدود ۳۰ دقیقه هر روز ورزش کنید. بعد از چندین جلسه، عضلات پای شما از زانویتان حفاظت می کنند و انعطاف پذیری بدن شما افزایش می دهند.
برخی از کوفتگی ها و درد عضلانی بعد از ورزش، طبیعی می باشند. اما اگر مفاصل شما آسیب دیدند و متورم شدند، نیاز به استراحت کردن دارید. یخ درمانی و مصرف داروهای مسکن مانند: استامینوفن، ایبوپروفن یا ناپروکسن می توانند برای درد مفاصل مفید باشد. اما بهتر است در اینگونه موارد، به پزشک مراجعه کنید و از او کمک بخواهید.


منبع:آفتاب


برچسب‌ها: زانو درد, درمان زانو درد, ورزش درمانی, پیاده روی, آرتروز زانو


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : یکشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۳ | 20:24 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ


مفصل زانو بزرگترین مفصل بدن میباشد که محل اتصال سه استخوان ران ساق و کشکک میباشد.انتهای این استخوانها در محل ایجاد مفصل از غضروف پوشیده شده که سبب مهار ضربات وارد شده به مفصل میشود. مفصل زانو در ایستادن راه رفتن نشستن پریدن نقش دارد .


واژه آرتریت زمانی به کار میرود که مفصل دچار التهاب شده باشد و مفصل زانو بیشتر از تمام مفاصل بدن دچار آرتریت میگردد. آرتریت مفصل زانو در خانمها بیشتر اتفاق می افتد ودر افراد بالای پنجاه سال و چاق بیشتر است. در بیمارانی که مفصل زانو دچار آسیب شده است احتمال وقوع آرتریت بیشتر می باشد. وقوع آرتریت و درد زانو در افرادی که سابقه فامیلی این بیماری را دارند بیشتر است.


آرتروز زانو چیست؟

استئوآرتریت یا آرتروز زانو شایعترین نوع التهاب مفصل زانو(آرتریت) است. این بیماری در اثر سائیدگی -فرسودگی و خراشیدگی غضروف مفصلی بوجود می آید و گاها کنده شدن قسمتی از غضروف به داخل مفصل وضعیت این بیماری را شدید تر مینماید. آرتروز با افزایش سن اتفاق می افتد وازمهمترین علل ناتوان کننده افراد مسن میباشد.

 

آرتروز زانو چه علائمی دارد؟

شایعترین علامت درد است .درد عمدتا با فعالیت تشدید میشود و معمولا به آرامی زیاد میشود اگر چه می تواند بصورت ناگهانی هم اتفاق بیفتد. در اثر آسیب به غضروف مفصلی ممکن است تورم گرمی مفضل یا احساس سفتی و خشکی در آن ایجاد شود. در شروع ایجاد این بیماری درد در بعضی مواقع ایجاد می شود و درسایر موارد بیمار بدون درد است. چندین سال پس از شروع این بیماری ممکن است تغییر شکل در مفصل زانو ایجاد شود.

درمان آرتروز زانو چه مراحلی دارد؟

بهترین درمان زانو چیست؟

الف. تغییر وضعیت زندگی : کاهش وزن – اجتناب از راه رفتن طولانی پریدن یا بالا رفتن از پله

ب. ورزش: انجام تمرینات ورزشی مناسب و ورزشهای آبی میتواند سبب بهبود وضعیت مفصل زانو و جلوگیری از پیشرفت بیماری شود. بهترین ورزش بر اساس نوع ومیزان درگیری مفصل توسط پزشک تعیین میشود.

ج :استفاده از وسایل کمکی: استفاده از زانوبند یا عصا سبب کاهش فشار به زانوی مبتلا میشود. استفاده از وسایل حمایت کننده مفصل زانو که در واحدهای ارتوپد ی فنی ساخته میشود میتواند کمک کننده باشد.

د: درمان داروی: استفاده از داروهای ضد التهاب و غضروف ساز خوراکی خصوصا در مراحل ابتدایی بیماری سبب کاهش التهاب و درد میگردد و فعالیت مفصل را بیشتر مینماید.

ه: تزریق داخل مفصلی:

تزریق کورتیکو استروئید به داخل زانو: سبب کاهش التهاب و درد مفصل میشود اگرچه ممکن است این اثر برای چند هفته تا چند ماه دوام داشته باشد و نیاز به تکرار پیدا کند.

تزریق داخل مفصلی اسید هیالورنیک که با نامهای تجاری مختلفی موجود میباشند میتواند کیفیت مایع مفصلی را بهبود بخشیده و سبب اصلاح فعالیت مفصل شوند.


  انجام پلاکت درمانی مفصل زانو یا PRP

  PRP چیست ؟ 

     یک فرآورده خونی به معنای پلاسمای غنی از پلاکت است که طی یک فرایند (PRP (Platelet-Rich Plasma جداسازی از خون تازه و لخته نشده تهیه می شود.


پلاکت ها گروهی از سلولهای خونی هستند که در پاسخ به آسیب بافتی و پارگی عروق فعال می شوند و با ایجاد لخته منجر به انعقاد خون شده و سپس با ترشح پروتئینهای خاصی، ترمیم بافتی را سبب می شوند. ترمیم بافت فرایندی پیچیده  و شامل مراحل مختلف نظیر؛ تشکیل سیمان بافتی، تولید رگ و تبدیل سلولهای بنیادی به سلولهای بافت آسیب دیده. این مسیر توسط مواد ترشح شده از پلاکت ها هدایت می شود و ممکن است برحسب نوع ضایعه، از یک ماه تا چند سال طول بکشد .


مکانیسم عمل

همانطور که یک جراحت موجب فعال شدن پلاکتها و شروع فرآیندی می گردد که نتیجه آن بهبود و ترمیم بافت آسیب دیده است و با توجه به نقش پلاکت ها در تبدیل سلولهای بنیادی به سلولهای ناحیه آسیب دیده،  این موضوع مطرح می شود که اگر پلاکتها بصورت مصنوعی فعال و در موضعی از بدن تزریق شوند، موجب تحریک و شروع فرایند تجدید ساختار بافت در آن موضع خواهند شد. بطور مثال اگر در کنار فولیکول مو تزریق شوند باعث رویش مجدد و طبیعی مو می شوند و در پوست باعث رشد آن و رفع چین و چروک، خطوط و غيره، و در استخوان یا غضروف باعث ترمیم شکستگی یا کندگی یا سائیدگی آنها می شوند.


پی آر پی درمانی:

در این روش سلولهای فعالی که در روند ترمیم ضایعه بافتی شرکت میکنند را از خون جدا نموده و با غلظت بالا و کنترل شده و متناسب با ضایعه در مفصل تزریق میکنند. اثرات درمانی پس از گذشت 3-4 روز شروع و نمود بارز آن 3 تا 4 هفته بعد میباشد.


  فواید درمان آرتروز زانو با استفاده از PRP درمانی:

1.علاوه بر تسکین درد سبب شروع روند درمانی زانو می گردد.

2. بجای داروی شیمیایی از فراورده های بدن خود بیمار برای درمان استفاده میشود لذا اثرات مضر درمان با داروهای شیمیایی در این روش وجود ندارد.

3. با توجه  به اینکه ماده اصلی مربوط به بدن بیمار است عارضه یا واکنشی در تزریق آن وجود ندارد.

4. در روش تهیه آن نیازی به مراحل زمان بر کشت سلولی مورد نیاز در درمان با سلول بنیادین وجود ندارد

روش انجام کار:

در شرایط استریل 8 تا 20 سی سی از خون بیمار گرفته میشود. این کار بسیار شبیه به دادن یک آزمایش خون معمولی است. خون درون لوله ای که حاوی ژل پی آر پی است ریخته میشود و در دستگاهی بنام سانتریفیوژ قرار داده میشود. حدود ده دقیقه بعد نیروی گریز از مرکز اجزائ خون را از هم جدا میکند. پلاکت های تغلیظ شده هم از بقیه خون جدا میشوند.این سلولها که دارای عوامل رشد زیادی هستند به داخل زانو تزریق میشوند.

پس از عمل

داروهای ضد التهابی چند روز پس از این کار قطع میشوند و 3 تا 5 روز پس از این کار ممکن است بیمار درد خفیفی را تجربه نماید که نشانه شروع ترمیم بافتی است. در صورت درد میتواند از کمپرس یخ سه تا چهار بار در روز استفاده کند.

درمان با این روش نیاز به بستری ندارد و سرپایی است .نیازی به بیهوشی عمومی ندارد و با بی حسی انجام میشود .هزینه های درمانی آن هم در مقایسه با بسیاری از روشهای درمان ارزانتر و مقرون به صرفه است.

انجام پی آر پی جدید ترین روش درمان غیر جراحی آرترو زانو است که بیماران زیادی در سراسر جهان با آن درمان شده اند و نشان داده است که بهبود قابل توجهی در درمان درد و توانایی حرکت را در زندگی روزمره  ایجاد میکند.

انجام پلاکت درمانی معجزه نمیکند ولی باتوجه به عدم عوارض و اثر بخشی مناسب بعنوان یکی از بهترین روشهای درمانی زانو شناخته شده است

در آرتروزهای خفیف تا متوسط نتیجه درمانی عالی گزارش شده و در آرتروزهای شدید اثرات تسکینی بسیار خوبی داشته است.


استفاده از پی آر پی در درمان سایر دردهای عضلانی اسکلتی:

1.تسریع روند ترمیم زانو پس از جراحی باز یا آرتروسکوپی زانو

2.ترمیم آسیب خفیف به رباط صلیبی یا مینیسک زانو

 3.درمان التهاب آرنج یااصطلاحا آرنج تنیس بازان منبع:کلینیک درد مرکزی

 


برچسب‌ها: پلاکت درمانی مفصل زانو یا PRP, فواید درمان آرتروز زانو با استفاده از PRP درمانی, بهترین درمان زانو, آرتروز زانو


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : یکشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۳ | 20:18 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ


49-92.jpg

درمان ساییدگی زانو از طریق تزریق سلول‌های بنیادی به مفاصل آسیب دیده بیمار در دانشگاه علوم پزشکی شیراز آغاز شد.

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه فارس، داوود مهربانی، رییس آزمایشگاه سلول‌های بنیادی بیمارستان مادر و کودک غدیر شیراز با اعلام این خبر افزود: این اقدام با تزریق سلول‌های بنیادی به زانوی یک بیمار ۴۷ ساله انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: شش هفته پیش مراحل نمونه گیری و تکثیر سلول‌های بنیادی از مغز استخوان بیمار انجام شد و در حال حاضر مرحله تزریق سلولی با موفقیت انجام شده است.

مهربانی ادامه داد: تزریق سلول‌های بنیادی در این بیمار برای درمان ساییدگی مفصل زانو انجام می‌شود و بر اساس تحقیقات انجام شده این روش بهترین روش درمان ساییدگی مفاصل است.

وی خاطرنشان کرد: به‌ طور معمول بین ۷۰ تا ۹۰ درصد از تزریقات سلول‌های بنیادی با موفقیت انجام می‌شود و رضایت کامل بیماران را به همراه دارد.

مسعود امینی، رییس بیمارستان فوق تخصصی مادر و کودک غدیر شیراز نیز با اشاره به آغاز درمان با استفاده از سلول‌های بنیادی توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این بیمارستان، اظهار کرد: این توانایی علمی در کشور کم نظیر است و پیش از این تنها در پژوهشگاه «رویان» در تهران انجام می‌شد که امروز در شیراز نیز ارائه آن به بیماران به همت دانشمندان دانشگاه علوم پزشکی شیراز امکان‌پذیر شده است.

وی با بیان این که پس از گذراندن مراحل تحقیقاتی این پروژه بر روی حیوانات، تزریق سلول‌های بنیادی به اولین بیمار انجام شده است و صدها بیمار نیز در لیست انتظار هستند، افزود: با تزریق سلول‌های بنیادی به مفصل زانوی بیمار، این سلول‌ها بر روی نواحی آسیب دیده بیمار می‌نشینند تا بیمار درمان شود.

امینی خاطرنشان کرد: سلول‌های بنیادی هر بیمار طی پنج هفته تکثیر می‌شود و با توجه به این‌که در این مرکز تنها دو دستگاه برای این امر در اختیار داریم، در هر پنج هفته تنها می‌توانیم دو بیمار را درمان کنیم که بر این اساس، درمان بیماران لیست انتظار سال‌ها به طول می‌انجامد.

وی با اشاره به بازدید استاندار فارس از این مرکز، گفت: در صورت تامین اعتبار ۶۰۰ میلیون تومانی برای تهیه سه تا چهار دستگاه دیگر، در هر پنج هفته به جای دو بیمار می‌توانیم پنج تا شش بیمار را درمان کنیم که این مساله نیاز به مساعدت مسوولان دارد.

امینی گفت: این مرکز در حال تحقیق برای ایجاد امکان درمان بیمارانی است که پوست آنها بر اثر سوختگی و یا بیماری پیسی تغییر رنگ پیدا کرده است که امیدواریم به زودی این خبر خوب را هم به مردم بدهیم.


منبع:کرمانشاه پست


برچسب‌ها: درمان ساییدگی زانو, درمان با سلول‌های بنیادی, مفصل زانو, ساییدگی مفصل زانو


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : یکشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۳ | 20:16 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

نخاع در درون کانال استخوانی قرار دارد و از پشت سر هم قرار گرفتن مهره‌ها تشکیل می‌شود. یکی از علل شایع کمردرد تنگی کانال نخاعی است. اگر به دلایلی این کانال تنگ شود، فضای مورد نیاز نخاع کاهش یافته و منجر به وارد آمدن فشار به اندام‌ تحتانی و اعصاب نخاعی می‌شود.

آناتومی کانال نخاعی:
نخاع در درون کانال استخوانی قرار دارد و از پشت سر هم قرار گرفتن مهره‌ها تشکیل می‌شود. یکی از علل شایع کمردرد تنگی کانال نخاعی است. اگر به دلایلی این کانال تنگ شود، فضای مورد نیاز نخاع کاهش یافته و منجر به وارد آمدن فشار به اندام‌ تحتانی و اعصاب نخاعی می‌شود.

بیماری تنگی کانال نخاعی(Spinal Canal Stenosis):
به باريك شدن بخش تحتاني مسير عبور نخاع(كانال نخاعي) در ستون فقرات، تنگی کانال نخاعی گفته می‌شود. این بیماری ممکن است در هر ناحیه‌ای از نخاع بروز نماید. شایع‌ترین اختلال به‌صورت تنگی کانال نخاعی گردنی، در ناحیه‌ی گردن و تنگی کانال نخاعی کمری در ناحیه‌ی تحتانی کمر ایجاد می‌شود. در بین مهره‌ها، دیسک‌های بین مهره‌ای و مفاصل فاست نخاعی وجود دارد که با افزایش سن، از حالت اسفنجی آن‌ها کاسته می‌شود. استخوان‌ها و لیگامنت‌های مفاصل فاست نخاعی به‌علت آرتریت یا ورم مفاصل، ضخیم‌تر شده و سبب وارد آوردن فشار به داخل کانال و مجرای نخاعی می‌شود.
این تغییرات سبب باریک شدن مجرای نخاع کمری شده که موسوم به تنگی کانال نخاعی(spinal stenosis) است. تنگی کانال نخاعی می‌تواند نسبی و یا کامل باشد ولی اغلب بر اثر تغییرات"دژنراتیو" و تحلیل رفتگی ستون فقرات، ایجاد می‌شود.

لیگامنت‌های ضخیم شده:
رشته‌های محکمی که به نگه داشتن استخوان‌های ستون فقرات در کنار یکدیگر کمک می‌کنند و به مرور زمان سفت و ضخیم می‌شوند. ضخیم شدگی همراه با برآمدگی به درون مجرای نخاعی می‌تواند طناب نخاعی را باریک و تنگ کرده و بر بافت عصبی فشار آورد.

مهم‌ترین علل تنگی کانال نخاعی عبارتند از:
*تنگی کانال مادرزادی
*ضخیم شدگی یا"هیپرتروفی" لیگامان زرد(فلاوم) و مفاصل"فاست"
*كلسيفيكاسيون يا رسوب كلسيم بر روي تاندون‌ها و ليگامان‌هاي مختلف كه منجر به ضخيم و سفت شدن آن‌ها مي‌شود.
*رشد استخوان لبه‌ي مهره‌ها و مفاصل بين مهره‌اي
*فتق ديسك‌هاي بين مهره‌اي كه حتي با مقادير كم نيز باعث ايجاد علائم تنگي كانال نخاعي مي‌شوند.
*لغزش مهره(به‌ویژه در موارد لیزخوردگی‌‌های شدید)
*آسیب‌های دیسک بین مهره‌ای و فتق دیسک بین مهره‌ای
*عفونت‌ها
*هر عامل توده مانندی که باعث فشار به نخاع یا ریشه‌های عصبی گردد.(فشارهای ناشی از تومورها)
*اختلال در وضعیت مفاصل بین مهره‌ای پشتی
*ضخیم شدگی یا هیپرتروفی لیگامان زرد(فلاوم) و مفاصل فاست
*"اسپوندیلولیستزیس"
*ضایعه تومورال و عوامل عفونی
*رسوب کلسیم بر روی تاندون‌ها و لیگامنت‌ها
*رشد استخوان لبه‌ی مهره‌ها و مفاصل بین مهره‌ای
*لغزش مهره‌ها روی یکدیگر
*تروما برای مثال در اثر ضربه‌های مکرر و تصادفات

علل شایع:
1)بیماری پاگت استخوان:
در این بیماری، استخوان‌های جدید ایجاد می‌‌شوند. این بیماری استخوان‌هایی را ایجاد می‌کند که به‌صورت غیر طبیعی بزرگ هستند و در صورت بروز در ستون فقرات و نخاع از میزان فضای موجود در مجرای نخاعی می‌کاهند.


