تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۴ | 21:50 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

بیشتر وقت‌ها گرفتگی گوش خود به خود از بین می‌رود، ولی گاهی طول می‌کشد و غیرقابل تحمل است.

 

با انجام روش‌های زیر می‌توانید این حالت را برطرف کنید:

1- انجام حالت بلعیدن: دهان خود را باز و بسته کنید، مثل این که چیزی می‌خورید و عمل بلعیدن را انجام می‌دهید. با این کار هوا از داخل سینوس‌ها خالی شده و مجاری گردش هوا را باز می‌کند. این روش موقع سرماخوردگی و حساسیت بسیار مفید است.

 

2- چند بار خمیازه بکشید، طوری که کاملا دهان شما باز شود. این کار تقریبا مشابه عمل بلعیدن است، ولی با این تفاوت که دهان بیشتر باز می شود. در این حالت هوا از داخل سینوس‌ها آزاد شده و از گوش خارج می‌شود.

 

3- ممکن است گرفتگی گوش شما در اثر وارد شدن آب در آن باشد. لذا حوله‌ای را روی بخار آب گرم بگیرید و روی گوش خود قرار دهید. البته می‌توان با دست نیز داخل گوش را تمیز کرد، ولی این کار خیلی خوشایند نیست.

 

4- روش دیگر، گرفتن دوش آب گرم است و یا می‌توانید روی ظرف آبجوش بخور دهید، به این ترتیب که حوله‌ای روی سرتان بیندازید و با نزدیک کردن سر خود روی ظرف، بخار آب را کاملا استنشاق کنید. در این حالت تمامی مجاری تنفسی باز می‌شوند.

افرادی که به کوه می‌روند یا با هواپیما سفر می کنند، به منظور پیشگیری از گرفتگی گوش، می توانند آبنبات و یا آدامس مصرف کنند

دکتر هادی قنبری، متخصص گوش و حلق و بینی در این باره می‌گوید:

گرفتگی گوش به علت اختلال در عملکرد شیپور استاش (مجرای باریکی که گوش میانی را به حلق وصل می‌کند) به وجود می‌آید. این اختلال با تغییرات فشار بروز می‌کند.

هوایی که داخل گوش، پشت پرده میانی است، باید با هوای خارج گوش برابری کند. درغیر این صورت ممکن است هوا در این ناحیه کم کم جذب و مایع در گوش میانی جمع شود. در نتیجه فرد دچار گرفتگی گوش می‌شود.

 

کسانی که دچار اختلال در عملکرد شیپور استاش هستند باید هنگام مسافرت با هواپیما، آدامس یا آبنبات به همراه داشته باشند واز آن در طول سفر استفاده کنند، چون جویدن آدامس و خوردن آبنبات با حرکات کام همراه است و باعث باز شدن شیپور استاش و تعادل هوا می‌شود.

 

اگر از آدامس و آبنبات استفاده نشود، ممکن است فرد دچار علائم حاد اختلال عملکرد شیپوراستاش شود و حتی به پارگی پرده گوش بینجامد.

 

همچنین همه افرادی که به ارتفاعات (کوه) می‌روند، به منظور پیشگیری از اختلال در عملکرد گوش، آبنبات و یا آدامس مصرف کنند.منابع :

سایت مردمان

دانلودانه


برچسب‌ها: خمیازه, سینوس, گوش و حلق و بینی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۴ | 21:46 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ
  

پزشک پس از گرفتن شرح حال و بررسی شکایات و علایم بیمار، اغلب یک آزمایش خون می نویسد که بر اساس آن از وضعیت گلبول های قرمز خون بیمار آگاه می شود. مثلاً متوجه می شود که بر اساس تعداد این سلول ها، آیا فرد مبتلا به کم خونی است یا خیر؟ همچنین به برخی مشخصات و ویژگی های هر یک از این سلول ها پی می برد و به این ترتیب به تشخیص قطعی نزدیک تر می شود.

همزمان می توان از آزمایشگاه درخواست کرد که اطلاعاتی درباره وضعیت آهن بدن نیز بدهد و به این ترتیب تشخیص نهایی داده می شود.


درمان

تعیین نوع و روش درمان به عواملی مانند سن بیمار، وضعیت سلامتی و پزشکی او، میزان و شدت کم خونی فقر آهن و علت ایجاد کننده ی آن، تحمل بیمار برای درمان و ... بستگی دارد.

اول از همه، مصرف غذاهای با آهن بالا توصیه می شود مثل: گوشت قرمز، گوشت سفید، ماهی  و حبوبات .

از طرف دیگر امروزه فرآورده هایی به صورت قرص و ... وجود دارد که محتوی آهن است و می تواند ذخایر تخلیه شده را به حالت طبیعی برگرداند. از عوارض این داروها، ایجاد ناراحتی گوارشی است که بیمار نمی تواند آن را تحمل کند. به خصوص اینکه بهتر است این داروها با معده ی خالی یا همراه با آب پرتقال  مصرف شوند و این حالت به عارضه ناراحتی گوارشی دامن می زند. به خاطر داشته باشید که باید همیشه این داروها را مثل هر داروی دیگری، دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.

در مواردی نیاز به مصرف آهن به صورت تزریقی است. نکته مهم در درمان این است که در صورت بروز عوارض، پزشک معالج خود را مطلع کنید تا اقدامات لازم صورت گیرد و تحت هیچ شرایطی به صورت خودسرانه دارو را قطع یا شروع نکنید.


علل کم خونی فقر آهن

هر شرایطی که به از دست دادن آهن (به هر طریقی) و جایگزین نشدن آن بیانجامد، به کم خونی فقر آهن منجر می شود.

از دست دادن آهن ممکن است به صورت خون ریزی از دستگاه گوارش، یا اختلالات انعقادی، یا خون ریزی های قاعدگی و ... باشد. دستگاه گوارش محل شایعی برای از دست دادن خون به صورت بیمار گونه است.

از جمله علل کم خونی فقر آهن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

* بدخیمی های دستگاه گوارش، زخم های معده  و اثنی عشر، انگل ها و ... .

* افرادی که بنا به دلیلی باید مرتباً خون بدهند (مثلاً به دلیل افزایش بیمارگونه در تعداد سلول های قرمز خون) نیز در معرض کم خونی فقر آهن هستند.

* کمبود آهن در رژیم غذایی موجب فقدان جایگزینی مناسب برای آهن از دست رفته می شود.

* افزایش نیاز در نوجوانان یا خانم های باردار  نیز علت شایع دیگری است.

اگر بخواهیم شرایط به وجود آورنده ی کم خونی فقر آهن را به طور خلاصه مرور کنیم، می توانیم آنها را به عنوان عواملی در نظر بگیریم که باعث تخلیه ذخایر آهن بدن می شوند که شامل موارد زیر است:

* رشد سریع در شیرخوارگی  و نوجوانی 

* خون ریزی قاعدگی

* اهدای بیش از اندازه ی خون

* مصرف ناکافی آهن در غذاها

به دنبال تخلیه ی ذخایر آهن، ساخت گلبول های قرمز در خون ادامه می یابد و این در حالی است که آهن در دسترس این سلول ها نیست، به این ترتیب مقدار آهن به کار رفته در آنها کاهش می یابد و این امر به بروز علایم مختلف منجر می شود.

دکتر کیانوش انصاری گیلانی


برچسب‌ها: فقر آهن, علل کم خونی, زخم های معده, زخم های معده و اثنی عشر


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۴ | 21:44 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

خیلی از افراد تقریبا در تمام طول زندگی‌شان دچار نوعی گرفتگی بینی خفیف هستند و به جای آن که برای یافتن علت این عارضه آزاردهنده و درمان آن اقدام کنند، به نوعی همزیستی با آن دست پیدا کرده و هر ساعت یا چند ساعت یک بار، با شدت اقدام به تخلیه بینی‌شان می‌کنند.