2)بیماری آکوندروپلازی:
این اختلال ژنتیکی در اوائل کودکی، منجر به کوتاه ماندن قد می‌شود. افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، در هنگام تولد دارای مجاری نخاعی باریک می‌باشند.
بیماری آکندروپلازی نوعی کوتاهی قد است که در آن بازوها و پاهای کودک به نسبت طول بدن کوتاه‌تر هستند. علاوه بر این، اغلب تنه طبیعی و سر بزرگ‌تر است.
بیمار دچار آکندروپلازی، از بدو تولد دچار کوتاه شدگی اندام‌ها و انگشتان، تنه‌ی نسبتاً باریک، شکل سه شاخه‌ی دست‌ها، ماکروسفالی(جمجمه‌ی بزرگ) و پیشانی برجسته است.


3)تومورهای نخاعی:
زائده‌های غیرطبیعی می‌توانند داخل طناب نخاعی، درون غشاهای پوشاننده‌ی طناب نخاعی یا در فضای بین طناب نخاعی و مهره‌ها شکل گیرند. بزرگ شدن تومورها ممکن است بر طناب نخاعی و ریشه‌های عصبی فشار وارد کنند.


4)آسیب‌های نخاعی:
سوانح اتومبیل، تروما(ضربه مغزی) و فلج مغزی همگی می‌توانند سبب دررفتگی و جابه‌جایی یا شکستگی‌های یک یا چند مهره شوند. استخوان جابه‌جا شده در اثر شکستگی مهره‌ای ممکن است به کانال و مجرای مهره‌ای آسیب بزند. تورم بافت مجاور به دنبال جراحی کمر نیز می‌تواند بر طناب نخاعی یا اعصاب فشار وارد آورد.
5)استئوآرتریت(ورم مفاصل و استخوان‌ها):
با مرور زمان، مفاصل فاست(facet joints) در بین مهره‌های اطراف نخاع تحلیل می‌روند و بدن ممکن است زوائدی استخوانی به‌نام"اسپورهای استخوان"(bone spurs) که"استئوفیت" نیز نامیده می‌شوند را ایجاد کند. اسپورهای استخوان قادرند سبب باریک شدن مجاری نخاعی شوند.

علائم تنگی کانال نخاعی:
*کمردرد
*درد همراه با سوزش در قسمت لگن و اندام‌های تحتانی، این احساس درد و سوزش بر اثر همان فشاری است که روی ریشه‌های عصبی وارد می‌شود.
برای مثال اگر عصبی که باید به پشت ساق رفته و حس آن جا را تامین کند، تحت فشار قرار گیرد، درد در پشت ساق احساس می‌شود.


*احساس گزگز و گرفتگی در لگن و ساق پا
*ضعیف شدن عضلات ساق پا:
وقتی فشار به عصب بیشتر می‌شود، کارکرد حرکتی عصب هم دچار اختلال می‌گردد. امکان دارد بیمار توانایی بالا آوردن مچ پایش را از دست بدهد و موقع راه رفتن پایش را روی زمین بکشد.
*کاهش درد در زمان نشستن و خم شدن به جلو کم می‌شود. در خم شدن به جلو و نشستن، فضای بین مهره‌ای باز‌تر شده و فشار روی عصب کم می‌شود، سپس علائم بیمار در این حالات کاهش پیدا می‌کند.
*افزایش درد به هنگام راه رفتن
*درد اندام تحتانی
*در بسیاری از بیماران درد ساق پاها شایع‌تر است.
*معمولاً شدت درد به هنگام راست نگه داشتن بدن افزایش می‌یابد.
*کاهش میزان درد به هنگام خم کردن ستون فقرات
*کمردرد در زمان نشستن و یا خم شدن رو به جلو، ضعف عضلانی، گرفتگی باسن و ساق پاها، احساس سوزش و حتی خارش در پا، درد و گرفتگی‌های عضلانی، خستگی زودرس و احساس لنگیدن پاها(لنگش عصبی)
*خم شدن به جلو درد را کاهش می‌دهد و با صاف کردن تنه درد تشدید می‌شود. راه رفتن درد را تشدید می‌کند به طوری که بیمار مجبور می‌شود در حین پیاده‌روی به پاهایش استراحت دهد.

علائم تنگی کانال نخاعی در ناحیه گردن:
*بی حسی و ضعف:
تنگی کانال نخاعی در ناحیه نخاع گردنی می‌تواند سبب بروز بی‌حسی، ضعف و سوزن سوزن شدن در پا، آرنج یا دست‌ها شود.
*درد گردن یا شانه:
در صورتی که بر اعصاب ناحیه‌ی گردن فشار وارد آید، درد گردن یا شانه بروز می‌کند. با این حال، تنگی کانال نخاعی گردنی اغلب اوقات با دردی همراه نیست و درد گردن توسط مشکلاتی غیر از تنگی کانال نخاعی ایجاد می‌گردد.
*از دست دادن کنترل مثانه، روده و بی اختیاری ادراری:
در موارد شدید تنگی کانال نخاعی، اعصاب مثانه و روده ممکن است دچار اشکال شده و به بی اختیاری ادراری منجر گردد.

علائم تنگی کانال نخاعی در ناحیه‌ی تحتانی کمر:
فشار وارد آمده بر اعصاب در نخاع کمری می‌تواند سبب ایجاد درد یا گرفتگی در پاها هنگام ایستادن به مدت طولانی یا هنگام راه رفتن شود.

چگونگی ایجاد تنگی کانال نخاعی:
این بیماری به‌علت رشد استخوان و بافت‌های دیگر در داخل کانال به وجود می‌آید. این رشد بافت‌های زائد، بخشی از نشانه‌های بالا رفتن سن محسوب می‌شود. در حقیقت این بیماری معمولاً در هر 2 جنس و در افراد بالای 60 سال شیوع دارد. با افزایش سن، آب درون دیسک بین مهره‌ای از بین رفته و کوچک می‌شود. کاهش ارتفاع دیسک منجر به نزدیک‌تر شدن فاصله مهره‌ها می‌گردد و این نزدیک شدن مهره‌ها 2 مشکل را برای فرد ایجاد می‌کند:


1)سوراخ یا دهانه‌ای که بین 2 مهره نزدیک به هم قرار دارد، تنگ می‌شود. این دهانه‌ها محل خروج ریشه‌های عصبی از نخاع هستند که منجر به وارد آمدن فشار به اعصاب می‌شوند.
2)با نزدیک‌تر شدن مهره‌ها به هم فشار بیشتری به مفاصل بین مهره‌ها وارد می‌شود که در نهایت موجب بروز آرتروز و سائیدگی مفصل می‌گردد. هر مفصلی که سائیده می‌شود، شروع به ساختن استخوان‌های اضافه در اطراف خود می‌کند. همچنین لیگامان‌های اطراف مفصل هم ضخیم‌تر می‌شوند. این استخوان‌های اضافی و لیگامان‌های ضخیم شده، منجر به تنگ شدن کانال نخاعی می‌شوند.
در برخی از افراد کانال نخاعی به‌صورت مادرزادی تنگ است. این وضعیت در مردان بیشتر دیده می‌شود و علائم آن معمولاً در سنین بین 30 تا 50 سالگی بروز می‌کند.

عوارض:
در صورت تشخیص و درمان به‌موقع بیمار با عوارضی چون: اختلال در راه رفتن، نشستن و حتی برداشتن شی از روی زمین مواجهه خواهد شد.

تشخیص:
در این بیماری ابتدا پزشک سابقه‌ی کلی بیمار را مورد بررسی قرار می‌دهد.
و با معاینات بالینی به نوع بیماری پی می‌برد.
تشخیص تنگی کانال نخاعی می‌تواند بسیار سخت باشد، زیرا علائم این بیماری مانند بسیاری از بیماری‌ها با سن بیمار مرتبط است.

راه‌های تشخیصی:
*اشعه‌ی ایکس:
وجود تنگی دیسک‌ها یا مفاصل ضخیم شده‌ی فاست را به پزشک نشان می‌دهد. این اشعه می‌تواند در مشخص کردن مشکلاتی نظیر شکستگی، تومور استخوان یا نقص وراثتی موثر باشد.
*رادیوگرافی ساده:
انجام این روش، تغییرات به‌وجود آمده در ستون مهر‌ها را مشخص می‌کند.
*میلوگرافی به صورت تزریق دارو در اطراف نخاع و سپس عکس برداری از آن یکی از روش های تشخیصی است.


*ام آر آی و سی تی اسکن:
از ام آر آی جهت ارزیابی و بررسی ساختمان نخاع استفاده می‌شود.
و از سی تی اسکن برای نشان دادن جزئیات بیشتر مانند شکل و اندازه طناب نخاعی استفاده می‌گردد.
در برخی از موارد پزشک با استفاده از الکترومیوگرافی یا تست نوار عصب و عضله، وضعیت ریشه‌های عصبی نخاع را ارزیابی می‌کند.
در تنگی کانال، ایستادن و راه رفتن منجر به تشدید علائم و نشستن و خم کردن بدن، موجب کاهش درد می‌گردد. بدین خاطر که در حالت نشسته و خم، فضای کانال تا حدی افزایش می‌یابد و فشار از روی اعصاب برداشته می‌شود. بیماران دارای مشکلات عروقی، در آن‌ها علائم با راه رفتن افزایش ولی با ایستادن کاهش پیدا می‌کند.

رژیم غذایی:
بیماران مبتلا محدودیت در مصرف مواد غذایی ندارند ولی باید مواد حاوی کلسیم مانند شیر و سایر فرآورده‌های لبنی در برنامه روزانه آن‌ها گنجانده شود.

فعالیت‌ها:
تا بهبود نسبی بیماران باید از انجام فعالیت‌ها و ورزش‌هایی که علائم را در آن‌ها تشدید می‌کنند، بپرهیزند ولی در صورت کاهش برخی علائم زیر نظر پزشک معالج می‌توانند به انجام فعالیت‌های عادی خود بپردازند.

پیشگیری:
به دلیل این که عوامل زیادی در ایجاد این بیماری نقش دارند، بنابراین پیشگیری خاصی توصیه نمی‌شود و تنها شیوه صحیح درست نشستن و خم شدن تا حدودی در جلوگیری از آن موثر است.

درمان:
اغلب مبتلايان به تنگي‌ جزئی در كانال نخاعي، در مواردی که به‌موقع تشخیص داده شوند به‌وسیله درمان دارویی بهبود می‌یابند.
اما در موادي كه علائم پيشرفته‌اي وجود داشته باشد، نياز به جراحي خواهد بود.

راه‌های درمانی:
۱-درمان دارویی طبق نظر پزشک مربوطه
۲-انجام فیزیوتراپی
۳-جراحی:
در صورت عدم کاهش درد در بیمار با انجام روش‌های فوق، پزشک انجام جراحی را به بیمار توصیه می‌کند.

درمان دارویی:
*داروهاي ضدالتهابي غير استروئيدي نظیر بروفن، ناپروكسن، سلبركس، ايندومتاسين و مسكن‌هاي موضعي
*شل‌كننده‌هاي عضلاني مانند"متوكاربامول"
*در موارد حاد بیماری پزشک تزریق کورتون را تجویز می‌کند.
تزريقات موضعي كورتون، فقط در موارد خاصي موثر بوده ولی برای تمامی بیماران توصیه نمی‌شود.

درمان غیر دارویی:
0استراحت كوتاه مدت به مدت 3 روز در تسریع روند درمان بسیار موثر است.
0كاهش نسبي فعاليت‌هاي بدني و اجتناب از انجام کارهای سنگین و برداشتن اجسام از روی زمین
0راه رفتن در فاصله زمانی کوتاه مدت برای از بین بردن كامل فشار بر استخوان‌هاي بدن و کاهش اثرات نامطلوبي از قبيل تشديد برداشت كلسيم از استخوان‌ها(پوكي استخوان)، افزايش احتمال ايجاد لخته در عروق خوني و خطرات ناشي از آن موثر خواهد بود.
0در صورت بهبودي نسبی و كاهش درد، مي‌توان از روش‌هاي حركت درماني و ورزش‌هاي مخصوص بهره برد. همچنین با حركت كردن بیمار، ریسك ابتلاء به افسردگی كاهش یافته، خصوصاً در سنین بالا، احتمال بروز حالات عدم تعادل روحی(دلیریوم) كه از معضلات مهم ناشی از بستری شدن سالمندان به‌شمار می‌رود، به حداقل خواهد رسیدمنبع:هفت سیب


برچسب‌ها: نخاع, آناتومی کانال نخاعی, بیماری تنگی کانال نخاعی, درمان, کمردرد, علل تنگی کانال نخاعی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : شنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۲ | 21:3 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

 

پی آر پی درمانی

در PRPدرمانی ، سلولهای فعالی که در روند ترمیم ضایعه ی بافتی شرکت می کنند را از خون جدا نموده و با غلظت بالا و کنترل شده و متناسب با ضایعه، در مفصل تزریق می کنند. اثرات درمانی ،بعد از گذشت زمان 4-3 روز از تزریق، شروع شده و نمود بارز آن حدود 4-3 هفته بعد  می باشد.5-3 تزریق زانو و هر کدام  با فاصله ی 4-3 هفته، می تواند به درمان مناسب آرتروز زانو منجر شود.

فوائد درمان آرتروز زانو با روش PRP درمانی:

1-باعث "درمان" آرتروز زانو می شود نه اینکه تسکین موقت درد ایجاد کند.

2-بجای استفاده از داروهای شیمیایی ، از فراورده های بدن خود بیمار برای درمان استفاده می شود. لذا اثرات مضر درمان با داروهای شیمیایی در این روش وجود ندارد.

3- با توجه به اینکه، PRP محصولی تولید شده از بدن خود بیمار است، هیچ گونه عارضه یا مشکل در درمان برای بیمار ایجاد نمی شود.

4-در روش تهیه کردن PRP ، نیازی به مراحل زمان بر کشت سلولی مورد نیازدر درمان با سلول بنیادین،وجود ندارد.

چه افرادی به پی ار پی  نیاز دارند؟

PRP ، باعث رشد غضروف و درمان آرتروز زانو می شود.  لذا کلیه ی افرادی که مبتلا به آرتروز زانو هستند، می توانند از فوائد PRP سود ببرند. آرتروز زانو، هرچه در مراحل ابتدایی تری باشد، پاسخ مناسب تری به PRP می دهد. موارد شدیدتر، به تعداد دفعات PRP بیشتری نیاز دارد. به همراه این درمان، استفاده از روشهای جلوگیری از پیشرفت آرتروز زانو الزامی است.

از PRPدرمانی برای درمان چه بیماریهایی می توان استفاده کرد؟

از PRP اولین بار در جراحی قلب و به منظور بهبود سریعتررگ کرونری جراحی شده، استفاده شد. بدنبال مشاهده ی اثرات مثبت آن، در موارد دیگر نیز استفاده و مورد تأیید قرار گرفت. موارد زیر از این جمله است:

1- ترمیم آسیب دیدگی های  رباط صلیبی(به شرط پارگی نسبی) و آسیب منیسک زانو.

2-مک به ترمیم ارگی ناقص و آسیب دیدگی های مزمن تاندونهای شانه و آشیل.

3- التهاب عضلات آرنج که اصطلاحا" به آن آرنج تنیس بازان یاTennis Elbow می گویند.

4- طاسی و ریزش مو(تزریق PRP به پوست سر)

5-جوان سازی وست صورت و از بین بردن چین وچروکهای پوست.

 

 

منبع:دکتر فریدونیبرچسب‌ها: پی آر پی درمانی, درمان آرتروز زانو, ترمیم آسیب دیدگی های رباط صلیبی, جوان سازی وست صورت با پی ار پی, التهاب عضلات آرنج با پی ار پی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : شنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۲ | 21:0 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

«پي‌آر‌پي» درماني است كه به نام معجزه قرن ناميده مي‌شود اما آنطور كه پزشكان مي‌گويند اين درمان هنوز در دنيا در مرحله تحقيق قرار دارد و هنوز درمان قطعي براي بيماري‌ها به وسيله «پي. آر. پي» قابل تاييد نيست. «پي.‌آر. پي» درمان به‌وسيله پلاسماي غني شده پلاكتي است كه چند سالي است در كشور ما روي آن تبليغات زيادي مي‌شود. كافي است نگاهي به تبليغات پزشكي بيندازيد تا متوجه شويد كه تا چه اندازه بر روي اين درمان در كشورمان تبليغ مي‌شود. اگر چه هنوز نتايج اين درمان براي بسياري از بيماري‌ها مشخص نشده و به عنوان درماني تحقيقاتي در بسياري از بيماري‌ها در دنيا از آن نام برده مي‌شود، اما در كشور ما به گونه‌اي تبليغ مي‌شود كه گويي معجزه‌اي پزشكي در قرن 21 اتفاق افتاده و براي اينكه ما هم از دنيا عقب نباشيم، بايد تمام بيماري‌ها به وسيله آن درمان شوند.

بيشترين تبليغات در خصوص درمان پي آر پي در كشورمان بعد از درمان آرتروز زانو در خصوص بيماري‌هاي پوست و مو صورت مي‌گيرد. دكتر امير هوشگ احساني، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران با اشاره به اين نكته كه درمان «پي. آر. پي» از چند سال گذشته در طب ورزش و بيماري‌هاي لثه مورد استفاده بوده، مي‌گويد: «اين درمان در خصوص پوست و مو نيز مطرح شده اما از نظر علمي در دنيا مدارك كافي وجود ندارد كه بتواند به عنوان خط اول يا دوم درمان در بيماري‌هاي پوست و مو جوابگو باشد. در تمام دنيا چند كشور بر روي درمان «پي. آر. پي» درخصوص پوست و مو تحقيق كرده‌اند كه آيا مي‌شود با اين درمان رشد يا ضخامت مو را بيشتر كرد يا اينكه روند رشد مو يا نتيجه كاشت مو را بيشتر كرد. اما هنوز درمان قطعي به‌وسيله اين درمان اثبات نشده است.»

وي با انتقاد از تبليغات بي‌رويه‌اي كه درخصوص درمان «پي.‌آر. پي» مي‌شود مي‌گويد: «تبليغاتي كه در خصوص درمان «قطعي» بيماري‌ها به وسيله «پي. آر. پي»انجام مي‌شود جنبه علمي ندارد و نبايد به آنها توجه كرد.»

دكتر احساني با اشاره به اين نكته كه انجام «پي. آر. پي»در مطب‌ها ممنوع است، مي‌گويد: «اين درمان بايد در مراكز معتبر درماني و كلينيك‌هاي مجهز زير نظر پزشكان متخصص انجام شود تا خطري متوجه بيمار نباشد.»

رشد بيشتر موها بعد از تزريق «پي. آر. پي» از نكاتي است كه در تبليغات «پي. آر. پي»به آن اشاره مي‌شود. دكتر احساني با رد اين مورد مي‌گويد: «در مورد تاثير اين درمان در رشد مو هنوز مدارك و مستندات كافي وجود ندارد اين در حالي است كه برخي مراکز، بعد از كاشت مو، پلاسماي غني‌شده از پلاكت را كنار ريشه تزريق مي‌كنند و در تبليغات مي‌گويند «پي. آر. پي»رشد موي كاشته شده و تراكم آن را بيشتر مي‌كند اما هنوز اين روش در دنيا توصيه نمي‌شود و کاربرد ندارد.»

به گفته وي: «برخي مقاله‌هاي منتشرشده در مجله‌هاي معتبر پزشكي، از يکسو نشان مي‌دهند «پي. آر. پي» مي‌تواند ضخامت مو و تراكم و رشد آن را بيشتر كند اما در همين مقاله‌ها آمده كه«پي .آر. پي» نقشي در رشد موهاي جديد ندارد و نمي‌تواند باعث افزايش تعداد موها شود. برخي ديگر از مقاله‌ها نيز بر بي‌‌اثر بودن «پي. آر. پي» در رشد، ضخامت و تراكم مو تاكيد دارند. يعني تاكنون مطالعه‌هاي قوي و مستندات محكم در مورد اين موضوع كه «پي. آر. پي» در كنار پيوند مو و بعد از آن براي تقويت مو موثر است، وجود ندارد، اما به هر حال به عنوان يك روش درماني در كنار ساير روش‌ها مي‌توان آن را پذيرفت.»


وي به اين نكته نيز اشاره مي‌كند كه: «برخی تبلیغات که در معرفی روش های نوین جوان سازی و ترمیم پوست و مو ارائه می شوند، بسیار اغواکننده است. پي آر پي به هيچ‌وجه نمي‌تواند جايگزين سير روش‌هاي درماني رفع چين و چروك پوست شود بلكه به عنوان يك روش درماين كمك كننده و مكمل ساير روش‌هاي درماني استفاده مي‌شود. «پي. آر. پي» در درمان ريزش مو، طاسي سر و رفع تيرگي دور چشم براي همه افراد جوابگو نيست و به عنوان يك روش تضمين‌شده به‌كار نمي‌رود.»‌ وي به اين نكته نيز اشاره مي‌كند كه: «پي‌آرپي عوارض كوتاه‌مدت چنداني ندارد. اگر چه ممكن است محل تزريق دردناك باشد و خونمردگي و كبودي ايجاد كند اما عوارض بلندمدت هنوز آن مشخص نشده است. اما زماني كه فاكتور رشد تزريق مي‌شود، ممكن است مسير استاندارد را طي نكند و باعث رشد غيرطبيعي سلول‌هاي زيرپوستي شود. با اين حال استفاده از پي‌آرپي به مطالعه‌هاي بيشتري نياز دارد تا ايمن و بي‌ضرر بودن آن بررسي شود.»

سلول درماني با پي آر پي عوام فريبي است

دکتر محمدعلي نيل‌فروش‌زاده، رئيس مرکز تحقيقات پوست و سلول‌هاي بنيادي نيز با اشاره به اين نكته كه برخلاف تبليغاتي كه انجام مي‌شود تزريق پي آر پي به معناي تزريق سلول‌هاي بنيادي نيست، اين‌عمل را عوامفريبي خوانده و مي‌گويد:‌« تزريق سلول‌هاي بنيادي در مراكز تحقيقاتي دانشگاهي و با تجهيزات استاندارد انجام مي‌شود اما در درمان پي آر پي پلاكت تزريق مي‌شود كه اين پلاكت‌ها قابليت تقسيم شدن ندارند و نمي‌توانند سلول بنيادي تلقي شوند.» وي به اين نكته نيز اشاره مي‌كند كه تزريق سلول بنيادي فوليكول مو در كشور ما فقط در يك مركز تحقيقاتي آن هم در فاز حيواني در حال انجام شدن است و هنوز وارد فاز انساني اين تحقيقات نشده‌ايم.»

دكتر نيل فروش زاده تاكيد مي‌كند: «‌تمام افراد نمي‌توانند از درمان پي آر پي بهره مند شوند. بيماران داراي اختلالات پلاكتي، وجود عفونت در محلي كه قرار است مورد درمان قرار بگيرد، بيماري‌هايي كه منجر به تب مي‌شوند، بيماران كبدي مزمن و افرادي كه با داروهاي انعقادي درمان مي‌شوند نبايد از اين روش درماني استفاده كنند.»

به گفته بسیاری از متخصصان پوست و مو، روش «پي. آر. پي» در حال حاضر مراحل تحقیقاتی و آزمون و خطا را طی می کند. چراکه عملکرد پلاکت‌ها در فرآیند ترمیم و بازسازی پوست موقتی است و بهره‌گیری نتایج طولانی مدت از آن، تکرار این روش را در عرض چند ماه ضروری می‌سازد. در حالی که عوارض ناشی از تزریق پلاسما که از مهم‌ترین آنها می تواند ایجاد فیبروز (کشیدگی موقت پوست) باشد با عوارضی همراه است که می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

بر خلاف نظر دکتر محمدعلي نيل فروش‌زاده، رئيس مرکز تحقيقات پوست و سلول‌هاي بنيادي، لطفعلي‌پور كاظمي، رئیس نخستین همایش پلاسمای غنی شده از پلاکت(PRP) معتقد است: «‌در روش پي آر پي نقش اساسی را سلول‌های بنیادی (Stem Cells) دارند که به صورت غیرفعال در خون انسان شناور هستند و توانایی تبدیل به هر شکلی را که نیاز باشد دارند و در واقع برای فعال شدن به پلاکت نیاز دارند.» وي تاكيد مي‌كند: «پلاکت‌ها با توجه به اینکه هسته ندارند به‌عنوان سلول‌های بنیادی محسوب نمی‌شود ولی ترشح فاکتور رشد توسط پلاکت‌ها سبب می‌شود که سلول‌های بنیادی در گردش خون از حالت غیرفعال به حالت فعال در آیند.»

پور كاظمي به كاربردهاي پي آر پي اشاره كرده و مي‌گويد: «ترميم زودتر بافت‌هاي استخواني، غضروفي و تاندون‌ها و آرتروزها و ناهنجاري‌هاي مادرزادي در جراحي‌هاي ارتوپدي،‌ايمپلنت و ترميم بافت‌هاي لثه و جراحي دهان، جراحي‌هاي پلاستيك، زيبايي، پوست، ريزش و طاسي و ترميم مو از كاربردهاي پي آر پي است.» و با اشاره به ديگر كاربردهاي اين روش درماني مي‌گويد: «درمان خشكي چشم، پيوند بافتي در جراحي گوش و حلق و بيني،‌بهبود زخم‌هاي مزمن ديابتي، تسريع در بهبود سوختگي‌ها،‌درمان بسياري از ناهنجاري‌هاي مادرزادي و ترميم استخواني، عصبي و عضلاني از ديگر كاربردهاي اين درمان است.»

چيني‌ها و درمان پي آر پي

هزينه بالاي كيت‌هايي كه براي اين نوع درمان استفاده مي‌شود باعث شده تا مثل ديگر تجهيزات پزشكي كيت‌ها و سانتريفيوژ‌هاي چيني جايگزين مشابه آلماني و سوئيسي شوند كه در دنيا كيفيت آنها حرف اول را مي‌زند. برخي پزشكان به دليل اينكه كمتر هزينه كنند كيت‌ها و سانتريفيوژ‌هاي چيني را جايگزين كيت‌هاي اصلي كرده و بيمار از همه جا بي‌خبر نيز هزينه استفاده از كيت‌هاي اصلي را پرداخت مي‌كند اين در حالي است كه كيت‌هاي چيني تقلبي نه تنها كارايي كيت‌هاي اصلي را ندارند بلكه هنگامي كه در سانتريفيوژهاي چيني قرار مي‌گيرند به خوبي عمل تجزيه انجام نشده و پلاسما نيز به خوبي جدا‌سازي نمي‌شود و گاهي اوقات از پلاسماي ساده به جاي پلاسماي تجزيه شده استفاده مي‌شود.

استفاده از كيت‌هاي يك بار مصرف براي چند بيمار در بر خي مطب‌ها نيز باعث شده تا تزريق خون از اين كيت‌هاي آلوده عوارضي را براي برخي بيماران به وجود بياورد كه گاه هزينه‌هاي درمان‌هاي بعدي را براي آنها چند برابر كرده است. نكته آخر اينكه هيچ كس منكر درمان به‌وسيله پي‌آر‌پي نيست اما تبليغاتي كه در كشور ما انجام مي‌شود به گونه‌اي است كه گويا تمام بيماري‌ها به وسيله پي‌آر‌پي درمان مي‌شود اين در حالي است كه استفاده از اين نوع درمان نياز به دانش كافي دارد و معجزه نمي‌كند. منبع:تابناک


برچسب‌ها: پی ار پی, درمان با پی ار پی, تزریق پی ار پی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : شنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۲ | 20:42 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

رييس انجمن پزشکان داخلي، درمان واريس با ليزر را صرفا تبليغاتي عنوان و تاكيد كرد: ليزر در درمان واريس روش قطعي نخواهد بود.

دکتر ايرج خسرونيا در گفت‌وگو با ایسنا افزود: واريس بيماري است که در آن عروق وريدي دچار اختلال مي‌شوند، به طوري که جدار رگ‌ها و يا دريچه‌ رگ‌هاي وريدي آسيب خواهند ديد. اين اختلال غالبا در ساق پاي افراد رخ مي‌دهد اما به ندرت مي‌تواند در معده و مري افراد هم به وجود آيد که علت آن اغلب عارضه کبدي است.

وي با رد درمان واريس به وسيله ليزر گفت: ليزر در درمان واريس روش قطعي نخواهد بود چرا که در واريس تعداد زيادي از رگ‌ها دچار مشکل مي شوند؛ در حالي که ليزر تنها قابليت درمان يک رگ را دارد. همچنين در موارد ديگر اين بيماري احتمال اختلال رگ عمقي وجود دارد که با ليزر نمي توان آن را درمان کرد.

دکتر خسرونيا، درمان با ليزر را روشي صرفا تبليغاتي عنوان کرد و در رابطه با درمان واريس گفت: با استفاده از سونوگرافي مي‌توان اين بيماري را تشخيص داد و با استفاده از جوراب‌هاي واريس و ورزش‌هاي معمول و دستورات مبني بر تغييرعادات روزانه مي‌توان آن را تا حد زيادي کنترل كرد.

وي در ادامه به ايسنا گفت: در بيماري واريس بيشترين مشکل، درد ساق پاي بيمار است و در بعضي موارد عارضه لخته شدن خون مي‌تواند به آمبولي ريه منجر شود که از عوارض خطرناک اين بيماري است.

رييس انجمن پزشکان داخلي در رابطه با پيشگيري از ابتلا به واريس توصيه کرد: بهتر است افراد از آويزان ماندن پاهاي خود جلوگيري کرده و در پروازها و مسافرت‌هاي طولاني که در حالت نشسته قرار دارند، هر از چند گاهي از جاي خود بلند شده و اندکي قدم بزنند همچنين افراد بايد در طول روز پاهاي خود را براي مدتي بالاتر از سطح بدن قرار دهند.

 منبع:سلامت نیوزبرچسب‌ها: واریس, درمان واریس, طب فیزیکیوتوانبخشی, درمان, ليزر درمانى, درمان تزريقى


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : شنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۲ | 20:36 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ


سلامت > عمومی- همشهری آنلاین: دیابت یا بیماری قند، بیماری قابل کنترلی است که بیش از سه میلیون نفر در ایران به آن مبتلا هستند. این بیماری با افزایش قند خون ایجاد می‌شود و علت آن معمولا کاهش میزان ترشح هورمون تنظیم کننده قند خون (انسولین) و یا اختلال در عملکرد انسولین است.

بیماری دیابت در دو نوع اول و دوم در دنیا مطرح است. در دیابت نوع اول بیمار نیاز به تزریق انسولین دارد و بیشتر در کودکان و افراد زیر 30 سال ایجاد می‌شود که به آن دیابت وابسته به انسولین می‌گویند.

در بیماری نوع دوم نیز بیمار معمولا نیازی به تزریق انسولین ندارد، اما ممکن است در برخی موارد نیاز به تزریق نیز داشته باشد.

بر اساس اعلام انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور، دیابت نوع دوم  در افراد بالای 40 سال، چاق و کم تحرک بیشتر است که به آن دیابت غیروابسته به انسولین نیز می‌گویند. برای کنترل این بیماری از رژیم غذایی و داروهای خوراکی پایین آورنده قند خون استفاده می‌شود.

پر ادراری، تکرار ادرار، احساس پرنوشی و تشنگی، احساس ضعف و پرخوری و کاهش وزن بدون دلیل از جمله علایم ابتلا به دیابت است.

عوارض دیررس در بیماران دیابتی

عوارض درازمدت بیماری دیابت در صورت عدم کنترل بیماری می‌تواند منجر به اختلالات قلبی- عروقی، بینایی، نارسایی و از کار افتادگی کلیه‌ها و بروز زخم‌های پوستی به‌ویژه در پاها و آسیب‌های عصبی شود و در نهایت موجب صدمات جبران ناپذیری از جمله کوری، قطع پا و سکته قلبی و مغزی شود.

توصیه‌های تغذیه‌ای و بهداشتی برای داشتن زندگی بهتر با دیابت

- برای داشتن یک برنامه صحیح دارویی و رژیم درمانی حتما به پزشک و کارشناس تغذیه مراجعه کنید و خودسرانه نسبت به حذف موادغذایی اقدام نکنید.

- از مواد غذایی حاوی الیاف گیاهی (فیبرغذایی) مانند نان و غلات سبوس‌دار، سبزی‌ها و میوه‌های با شیرینی کمتر استفاده کنید.

- به جای مصرف مواد قندی ساده مانند قند، شکر، مربا، عسل و ... از خشکبار و میوه‌های خشک استفاده نمایید.

- میزان مصرف روغن‌های جامد و چربی را در رژیم غذایی خود محدود و در برنامه غذایی خود تا حد امکان از روغن زیتون استفاده کنید.
- از گوشت‌های بدون چربی و مرغ بدون پوست استفاده کنید.

- مصرف ماهی دو بار در هفته توصیه می‌شود.

- از روش‌های پخت آب‌پز، بخارپز، تنوری کردن و کباب کردن به جای سرخ کردن استفاده نمایید.

- از شیر و فرآورده‌های لبنی کم ‌رب استفاده کنید.

- برای کنترل وزن در حد مطلوب، انجام ورزش و فعالیت‌های بدنی مناسب و رعایت رژیم غذایی صحیح زیر نظر پزشک و کارشناس تغذیه، را فراموش نکنید.

- انجام فعالیت‌های ورزشی متناسب با شرایط و وضعیت سلامت فرد، نرمش‌های ملایم روزانه، حداقل 15 دقیقه پیاده‌روی بعد از غذا مفید خواهد بود. اما هرگز با شکم خالی و گرسنه، ورزش و یا پیاده‌روی نکنید.

- برای اطمینان از سلامت چشم و کلیه‌های خود به طور منظم به پزشک متخصص مراجعه کنید.

- شست‌وشوی روزانه پاها با آب ولرم و صابون مناسب و خشک کردن با حوله نرم توصیه می‌شود.  


منبع:همشهری آنلاین


برچسب‌ها: دیابت, زندگی بهتر با دیابت, توصیه های بهداشتی دیابت, توصیه های تغذیه دیابت


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : شنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۲ | 20:27 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

ماساژ درمانی, كاهش درد, دردهای مزمن

از آبی كه در حال جوشیدن تا آبی كه یخ زده است، فاصله دمایی زیادی است. سرد، خنك، ولرم، گرم، داغ و جوش، ماساژ درمانی از دماهای مختلف استفاده می‌كند و با استفاده از این تفاوت‌ها باعث تحریك واكنش‌های مفید فرد می‌شود. دردهای مزمن را می‌توان با استفاده از گرمادرمانی برطرف كرد و دردهای تند و تیز را با سرمادرمانی. تكنیك‌های دمایی باعث كاهش درد و افزایش احساس راحتی و آرامش می‌شوند. البته ممكن است چیزی كه به نظر كسی داغ می‌رسد، به نظر دیگری فقط گرم باشد همینطور در مورد سرما نیز همین‌گونه است درمانگر ماساژ درمانی با توجه به موقعیت فرد از ماهیت سردی و گرمی استفاده می‌كند.

واكنش مثبت برخی به گرما
در بیشتر نواحی درد، استفاده از دمای بالاتر باعث كاهش سریع‌تر درد می‌شود.
وقتی كه گرما به شكلی درست و مناسب به كار گرفته می‌شود، ماساژ درمانی بسیار سریع‌تر جواب می‌دهد.