 

برخی دیگر از افراد هم مدام دست به قطره‌های بینی می‌برند و با چکاندن چند قطره، برای چند ساعتی از تنفسی راحت لذت می‌برند. اما این افراد، ناآگاهانه خود را در معرض آسیب‌های بیشتر به مخاط بینی‌شان با مصرف مکرر و طولانی‌مدت قطره بینی قرار می‌دهند.

 

دکتر ابراهیم رزم‌پا، متخصص گوش و حلق و بینی درباره گرفتگی بینی می‌گوید:

قطره بینی نباید به طور دائم برای رفع گرفتگی بینی استفاده شود، چراکه نه‌تنها استفاده طولانی‌مدت از این قطره‌ها وابستگی ایجاد می‌کند، بلکه به مرور، مخاط بینی را دچار آسیب می‌کند، مژک‌های داخل بینی را از کار می‌اندازد و به تشدید گرفتگی بینی منجر می‌شود.

 

البته منظور ما از قطره بینی، سرم‌های شست‌وشوی نمکی (مانند قطره کلرور سدیم) که به کودکان نیز داده می‌شود نیست؛ این نوع قطره‌ها کاملا بی‌خطرند، اما استفاده مکرر و بیش از سه روز از سایر قطره‌های بازکننده بینی (مانند فنیل‌افرین) به مخاط بینی آسیب می‌رساند. پس بهتر است که مصرف این قطره‌ها پس از سه روز قطع و با فاصله، دوباره استفاده شود.

 

علل گرفتگی بینی

بسیاری از افراد نمی‌دانند که باید از بینی‌شان در مقابل تغییرات شدید دمای هوا مراقبت کنند، چراکه بینی عضو بسیار حساسی است که دمای هوایی را که وارد ریه‌ها می‌شود، تنظیم می‌کند.

یعنی وقتی در هوای سرد قرار می‌گیرید، بینی تلاش می‌کند دمای هوای ورودی به ریه‌ها را در حد طبیعی حفظ کند، اما اگر دمای هوا سردتر یا گرم‌تر از حد متعادل بینی باشد، باعث گرفتگی بینی و آبریزش مخاط آن می‌شود.

سرما با افزایش و غلیظ شدن مخاط‌های بینی و ریه باعث گرفتگی بینی شده و در این شرایط بافت بینی تحریک و به بروز واکنش حساسیت‌زا منجر می‌شود

دکتر رزم‌پا با اشاره به علل داخلی گرفتگی بینی می‌گوید:

در برخی کودکان انحراف تیغه بینی، بزرگی شاخک‌های بینی، اشکالات جنینی و نیز وجود تومورهای خوش‌خیم یا بدخیم می‌تواند به گرفتگی بینی منجر شود. از سوی دیگر، بزرگی  سلوزهوم یا وجود یک جسم خارجی در بینی کودک از عوامل اصلی گرفتگی بینی محسوب می‌شود. بر این اساس ترشح یکطرفه و بدبو از بینی کودک، احتمال گرفتگی این عضو با جسم خارجی را تقویت می‌کند.

 

البته گرفتگی یا احتقان بینی در بسیاری از افراد، معمولا با سرماخوردگی معمولی، سینوزیت، آنفلوآنزا و حساسیت یا آلرژی در ارتباط است و ایجاد هریک از این عوامل می‌تواند باعث بروز گرفتگی بینی شود.

هر یک از این موارد ممکن است حتی تنفس را برای شخص مبتلا به ورم مخاط بینی (رینیت) مشکل کند و به این دلیل فرد باید مورد ارزیابی و درمان قرار بگیرد.

 

از اختلالات هورمونی تا استرس

جدا از آن که در برخی افراد، حساسیت به برخی مواد همچون گردوغبار، گرده‌های گل و گیاه، گرده‌های ریز موی حیوانات خانگی، مواد غذایی پرادویه و قرار گرفتن در معرض دود سیگار هم می‌تواند باعث بروز گرفتگی و حتی تشدید گرفتگی بینی شود.

عوامل دیگری از جمله مشکلات هورمونی، عوارض مصرف برخی داروها و مهم‌تر از آن قرار گرفتن در دوره‌های همراه با استرس‌های روحی و روانی نیز می‌تواند در گرفتگی بینی موثر باشد.

 

دکتر رزم‌پا در این ارتباط توضیح می‌دهد:

مشکلات هورمونی در سه ماهه اول بارداری، حتی در دوره‌های نزدیک به عادت ماهانه یا کم‌کاری تیروئید می‌تواند از علل گرفتگی بینی باشد.

 

همچنین افرادی که داروهای فشار خون مصرف می‌کنند به گرفتگی بینی مبتلا می‌شوند.

 

استرس نیز با تاثیر بر سیستم‌های سمپاتیک و پاراسمپاتیک (دستگاه سمپاتیک در واکنش‏هاى هیجانى مانند خشم و ترس وارد عمل مى‏شود، در حالى که برعکس، سیستم پاراسمپاتیک از عمل سمپاتیک جلوگیرى کرده، باعث آرامش و سکون مى‏شود و در فعالیت‌هاى روزمره به طور طبیعى و آرام نقش دارد) میزان ترشحات و حالت تورمی بینی را تشدید می‌کند.

افرادی که دچار گرفتگی بینی همیشگی هستند، باید از تخلیه بینی‌شان با فشار و به شدت خودداری کنند

بینی را با شدت تخلیه نکنید

به گفته دکتر رزم‌پا، افرادی که دچار گرفتگی بینی همیشگی هستند، باید از تخلیه بینی‌شان با فشار و بشدت خودداری کنند.

از آنجا که بینی به گوش میانی متصل است، وارد آمدن فشار ناگهانی به پرده گوش با تخلیه شدید بینی می‌تواند به وارد آمدن آسیب به پرده گوش و در مواردی پارگی آن منجر شود. به همین علت، شست‌وشوی بینی با سرم‌های نمکی به طور روزانه و هر چند ساعت یک بار توصیه می‌شود.

گرفتگی بینی کودک

گرفتگی بینی را درمان کنید

شاید بسیاری از افراد با بینی‌شان که نمی‌توانند از طریق آن به راحتی نفس بکشند، به نوعی همزیستی دست پیدا کرده باشند؛ اما گرفتگی بینی درمان‌نشده می‌تواند به بیماری‌هایی چون مشکلات خواب، عفونت گوش، آسم و حتی عوارضی چون خرخر کردن تبدیل شود.

 

همچنین اکثر افرادی که دچار گرفتگی بینی هستند، معمولا با دهان باز تنفس می‌کنند و همین امر باعث خشکی دهانشان می‌شود.

 

رفع گرفتگی بینی در نوزادان و کودکان نیز از ‌نظر تنفسی بسیار اهمیت دارد.

 

دکتر رزم‌پا در ارتباط با روش‌های تشخیصی و درمانی گرفتگی بینی یا رینیت می‌گوید:

مهم‌ترین راه تشخیص، بعد از گرفتن تاریخچه بیماری و این‌ که بیمار از چه موقع دچار گرفتگی بینی شده و شدت گرفتگی چقدر بوده، معاینه پزشک است.

یعنی در اغلب موارد، از طریق معاینه داخل بینی، علت گرفتگی مشخص می‌شود.

 

در مواردی که علت گرفتگی بینی از طریق معاینه قابل تشخیص نباشد، از طریق آندوسکوپی، رادیوگرافی و سی‌تی‌اسکن می‌توان مشکل را ارزیابی و برای تجویز درمان‌های دارویی یا حتی جراحی تصمیم‌گیری کرد.