مزایای استفاده از گرما
یكی از مزایای استفاده از گرما، جریان یافتن خون در آن مناطق و قسمت‌های خاص بدن كه دچار درد شده‌اند، است. ماساژ درمانگر می‌داند كه با استفاده از گرما گردش خون در بافت‌های موردنظر افزایش می‌یابد و همزمان اكسیژن و مواد مغذی بیشتری به آن قسمت‌ها می‌رسد. درد باعث گرفتگی و تشنج عضلات می‌شود و بعد از آن جریان خون در عضلات كاهش می‌یابد، اكسیژن و مواد مغذی كمتری به آنها می‌رسد و این چرخه ادامه می‌یابد. وقتی كه به منطقه دردناك بدن، گرما می‌دهیم، در واقع جریان خون در آن منطقه را افزایش می‌دهیم و چرخه درد را می‌شكنیم.

محرك در ماساژ درمانی
یكی از مهمترین علل استفاده از گرما در ماساژ درمانی از بین بردن و كاهش دردهای مزمن است. ماساژ درمانی با گرما با استفاده از دست‌های فرد دیگری كه ماساژ درمانگری است تأثیر بسیار عمیق‌تری روی فرد می‌گذارد. گرما می‌تواند بافت بین پوست و عضله را نرم كند و راحت‌تر در عضله نفوذ كند. قبل از شروع ماساژ درمانی، قسمت‌های موردنظر را گرم می‌كنیم و بعد شروع به ماساژ دادن می‌كنیم تا سریع‌تر نتیجه بگیریم.
بسته به نوع و تركیبات موجود در تسكین دهنده گرمایی درد، ماساژ درمانگر آن را به كار می‌گیرد. مثلا Cryoderm كه یك محصول ایجاد كننده گرما برای ماساژ دادن است حاوی تركیباتی مثل آرینكا، بوز وِلا، یوكا و آلواِ است مثلاً عصاره یوكا (نوعی درخت) خاصیت ضد التهابی دارد.

بوزوِلا نیز خاصیت ضد التهابی دارد و آرنیكا باعث كاهش كوفتگی می‌شود. لوسیون گرمایی ترمودرم، با روغن ماساژ نیز برای ایجاد گرما در بدن فرد به كار گرفته می‌شود. 70درصد ترمودرم و 30 از روغن ماساژ برای این منظور مناسب است.ماساژ درمانگر می‌تواند با صلاحدید خود و بسته به موقعیت فرد، از دما و گرمای بیشتری برای ماساژ استفاده كند. ژل و لوسیون گرمادرمانی باعث كاهش گرفتگی عضلانی می‌شود اینكار قبل از ماساژ انجام می‌شود.
علاوه بر این محصولات گرمایشی برای ماساژ دادن، ماساژ درمانگر از گرمای حقیقی و طبیعی نیز استفاده می‌كند. بسته‌های گرمایی (كیسه گرمایی) به اندازه دلخواه گرم می‌شوند و بعد آنها را روی منطقه دلخواه می‌گذارند. این كیسه‌ها از گیاهان و ادویه‌های بسیار با كیفیت پر می‌شوند و این قابلیت را دارند كه به صورت مرطوب در آیند زیرا رطوبت باعث نفوذ بیشتر گرما در داخل بافت می‌شود. این كیسه‌ها قبل از ماساژ مورد استفاده قرار می‌گیرند و بسیار هم آرامش‌بخش و التیام دهنده درد هستند.

برخی سرما را  ترجیح می‌دهند
در برخی موارد از سرما برای ماساژ درمانی استفاده می‌شود. این حالت از درمان نیز باعث كاهش درد می‌شود با این تفاوت كه دردهای تیز و تند را كاهش می‌دهد. عضلات و ماهیچه‌های آسیب‌دیده با استفاده از سرما، بهبود می‌یابند. در اثر سرما عصب‌ها نیز سردتر می‌شوند و پیام درد نیز سریع به بافت‌ها نمی‌رسد. عنصر سرما باعث كرختی و بی‌حسی آن منطقه خاص می‌شود و علاوه بر آن تورم و التهاب آن را نیز كاهش می‌دهد.

یكی از موثرترین تركیبات در ماساژ درمانی با استفاده از سرما، منتول یا «جوهر نعناع» است. نعناع ایجاد حس سرما در سطح پوست می‌كند. ژل و لوسیون سرمادرمانی باعث كاهش درد در بافت آسیب دیده می‌شود، بدون آنكه آن را تحریك كند. در حقیقت هدف از سرما درمانی و گرمادرمانی در شیوه‌های ماساژ درمانی، معیوب كردن چرخه درد است.

میزان سرما در تسكین درد، تفاوت ایجاد می‌كند. برای از بین بردن درد و سرمای بسیار زیاد لازم است به همین دلیل برای سرمادرمانی استفاده از محصولات بسیار سردكننده توصیه می‌شود. همزمان با خون اكسیژن و سایر مواد مغذی نیز به آن منطقه می‌رسد و چرخه درد معیوب می‌شود. به صورت یك قانون كلی از سرما برای درمان دردهای تند و تیز استفاده می‌شود. در ضمن سرما تأثیر زیادی در كاهش تورم و التهابات دارد. متدها و ابزار مورد استفاده در جلسات سرمادرمانی و گرما درمانی ماساژ، متفاوت هستند اما هدف نهایی همه آنها یكی است. رضایت مشتری به معنی كاهش و تسكین درد در او و احساس تازگی و نشاط.

برچسب‌ها: سرما درمانی, گرما درمانی, ماساژ درمانی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : شنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۲ | 20:24 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

نقرس, بیماری نقرس, درمان نقرس

بیماری نقرس چیست؟ نقرس یکی از انواع بیماری های ورم مفاصل می باشد که با درد همراه است. نقرس در اثر افزایش اسید اوریک در خون به وجود می آید. یکی از عوامل افزایش دهنده ی اسید اوریک، دریافت زیاد مواد غذایی حاوی اسید آمینه ی "پورین" است.


اسید اوریک اضافی موجود در خون به شکل کریستال هایی در مفاصل ته نشین شده و باعث قرمزی، متورم و گرم شدن، درد و التهاب یک یا چند مفصل می گردد که بیشتر در انگشت شست پا، پاشنه پا، قوزک پا، زانو و آرنج ظاهر می شود.
حدود 95 درصد از مردان و 5 درصد از زنان دچار نقرس می شوند. زنان قبل از یائسگی، جزو گروه درگیر با نقرس می باشند.

عواملی که موجب افزایش اسید اوریک و ایجاد نقرس می شوند:
1- افزایش تولید اسید اوریک به وسیله بدن
2- کاهش خروج اسید اوریک توسط کلیه ها
3- افزایش دریافت غذاهای پورین
4- بیماری های حاد
5- ضربه روحی
6- جراحی
7- تب
8- کمبود آب بدن
9- خوردن بیش از حد شام
10- بعضی از داروها مانند: آسپرین

آیا شما در معرض خطر هستید؟
بعضی مشکلات احتمال بروز نقرس را افزایش می دهند. این مشکلات و بیماری ها شامل: افزایش فشار خون، دیابت نوع 1 و 2، کلسترول بالا، مشکلات گوارشی، کاهش توده عضلانی، چاقی، مصرف غذاهای پورین دار، گرسنگی یا کم خواری، بیماری های کلیوی و لوسمی (سرطان خون) و پسوریازیس (نوعی بیماری پوستی) و ناهنجاری در هموگلوبین.

علائم بیماری نقرس
علامت مشخصه این بیماری ورم، قرمزی و درد شدید مفصل شست پاست؛ البته ممکن است این بیماری با ورم و درد مفاصل دیگر مثل مچ پا یا زانو هم خود را نشان دهد ولی حالت اول بسیار شایع تر است.
در صورتی که اسیداوریک زیادی در بدن به مدت مدید وجود داشته باشد حتی ممکن است این بلورها در بافت کلیه رسوب کنند و کل بدنه کلیه را تخریب و بیمار را دچار نارسایی کامل کلیه ها کنند.
در افراد دچار نقرس رسوب بلورهای اسیداوریک در بافت های دیگر بدن مثل زیر پوست بخصوص پوست آرنج و مچ دست به صورت برجستگی دیده می شود که می تواند باعث التهاب بورس مفاصل و درد شود. این برجستگی های زگیل مانند می توانند در لاله گوش هم دیده شوند که علامت خاص نقرس است.

توصیه به افراد مبتلا به نقرس:
- آب زیادی بنوشند( روزی 2 تا 3 لیتر). حتماً 1 لیوان آب، قبل از خواب بنوشند، زیرا این کار به کم شدن اسید اوریک کمک می کند.
- وزن خود را ایده آل و ثابت نگه دارند.
- اگر اضافه وزن دارند، وزن خود را کم کنند، اما برای کاهش سریع وزن نباید گرسنه بمانند یا کم خواری کنند،، زیرا کاهش سریع وزن، باعث افزایش اسید اوریک و به دنبال آن بدتر شدن نقرس می گردد. حداکثر کاهش وزن مجاز 500 گرم در هفته می باشد.
- از خوردن غذاهای پورین دار اجتناب کنند.
- از ریختن روغن زیاد در غذا جدا خودداری کنند.

درمان های نقرس
1) درمان با گیلاس وتوت فرنگی
گیلاس و توت فرنگی شیرین یا ترش، در درمان نقرس بسیار مهم است. شما در حدود 10 تا 25 عدد گیلاس یا توت فرنگی در روز مصرف کنید. این میوه ها اگر تازه باشند بهتر است، ولی کنسرو شده هم ایرادی ندارد.

2) درمان با آب سبزیجات
آب هویج همراه با خیار و چغندر، بهترین درمان کننده نقرس می باشد. روزانه 500 میلی لیتر آب سبزیجات (آب چغندر و آب خیار هر کدام 100 میلی لیتر و آب هویج 300 میلی لیتر) بنوشید.

3) درمان با لوبیا
آب لوبیا را بگیرید و هر روز 150 میلی لیتر از آن را بنوشید.

4) درمان با سیب
سیب به عنوان یکی از بهترین درمان کننده های نقرس شناخته شده است. سیب دارای اسید مالیک می باشد که باعث خنثی کردن اثر اسید اوریک می گردد. پیشنهاد شده که بعد از هر وعده غذا، 1 عدد سیب مصرف شود.

5) درمان با موز
مصرف موز 3 تا 4 عدد در روز برای درمان نقرس پیشنهاد شده است.

6) درمان با لیموترش
ویتامین C به عنوان درمانی برای مفصل دردناک شناخته شده است. نصف لیمو ترش را در 1 لیوان آب بریزید و 3 بار در هفته میل کنید.

7) درمان با میوه
3 تا 4 عدد میوه در روز مصرف کنید.

8) درمان با غذاهای طبیعی
میوه و سبزیجات و دانه ها و یا جوانه ها برای درمان نقرس بسیار مفید می باشد.

9) درمان با آب ولرم

10) درمان با حمام نمک
دو بار در روز پای خود را در آب و نمک بگذارید. برای این کار 250 تا 500 میلی گرم نمک را در آب داغ حل کنید.

11) درمان با هوای تازه، ورزش کردن و کم کردن استرس

غذاهایی که فاقد پورین می باشند:
گیلاس، توت فرنگی و آلبالوی تازه (به میزان 250 گرم در روز مجاز شناخته شده است)
موز
گوجه فرنگی
کرفس، بامیه، کلم
جعفری
سبزیجات برگ سبز
آناناس
غذاهای دارای ویتامین C مانند: کلم قرمز، فلفل قرمز، نارنگی، پرتقال و دیگر مرکبات و سیب زمینی
آب میوه و آب
لبنیات کم چرب
کربوهیدرات های پیچیده از قبیل: نان، ماکارونی، برنج، غلات، میوه ها و سبزیجات
شکلات
نوشیدن قهوه یا چای
نوشیدن نوشابه های گازدار
مصرف اسیدهای چرب ضروری از قبیل: تن، ماهی سالمون، آجیل و دانه ها
مصرف سویا به جای گوشت قرمز
کره و یا مارگارین کم چرب
تخم مرغ

غذاهای پورین داری که باعث بروز نقرس نمی شوند، عبارتند از:
گل کلم، مارچوبه، قارچ ، نخود، اسفناج ، نان های سبوس دار، مرغ، بوقلمون و لوبیا (این غذاها بهتر است هفته ای 1 بار مصرف شوند، نه بیشتر!)

غذاهای دارای پورین کم:
گوشت گوسفند، گوشت گوساله، جگر، قلوه، سالمون، بوقلمون، ماهی قزل آلا و اردک.

غذاهای دارای پورین زیاد:
قلب(دل گوسفند)، شاه ماهی، مخمر، ساردین و نان های شیرین

توصیه های تغذیه ای:
- از زیاد مصرف کردن ویتامین C بپرهیزید، زیرا این ویتامین افزایش دهنده تولید اسید اوریک می باشد.
- از زیاد مصرف کردن ویتامین B3 بپرهیزید (بیشتر از 50 میلی گرم در روز) . زیادی نیاسین جلوی خروج اسید اوریک را از بدن می گیرد.
- از مصرف کردن مکمل های آهن جدا بپرهیزید. زیادی آهن در خون باعث ورود اسید اوریک در مفاصل می باشد.
منبع:تبیان


برچسب‌ها: نقرس, ورم مفاصل, علائم بیماری نقرس, درمان های نقرس, تغذیه


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : شنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۲ | 20:20 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

ديابت, روماتيسم, درمان واريس

واريسي‌ها جوراب واريسي بپوشند
واريس به سياهرگ‌هايي گفته مي‌شود که به‌طور غيرطبيعي، پيچ در پيچ شده‌اند و قطرشان بيشتر از حد انتظار است. اين اتفاق مي‌تواند براي سياهرگ‌هاي اطراف اندام تحتاني بيفتد. وقتي سن افراد بالا مي‌رود، احتمال ابتلا به برخي بيماري‌‌ها از جمله واريس هم افزايش مي‌يابد.

اين بيماري که نوعي اختلال در دريچه لانه کبوتري پا محسوب مي‌شود، در برخي از افراد و خانواده‌ها شيوع بيشتري دارد. يعني وراثت مي‌تواند در ابتلا به واريس نقش مهمي داشته باشد. البته ايستادن‌هاي مکرر در دوران جواني هم مي‌تواند يکي از دلايل ابتلا به واريس در دوران سالمندي باشد. مي‌توان پيش‌بيني کرد امکان ابتلا به واريس در سالمندان عزيزي که در دوران جواني شغل‌هايي مانند نانوايي، سلماني، پزشکي، پرستاري، دندان‌پزشکي و حتي معلمي داشته‌اند، بيشتر از ديگران است.

اين بيماري با درد در ناحيه پا همراه است و معمولا درد هنگام شب افزايش مي‌يابد. به همين دليل به سالمندان و افراد مبتلا به واريس توصيه مي‌شود براي کاهش اين درد جوراب‌هاي واريسي بپوشند. البته گاهي سالمندان با پوشيدن جوراب‌هاي واريسي اذيت مي‌شوند، عرق مي‌کنند و حتي حساسيت پوستي سراغشان مي‌آيد. به همين علت نمي‌توان استفاده از جوراب واريس را به تمام افراد مبتلا به اين بيماري، توصيه كرد. با وجود اين، راهکارهايي هم براي پيشگيري از حساسيت پوستي و تعريق ناشي از پوشيدن جوراب‌هاي واريسي وجود دارد؛ مثلا مي‌توان يک جوراب نازک نخي را زير جوراب‌هاي واريسي به پا کرد تا جلوي ابتلا به حساسيت پوستي را بگيرد.

ناگفته نماند که پوشيدن جوراب‌هاي واريس فقط به کاهش درد کمک مي‌کند و علايم ظاهري اين بيماري (مانند بدشکل شدن عروق پا) را از بين نمي‌برد، بنابراين بيماراني که مي‌خواهند بدشکلي پاي خود را از بين ببرند، بايد به متخصصان پوست يا عروق مراجعه كنند تا شايد با درمان‌هاي ليزري، کمي وضعيت ظاهري پاي اين عزيزان بهبود يابد.


ديابتي‌ها جوراب نخي بپوشند
ديابت يکي از بيماري‌هايي است که بايد هميشه (مخصوصا در دوران سالمندي) به شدت مراقب آن بود و اجازه ابتلا به عوارض ناشي از آن مانند زخم پاي ديابتي را نداد. يکي از اتفاق‌هايي که معمولا با افزايش سن در اين بيماران رخ مي‌دهد، کاهش حس لامسه پاست. يعني ممکن است يک سالمند مبتلا به ديابت در اثر پوشيدن کفش نامناسب يا برخورد پاها با اشياء مختلف دچار آسيب شود اما به دليل كاهش حس لامسه پا متوجه زخم و آسيب نشود. به همين دليل پوشيدن جوراب براي تمام سالمندان مبتلا به ديابت، ضروري و الزامي است.

جوراب ديابتي بايد حتما نخي باشد تا امکان تعريق و رشد ميکروب‌ها و قارچ‌ها در ناحيه پا و لابه‌لاي انگشتان آنها به وجود نيايد. سالمندان ديابتي بايد هر شب جوراب‌ها و پاهاي خود را بشويند و هميشه جوراب پاکيزه به پا داشته باشند. ضمن اينکه بايد هميشه پا و بين انگشتان خود را خشک و تميز نگه دارند و هر روز تمام قسمت‌هاي پايشان را از نظر وجود هر نوع زخم يا ضايعه‌اي بررسي کنند زيرا ممكن است متوجه درد يا حتي سوزش ناشي از آسيب پوست اين ناحيه نشوند.


روماتيسمي‌ها جوراب نرم و حوله‌اي بپوشند
يکي ديگر از بيماري‌هاي شايع در دوران سالمندي، بيماري‌ روماتيسم است. روماتيسم انواع مختلفي دارد و برخي از شايع‌ترين انواع آن مانند آرتريت روماتوييد و نقرس، عضلات پا را درگير مي‌کنند.