 

البته جراحی انحراف یا پولیپ بینی هم همیشه به نفع بیمار نیست و انجام آن باید در صورت ضرورت و توسط پزشک متخصص صورت بگیرد.

بخش سلامت تبیان


برچسب‌ها: لوزه, سینوزیت, سرماخوردگی, آلرژی, حساسیت


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۴ | 21:40 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

آزمایش چربی خون شامل اندازه گیری کلسترول کل، کلسترول HDL (خوب)، کلسترول LDL (بد) و تری‌‌گلیسرید می‌شود.


آزمایش خون

برای اندازه‌گیری دقیق چربی‌های خون باید 9 تا 12 ساعت پیش از خون گرفتن، چیزی به جز آب نخورید و ننوشید.

 

تری‌گلیسرید نوعی از چربی خون است که در اثر مصرف مواد قندی و نشاسته ای بالا می‌رود.

 

کلسترول خون هم با مصرف چربی های غذایی مثل کره، چربی های گوشت، تخم مرغ و مواد لبنی پرچرب، روغن های جامد و مایع، غذاهای سرخ شده و ... زیاد می شود.

 

مقادیر کلسترول و تری گلیسرید خون

میزان کلسترول و تری‌گلیسرید خون معمولا به "میلی‌گرم در دسی‌لیتر" اندازه‌گیری می‌شوند.

 

این جدول‌ها میزان‌های طبیعی و غیرطبیعی انواع چربی‌های خون را نشان می‌دهد.

 

میزان کل کلسترول (میلی‌گرم در دسی‌لیتر)

تفسیر

کمتر از 200

مطلوب

200 تا 239

حد مرزی بالا

240 و بالاتر

بالا

 

 

کلسترول بد یا LDL (میلی گرم در دسی‌لیتر)

تفسیر
کمتر از 70

مطلوب برای افراد در معرض خطر بسیار بالای بیماری قلبی

کمتر از 100

مطلوب برای افرادی در معرض خطر بیماری قلبی

100 تا 129

نزدیک به طبیعی

130 تا 159

حد مرزی بالا

160 تا 189 بالا
190 و بالاتر بسیار بالا

 

 

کلسترول خوب یا HDL (میلی‌گرم در دسی‌لیتر)

تفسیر

مردان: کمتر از 40

زنان: کمتر از 50

بد
50 تا 59 بهتر
60 و بالاتر بهترین

 

 

تری‌گلیسرید (میلی گرم در دسی‌لیتر)

تفسیر

کمتر از 150

مطلوب

150 تا 199

حد مرزی بالا

200 تا 499

بالا

500 و بالاتر

خیلی بالا

 

کلسترول خون چقدر باید باشد؟

از آنجایی که میزان کلسترول بد یا LDL بیشترین رابطه را با بروز بیماری قلبی دارد، هدف اصلی از درمان‌های پایین‌‌آورنده کلسترول خون، کاهش این جزء است. اما موضوع به سادگی که در جدول‌‌های‌ بالا آمده است، نیست و میزانی از LDL که در آن باید درمان را شروع کرد، بسته به عوامل خطرساز بیماری قلبی در هر فردی فرق می‌کند.

در اغلب افراد، هدف از درمان چربی خون، کاهش میزان LDL به کمتر از 130 میلی‌گرم در دسی‌لیتر است

اما اگر شما عوامل خطرساز برای بیماری قلبی را داشته باشید، ممکن است هدف از درمان، رساندن LDL به زیر 100 میلی‌گرم در دسی‌لیتر باشد و در افراد در معرض خطر بسیار زیاد بیماری قلبی، این میزان را باید به زیر 70 میلی‌گرم در دسی‌لیتر رساند.

 

چه کسانی در گروه پرخطر قرار می‌گیرند؟

اگر سابقه حمله قلبی داشته‌اید، یا دیابت یا بیماری شریان کاروتید یا شریان‌های محیطی دارید، شما در رده "بسیار پرخطر"  قرار می‌گیرید که باید میزان LDL شما به کمتر از 70 میلی‌گرم در دسی‌لیتر برسد.

 

همچنین اگر دو یا تعداد بیشتری از عوامل خطرساز زیر را داشته باشید،‌ در گروه "بسیار پرخطر" قرار می‌گیرید:

- سیگار کشیدن

- فشار خون بالا

- میزان پایین کلسترول خوب یا HDL

- سن بالاتر از 45 در مردان و سن بالاتر از 55 در زنان

- بالا بودن میزان کلسترول بد

 

اگر کمتر از دو عامل خطر ساز بالا را دارید،‌ باید LDL را به کمتر از 100 برسانید.

بخش سلامت تبیان


برچسب‌ها: چربی خون‌‌, تری‌گلیسرید, کلسترول, دیابت, فشار خون بالا


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۴ | 21:33 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

کم خوابی باعث سرطان روده بزرگ می شود

نتایج تحقیقات جدید پژوهشگران نشان می دهد که کم خوابی علاوه بر این که خطر بروز بیماری های قلبی، دیابت و مرگ را افزایش می دهد، موجب افزایش خطر بروز سرطان روده بزرگ نیز می گردد.

پژوهشگران در بررسی های خود دریافتند افرادی که در طول شب کمتر از 6 ساعت می خوابند، نسبت به افرادی که حداقل 7 ساعت در طول شب می خوابند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان خوش خیم روده بزرگ قرار دارند.

لذا محققان مدت زمان خواب را در طول شب، به عنوان یکی از عوامل بروز سرطان روده بزرگ در افراد بیان کردند که می تواند افرادی را که دچار کم خوابی هستند، در معرض خطر زیاد ابتلا به سرطان روده بزرگ قرار دهد.

محققان روی 1240 نفر تحقیق کردند که در آزمایش کولونوسکوپی معلوم شد، حدود 338 نفر از آن ها مبتلا به سرطان خوش خیم روده بزرگ بودند. این گروه نسبت به افرادی که جواب آزمایش آن ها منفی بود، شب ها کمتر از 6 ساعت می خوابیدند. این ارتباط حتی پس از بررسی سابقه خانوادگی، مصرف سیگار و معیارهای سنجش چاقی، ثابت ماند.

تحقیقات نشان می دهد زنانی که کم می خوابند، بیشتر از مردان در معرض ابتلا به سرطان روده بزرگ قرار دارند. ولی در کنار آن، خوابیدن کافی در طول شب و بهبود کیفیت خواب می تواند از بروز این خطر جلوگیری نماید.

سرطان خوش خیم روده بزرگ در صورتی که به موقع تشخیص داده شود قابل درمان است، ولی در صورت عقب انداختن درمان، ممکن است بدخیم شده و دیگر قابل درمان نباشد.

افرادی که در طول شب کمتر از 6 ساعت می خوابند، نسبت به افرادی که حداقل 7 ساعت در طول شب می خوابند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان روده بزرگ قرار دارند

ورزش در پیشگیری از سرطان روده موثر است

تحقیقات نشان می‌دهد ورزش کردن و تحرک بدنی کافی، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را در افراد مستعد کاهش می‌دهد.

بر اساس یافته‌های آماری، سرطان روده امروزه شایع‌ترین سرطان شایع مرگبار در جهان است و طبق بررسی‌های جدید با ورزش کردن می‌توان خطر ابتلا به شایع‌ترین انواع سرطان روده را تا یک چهارم کاهش داد.

دانشمندان آمریکایی در این پژوهش حداقل 52 مطالعه و تحقیق قبلی را مورد بازبینی قرار دادند. نتایج این بازبینی‌ها نشان داد که افراد فعال از نظر بدنی، 24 درصد کمتر از افراد کم تحرک به سرطان روده بزرگ مبتلا می‌شوند.

محققان تاکید کردند، این یافته‌ها محاسبات بسیار قابل اطمینانی درباره تاثیر مثبت ورزش در پیشگیری از ابتلا به سرطان روده بزرگ ارائه می‌کند.

دکتر کاتلین وولین پژوهشگر دانشکده پزشکی واشنگتن در سنت لوئیس، سرپرستی این پژوهش را برعهده داشته است. در این تحقیق، انواع مختلف تحرک بدنی شامل فعالیت‌های شغلی مانند کار بدنی که با دست انجام می‌شود و هم چنین فعالیتهای تفریحی سنتی‌تر مانند دویدن یا ورزش‌های معمولی مورد ارزیابی قرار گرفتند.

دکتر وولین درباره نتایج به دست آمده از این پژوهش تصریح کرد: مشاهده تاثیر و فایده آشکار و بدیهی ورزش کردن در کاهش خطر بروز سرطان بسیار امیدوار کننده و خوش بینانه است و ما امیدواریم که این خبر خوش، مردم را تشویق کند تا یک الگوی سلامت را در زندگی دنبال کرده و از مزایای آن بهره‌مند شوند.

 

آسپیرین خطر ابتلا به سرطان روده را کم می‌کند

تحقیقی جدید در بریتانیا نشان داده است که مصرف روزانه آسپیرین با دوز پایین، خطر ابتلا به سرطان روده را تا 25 درصد کاهش می دهد.

محققان دانشگاه آکسفورد ضمن مطالعه پرونده پزشکی 14 هزار بیمار کشف کرده اند که مصرف آسپیرین همچنین آمار مرگ و میر ناشی از سرطان روده را حدود 30 درصد کم کرده است.

مصرف آسپیرین مدت هاست که به طور گسترده به مردم کمک کرده است از سکته مغزی و عارضه های قلبی اجتناب کنند، هر چند که بسیاری از افراد میانسال به دلیل عوارض جانبی آسپیرین، این دارو را مصرف نمی کنند.

اما محققان دانشگاه آکسفورد در گزارش خود می گویند، یافته های جدید نشان می دهد که مصرف آسپیرین توسط افراد سالمی که در دهه 50 زندگی خود هستند، بیش از آن که ضرر داشته باشد، مفید است.

در تحقیقات قبلی نشان داده شده بود که مصرف دوز بالایی از آسپیرین، خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد، اما دارای عوارض جانبی از جمله خونریزی داخلی است.

دوز آسپیرینی که به عنوان درمان تجویز می شود، اغلب پایین تر از دوزی است که افراد برای رفع سردرد مصرف می کنند.

با این که مصرف دایم آسپیرین ممکن است عوارض جانبی داشته باشد، محققان می گویند هنوز هم ارزش دارد که مصرف شود، چون عوارض جانبی دوز پایین آسپیرین نسبتا جزئی است مانند ایجاد کبودی های پراکنده در بدن یا خونریزی کم از بینی.

اما باید گفت افراد قبل از مصرف هر نوع دارویی از جمله آسپیرین، باید با پزشک مشورت کنند.

فرآوری: معصومه آیت اللهی

بخش سلامت تبیان


برچسب‌ها: سرطان روده بزرگ, روده بزرگ, آسپیرین, سکته مغزی, خونریزی داخلی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۴ | 21:28 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

ناشتا بودن قبل از انجام آزمایش خون بسیار مهم و ضروری می‌باشد و در دقیق بودن جواب آزمایش تأثیر زیادی دارد.


آزمایش خون

زمانی که غذایی را می‌خوریم، بدن شروع به تجزیه مواد غذایی کرده و سپس این مواد از طریق رگ‌ها وارد جریان خون می‌شوند.

از آنجایی که خون مورد آزمایش از هر نظر (میزان قندخون، ترکیبات موجود در خون و …) مورد بررسی قرار می‌گیرد، بنابراین ناشتا نبودن به هنگام دادن خون می‌تواند بر روی جواب آزمایش تأثیر منفی گذاشته و پزشک مربوطه را در تشخیص درست و دقیق، دچار اشتباه نموده و سبب شود پزشک برداشت نادرستی از عملکردهای فیزیولوژیک فرد داشته باشد.

 

آزمایشاتی که ناشتا بودن برای انجام آن‌ها ضروری است

ناشتا بودن قبل از انجام آزمایشات زیر ضروری می‌باشد:

آزمایش اندازه‌گیری قندخون ناشتا، چربی خون،  کلسترول، تری‌گلیسیرید و HDL (کلسترول خوب).

هر نوع ماده غذایی که قبل از آزمایش خورده شود، می‌تواند منجر به نادرستی جواب آزمایش گردد.

 

بایدها و نبایدهای قبل از انجام آزمایش خون

- با نوشیدن آب فراوان، بدن خود را سیراب نگه دارید.

- اگر پزشک مربوطه به شما توصیه‌هایی قبل از انجام آزمایش داشته، حتماً انجام دهید.

- لازم به ذکر است که خوردن داروهای زیر قبل از انجام آزمایش مجاز نمی‌باشد:

کورتیکواستروئید، استروژن و یا آندروژن، قرص‌های ضدبارداری، قرص‌های ادرارآور، داروهای ضدافسردگی، برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها و همچنین نیاسین.

 

چند ساعت قبل از انجام آزمایش باید ناشتا بود؟

پزشک مربوطه حتماً توصیه‌های لازم را در مورد ناشتا بودن چند ساعت قبل از انجام آزمایش انجام می‌دهد.

زمان استاندارد برای ناشتا بودن 8 تا 12 ساعت قبل از انجام آزمایش خون می‌باشد، بنابراین به گونه‌ای برنامه‌ریزی داشته باشید که آزمایشات خود را صبح زود انجام دهید، زیرا در این صورت فقط لازم است که از شب تا صبح چیزی نخورید

قبل از انجام آزمایش قندخون لازم است که 8 ساعت قبل از آن ناشتا باشید. این آزمایش معمولاً صبح‌ها انجام می‌شود، زیرا پس از یک دوره استراحت بدن (شب تا صبح) می‌توان آزمایش دقیق‌تری داشت.

ناشتا بودن به مدت 12 ساعت قبل از انجام آزمایش کلسترول خون و تری‌گلیسیرید ضروری است. موسسه قلب آمریکا در مورد اندازه‌گیری قندخون و کلسترول که امروزه توسط بعضی دستگاه‌ها در برخی مراکز خرید و یا فروشگاه‌ها به صورت فوری انجام می‌شود هشدار داده است، زیرا مدت زمان ناشتا بودن فرد در این موارد اصلاً رعایت نمی‌شود و در نتیجه جواب آزمایشات، اصلا دقیق نیست.

 

قبل از آزمایش قند خون چه چیزهایی را نخوریم؟

انجام آزمایشات خون ضروری است و هر فردی در طول زندگی خود مجبور می‌شود حداقل یک‌بار و یا بیشتر آن را انجام دهد. با توجه به نوع آزمایش خونی که انجام می‌دهید لازم است از خوردن و آشامیدن مواد غذایی خاصی خودداری کنید تا جواب آزمایش دقیق و درستی داشته باشید. در برخی موارد ممکن است لازم باشد از خوردن و آشامیدن هر نوع ماده غذایی قبل از انجام آزمایش خودداری کنید و در برخی موارد دیگر نیز ممکن است مجاز باشید که برخی مواد غذایی را بخورید.

در اینجا برخی از مواد غذایی و نوشیدنی‌ها که قبل از انجام آزمایش قند خون باید از آن‌ها اجتناب کرد، ذکر می‌شوند.