آرتريت روماتوييد بيشتر عضلات مچ و انگشت پا را تحت تاثير قرار مي‌دهد و شيوع بيشتري در خانم‌ها به‌خصوص در دوران سالمندي دارد. نقرس هم جزو بيماري‌هايي است که قاعده شست پا را دچار درد و مشکل مي‌کند. وقتي افراد سالم پاي خود را زمين مي‌گذارند و مي‌ايستند، وزنشان به طور مساوي در کل کف پايشان تقسيم مي‌شود، اما افرادي که به بيماري‌هاي مفصلي (بيماري‌هاي مفصلي از مچ پا به پايين) مانند آرتريت روماتوييد يا نقرس مبتلا هستند، در اين حالت بيشتر وزن بدنشان را روي قسمتي از پا که دچار تورم يا برجستگي شده است، مي‌اندازند و اين قسمت از پاي آنها به مرور زمان دچار درد و زخم مي‌شود.

به همين دليل پوشيدن جوراب و کفش‌هاي مناسب براي اين گروه اهميت زيادي دارد. جوراب‌هاي حوله‌اي که کفي نرمي داشته باشند، از بهترين گزينه‌ها براي سالمندان مبتلا به روماتيسم هستند. با پوشيدن اين جوراب‌ها، وقتي پايشان را زمين مي‌گذارند، احساس سختي کف زمين، حس درد را به آنها منتقل نمي‌کند و همين امر باعث کاهش مقداري از درد آنها مي‌شود.منبع:سلامت ترین


برچسب‌ها: روماتيسمي‌, ديابت, واريس, پای دیابتی, آرتريت روماتوييد و نقرس


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : شنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۲ | 19:45 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

آسیب زانو, درمان آرتروز زانو, فیزیوتراپی, آرتروز

 

 

 

قفل شدن زانو از شایع ترین شکایات افراد است که به عللی چون آرتروز و زمین خوردن صورت می پذیرد که با تشخیص توسط آرتوسکوپی می توان با روش های فیزیوتراپی از جمله تجویز سرما و گرمادرمانی، برق درمانی و تجویز ورزش های ویژه آن را درمان کرد.

پیشگیری از زمین خوردن در زمین های یخ زده و لغزنده از آسیب های زانو و قفل شدگی جلوگیری می کند. راهکارهایی که پزشکان برای مقابله با این مشکل ارائه داده اند را با هم می خوانیم

 

 

▪ برداشتن گام کوتاه: استفاده از کشف های مناسب با کفی آجدار و پاشنه مناسب، استفاده از عصا، برداشتن گام های کوتاه و مطمئن و انجام ورزش های تقویتی و تعادلی در سالمندان از احتمال زمین خوردن در معابر لغزنده می کاهد.

 

 


▪ منیسک یکی از علت های قفل شدگی زانو: قفل شدگی زانو علل گوناگونی دارد برای مثال ممکن است در موارد پیشرفته آرتروز، قطعه ای از استخوان ران جدا شده و در فضای مفصلی زانو سرگردان شود، همچنین آسیب های منیسک های زانو از علل قفل شدگی و تورم تأخیری زانو به شمار می روند.

 

 

▪ آهکی شدن بخشی از کپسول مفصلی زانو: یکی دیگر از علل این شکایت، آهکی شدن بخشی از کپسول مفصلی زانو است به این صورت که حین حرکات خم و راست شدن زانو، این بخش بین استخوان ها گیر افتاده و ایجاد درد شدید و احساس قفل شدگی می کند و گاهی توده های چربی اطراف زانو ممکن است بین قطعات استخوانی گیر افتاده و ایجاد درد و قفل شدگی کند.

 

 

▪ تشخیص قفل شدگی زانو با آرتروسکوپی: شرح حال و معاینه بالینی، عکس و MRI و در نهایت انجام آرتروسکوپی به مشخص شدن علت قفل شدگی زانو کمک می کند.

 

 

▪ درمان قفل شدگی زانو متفاوت است: درمان و توانبخشی در قفل شدگی زانو براساس علت به وجود آورنده آن متفاوت است گاه می توان با استفاده از درمان های فیزیوتراپی از جمله تجویز سرما و گرمادرمانی، برق درمانی و تجویز ورزش های ویژه برای تقویت عضلات اطراف زانو به خصوص عضله چهار سر ران و عضلات نزدیک کننده و خم کننده ران ها و نیز تمرینات کششی عضلات خارج ران ها پیش از اینکه مفاصل زانو دچار تخریب شدید و پیشرفته شوند درد بیمار را کاهش و سبب بهبود عملکرد وی شد.

 

 

 

▪ انجام جراحی در آرتروزهای پیشرفته: در موارد آرتروز پیشرفته و نیز آسیب منیسک در جوانان ورزشکار یا مواردی که علاوه بر منیسک ها بخش های دیگر مانند رباط های صلیبی نیز دچار پارگی شده اند ممکن است انجام اعمال مختلف جراحی ضروری باشد.

 

 

● قفل شدگی زانو به دلیل زمین خوردن

دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران بیان داشت: نکته مهم برای پیشگیری از قفل شدگی زانو؛ پیشگیری از زمین خوردن و آسیب های ناشی از سر خوردن در محیط های لغزنده همچون زمین های برفی و یخ زده است.

 

▪ استفاده از کفش مناسب: از جمله اقدامات مفید دیگر برای پیشگیری از زمین خوردن می توان به استفاده از کفش های مناسب با کفی آجدار و پاشنه مناسب و استفاده از وسایل کمکی حرکت همچون عصا (به خصوص در مبتلایان به آرتروز)، آموزش برداشتن گام های کوتاه و مطمئن و انجام ورزش های تقویت عضلات کمر، کمربند لگنی و اطراف زانوها و نیز انجام تمرینات تعادلی در سالمندان اشاره کرد.

 

▪ گرم کردن صحیح بدن قبل از مسابقات: انجام ورزش در زمین های مناسب و آماده و نیز گرم کردن صحیح بدن و ورزش های کششی پیش از انجام مسابقات از جمله مواردی است که از شیوع آسیب منیسک زانوها در ورزشکاران می کاهد.

منبع:کیهان نیوز
برچسب‌ها: قفل شدن زانو ها, آرتروز, ورزش درمانی, منیسک زانو, کفش مناسب, تشخیص قفل شدگی زانو با آرتروسکوپی, MRI


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : شنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۲ | 19:40 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

تاندنیت آشیل بیماری است که علامت عمده آن درد در پشت ساق و نزدیک پاشنه است. تاندون آشیل بزرگترین تاندون بدن است. این تاندون عضلات پشت ساق را به استخوان پاشنه متصل میکند و کارکرد آن برای راه رفتن، دویدن و جهیدن لازم است.

 درمان تاندنیت آشیل معمولا با استفاده از روش های غیر جراحی صورت میگیرد. اگر بعد از چند ماه این روش ها نتوانستند تاثیری در روند بیماری داشته باشند ممکن است روش های جراحی بتواندد به بیمار کمک کنند.

 

         180

درمان غیر جراحی درد پشت پاشنه به علت تاندنیت آشیل

 در بسیاری اوقات درمان غیر جراحی موفقیت آمیز است گرچه بدست آوردن بهبودی معمولاً به چند ماه زمان نیاز دارد. اگر درمان را دیر شروع کرده باشم بهبودی ممکن است به زمان بیشتری ( حدود شش ماه) نیاز داشته باشد. اساس درمان عیر جراحی عبارتست از

استراحت

باید فعالیت بدنی که درد را ایجاد کرده است کاهش بدهیم یا کلاً قطع کنیم. تا مدتی فعالیت های آرام تری مثل شنا یا دوچرخه سواری انجام دهید

سرما

روزی چند مرتبه با کیسه پلاستیکی حاوی خرده های یخ و هر بار بمدت حدود 20 دقیقه روی تاندون آشیل را سرد میکنیم

داروهای ضد التهابی

استفاده از داروهای ضد التهاب مانند بروفن یا سلکوکسیب درد و التهاب را کاهش میدهد

انجام نرمش های مخصوص طبی

مهمترین این نرمش ها عبارتند از

        180 3
 • کشش عضلات پشت ساق : به طرف یک دیوار بایستید. یک پا را جلوتر از پای دیگر قرار میدهیم بطوریکه یک زانو کمی خم و و زانوی دیگر کاملاً صاف باشد. کف هر دو دست را هم به دیوار جلو تکیه میدهیم. سپس بدون اینکه محل کف پاها روی زمین را تغییر دهیم سعی میکنیم تنه خود را به دیوار نزدیک تر کنیم، زانوی خم شده را بیشتر خم کنیم تا در پایی که زانویش صاف است مچ پا بیشتر خم شود. با این کار عضلات پشت ساق و تاندون آشیل تحت کشش قرار میگیرند. این کار را خیلی به آرامی انجام میدهیم تا وقتی که یک کشش ملایم را در پشت پا احساس کنیم. وضعیت را برای ده ثانیه حفظ کرده و سپس به ارامی به حالت اول باز میگردیم. نرمش را 20 مرتبه تکرار میکنیم.
 • کشش آشیل با پله : کنار یک پله می‌ایستیم و نصف کف پا را روی پله اول میگذاریم بطوریکه پاشنه روی پله قرار نگرفته و بتواند آزادانه به بالا و پایین رود. کنار دیوار یا حفظ پله را بگیرید تا تعادل شما بهم نخورد. به آرامی پاشنه خود را 20 بار بالا و پایین ببرید. مواظب باشد خیلی آرام این کار را انجام دهید.
         180 2

 

تزریق کورتیکوستروئید

بندرت بکار میرود چون خطر پاره شدن تاندون آشیل بعد از استفاده از آن وجود دارد.

استفاده از کفش و ارتوز

بهتر است پاشنه کفش کمی بلند باشد. چرم کفش در ناحیه پشت پاشنه باید نرم باشد.


شوک ویو تراپی Extracorporal shockwave therapy ESWT

در این روش با تاباندن اشعه اولتراسونیک به ناحیه درد روند بهبود فیبرهای آسیب دیده ممکن است تسریع شود. اثربخشی این روش در همه افراد یکسان نیست.

 

درمان جراحی درد پشت پشت پاشنه به علت تاندنیت آشیل

 اگر بعد از شش ماه درمان فعال غیر جراحی، درد بهبود نیافت پزشک معالج ممکن است تصمیم به استفاده از روش های جراحی بگیرد مهمترین این روش ها عبارتند از :
 • در کسانی که عضلات پشت ساق آنها خشک و با قابلیت انعطاف کم است پزشک ارتوپد شکاف هایی در قسمت هایی از طول این عضلات داده تا طول آنها قدری بیشتر شده و بدین وسیله کشش روی تاندون آشیل کم شود.
 • وقتی کمتر از نصف تاندون آشیل صدمه دیده است میتوان قسمت های صدمه دیده را توسط عمل جراحی برداشت و قسمت های باقیمانده را ترمیم کرد. در حین جراحی برجستگی استخوانی در محل اتصال تاندون به استخوان پاشنه هم برداشته میشود. وقتی بیش از نصف تاندون صدمه دیده است بعد از برداشتن قسمت صدمه دیده چون قسمت باقیمانده بسیار ضعیف بوده و احتمال پاره شدن کامل آن وجود دارد با استفاده از تاندون دیگری این تاندون را تقویت میکنند. پزشک جراح تاندونی را که شست پا را خم میکند برداشته و از آن برای تقویت تاندون آشیل استفاده میکند. البته بعد از برداشتن این تاندون، شست پا باز هم میتواند حرکت کند.

 

بعد از جراحی

 اغلب بیماران از جراحی نتیجه مناسبی میگیرند. هرچه مقدار بیشتری از تاندون آسیب دیده باشد زمان بیشتری برای بهبودی مورد نیاز است و احتمال کمتری دارد که بیمار بتواند به سطح فعالیت های شدید ورزشی که در قبل داشته برگردد. فیزیوتراپی و انجام نرمش های طبی بعد از جراحی جزء لاینفک درمان است و ممکن است حتی 12 ماه زمان برای از بین رفتن درد مورد نیاز باشد. در 30-20 درصد از بیماران درد متوسط یا حتی شدیدی ممکن است بعد از جراحی باقی بماند. از عوارض دیگر درمان جراحی ایجاد عفونت در محل است و درمان عفونت در این محل ممکن است بسیار مشکل باشد.منبع:ایران ارتوپد

 


برچسب‌ها: درمان غیر جراحی درد پشت پاشنه, تاندنیت آشیل, داروهای ضد التهابی, تزریق کورتیکوستروئیدشوک ویو تراپی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : شنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۲ | 19:38 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

این بیماری که آنرا بورسیت رتروکالکانه Retrocalcaneal bursitis هم میگویند، یکی از علل شایع درد پا در ورزشکاران بخصوص در دوندگان است. گاهی اوقات علائم این بیماری شبیه تاندنیت آشیل است و یا با تاندنیت آشیل همراه میشود.

 

آناتومی

        832

بورس ها کیسه هایی حاوی مایع هستند که در اطراف بسیاری از مفاصل بدن وجود دارند. این کیسه ها معمولا در محل هایی که تاندون روی استخوان میلغزد بین ایندو قرار گرفته تا از سایش آنها جلوگیری کرده و حرکت تاندون را تسهیل کند. تاندون آشیل طناب بافتی محکمی است که شما میتوانید آنرا در پشت قوزک های داخلی و خارجی خود کمی بالاتر از پاشنه لمس کنید.

این تاندون اتصال عضلات پشت ساق را به استخوان پاشنه فراهم میکند و وظیفه آن پایین آوردن کف پا است. وقتی روی پنجه پای خود بلند میشوید این تاندون در حال فعالیت است. در محل اتصال این تاندون به استخوان پاشنه، بورسی قرار گرفته که به آن بورس پشت پاشنه یا Retrocalcaneal bursa میگویند. گاهی اوقات این بورس بر اثر ضربات و فشارهای مکرر دچار التهاب میشود. التهاب بورس را بورسیت میگویند.

علت ایجاد بورسیت تاندون آشیل چیست

بدنبال فعالیت های بدنی که در آنها مچ پا زیاد خم و راست میشود مانند راه رفتن، دویدن و جهیدن ممکن است بورس بین تاندون آشیل و استخوان پاشنه تحت فشارهای مکرر و مداوم قرار گرفته که موجب التهاب و در نتیجه درد آن شود. این بیماری بخصوص وقتی ایجاد میشود که فرد بدون آمادگی قبلی فعالیت بدنی و ورزشی شدیدی را انجام میدهد و یا تغییری در فعالیت ورزشی خود ایجاد میکند. کسانی که عادت به پوشیدن کفش های پاشنه بلند دارند اگر کفش بدون پاشنه بپوشند ممکن است موجب شوند به این بورس فشار زیادی وارد شده که بدنبال آن بورس ملتهب میشود. همچنین پوشیدن کفش هایی که به پشت پاشنه و تاندون آشیل فشار وارد میکنند میتواند این بیماری را ایجاد کند.

علائم بورسیت تاندون آشیل چیست

مهمترین علائم آن عبارتند از

 • درد در پشت پاشنه پا بخصوص موقع راه رفتن و دویدن و بالا رفتن از سربالایی
 • افزایش شدت درد در موقع بلند شدن روی پنجه پا
 • تورم دردناک در پشت پاشنه که ممکن است پوشیدن کفش را مشکل کند.
 • لمس توده با قوام اسفنجی در دو طرف تاندون آشیل که ممکن است پوست روی آن قرمز و گرم باشد.

درمان بورسیت تاندون اشیل

مهمترین اقدامات درمانی که از آنها استفاده میشود عبارتند از

 • استفاده از سرمای موضعی 20-15 دقیقه هر ساعت
 • کاهش فعالیت های شدید بدنی و ورزشی تا وقتی که التهاب و درد فروکش کند
 • استفاده از کفشی که پاشنه اش کمی بلندتر از معمول باشد
 • فیزیوتراپی بصورت استفاده از اولتراسوند و انجام نرمش هایی جهت افزایش انعطاف پذیری مچ پا
 • تزریق کورتیکوستروئید در داخل بورس
 • در صورت عدم جواب به درمان های ذکر شده عمل جراحی و خروج بورس ملتهب


منبع:ایران ارتوپد


برچسب‌ها: تاندون آشیل, درد پشت مچ پا, علت ایجاد بورسیت تاندون آشیل, درمان بورسیت تاندون اشیل


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : شنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۲ | 19:32 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

 درد زانو به علت آرتروز یافته بسیار شایعی در کلینیک های ارتوپدی است. بسیاری از بیماران با استراحت و یا مصرف داروهای ضد التهاب از این درد رهایی می یابند. گاهی اوقات یک تزریق کورتون می تواند در تسکین درد کمک کند، اما این داروها برای همه بی خطر نیستند و دارای عوارض جانبی بالقوه ای می باشند. اگر این نوع درمان های محافظه کارانه جواب نمی دهند و درد شما همچنان ادامه دارد، درمان با پی آر پی PRP (درمان با پلاسمای غنی از پلاکت) ممکن است گزینه درمانی موثر برای شما باشد.

از دیدگاه تاریخی، پی آر پی
PRP به طور گسترده ای در دندانپزشکی با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته است. با این حال ، استفاده از آن امروز به میزان زیادی در پزشکی ورزشی و شرایط مختلف ارتوپدی افزایش یافته است. برخی از مطالعات انجام شده، کارآیی پی آر پی PRP در تسکین درد مفصل زانوی دچار التهاب را به اثبات رسانده است. در حال حاضر مطالعات زیادی در حال انجام است که در آن تعداد زیادی از بیماران مبتلا به آرتروز زانو وجود دارند، اما پزشکان در حال حاضر همزمان درمان بیماران مبتلا را با روش PRP برای تسکین درد ناشی از آرتروز زانو انجام می دهند.

پی آر پی PRP ، دارای فاکتورهای رشدی به فرم پروتئین است که در روند طبیعی التیام ایفای نقش می کنند. بنابراین تزریق فاکتورهای رشد تغلیظ شده به محل آسیب می تواند منجر به رشد سلول های جدید و بهبود زخم شود.