 

* قندخون به مقدار بسیار زیادی تحت تأثیر مواد غذایی کربوهیدرات‌دار می‌باشد و یکی از بدترین مواد قندی حاوی کربوهیدرات، نوشابه‌های گازدار می‌باشند، بنابراین از مصرف آن‌ها قبل از انجام آزمایش خون خودداری کنید.

 

* از آنجایی که آب‌میوه‌های صنعتی حاوی مقادیر زیادی کربوهیدرات، قند مصنوعی و طعم‌دهنده‌ها می‌باشند، لذا از خوردن آن‌ها قبل از انجام آزمایش خون باید اجتناب کرد. کربوهیدرات بالا و همچنین قند فراوان موجود در آب‌میوه‌های مصنوعی باعث خنثی کردن اثر انسولین در بدن شده و در نتیجه جواب آزمایش به دست آمده ارزش چندانی نخواهد داشت. لذا از نوشیدن آب‌میوه‌های مصنوعی قبل از انجام آزمایش خون خودداری کنید.

 

* قهوه به خودی خود مشکلی ایجاد نمی‌کند، بلکه قند و خامه موجود در اکثر قهوه‌های آماده مشکل‌ساز می‌باشد. دقیقاً مانند آب‌میوه‌های غیرطبیعی، خامه و قند فراوان موجود در قهوه‌های آماده سبب خنثی شدن عملکرد انسولین و در نتیجه بی‌ارزش بودن جواب آزمایش می‌گردد، بنابراین اگر می‌خواهید قبل از انجام آزمایش خون، قهوه میل کنید بهتر است سه ساعت قبل از انجام آزمایش و البته قهوه خالی میل کنید تا جواب دقیق‌تری داشته باشید.

 

* سایر مواد قندی: بهتر است از خوردن غلات بدون سبوس قبل از انجام آزمایش قندخون خودداری کنید. همچنین از خوردن سایر مواد غذایی که حاوی قند فراوان هستند، مانند انواع شیره‌ها (شیره انگور) و انواع طعم‌دهنده‌ها که کربوهیدرات بالایی دارند، خودداری کنید.

 

قبل از آزمایش کلسترول خون چه چیزهایی را نخوریم؟

* برای آزمایش کلسترول خون، ناشتا بودن امری ضروری می‌باشد. بهتر است برای انجام آزمایش کلسترول خون، از پزشک مربوطه و یا آزمایشگاهی که قرار است در آنجا آزمایش انجام شود سۆال کنید که مدت زمان ناشتا بودن برای انجام آزمایش باید چند ساعت باشد. بعضی اوقات مدت زمان ناشتا بودن 6 تا 8 ساعت و در برخی موارد تمام طول شب (از شب تا صبح) باید ناشتا بود و در مواردی نیز زمان ناشتا بودن به 12 ساعت می‌رسد.

بهتر است از جویدن آدامس نیز در طول مدت ناشتایی خودداری کنید

* سعی کنید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که آزمایش کلسترول خون را صبح زود انجام دهید، به ویژه اگر از شما خواسته شده که 12 ساعت قبل از انجام آزمایش ناشتا باشید، در این صورت می‌توانید ساعت 6 و یا کمی دیرتر شام خود را خورده و صبح زود بیدار شده، به آزمایشگاه رفته و آزمایش خون بدهید.

 

* به آنچه که چند روز قبل از انجام آزمایش می‌خورید نیز دقت کافی داشته باشید. از خوردن گوشت قرمز، تخم‌مرغ و سایر مواد غذایی که حاوی چربی و کلسترول بالایی می‌باشند، خودداری کنید. در این صورت می‌توانید امیدوار شوید که جواب آزمایش دقیقی خواهید داشت.

 

* اگر مجبور هستید که به توصیه پزشک مربوطه، هر چند وقت یک‌بار آزمایش کلسترول خون انجام دهید، رژیم غذایی خود را تغییر ندهید، زیرا پزشک با توجه به رژیم غذایی روزمره شما می‌تواند تشخیص دهد که چرا کلسترول خون شما بالا می‌باشد.

از پزشک و یا آزمایشگاه مربوطه بپرسید که آیا محدودیتی در خوردن قهوه دارید یا خیر، زیرا در برخی موارد شما اجازه دارید که قهوه بخورید حتی اگر در ساعت‌های ناشتایی باشید.

 

چند نکته

در مدت زمانی که ناشتا هستید، از انجام ورزش خودداری کنید.

به جز آب از سایر نوشیدنی‌ها خودداری کنید.

بهتر است از جویدن آدامس نیز در طول مدت ناشتایی خودداری کنید.

رعایت نکردن هر یک از این عوامل می‌توانند بر روی جواب دقیق آزمایش تأثیر گذاشته و در نتیجه نتایج مطلوبی به دست نیاید.

 

توصیه‌های پزشک را رعایت کنید

از آن جایی که با یک آزمایش خون، چندین فاکتور (کلسترول، قند، تری‌گلیسیرید و …) با هم اندازه‌گیری می‌شود و برخی از آزمایش‌ها نیازمند 8 ساعت ناشتایی و برخی دیگر نیازمند 12 ساعت ناشتایی هستند و یا برخی دیگر ناشتا بودن در آن‌ها ضروری نمی‌باشد، لذا توصیه‌های پزشک مربوطه را در مورد مدت زمان ناشتا بودن قبل از انجام آزمایش خون جدی گرفته و اگر لازم است از خوردن آب نیز خودداری کنید.

بخش سلامت تبیان


برچسب‌ها: آزمایش خون, کلسترول خون, آنتی‌بیوتیک‌ها


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۴ | 21:24 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که هر گروه خونی مستعد ابتلا به چه بیماری‌هایی است؟ پژوهشگران دریافته اند که نوع گروه خونی افراد، در افزایش یا کاهش خطر ابتلا به برخی از بیماری ها موثر است. بیشترین گروه خونی موجود در دنیا O و کمترین گروه خونی AB است.


گروه های خونی

خطر حمله قلبی در گروه خونی O کمتر است

پژوهشگران ژنی را کشف کرده‌اند که به نظر می‌رسد خطر بیماری قلبی- عروقی را بالا می‌برد. همچنین می‌گویند ژن مربوط به گروه خونی O ممکن است باعث محافظت در مقابل حمله قلبی در اثر انسداد شریان‌‌ها شود.

 

تحقیقات دانشمندان نشان داده است که ژن‌های معینی افراد را در معرض ایجاد پلاک‌های مسدودکننده در شریان‌های تغذیه‌کننده قلب قرار می‌دهند.

در مقابل یکی از ژن‌هایی که باعث محافظت قلب می‌شود، در ایجاد گروه خونی O هم نقش دارد.

 

این بررسی بیانگر رابطه میان ژنتیک و سلامت قلب و عروق است. همه ژن‌هایی که در سلامت قلب و عروق نقش دارند، اثر یکسانی ندارند، بنابراین باید به طور متفاوتی در درمان‌های جدید برای بیماری قلبی یا ارزیابی بیماری قلبی به کار برده شوند.

 

به گفته این دانشمندان گروه‌های خونی ABO ممکن است به عنوان یک شاخص ساده، البته نه خیلی دقیق، برای ارزیابی خطر حمله قلبی به کار روند.

ژنی که باعث ایجاد گروه خونی O می‌شود، باعث محافظت در مقابل حمله قلبی می‌گردد

بیماری های پوستی در گروه های خونی O و A و B مثبت بیشتر است

بر اساس تحقیقات یک پایان نامه در دانشگاه علوم پزشکی تبریز، خال و جوش های پوستی در افراد دارای گروه خونی A مثبت شیوع بیشتری دارد.

رویا محمدی در پایان نامه خود با عنوان "بررسی ارتباط بیماری های پوستی با گروه های خونی و RH" با بررسی 413 بیمار پوستی نتیجه گرفته است:

افرادی که دارای گروه خونی A مثبت هستند، بیشتر به بیماری های پوستی خصوصا جوش صورت و خال های پوستی دچار می شوند.

این در حالی است که زگیل در گروه خونی O مثبت شایع تر است.

همچنین در این تحقیق آمده است، به طور کلی بیماری های پوستی در گروه های خونی B مثبت، O مثبت و A مثبت از شیوع بالاتری برخوردارند.

بر اساس این بررسی، گروه های خونی O منفی، B منفی، A منفی و AB به طور واضح و قطعی با بیماری های پوستی خاصی ارتباط ندارند.

 

آنفلوآنزای معده در گروه خونی A بیشتر است

تحقیقات نشان می‌دهد که افراد دارای گروه خونی A بیشتر از افراد دارای سایر گروه‌های خونی در معرض خطر ابتلا به بیماری کشنده روتاویروس (مثل آنفلوآنزای معده) قرار دارند. علائم این بیماری شامل اسهال و استفراغ‌های مکرر است که به سرعت پیشرفت می‌کند، به طوری که اگر درمان نشود ممکن است بر اثر از دست رفتن آب بدن، جان کودک را بگیرد. اسهال روتاویروسی خیلی شایع است و در بهار و زمستان بیشتر می‌شود.

 

چه بیماری‌ای، در چه گروه خونی؟

- احتمال گسترش مالاریای وخیم در افراد با گروه خونی O در مقایسه با سایر گروه‌های خونی کمتر است.

- نتایج یک تحقیق در بیمارستان های امام و امیر اعلم طی سال های 73 تا 78 روی 200 بیمار مبتلا به سرطان حنجره بستری نشان داد که شیوع این سرطان، در گروه خونی O بیشتر است.

- گروه‌های خونی O و B بعد از اعمال جراحی و دندانپزشکی بیشتر مستعد خونریزی هستند و آسپیرین نیز در این افراد باید با احتیاط مصرف شود.

بیماری های قلبی عروقی و واریس در گروه‌های خونی A و AB بیشتر دیده می‌شود

- افزایش قند، چربی و اوره در گروه‌‌های خونی A و  AB  بیشتر از سایر گروه‌های خونی ایجاد می‌شود. 

- احتمال ابتلا به عفونت به ترتیب در گروه خونی O سپس AB،A،B زیاد است، ولی چون سیستم ایمنی گروه اول خوب است، این افراد زودتر از عفونت بهبود می‌یابند و دو گروه آخر دیرتر دچار عفونت و دیرتر هم درمان می‌شوند. 

- گاستریت یا ورم معده در گروه‌های خونی AB,A بیشتر دیده می‌شود.  

- بیشترین گروه خونی مبتلا به یبوست AB و کمترین آن O است.

- هلیکوباکتریپلوری (مهمترین عامل ابتلا به زخم معده) بیشتر در گروه خونی O و سپس B دیده می‌شود.

- گلودرد چرکی، در گروه‌های خونی B و O بیشتر دیده می‌شود.

- التهاب مفاصل در گروه خونی O و بعد گروه خونی A بیشتر است. 

- تزریق واکسن‌ها در گروه خونی O ممکن است تب و درد ایجاد کند و در گروه خونی B ممکن است حالتی مثل بیماری صرع یا تشنج ایجاد نماید و در گروه‌های خونی AB و A معمولاً عوارض جانبی خاصی ندارد.

فرآوری : نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان


منابع:

همشهری آنلاین

مجله دنیای سلامت- شماره 27

وبلاگ انگل شناسی پزشکی و دامپزشکی – دکتر محمدرضا یوسفی

سایت دکتر ابراهیم رزم پا

سایت زیبا شو- دکتر الهام امیرآذر، متخصص طب سوزنی و لیزردرمانی

فارس


برچسب‌ها: گروه خونی O, حمله قلبی, سلامت قلب و عروق, جوش صورت, خال های پوستی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۴ | 21:13 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

درد مچ پا می تواند به علت التهاب یکی از مفاصل مچ پا باشد، اما به طور معمول درد مچ پا ناشی از مشکل در رباط های مچ پا است.


درد مچ پا

علل شایع درد مچ پا عبارتند از :

ضربه به مچ پا، یا پیچ خوردگی مچ پا

التهاب ناشی از نقرس

آرتروز یا استئوآرتریت

آرتریت روماتوئید یا روماتیسم

نقرس کاذب

التهاب ناشی از بیماری پسوریازیس

سندرم رایتر

عفونت مفاصل مچ پا

 

مراقبت های خانگی

- به درد مچ پا اهمیت دهید. در قدم اول می بایست به مفصل دردناک استراحت داده شود، لذا آن را حرکت ندهید.

- گاهی برای آسیب ندیدن مچ پا در اثر حرکت یا ایستادن، لازم است آن را آتل گرفت.

- در صورت وجود التهاب در مچ پا، دستور دارویی پزشک معالجتان را به دقت مراعات کنید.

- با کاهش درد مچ پا به تدریج فعالیت های خود را آغاز کنید.

- ورزش های مچ پا را روزی چند بار انجام دهید تا به آمادگی قبلی برسید.

لازم است مچ پای شما دوباره ورزیده شود. حرکات کششی روی مچ پا برای این منظور مناسب است. به تدریج می توانید پیاده روی را آغاز کنید. توجه داشته باشید که از وارد آوردن فشار زیاد در ابتدای دوره بهبودی به مچ پا خودداری کنید

در شرایط زیر به پزشک مراجعه کنید

- درد مچ پا به دنبال ضربه یا تصادف بوجود آمده باشد.

- اگر دچار تب هستید و یا مچ پای شما گرم، قرمز و حساس است.

- اگر اصلاً قادر به ایستادن روی مچ نیستید .

- درد مچ پای شما بیشتر از سه روز طول کشیده است.

 

هنگام مراجعه به پزشک و دادن شرح حال به این نکات توجه کنید :

* آیا درد از یک مفصل به مفصل دیگر منتقل می شود و به طور متناوب دچار درد در مفاصل دیگر می شود.

* آیا هر دو مچ پای شما به طور قرینه درد می کند.

* آیا درد در مچ پای شما به طور ناگهانی و شدید آغاز شده است.

* آیا درد مچ پای شما به آهستگی ایجاد شده و به تدریج شدت پیدا کرده است.

* چه علائم دیگری دارد ؟ آیا دچار تب، گرمی، قرمزی و حساسیت مفصل گرفتار هستید.

 

درد ساق پا

ساق پا معمولا آرام و بدون ناراحتی است، ولی درد آن بسیار گرفتارکننده است. این درد علل مختلفی دارد.

آسیب حاد یا طولانی‌مدت ساق پا، احساس ساطوری شدن آن را تداعی می‌کند. بالا و پایین رفتن مداوم از نردبان یا پیچ خوردن پا در هنگام ورزش، باعث کشیدگی یا پارگی ماهیچه یا زردپی ساق پا می‌شود.

درد ساق پا ربطی به پیری ندارد.

معمولا درد ماهیچه‌های ساق پا در اثر مشکلات گردش خون است. درد ناگهانی آنها در هنگام فعالیت، مثلا موقع راه رفتن، معمولا علامت نارسایی سرخرگی است؛ یعنی سرخرگ‌ها قادر به تامین خون و اکسیژن مورد نیاز این ماهیچه‌ها نیستند. این حالت معمولاً در تصلب شرایین (سخت شدن سرخرگ ها) رخ می‌دهد.