روش


ابتدا حدود 20-8 سی سی از خون شما گرفته می شود. این کار بسیار شبیه به دادن یک آزمایش خون معمولی است. خون جمع آوری شده شما در داخل یک لوله که حاوی ژل پی آر پی ست ریخته می شود. سپس لوله، در دستگاهی به نام سانتریفوژ قرار می گیرد و حدود 10 دقیقه چرخانده می شود. نیروی گریز از مرکز دستگاه، اجزای خون شما را از هم جدا می کند. پلاکت ها ی تغلیظ شده هم از بقیه خون جدا می شوند. حالا
PRP که شامل عوامل رشد فراوان و سلولهای بنیادی است، آماده استفاده می باشد. در مرحله آخر پی آر پی PRP به ناحیه مورد نظر تزریق می گردد.

این فرآیند چند دقیقه به طول می انجامد، اما در واقع غلظت پلاکت را تا 5 برابر نسبت به خون طبیعی شما افزایش می دهد. قبل از تزریق، ناحیه ممکن است نیاز به بی حسی داشته باشد چون تزریق پی آر پی PRP تنها کمی ناخوشایند است.

شما ممکن است کمی درد را تا 3-5 روز پس از تزریق تجربه کنید. این درد خفیف طبیعی است ونشانه این است که پی ار پی PRP روندهای ترمیم طبیعی را شروع کرده است.

پس از عمل


داروهای ضد التهابی ( مانند ایبو بروفن و دیکلوفناک ) نباید به مدت چهار تا شش هفته پس از عمل مصرف شوند، چون هدف از درمان، تنظیم پاسخ التهابی برای کمک به ترمیم است. اگر درد وجود داشته باشد، منطقه را می توان سه تا چهار بار در روز به مدت 15 تا 20 دقیقه سرد نمود.

درمان با پی آر پی
PRP برای التهاب زانو دارای مزایای زیادی ست. پی آر پی PRP یک روش سرپایی ست، بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان، بنابراین شما لازم نیست برای آن مرخصی بگیرید. این روش نیاز به بیهوشی عمومی ندارد.این درمان، نه تنها به شما تسکین موقتی می دهد، بلکه به دلیل بازسازی بافتی، اثرات درمانی هم دارد. در مقایسه با هزینه های عمل جراحی، پی آر پی PRP بسیار ارزان است. با پزشکتان در مورد مناسب بودن پی آر پی PRP برای درمانتان صحبت کنید.

این درمان ممکن است برای فرد زیاد مسنی که مبتلا به آرتروز فراگیر بدن است، مناسب نباشد.


هر چند پی آر پی
PRP هنوز تکنیک نوپایی ست، ولی بسیاری از بیماران در سراسرجهان با آن درمان شده اند و نشان داده است که بهبود قابل توجهی در درد و توانایی انجام حرکات را در زندگی روزمره ایجاد می کند.

ایمنی

پی آر پی
PRP فوق العاده بی خطر است و عوارض آن نادر می باشد. از آنجا در این روش از خون خود فرد استفاده می شود، خطر انتقال عفونت یا واکنش های های حساسیتی ( آلرژیک ) وجود ندارد.


سوالاتی که شما نیاز دارید از پزشکتان در مورد درمان آرتروز زانو با پی آر پی (
PRP ) بپرسید:


1. درمان چه مدت طول می کشد؟
2. آیا من به یک جلسه درمان با پی آر پی نیاز دارم یا بیشتر؟
3. من ورزشکار هستم و با توجه وضعیتم، نگران مدت از کار افتادگی خود هستم. طول دوره بهبود من چه مدت خواهد بود؟
4. این روش تا چه حد بی خطر است؟ آیا هیچ گونه عوارض جانبی وجود دارد؟
5. آیا هیچ گونه عوارضی مرتبط با این درمان وجود دارد؟
6. آیا این روش توسط
FDA مورد تایید قرار گرفته است؟
7. انجام این روش، چقدر هزینه در بر دارد؟
8. آیا این روش تحت پوشش بیمه است؟منبع:مدیران 


برچسب‌ها: پی آر پی, درمان آرتروز با پی ار پی, تزریق پی آر پی PRP, درمان با پی آر پی PRP برای التهاب زانو


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : شنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۲ | 19:28 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

 

 

زیبایی شما در خون شماست...

پیش گفتار

PRP یک روش نسبتا نوین و بنیادین سلول های درمانی در علم پزشکی است که از اویل دهه 90 میـلادی در رشته های مختلف پزشکی مثل جراحی فک و صورت، جراحی زیبائی، جراحی قلب، ارتوپدی، گوش، حلـق و بینی، سوختگی ها و درمان زخم های مزمن به کار رفته و سپس جای خود را در علم زیبائی باز نموده است.

 

در این روش در یک جلسه حدودا یک ساعته، چند سی سی از خون بیمار گرفته شده و با اســتفاده از کیــت های خاص، غلظت پلاکت را به 3 تا 5 برابر مقدار اولیه می رسانیم. پلاکت ها، حـاوی موادی هستند که عامل اصـلی در فـرآیند ترمیم و بازسازی بافتها بوده و به آنها عوامل رشد (Growth factor) گفته می شود و سبب رشد، تکثیـر و تمــایز ســلول هـای مختلف پوستی و بافتی شده و منـجر به افزایـش کـلاژن، الاستین، ماده بین سلولی، تولید رگ و تبدیل سـلول هــای بنیادی به سلول های بافت آسیب دیده است که توسـط مواد ترشح شده از پلاکت ها هدایت شده و موجب با طراوت شدن و ترمیم بافت پوستی خواهد بود.

 

 

 

کاربرد های PRP در زیبایی

 

بطور کلی در هر عارضه ای که تحـریک فراینـد بازسـازی بافت موضع بتواند نقشی در بهبـود عارضـه داشـته باشـد می توان ازPRP بهره برد.

 

بسیاری از مشكلات زیبایی نظیر چین و چروك ها، خطوط و غیره حاصل فرایند پیری و كاهش كلاژن، الاستین، ماتریكس بین سلولی، فیبروبلاست ها و چربی در لایه های پوست است. این فرایند قوام، شكل، حجم، صافی و قابلیت ارتجاعی پوست را كاهش داده و در نهایت به شكل گیری انواع مشكلات زیبایی نظیر چین و چروك و خطوط منتهی شود.

 

مطالب مرتبط با نقش پلاكت ها در فرایندهای بازسازی بافت های مختلف، گویای توان PRP در بازسازی كلاژن، الاستین، عروق و ماتریكس بین سلولی و در نهایت بازگرداندن دوباره شادابی و جوانی پوست هستند.

 

برهمین اساس، هم اکنون PRP به روش های مختلف در درمان های پوست و مو نظیر:

 • چین و چروک های ناشی از افزایش سن
 • چین و چروک های داینامیک
 • خطوط اخم یا خنده
 • طاسی سر یا ابرو
 • پف و تیرگی و گودی زیر چشم
 • اسکار آکنه و اسکار زخم های ناشی از جراحی، سوختگی و بریدگی ها و... کاربرد دارد.

 

 

 

درمان چروک های صورت و گردن

یکی از کاربردهای PRP در جوانسازی و رفع چین و چروک های صورت، خط خنده و اطراف چشم و گردن می باشد. PRP باعث فعال شدن فیبروبلاست ها و کلاژن سازی و در نتیجه بافت سازی پوست می شود.

بدیهی است چروک های این نواحی با سلول ها و بافت های خود فرد، شروع به ترمیم و پرشدن کرده و نتیجه ارزشمند آن جوانسازی پوست و از بین بردن چروک های این نواحی خواهد بود.

 

 

 

درمان چروک های پشت دست

بهترین و کارآمدترین روش برای صاف کردن و پرکردن چروک های پشت دست ها که باعث پیرتر نشان دادن فرد می شود، PRP کردن این ناحیه است، زیرا با این روش در پشت دست فرد، بافت سازی، سلول سازی و جوانسازی صورت می گیرد.

 

 

 

درمان تیرگی، گودی و پف زیر چشم

درمان تیرگی، گودی و پف زیر چشم یکی از بهترین کاربردهای PRP بوده و شاید اگر اغراق نباشد، با یک بار PRP در ناحیه چشم، ترمیم، سلول سازی و بافت سازی در این ناحیه شروع شده و به طور فوق العاده ای باعث پرشدن گودی زیر چشم و از بین رفتن تیرگی و چروک های این ناحیه می گردد.

 

 

 

درمان طاسی و ریزش مو

مطالعات کلینیکی مختلف نشان داده اند که استفاده از PRP در طاسی سر می تواند موجب رویش مجدد و طبیعی مو در مناطق طاس پوست سر شود. این کار موجب تقویت شکل و قوام و کیفیت فولیکول های موجود، طولانی کردن دوره آناژن و افزایش عمر موهای موجود می شود. از مزایای این روش آن است که برای انجام آن (برخلاف روش کاشت مو) نیازی به کوتاه کردن موی سر شخص نیست و هیچگونه آثار اسکار جراحی و خونریزی ایجاد نمی شود.

 

 

 

درمان اسکارهای جراحی، سوختگی و آکنه

در مطالعات اخیر ثابت شده است، PRP باعث درمان اسکار جراحی، سوختگی و آکنه می شود؛ البته استفاده همزمان از سایر روش ها مانند لیزر N-lite و RF هم توصیه می گردد.

 

 

 

PRP همراه با لیپوترانسفر

لیپوترانسفر روشی است که در آن سلول های چربی نواحی پهلو و شکم بیمار را به میزان لازم (حدود 20 الی 50 سی سی) خارج کرده و پس از جداسازی سلول های زنده چربی، آنها را به عنوان یک فیلر بیولوژیک مشتق از بدن خود فرد، به منظورم حجم دادن به ناحیه ای از بدن یا صورت، پرکردن نقص پوستی و اغلب با هدف جوانسازی صورت، در نواحی موردنظر تزریق می کنند. سلول های چربی را می توان با PRP مخلوط و سپس در محل های موردنظر تزریق نمود. این کار موجب تحریک رگ سازی شده و به تبع آن، منجر به زنده ماندن سلول های چربی و پیوند خوردن آنها با بافت های اطرافشان می شود. با این عمل ماندگاری نتایج دران، دو تا سه برابر افزایش یافته و نتایج حوصله زیباتر و ماندگارتر می شود.

 

برنامه درمانی

تعداد جلسات و فواصل آنها بر حسب شرایط پوست تعیین می شود و ممکن است به ازاء هر بیمار بسیار متفاوتباشد. برای جوانسازی صورت، بر حسب سن، از یک تا چهار جلسه با فواصل دو الی شش ماه پیشنهاد می کنند و در شرایط خوب، ماندگاری نتایج بین یک تا سه سال است.

 

افزودن چند جلسه مزوتراپی موجب اثربخشی بسیار بهتر درمان با PRP خواهد بود.

 

فاصله جوانسازی بر حسب سنین مختلف:

 • قبل از سن 30 سال هر سه سال یک جلسه جهت پیشگیری و جوانسازی توصیه می شود.
 • در سنین 30 الی 40 سال هر یک الی دو سال یک جلسه کافی است.
 • در سنین 40 الی 50 سال سه جلسه درمان لازم است. به ترتیبی که جلسه دوم، 6 ماه بعد از جلسه اول و جلسه سوم 9 ماه بعد از جلسه دوم می باشد. درمان نگهدارنده هر 2 سال یکبار کافی است.
 • در سنین بالای 50 سال نیز سه جلسه درمان لامز است. به ترتیبی که جلسه دوم 3 الی 6 ماه بعد از جلسه اول و جلسه سوم شش ماه بعد از جلسه دوم می باشد. درمان نگهدارنده هر سال یک بار کافی است.

به نظر می رسد پاسخ بیولوژیکی بیمار بهترین پارامتر برای تنظیم برنامه وی است.

کیفیت نتایج، علاوه بر اجرای صحیح و دقیسق درمان، با وضعیت واکنش های سلولی بیمار نیز در ارتباط است که به وسیله بیمار یا پزشک معالج قابل کنترل یا تنظیم نیست. بنابراین ممکن است در بیماران مشابه به نتایج متفاوتی دست یافت.

هرچند نتایج درمان های پوست با PRP تا سه هفته ظاهر می شوند ولی ظهور نتایج کامل حدود سه ماه طول می کشد.

 

 

 

مراحل انجام PRP بسیار ساده و به شرح زیر است:

1- خون گیری از بیمار به میزان معمولا حدود 8 میلی لیتر توسط کیت مخصوص PRP

2- سانتریفوژ و جداسازی پلاکت ها و پلاسما از گلول های قرمز

3- فعال سازی پلاکت ها و تزریق آن در موضع

 

عوارض احتمالی

ممکن است در چند روز اول، قرمزی، ورم و سوزش و درد خفیف ایجاد شده که معمولا به زودی برطرف می شود. در موارد نادر احتمال بروز عفونت و هماتوم وجود دارد.

 

مزایای PRP نسبت به روش های دیگر

 • باتوجه به اینکه از خون خود شخص استفاده می شود. بنابراین عوارض احتمالی انتقال بیماری، واکنش آلرژیک و عفونت وجود ندارد.
 • باتوجه به کیت های مخصوص، پروسه کار بسیار ساده و کاملا استریل است.
 • یک روش غیرتهاجمی و عوارض آن بسیار ناچیز است.
 • اثر و ماندگاری طولانی دارد. نسبت به روش های مشابه (مثل جراحی های زیبایی و...) هزینه زیادی ندارد.
 • هم در زنان و هم در مردان موثر بوده و هیچ نوع محدودیت سنی و جنسیتی ندارد.
 • این درمان تقریبا بی درد است و بیمار به راحتی آن را تحمل می کند.
 • در همه نواحی بدن قابل استفاده بوده و محدودیتی در این زمینه ندارد.

 

 

 

مراقبت های بعد از انجام PRP

1- موضع تزریق شده تا 24 ساعت شسته نشود

2- استفاده از کرم ضدآفتاب و اجتناب از تابش مستقیم آفتاب به مدت 2 هفته.

3- استفاده از کرم نگهدارنده روز و شب

4- استفاده از عینک آفتابی به مدت یک هفته

 

موارد منع انجام PRP

بهتر است در موارد زیر PRP انجام نشود:

 • کانسرهای پوستی و سیستمیک
 • بیماری های مزمن، دیابت درمان نشده و ایدز
 • در موارد مصرف داروهای ضد انعقاد
 • در طول درمان با استروئیدها و شیمی درمانی
 • بیماری های خونی و اختلالات انعقادی

 

آمار میزان رضایتمندی از انجام PRP

طی مقالات تحقیق شده در مراکز معتبر آمریکا و اروپا در حدود 70 درصد PRP های انجام شده با رضایتمندی عالی و 20 درصد با رضایتمندی متوسط و 10 درصد افراد ناراضی بوده اند.

میزان رضایتمندی با تکرار انجام PRP و افزودن مزوتراپی قابل تغییر خواهد بود.

نکته مهم اینکه نتیجه گیری بهتر در تزریق PRP مستلزم انجام آن در مراکز معتبر و قابل اطمینان می باشد.


منبع:ایرانیان


برچسب‌ها: PRP پی آر پی, درمان های پوست و مو با پی ار پی, درمان طاسی و ریزش مو با پی ار پی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : شنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۲ | 19:24 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

جدیدترین فناوری جهت زیبایی و جوان سازی است. اساس این روش تحریک سلولهای بنیادی است. سلولهای بنیادی سلولهایی هستند که در بدن به هر شکل که نیاز باشد در می آیند.و ایجاد بافت های مختلفی مثل ماهیچه،استخوان غضروف،پوست و مو و ... می کنند. البته سلولهای بنیادی در گردش خون به صورت غیر فعال (نهفته) شناور هستند و برای فعال شدن نیاز به پلاکت دارند.

(فعال شدن سلولهای بنیادی از طریق ترشح فاکتور رشد توسط پلاکت ها صورت می پذیرد). سلولهای بنیادی پس از فعال شدن این خاصیت را پیدا میکنند که به بافت مجاور خود تبدیل شوند مثلاٌ در کنار ریشه مو باعث رویش مجدد مو به حالت اولیه می شوند. در پوست باعث ترمیم ضایعات پوستی از قبیل چین و چروک،فرورفتگی و اسکارهای پوستی می شوند.در استخوان یا غضروف باعث ترمیم ضایعات این بافت ها از قبیل شکستگی ،تخریب غضروف و ... میشوند.

این فرآیند (فعال شدن سلولهای بنیادی تا ترمیم بافتی) فرآیندی کند بوده و گاهی ماهها طول می کشد.

 

 

 

کاربرد های پی آر پی

1.     طاسی سر یا ابرو.

2.     چین و چروک ناشی از افزایش سن.

3.     ترمیم زخم های قدیمی ناشی از بریدگی ، سوختگی و ...

4.     تسریع در ترمیم شکستگی های استخوانی و یا ضایعات غضروفی مثل آرتروز.

5.     ترمیم اسکارهای ناشی از جوش (آکنه)، آبله مرغان.

6.     چین و چروک دور چشم.

مزایای  پی آر پی:

1.     از خون خود شخص استفاده می شود پس باعث انتقال بیماری هایی مثل هپاتیت، HIV و ... نمیشود.

2.     به صورت کاملاٌ استریل و از وسایل یکبار مصرف و به صورت بسته انجام میشود پس خون با هوای آزاد در تماس نیست.

3.     اثر بسیار طولانی دارد.

4.     در اغلب موارد فقط یک بار انجام میشود.

معایب  پی آر پی:

1.     برای شروع اثر نیاز به درمان دارد و گاهی از شش ماه تا یکسال طول میکشد.

2.     پس از انجام این کار،پاسخ درمانی بستگی به واکنشهای سلولی دارد این واکنش ها توسط پزشک یا خود فرد قابل کنترل یا تنظیم نیست.

3.     در 10% موارد ممکن است اثری دیده نشود.

 

در موارد زیر نمی توان از روش پی آر پی استفاده کرد:

1.     بیماران مبتلا به دیابت.