از طرف دیگر، درد و ورم ساق پا در هنگام استراحت، نشانه نارسایی سیاهرگی است. در این مورد، خون از ماهیچه‌های آن نمی‌‌تواند خارج شود و تجمع آن، درد ایجاد می‌کند.

نارسایی سرخرگی شایع‌تر است و معمولا به شکل لنگیدن متناوب خود را نشان می‌دهد. این درد خیلی سریع شروع می‌شود و پایان می‌یابد. درد همیشه به دنبال فعالیت می‌آید، یعنی وقتی ماهیچه نیاز به خون بیشتر دارد، و بعد از پنج یا ده دقیقه استراحت آرام می‌گیرد.

لنگیدن متناوب را مثل سکته قلبی در پاها بدانید. اگر جریان خون آن متوقف شود، نیاز ماهیچه به خون برآورده نمی‌شود و سکته روی می‌‌دهد. با استراحت فوری، خون کافی به ماهیچه می‌رسد و درد از بین می‌رود.

استراحت، گذاشتن متناوب یخ در طول روز بر روی آن، بستن با بند کشسان، و گذاشتن بالش در زیر پا بهترین کار برای تسکین درد ساق پا است

لنگیدن متناوب نسبتاً خوش‌خیم و قابل درمان است، ولی افراد مبتلا به نارسایی پیشرفته سرخرگی دچار درد در هنگام استراحت نیز می‌شوند. در این حالت، جریان خون طوری کاهش یافته است که درد در هنگام استراحت و خواب نیز روی می‌دهد. در بدترین حالت، زخم‌های دردناک و دیر التیام یا قانقاریا نیز دیده می‌شود.

برگشت خون در اثر نارسایی سیاهرگی ممکن است به التهاب سیاهرگ و لخته شدن خون در آن منجر شود. انواع سطحی آن که به‌صورت رگ واریسی قرمز و حساس در زیر پوست دیده می‌شود، زیاد نگران کننده نیست. ولی انواع عمقی، درد بیشتری پیدا می‌کند و بیشتر خطر کنده شدن لخته و رفتن آن به جاهای دیگر بدن دارد.

هر دوی این حالات حساسیت، زق‌زق کردن و سنگینی در پا ایجاد می‌کنند.

 

درد ساق پا

در شرایط زیر به پزشک مراجعه کنید

- درد در هنگام فعالیت‌ وجود دارد و فورا با استراحت تسکین می‌یابد.

- درد یا زق‌زق در طول شب وجود دارد.

- ساق پا آسیب‌دیده است و درد، رنگ‌پریدگی، یا ورم بعد از 24 ساعت ادامه دارد.

- درد بدون علت، بیش از سه روز ادامه دارد.

- برآمدگی نرمی در زیر پوست ساق پا احساس می‌شود.

 

درمان درد ساق پا

اگر دچار درد راجعه یا درد راه رفتن هستید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

در اینجا توصیه‌هایی برای کاهش درد ساق پا گفته می‌شود.

- اصول چهارگانه را رعایت کنید. استراحت، گذاشتن متناوب یخ در طول روز بر روی آن، بستن با بند کشسان، و گذاشتن بالش در زیر پا بهترین کار برای تسکین درد ساق پا است. استراحت مطلق و بلند کردن پا به کاهش ورم و سنگینی همراه با واریس کمک می‌کند.

- مسکن بخورید. داروهای ضدالتهابی مثل آسپیرین و بروفن، درد و ورم ناشی از آسیب‌دیدگی یا واریس ساق را کاهش می‌دهند.

- پیاد‌ه‌روی کنید. گرچه راه‌رفتن باعث لنگیدن متناوب می‌شود، پیاده‌روی اولین قدم در درمان آن است. باید تا آنجا که تحمل درد را دارید راه بروید و آنگاه بایستید. هر روز کمی بیشتر و مسافت طولانی‌تری راه بروید. ناراحتی به‌تدریج کاهش خواهد یافت.

مبتلایان به لنگیدن متناوب باید سیگار را ترک کنند، چون سیگار باعث سختی سرخرگ شده و جریان خون را کم می‌کند

- پا را گرم کنید. گذاشتن بالشتک گرم نه داغ، درد واریس‌های سطحی را کم می‌کند. گرما را برای آسیب‌دیدگی تازه به‌کار نبرید، چون التهاب آن را تشدید می‌کند و التیام را به تأخیر می‌اندازد.

- جوراب واریس بپوشید. با تجویز پزشک، جوراب واریس مناسبی بپوشید تا جریان خون، کافی شود و درد ناشی از نارسایی سیاهرگی تسکین یابد.

- عمل جراحی کنید. برداشتن سیاهرگ آسیب‌دیده، نارسایی شدید سیاهرگی را برطرف می‌کند. داروهای ضد انعقاد نیز مفیدند. تسکین درد شدید نارسایی سرخرگی با روش‌هایی مثل استفاده از بالون برای بازکردن رگ یا جراحی آن انجام می‌شود.


منابع:

واحد مرکزی خبر

سایت پزشکان بدون مرز


برچسب‌ها: درد مچ و ساق پا, آرتروز, پیچ خوردگی, واریس, نارسایی سیاهرگی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۴ | 12:24 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

تاندون ها ها بافت هایی به شکل طناب هستند که عضله را به استخون  متصل میکنند.  با انقباض عضله، تاندون حرکت میکند و با حرکت تاندون استخوان و مفصل هم حرکت میکنند. قسمت اعظم عضلاتی که موجب حرکت انگشتان دست میشوند در ساعد قرار داشته و به توسط تاندون های بلندی به انگشتان متصل میشوند.

آناتومی تاندون های دست

انگشتان دست دو نوع تاندون دارند. تاندون های فلکسور Flexor tendon و تاندون های اکستانسور Extensor tendon.
 هر انگشت دست دو تاندون فلکسور دارد بجز شست که یک تاندون فلکسور دارد. این تاندون ها در سطح کفی دست و انگشت قرار دارند ( سطحی از دست یا انگشت را که مو ندارد و پوست آن روشن تر بوده و وقتی جسمی را میگیرید با آن در تماس قرار میگیرد را سطح کفی یا پالمار Palmar و سطح مقابل آنرا سطح پشتی یا دورسال Dorsalمینامند).

          216 1

 این تاندون ها بین پوست و استخوان انگشت قرار گرفته اند. یکی از این تاندون های فلکسور به بند انتهایی انگشت چسبیده و آنرا خم میکند. به این تاندون، خم کننده عمقی انگشت Flexor digitorum profundus FDP میگویند. تاندون دیگر به بند وسطی انگشت میچسبد و آنرا خم میکند. به این تاندون، خم کننده سطحی انگشت Flexor digitorum sublimis FDS میگویند. تاندون های اکستانسور انگشتان در سطح پشتی آن واقع شده و مسئول راست کردن انگشتان هستند.

 آسیب تاندون انگشت

شایعترین آسیب تاندون های دست پارگی آنها است و شایعترین علت پاره شدن این تاندون ها اصابت اجسام تیز و برنده مثل چاقو، شیشه یا لبه تیز فلزات است. گاهی اوقات پارگی تاندون فلکسور انگشت به علت راست شدن شدید یک انگشت خم شده است. مثلا وقتی یک ورزشکار رزمی، لباس حریف را گرفته و حریف با عقب رفتن سعی در خارج کردن لباس از دست وی میکند مفصل انتهایی انگشت وی به ناگهان از حالت خم شده راست میشود و همین حرکت میتواند به علت وارد آوردن کشش زیاد روی تاندون فلکسور عمقی انگشت موجب پاره شدن آن شود.