2.     بیماران خونی حاد یا مزمن مثل اختلالات انعقاد خون یا سرطان خون.

3.     ترومبوسیتوپنی (کاهش پلاکت ها).

4.     بیمارانیکه نیاز به مصرف آسپیرین و یا سایر داروهای ضد انعقاد خون مثل وارفارین یا هپارین).

تبصره: داروهای NSAIDS ( بروفن، ایندومتاسین،دیکلوفناک ،پیروکزیکام و ...) در صورت مصرف بایستی از سه روز قبل قطع شوند در مورد آسپیرین لازم است از 10روز قبل مصرف آن قطع شود

 

منبع:دکتر کاظم محقق


برچسب‌ها: کاربرد های پی آر پی, درمان با پی آر پی, درمان آرتروزبا پی ار پی, مزایای پی آر پی, معایب پی آر پی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : شنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۲ | 19:20 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

استفاده درمانی پی‌ ار پی (PRP)

اخيرا شاهد تبليغات گسترده‌اي هستيم كه تلاش دارند محصولي به نام پلاسماي غني از پلاكت و يا PRP (پی ار پی) را به عنوان يك روش سلول درماني و يا حتي يك روش درماني مرتبط با سلول‌هاي بنيادي معرفي نمايند. به نظر مي‌رسد كه هدف چنين تبليغاتي استفاده از كارايي سلول درماني در درمان بيماري‌ها و نسبت دادن آن به PRP باشد. اين در حالي است كه اگر به صورت علمي‌تري به PRP نگاه كنيم در مي‌يابيم كه اين محصول در واقع پلاسماي عاري از سلول است كه پلاكت‌هاي آن تغليط شده است. جالب‌تر آن كه پلاكتي كه در اين تبليغات به عنوان سلول بنيادي معرفي مي‌شود، حتي مشخصات يك سلول معمولي مانند هسته و ساير ارگان‌هاي سلولي را نداشته و فقط بخشي از يك سلول بزرگ به نام مگاكاريوسيت است كه حاوي عوامل رشد زيادي است (براي اطلاعات بيشتر به صفحه پلاسماي غني از پلاكت در منوي محصولات جانبي همين سايت مراجعه شود). بنابراين پلاكت‌ها بسته‌هايي آماده هستند كه در بدن از آنها براي انعقاد خون و همچنين ترميم زخم‌ها استفاده مي‌شود.

استفاده از PRP موضوع جديدي در پزشكي ترميمی و زيبايي نيست، پزشكان تقريبا از اواسط دهه هفتاد شمسي از اين محصول براي افزايش ترميم در صدمات استخواني و بافت نرم متعاقب جراحي پلاستيك استفاده مي‌كنند. ولي استفاده از اين محصول در درمان صدمات ايجاد شده در ورزشكاران حرفه‌اي فصل جديدي را در كاربردهاي درماني PRP ايجاد كرده است. در سال ۱۳۷۸ تنيس‌باز حرفه‌اي Tiger Wood قبل از شروع بازي حداقل ۴ تزريق PRP متعاقب جراحي زانو دريافت كرده بود و شايد تزريق PRP در مفصل آرنج Takashi Saito عامل اصلي بازگشت وي به بازي بيس‌بال و پيروزي تيم او در ليگ سال ۱۳۸۷ باشد.

پارگي تاندون و آسيب عضله يكي از شايع‌ترين اتفاقات در اغلب ورزش‌ها است. در تلاش براي ترميم زخم‌هاي ايجاد شده هم ورزشكاران حرفه‌اي و هم مبتدي ممكن است تحت درمان با پلاسماي غني از پلاكت (PRP) قرار گيرند. براي اين كار ابتدا پزشك يك نمونه خون در حدود ۳۰ ميلي‌ليتر گرفته و بعد از سانتريفوژ پلاسماي غني از پلاكت را جدا نموده و درخود بيمار  مورد استفاده قرار مي‌دهد. از نظر تئوري اين ماده حاوي عوامل رشدي (هورمون رشد انساني جز اين عوامل نيست) است كه مي‌تواند در ترميم زخم موثر باشد.

استفاده از اين محصول در دو ورزشكار بسكتبال حرفه‌اي پيتسبورگ قبل از پيروزي اين تيم، شروع جديدي براي درخواست استفاده از اين محصول در بسياري از بيماران با مشكلات مشابه بود. اين موضوع را دكتر Deninis A Cardone از دانشگاه نيويورك مي‌گويد كه در همان سال بيش از ۳۰ ورزشكار حرفه‌اي را با اين روش درمان كرده بود.

به لحاظ تئوريك، عوامل رشد (پروتئين‌هايي كه به رشد و تكثير ساير سلول‌ها كمك مي‌كنند) مي‌توانند موجب افزايش سرعت بهبود و ترميم زخم گردند، اتفاقي كه در محیط آزمايشگاهی به كرات شاهد آن هستيم. استفاده از PRP در مدل‌هاي حيواني متعاقب ايجاد زخم حاكي از تسريع روند توليد كلاژن و عروق خوني است. در مطالعات کنترل نشده انسانی نیز نتایج مشابهی به دست آمده است.

به رغم همه اين مشاهدات، تاثير PRP در ورزشكاران همچنان جاي سوال داشته و به خصوص در سال‌هاي اخير شك‌هاي زيادي در اين مورد مطرح شده است. پزشك كانادايي، دكتر Anthony Galea به عنوان يكي از پيشگامان استفاده از PRP در ورزشكاران در سال ۱۳۸۸ به دليل استفاده غيرمجاز از فاكتور رشد انساني دستگير شد. ايشان كسي بود كه Wood و بسياري از ورزشكاران و از جمله چندين ورزشكار برنده مدال طلاي المپيك را با استفاده از PRP تحت درمان قرار داده بود.

علاوه بر آن در نتايج چندين كارآزمايي باليني كه در سال‌هاي اخير صورت گرفته اثرات اين روش در نمونه‌هاي انساني مورد شك قرار گرفته است. دكتر Leon Creaney مشاوره پزشكي ورزشي در لندن و نويسنده يكي از اين مقالات مي‌گويد كه ما در حال حاضر شواهد كافي در دست نداريم كه حاكي از تاثير PRP در درمان ورزشكاران باشد. مطالعه دكتر Creaney و همكارانش كه اخيرا در مجله پزشكي ورزشي بريتانيا چاپ شده است  نشان مي‌دهد كه اثر تزريق PRP در درمان بيماري آرنج ناشي از بازي تنيس هرچند در سه ماهه اول بيشتر از خون تغليظ شده است ولي بعد از سه ماه شبيه آن بوده و جالب آن كه بعد از ۶ ماه حتي كمتر از خون تغليظ نشده است. اين در حالي است كه خون تغليظ شده تنها حاوي مقادير بسيار كمي از عوامل رشد بوده و به عقيده نويسنده مقادير كم عوامل رشد در دراز مدت حتي مي‌تواند پاسخ‌هاي درماني بهتري را نيز به همراه داشته باشد.

اين يافته‌ها شبيه نتايج به دست آمده از مطالعه ديگري است كه مقاله آن نيز اخيرا توسط مجله پزشكي ورزشي بريتانيا چاپ شده است. در اين مطالعه از PRP براي درمان آزردگي تاندون آشيل استفاده شده و اثرات آن با تزريق نرمال‌سلين كه يك محلول نمكي است مقايسه شده است. در اين مطالعه بيماران به صورت كاملا تصادفي در يكي از گروه‌هاي PRP و يا محلول نمكي قرار گرفتند و از نوع درمان خود اطلاعي نداشتند. مقايسه دو گروه بعد از شش ماه نشان مي‌دهد كه هيچ تفاوتي از نظر ترميم و كاهش درد بين دو گروه وجود نداشته و اثر PRP مشابه محلول نمكي است. با توجه به اين يافته نويسندگان توصيه مي‌كنند كه استفاده از PRP در درمان آزردگي مزمن تاندون آشيل هيچ جايگاهي ندارد.

با اين حال در همين مجله، مقاله‌اي توسط دكتر Robert-Jan de Vos از دانشگاه اراسموس هلند چاپ شده كه نشان مي‌دهد استفاده از PRP در مدل حيواني مي‌تواند به طور موثري التهاب تاندون آشيل را كاهش دهد. وي علت اين تفاوت را ناشي از تفاوت آسيب ايجاد شده در حيوان و انسان مي‌داند. آسيب ايجاد شده در حيوان ماهيت حاد داشته و بدن به شدت آماده پاسخ به عوامل ترميمي است در حالي كه در آزردگي مزمن ديگر چنين آمادگي وجود ندارد. بنابراين تزريق عوامل بيشتر همانند آن چه كه در PRP وجود دارد مي‌تواند روند ترميم را در آزرگي نوع حاد سرعت بخشد اما در آسيب‌هاي مزمن به دليل عدم وجود چنين آمادگي، تزريق بيشتر عوامل رشد نمي‌تواند تاثيري در روند بهبود آزردگي داشته باشد. با اين حال همه اين گفته‌ها در حد تئوريك بوده و اثبات آنها نياز به مطالعات بيشتري دارد. شايد به همين دليل بوده كه كميته المپيك در سال ۱۳۸۹ در خصوص استفاده از چنين روشي قبل از مشخص شدن همه جوانب آن به ورزشكاران هشدار داده است.

دكتر Cardone اين سوال را مطرح مي‌كند كه پس بيماراني كه از درد شديد مفاصل زانو، آرنج، شانه، مچ، عضلات شكمي و يا ساير صدمات ورزشي رنج مي‌برند و درمان‌هاي استاندارد رايج هم براي آنها سودي ندارد بايد چه بكنند؟ وي در پاسخ به سوال خود مي‌گويد البته شروع فيزيوتراپي هم به لحاظ هزينه و هم درد به استفاده از PRP ارجح است و تنها زماني مي‌توان به تزريق PRP و يا خون فكر كرد كه همه اين درمان‌ها نتيجه‌اي را براي بيمار به همراه نداشته باشند. به هر حال استفاده از PRP قبل از جراحي عاقلانه به نظر مي‌رسد ولي يادمان باشد كه حتي تزريق ساده يك آمپول در موضع مي‌تواند موجب شروع سازوكارهاي ترميمي در موضع گردد و شايد تزريق PRP فقط صرف هزينه‌اي گزاف بدون هيچ بهره‌اي باشد.


منبع:پژوهشگان رویان

 


برچسب‌ها: استفاده درمانی پی‌ ار پی, تزريق PRP, پی ار پی, مگاكاريوسيت, سلول های بنیادی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : شنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۲ | 15:24 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ


این بیماری ناشی از روند فرسودگی است که بطور طبیعی و بالا رفتن سن ایجاد می شود ،‌البته تقریباً همیشه عواملی وجود دارند که موجب تسریع این روند می شوند . شایعترین عامل چاقی می باشد که اثر سوء بر روی زانو دارد ولی چنین اثری را بر روی ران و مچ پا ندارد .

عوامل مساعد کننده دیگر عبارتند از شکستگی هایی که سبب ناهمواری سطوح مفصلی می گردد . بیماری قلبی که باعث آسیب دیدن غضروف مفصلی شود از جمله آنها می توان روماتیسم مفصلی ،‌ عفونتهای مفصلی زانو پارگی منیسکها و غیره … را نام برد . در یک راستا نبودن استخوان ران و استخوان درشت نی که در نزدیک یا دور شدن زانوها از هم دیده می شود .

در این بیماری غضروف مفصلی فرسایش یافته استخوان زیر آن سخت شده رشد آن در کناره های مفصلی سبب ایجاد خارهای استخوانی می گردد که مشخصه بیماری می باشد .

ـ مهمترین عوامل مؤثر در بروز آرتروز زانو، اضافه وزن، شکستگی های قبلی ناحیه زانو، آسیبهای لیگامانی و منیسکها، بالا رفتن سن، بی حرکت کردن طولانی مدت زانو و برخی مشاغل سخت می باشد که معمولاً پزشک با شنیدن شکایات بیمار و معاینه دقیق می تواند تشخیص دهد، در برخی موارد هم باید رادیوگرافی ساده مفصل انجام شود و چنانچه با اقدامات فوق مشخص نگردید نیاز به اقدامات پاراکلنیک بیشتر نظیر آزمایش خون، mri، اسکن رادیو ایزوتوپ، نوار عصب و عضله می باشد.

استئوآرتریت یکی از شایعترین علل ناتوانی در بزرگسالان است. اگرچه افراد جوانی که دچار سانحه یا جراحت در مفاصلشان شده اند نیز ممکن است دچار استئوآرتریت شوند، اما این عارضه بیشتر افراد مسن را درگیر میکند. چنانچه رادیوگرافی از مفاصل افراد بالای ۶۵ سال به عمل آید شواهدی مبنی بر وجود این عارضه در حداقل یکی از مفاصل در بیش از نیمی از این جمعیت دیده میشود. هردوجنس زن و مرد مبتلا میگردند، اگرچه در سن کمتر از ۴۵ این عارضه بیشتر در مردان و در سنین بالای ۴۵ بیشتر در زنان مشاهده میگردد.

نحوه بروز استئوآرتریت در افراد مختلف متفاوت است. در برخی از افراد سیر بیماری سریع است و در برخی دیگر علایم جدیتر و شدیدتر هستند. علت دقیق شروع این فرآیند هنوز مشخص نشده است ولی دانشمندان مجموعه اس از عوامل را در پیدایش این عارضه دخیل می دانند که عبارتند از: اضافه وزن، فرآیند پیری، صدمات مفصلی، و فشارهایی که در بعضی از مشاغل یا بعضی فعالیتهای ورزشی بر مفاصل وارد میشوند.
استئوآرتریت معمولا در مفاصل انتهایی انگشتان، شصت، گردن، کمر، زانوها، و در مفاصل لگن خود را نشان میدهد.
استئوآرتریت تنها باعث بروز مشکل در مفاصل افراد نمیشود بلکه به نحوی روی وضعیت مالی و اقتصادی و همچنین نحوه و شیوه زندگی آنها نیز تاثیر دارد.

ـ به‌طور معمول، دهه‌های چهارم و پنجم زندگی را می‌توان سن شروع این بیماری دانست. این بیماری در خانم‌ها بیشتر از آقایان دیده می‌شود و عوامل ژنتیکی، چاقی و برخی بیماری‌های زمینه‌ای مفصلی می‌توانند افراد را برای ابتلا به آرتروز مستعد کند. گاهی اوقات ممکن است تغییر شکل مفصل به دلیل مشکلاتی مثل شکستگی رخ داده باشد و آرتروز را در سنین پایین ‌تر هم ببینیم. در واقع میزان کار کشیدن از مفصل هم مهم است. فشارهای غیر معمول ناشی از کار نیز حتی اگر به تدریج و در طول زمان حاصل شده باشد در وقوع آرتروز دخیل هستند.

ـ شما اگر در خانواده‌تان زمینه ژنتیکی ابتلا به آرتروز را داشته باشید، نمی‌توانید از این خصوصیت فرار کنید، اما می‌توانید با کنترل عوامل قابل پیشگیری، بروز آن را کند کرده و به تاخیر بیندازید؛ برای مثال با کنترل وزن، فراگیری روش‌های اصولی صحیح نشستن ، صحیح ایستادن و به کارگیری صحیح مفاصل در انجام کارهای عادی روزمره و انجام ورزش‌های طبی خاص به سلامت مفاصل خود کمک کنید.
هر چه از عوامل خطرساز پیشگیری کنید، بهتر است. به خصوص خانم‌ها و باز هم بالاخص آن هایی که بالای ۴۵ سال دارند و به افزایش وزن خود اهمیتی نمی‌دهند. ورزش را شروع کنید، اما پیش از آن حتما با پزشک متخصص مشورت کنید که از لحاظ قلبی-عروقی و دیگر شرایط فیزیکی بدنتان بررسی شوید، چرا که مفاصل شما می‌توانند بر اثر فعالیت‌های فیزیکی یا ورزش‌های نامناسب آسیب ببینند و به قولی از چاله به چاه بیفتید. پس لطفا دقت کنید و اگر علامت‌های آرتروز در شما وجود دارد، سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

استئوآرتریت یکی از شایعترین علل ناتوانی در بزرگسالان است.اگرچه افراد جوانی که دچار سانحه یا جراحت در مفاصلشان شده اند نیز ممکن است دچار استئوآرتریت شوند، اما این عارضه بیشتر افراد مسن را درگیر میکند.
چنانچه رادیوگرافی از مفاصل افراد بالای ۶۵ سال به عمل آید شواهدی مبنی بر وجود این عارضه در حداقل یکی از مفاصل در بیش از نیمی از این جمعیت دیده میشود.هردوجنس زن و مرد مبتلا میگردند، اگرچه در سن کمتر از ۴۵ این عارضه بیشتر در مردان و در سنین بالای ۴۵ بیشتر در زنان مشاهده میگردد.

علل
علت دقیق این اختلال ناشناخته است . به نظر می رسد نتیجه ترکیب یا تعامل عوامل مکانیکی ، زیست شناختی ، بیوشیمیایی ، التهابی و ایمنی باشد.

چندین فاکتور خطر جهت ابتلا به این بیماری وجود دارد . اولیه و ثانویه ، نوع اولیه وابسته به سن بوده و با افزایش سن ایجاد می شود. ولی با اینحال هنوز علت خاصی برای بروز این فرم شناخته نشده است.

اما در مقابل زمانیکه فرد دچار فرم ثانویه می شود به دلیل آن است که یک علت خاصی منجر به بروز این حالت شده است. به عبارت دیگر در این فرم تخریب غضروف به علت آسیبها و صدمات، ارثی ، چاقی یا چیزهای دیگر باشد. در ادامه به بعضی از فاکتورهای خطری که منجر به بروز این بیماری خواهد شد، اشاره می شود.

- سن :

با افزایش سن، بروز استئو آرتریت نیز افزایش می یابد. هر چه فرد مسن تر باشد، مدت زمان بیشتری از مفاصل خود استفاده کرده است و شانس ابتلا بیشتر خواهد بود. اگر چه سن فاکتور مهمی است اما به معنای اجتناب ناپذیر بودن آن نیست.

- چاقی :

این بیماری یک بیماری جهانی است و هرکسی در ارتباط با مضرات این بیماری اطلاعاتی دارد. افزایش وزن بدن از جمله عوامل مهم بروز استئوآرتریت بخصوص در زانو به حساب می آید. از آنجایی که افزایش وزن و فشار برروی مفاصل به تدریج ایجاد می شود. افزایش وزنی که لااقل یک دهه قبل از بروز علائم استئو آرتریت ایجاد شده باشد. بخصوص در میانسالی نقش مهمی در تعیین ابتلا به این بیماری ایفا می کند.

- صدمات استفاده بیش از حد و نادرست از مفاصل :

کسانیکه در شغلشان نیاز به استفاده مکرر از مفاصل خود دارند و ورزشکاران دارای شانس بیشتری جهت ابتلا به این بیماری
می باشند . در نتیجه چنین اشخاصی باید یاد بگیرند که چگونه می توان از بروز صدمات بی مورد به مفاصل و بروز این بیماری می توان جلوگیری نمود. در نتیجه فعالیتهای این افراد باید به نحوی تعدیل شود. در ضمن به خاطر داشته باشید که تعدیل فعالیتها به معنای عدم انجام آنها بطور کامل نمی باشد.

- مسائل ارثی و ژنتیکی :

نقش ژنتیک نیز دربروز این بیماری بخصوص در مفاصل دست روشن و آشکارتر شده است. اختلالات ارثی که بر روی شکل استخوانها و پایداری مفاصل اثر
می گذارد، می تواند در بروز این بیماری نقش مؤثری داشته باشد. البته لازم به ذکر است که وجود اختلالات ارثی تنها به معنای ابتلای قطعی به این بیماری نخواهد بود. بلکه به معنای آن است که فرد باید تحت نظارت و معاینات دقیقتری جهت ارزیابی بروز این بیماری قرار گیرد.

- ضعف عضلات :

مطالعات نشان می دهد که ضعف عضلات اطراف ران سبب افزایش استعداد ابتلا به این بیماری در این مفصل می شود. به گونه ای که تقویت این عضلات با تمرینات خاص نقش مؤثری در کاهش ابتلا به این بیماری خواهد داشت.

- سایر بیماریها و اختلالات التهاب مفصل :

افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی دارای شانس بیشتری جهت ابتلا به استئوآرتریت می باشند. به علاوه تجمع بیش از حد آهن در بدن نیز
(هموکروماتوزیس) می تواند سبب تخریب غضروف مفصلی شود و شانس ابتلا را افزایش
می دهد. ترشح بیش از حد هورمون رشد (آکرومگالی) نیز می تواند بر روی مفاصل و استخوانها اثرات سویی گذاشته و منجر به بروز استئوآرتریت شود.
عوامل افزایش دهنده خطر
چاقی:
پرداختن به طور حرفه ای به فعالی هایی که با فشار به مفاصل همراهند نظیر رقص ، فوتبال ، موسیقی یا قالی بافی
فشار بر مفاصل ناشی از فعالیت و بالارفتن سن . تقریباً همه افراد بالای ۵۰ سال به درجاتی از استئوآرتریت مبتلا هستند.


برچسب‌ها: علت سائیدگی زانو, زانو درد, آرتروز, استئوآرتریت, چاقی, شکستگی های سطوح مفصلی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : شنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۲ | 15:14 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ
پي آرپي يا platlet riched plasma يا همان پلاسمای غني شده از پلاکت خود بيمار یکی از جدیدترین متودهايي است که در علم پزشکی در طیف وسیعی از خدمات ، از بيماري هاي مفاصل و عضلات گرفته تا درمانهای مختلف در زمينه مو و زيبايي و ... نقش دارد .

امروزه یکی از مشکلات اصلی به ویژه در  سنین بالاتر ، دردهای شدید مفاصل به ویژه زانوهاست  كه اكثرا ناشي از افزايش سن و استفاده بيش از حد از زانو يا مفاصل ديگر است و درمانهای مختلفی که  جنبه مسکن و ضد درد يا جنبه ضد التهاب دارد برای اینگونه مشکلات ، رایج می باشد .

 در استفاده از تکنولوژی جدید prp از خون شخص مبتلا به درد مفصلی ، prp را جدا نموده و پس از طی فرایند لازم با متود خاصی این prp را داخل فضای مفصلی او تزریق می کنند و با این روش بيمار از درد و رنج ناشی از دردهای مفصلی رهایی می یابد .پس با توجه به اينكه در اين روش از خود شخص خون گرفته مي شود روشي كاملا ايمن ميباشد .

 امروزه این روش در امریکا در حد وسیع در حال انجام است و مراکز متعددی برای این کار ایجاد شده و ارائه خدمات می نمایند .

 

 در ايران هم اين روش به تازگي گسترش يافته است و به ويژه توسط متخصصين طب فيزيكي در مراكز طب فيزيكي و توانبخشي جهت درمان بيماري هاي مفاصل و عضلات و آرتروز(استيوآرتريت) استفاده مي شود .

 


منبع:وبلاگ دكتر دقاق زاده


برچسب‌ها: پي آرپي, بيماري هاي مفاصل و عضلات گرفته, زانو يا مفاصل, درمان بيماري هاي مفاصل و عضلات و آرتروز, استيوآرتريت


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : شنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۲ | 15:7 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ
شکستگی های مفصل آرنج در اطفال جزو شکستگی های شایع است بطوریکه حدود ده درصد کل شکستگی های بچه ها را شامل میشود. شکستگی معمولاً به علت زمین خوردن بچه بوجود میاید. در حین زمین خوردن، فرد بطور غیر ارادی دست خود را جلو میاورد. با برخورد کف دست به زمین نیروی کافی به دست و سپس به ناحیه آرنج اعمال میشود و موجب شکستگی میشود.

آناتومی مفصل آرنج

 مفصل آرنج از سه استخوان تشکیل میشود. در بالا قسمت پایینی استخوان بازو Humerus bone قرار دارد و در پایین قسمت بالایی دو استخوان ساعد یعنی زند زیرین و زند زیرین در تشکیل مفصل آرنج شرکت میکنند. زند زیرین یا Ulna همان استخوانی است که در طرف انگشت کوچک دست قرار گرفته است و زند زبرین یا Radius استخوانی است که در طرف شست دست است. مفصل آرنج مثل لولا حرکت خم و باز شدن دارد یعنی فقط در یک جهت حرکت میکند.

 شکستگی سوپراکندیلر در بالای آرنج

    113 3 113 5
 شکستگی Extension           شکستگی Flexion
شکستگی سوپراکندیلر در پایین ترین قسمت استخوان بازو و درست بالای مفصل آرنج است. این شکستگی شایع ترین شکستگی آرنج اطفال بوده و معمولاً در بچه های با سن کمتر از 8 سال دیده میشود.

این شکستگی یکی از خطرناک ترین شکستگی های مفصل آرنج هم هست چون میتواند موجب آسیب عروقی شود. علت ایجاد این شکستگی زمین خوردن بچه با دست است. اگر بچه با کف دست زمین بخورد، قطعه پایینی به خلف (پشت) میرود. این نوع شکستگی را Extension type میگویند. اگر بچه با آرنج زمین بخورد قطعه پایینی شکستگی به جلو جابجا میشود. این نوع شکستگی را Flexion type میگویند.

 

 

 

علائم شکستگی های سوپراکندیلر

     113 1

مهمترین علامت این شکستگی درد شدید در محل آرنج است. درد با حرکت آرنج و با فشار دادن محل شکستگی بیشتر میشود. فشار دادن به آرنج ممکن است موجب بهم خوردن قطعات شکسته شده و ایجاد صدا ( کریپتاسیون) کند. شکل آرنج تغییر کرده و بعد از چند ساعت متورم میشود. خونمردگی در پوست آرنج از دیگر علائم این شکستگی است. به علت احتمال بالای آسیب عروقی و عصبی پزشک معالج وضعیت خونرسانی و عصبی اندام را بدقت معاینه کرده و در پرونده بیمار ثبت میکند.

اگر بچه ای بدنبال زمین خوردن درد آرنج پیدا کند و نتواند آرنج خود را صاف کند باید حتما او را به پزشک نشان داد. تشخیص قطعی این شکستگی ها معمولاً با کمک رادیوگرافی و عکسبرداری از ناحیه آرنج صورت میگیرد.


منبع»ایران ارتوپد


برچسب‌ها: شکستگی های مفصل آرنج, آناتومی مفصل آرنج, شکستگی سوپراکندیلر, علائم شکستگی های سوپراکندیلر


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : شنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۲ | 14:42 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ


 

 

کمردرد

 

 


تقريباً همه ي افراد ، كم و بيش در نقاطي از كمر خود احساس درد دارند.به عبارت ديگر مي توان گفت كه اغلب ما در دوره اي از زندگي خود اين درد را تجربه كرده يا خواهيم كرد. اغلب ما هنگام انجام فعاليت هايي نظير جابجا كردن جعبه هاي بزرگ و بلند كردن كودكان،جارو كردن نشستن طولاني و ... كمردرد خود را جدي نمي گيريم. بايد به اين نكته توجه داشته باشيم كه اغلب كمردردها با رفتارهاي روزانه ما تشديد مي شوند. اكثر ما هنگام ايستادن، نشستن و خم شدن ، وضعيت هاي نامناسبي در بدن خود ايجاد مي كنيم. ا

 

غلب ما هنگام بلند كردن اشياء به جاي خم كردن زانو، كمر خود را خم مي كنيم و بدين ترتيب فشارهاي بيش از حدي را به ستون فقراتمان وارد مي سازيم . انجام كارهايي كه براي سلامتي ما مضر است ميتواند سالها بعد علائم كمردرد را ايجاد كند . همچنين وارد آمدن فشار زياد به عضلات كمر و به اصطلاح رگ به رگ شدن رباط هاي كمري كه نگه دارنده مهره ها هستند نيز مي تواند باعث كمردرد شود. عضلات كمر براي مقابله با اين فشار دچار گرفتگي و انقباض مي شوند تا بتوانند كمر را از صدمه بيشتر محافظت كنند و اين حالت ، خود باعث تشديد درد كمر خواهد شد. در واقع اين سيكل درد، سفتي و انقباض عضلاني درمان نمي شود مگر اين كه شما فعاليت خود را كم كنيد ، به كمر خود استراحت دهيد و سپس به تدريج ازعضلات خود استفاده نماييد.

 

در گذشته ، پزشكان استراحت طولاني مدت در بستر را توصيه مي كردند اما اكنون به اين نتيجه رسيده اند كه استراحت بيش از حد باعث طولاني شدن درمان كمردرد است. اين مسئله در مورد رگ به رگ شدن عضلات هم صدق مي كند.

 

در حال حاضر كمردردهاي شديد، حداكثر با دو تا سه روز استراحت و پس از آن با شروع فعاليت هاي سبك و كشش آرام عضلات درمان مي شوند، اين طريقه درمان باعث افزايش قدرت خم شدن بدن و توان حركت خواهد شد.


از جمله ساير علل كمردرد مي توان آرتروز و فتق ديسك كمر (غضروف بين مهره ها) را نام برد.فتق ديسك در بين عوامل كمردرد شيوع كمتري دارد ولي از جمله معروفترين علل آن است.ديسك بين مهره ها ، فضاي نرمي را بين مهره ها ايجاد مي كند، گاه اين ديسك متورم شده و به اعصاب ناحيه فشار وارد مي آورد.در اغلب موارد اعصابي كه از ران و بازو مي گذرند تحت فشار قرار گرفته و گاه بي حسي، ضعف و مشكلاتي در كنترل ادرار ايجاد مي كنند.

 

گرچه فتق ديسك مانند ساير علل كمردرد، خود به خود بر طرف نمي شود ولي اغلب نيازي به عمل جراحي نيست.در حقيقت سي درصد مردم مبتلا به فتق ديسك هستند ولي در صورت مراعات هرگز برايشان مشكل جدي ايجاد نمي شود.

 

 

درمان
براي برطرف كردن كمردرد، به پشت بخوابيد، يك بالش زير زانوهايتان قرار دهيد.(در حالي كه زانوهايتان را جمع كرده ايد). اين طريقه خوابيدن فشار را از كمر شما بر مي دارد. درمان اصلي همه كمردردها كم كردن فعاليت است. البته اين كاهش فعاليت همان طور كه قبلاً گفته شد فقط براي چند روز پيشنهاد مي شود و پس از آن با نرمش هاي مخصوص پايين كمر و «عضله چهار سر ران» مي توان كمردرد را درمان كرد.


برخي اعتقاد دارند كه در روزها ي اول شروع درد بهتر است براي كاهش التهاب از يخ و در روزهاي بعد از گرماي موضعي در محل درد استفاده كرد تا انقباض مقاوم عضلات را برطرف كند.اما تجربه نشان مي دهد كه سرما درماني در اغلب بيماران ما پاسخ مناسبي نمي دهد. همچنين داروهاي ضد التهاب مثل ايبوبروفن، كتو بروفن و ناپروكسن در بر طرف كردن درد و التهاب مؤثر هستند. اگر يك دارو اثر نكرد، نوع ديگري از دارو را مصرف كنيد؛ زيرا افراد مختلف نسبت به داروها عكس العمل متفاوتي دارند. به خاطر داشته باشيد كه داروهاي ضد التهاب را حتماً همراه غذا ميل كنيد تا باعث ايجاد مشكلات گوارشي و زخم معده در شما نشوند.

 

داروهاي جديد و گران قيمت مثل « سلبركس» بهتر از داروهاي قديمي عمل نمي كنند ولي تحريكات معده در آنها كمتر است و به طور كلي براي درمان دردهاي طولاني مدت و در افرادي با سابقه زخم معده مصرف مي شوند.

 

استامينوفن نمي تواند كمك به رفع التهاب كند. ولي مي تواند درد را بر طرف سازد. هم چنين بر روي معده نيز اثري ندارد. استامينوفن بي خطرترين دارو در درمان هاي طولاني مدت است ولي نبايد بيش از 2 تا 3 هزار ميلي گرم در روز مصرف شود؛ زيرا مصرف زياد دارو ، كبد را تحت تأثير قرار مي دهد.

 

داروهاي شل كننده عضلاني ميتوانند با كاهش اسپاسم عضلاني در كاهش درد موثر واقع شوند.

 

 

آيا نيازي به گرفتن عكس راديولوژي هست؟
اكثر مردم سؤال مي كنند كه آيا نيازمند انجام راديوگرافي ساده و يا ام.آر.آي هستند يا نه!در جواب بايد گفت كه بسياري از كمردردها نياز به عكس برداري ندارند.اما در مواردي كه پزشك به صدمات استخواني مثل صدمه به مهره ها در اثر ضربه، پوكي استخوان يا سرطان مشكوك باشد مي تواند از اين روش هاي تشخيصي استفاده نمايد.
همچنين زماني كه پزشك تصميم به جراحي بيمار دارد و يا در تشخيص علت دردهاي بهبود ناپذير نيز ، انجام «ام.آر.آي» توصيه مي شود.

 

 

درمان در زماني كه كمردرد بهبود نمي يابد :
جابجا كردن ستون فقرات و طب سوزني روش هائي هستند كه بسياري از افراد ( و متاسفانه خيلي از سود جويان ) از آنها بعنوان روش هائي براي درمان كمردردها از آنها استفاده مي كنند اما اين كارها در بسياري از موارد فقط نقش روان درماني را ايفا مي كنند.گرچه در مواردي كه علت دردهاي بيمار فقط اسپاسم عضلاني باشد ميتوان از مانيپولاسيون بهره برد . ماساژ درماني در مبتلايان به كمردردهاي ساده و معمولي كه اغلب بدليل گرفتگي عضلاني ناشي از نشستن طولاني و يا بد نشستن و ... كه باعث انقباض عضلات موضعي كمر مي شوند مي تواند درجاتي از بهبودي را پديد آورد .بسياري از پزشكان با مانيپولاسيون (برگرداندن مهره ها و جابجا كردن آن ) بدلايل متعدد موافق نيستند.


اگر كمردردي داريد كه بعد از هفته ها درمان نشده است به پزشك خود مراجعه كنيد. اگر ضعف يا سستي در بازو يا ران خود احساس مي كنيد آن را جدي بگيريد.

 

 

يوگا تمرين كنيد
بعضي از پزشكان معتقدند يوگا يكي از روش هاي موثر در درمان دردهاي مزمن كمر است؛ زيرا حالت مناسب را در بدن ايجاد مي كند و با تنفس مناسب، كشش و فشار روي عضله را كاهش مي دهد. خيلي از بيماراني كه از درمانهاي ديگر نتيجه نگرفته اند مي گويند يوگا در درمان آنها مؤثر بوده است.بعد از بهبود كمردرد، تمرينات نرمشي را ادامه دهيد، وزن خود را كم كنيد و به اصلاح حالت و كشش عضلات اهميت دهيد. نرمش عضلات مربوط به شكم را انجام دهيد تا از كمردردهاي آينده پيشگيري شود.


صدها سال قبل اين طور گفته مي شد كه سربازان مي توانند ساعت ها بدون احساس كمردرد روي پا بايستند مشروط به اينكه حالت ايستادن آنها درست باشد. آيا شما طور ديگري فكر مي كنيد؟ البته همه پدر و مادرها به نحوه صحيح ايستادن و نشستن فرزندان تأكيد دارند ولي آنها نمي توانند تمام اوقات همراه فرزندان خود باشند و آنها را كنترل كنند! درست ايستادن و درست نشستن بايد براي ما به صورت عادت درآيد.منبع:بیتوته


برچسب‌ها: کمردرد, درمان کمر درد, آرتروز و فتق ديسك كمر, ستون فقرات, دیسک کمر, ورزش درمانی, درمان با یوگا


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com