چون در انگشتان دست، اعصاب بسیار نزدیک به تاندون ها قرار گرفته اند، در بسیاری موارد آسیب تاندونی عصب هم آسیب دیده است. در بیماری آرتریت روماتوئید تاندون های فلکسور ضعیف میشوند و ممکن است بدون اینکه نیروی زیادی به آنها وارد شود پاره شوند.

    216 2

علائم پارگی تاندون دست

 مهمترین آنها عبارتند از

   • ناتوانی در حرکت دادن مفصل انگشت
   • باز ماندن انگشتی که تاندون آن پاره شده است
   • درد در هنگام خم کردن انگشت
   • زخم در سطح کفی انگشت
   • تورم خفیف روی مفصل انتهایی انگشت در سطح کفی
   • درد در حین لمس قسمت کفی انگشت

 تشخیص پارگی تاندون دست

 هر آسیبی در دست را باید به پزشک نشان داد. بسیاری اوقات بیمار فکر میکند آسیب دست یا انگشت وی خفیف بوده و خوب میشود. بعد از گذشت مدتی که بهبودی را مشاهده نمیکند به متخصص ارتوپدی مراجعه میکند ولی متاسفانه همین تاخیر میتواند موجب عواقب جبران ناپذیری در دست شود. اینکه بعد از ضربه شما میتوانید انگشت خود را خم و راست کنید به هیچ وجه نشانه سالم بودن تاندون های دست شما نیست. ممکن است حتی با وجود آسیب به تاندون فلکسور سطحی انگشت یا آسیب به تاندون اکستانسور انگشت، شما بتوانید انگشت خود را خم و راست کنید. پس به محض هرگونه ناراحتی در دست بعد از ضربه به پزشک مراجعه کنید.

          216 3

 

درمان پارگی تاندون دست

 درمان پارگی تاندون های انگشتان در اکثر قریب به اتفاق موارد عمل جراحی است. جراحی هرچه زودتر انجام شود نتایج بهتری دارد. در حین جراحی پزشک دوسر تاندون را در کنار هم قرار داده و بخیه میزند. بعد از اتمام جراحی، دست در آتل گچی قرار داده میشود تا حمایت شود.

دستورات پزشک ارتوپد در مورد طرز تعویض پانسمان یا طرز نگهداری آتل یا حرکت دادن یا ندادن انگشت دست بعد از جراحی نهایت اهمیت را برای رسیدن به نتیجه مطلوب دارد. جراحی تاندون های دست یکی از جراحی هایی است که نیازمند همکاری بسیار نزدیک بیمار با پزشک است. بدون رعایت دقیق و کامل توصیه های پزشک نتیجه مطلوب از جراحی حاصل نمیشود.

 


منبع:ایران ارتوپد


برچسب‌ها: آناتومی تاندون های دست, آسیب تاندون انگشت, آرتریت روماتوئید, علائم پارگی تاندون دست


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۴ | 12:20 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ


نایب رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی گفت: مکمل های دارویی در درمان آرتروز نقشی ندارند و براساس آخرین تحقیقات در دنیا ، استفاده از آنها در این زمینه توصیه نمی شود.
به گزارش مشرق، دکتر احمد رئیس السادات در مصاحبه با خبرنگار رادیو با بیان اینکه بر این اساس ، استفاده منظم از مکمل هایی مانند کندروتین سولفات و گلوکز آمین در این بیماران توصیه نمی شود، افزود: دارویی مانند استامینوفن ،داروهای ضد التهابی غیر کورتونی خوراکی و یا موضعی مانند دیکلوفناک، ناپروکسن و سلکسیب برای درمان درد آرتروز زانو در مراحل اولیه این بیماری تجویز و گاهی از داروهای مخدر خفیف مانند ترامادول و یا تزریقات کورتون داخل مفصلی نیز برای کاهش موقت درد و بهبود عملکرد استفاده می شود.

وی همچنین گفت: استفاده از داروهای ضد التهابی غیرکورتونی خوراکی در افراد مسن ، بیماران مزمن قلبی، عروقی و کلیوی و بیمارانی که سابقه خون ریزی معده و اثناعشر دارند باید با احتیاط باشد و در مواردی نیز که درمان های اولیه مؤثر نباشد از تزریق داخل مفصلی هیالورونات، دولوکستین و مخدرها استفاده خواهد شد .

دبیر علمی دومین هم اندیشی تازه های آرتروز زانو گفت: استفاده طولانی مدت از دستگاه های تحریک الکتریکی(TENS) و یا طب سوزنی در موارد درد مزمن متوسط تا شدید به ویژه وقتی بیماران به دلایل شخصی و یا بیماری های همراه امکان اعمال جراحی تعویض مفصل ندارند می تواند کمک کننده باشد.

رئیس السادات افزود: درمان های دستی همراه با ورزش ، انواع گرما درمانی ، تای چی و مداخلات روانی و اجتماعی از موارد دیگری است که می تواند بر اساس شرایط بیمار، در مبتلایان به آرتروز مفید باشد .

دومین هم اندیشی تازه های آرتروز زانو به همت انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران و همکاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، 25 خرداد در مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی شهید مدرس تهران(سعادت آباد) برگزار خواهد شد.
منبع:مشرق نیوز

برچسب‌ها: طب فیزیکی و توانبخشی, درمان آرتروز, مکمل های دارویی, گرما درمانی, آرتروز زانو


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۴ | 12:17 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

اکثر انسان ها در طول زندگی خود چندین بار دچار درد کمر می شوند… یافتن دلیل این درد آسان نیست. این درد می تواند به دلایل مختلفی از جمله: حرکت و چرخش ناگهانی و نامناسب، بلند کردن اشیاء سنگین به طور غلط، نشستن زیاد و تحرک کم ایجاد شود. استرس، ناآرامی و فشار عصبی یکی دیگر از دلایل درد کمر می باشد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  در خیلی از موارد، درد کمر تنها یک هفته طول می‌کشد اما در بسیاری از افراد مشکل درمان می‌شود. در تعداد کمی از افراد، درد کمر به طور دائم باعث ناتوانی طولانی‌مدت می‌شود.

درد کمر معمولاً توسط تخریب بخش کوچکی از لیگامان‌ها و عضلات کمر ایجاد می‌شود.بخش تحتانی کمر معمولاً نسبت به این مشکلات آسیب‌پذیرتر می‌باشد. چون این بخش وزن بیشتر بدن را تحمل کرده و تحت فشار دائمی ناشی از حرکاتی مثل خم شدن و تحرک است.

در موارد کم، درد کمر ممکن است ناشی از اختلالات زمینه‌ای مثل افتادگی و بیرون‌زدگی دیسک در نخاع باشد.

درد کمر معمولا پس از مدت ۲-۳ هفته کمتر و کمتر و یا بطور کلی از بین می رود.

●  دلایل کمردرد چیست؟

ناهنجاری مادرزادی ستون فقرات کمری:
۱- اسمش هست اسپوندیلوزیز . عللی که معمولا باعث دردزا شدن این مشکل میشن عبارتند از صدمات خفیف مکرر و رشد .
۲- ناهنجاری دیگر لغزش مهره ای نامیده میشه و این دفعه اسم انگلیسی اون هست اسپوندیلولیستزیز… و یا سرخوردن عناصر مهره ای بالائی روی پائینی. این مشکل , بیشتر با مورد یک همراه هست و احتمال اینکه دچار آرتروز اون ناحیه باشن زیاد هست.
در زنان بیشتر از مردان هست. سرخوردن ممکن هست که بی علامت باشه و یا اینکه ممکنه باعث کمر درد و یا آسیب ریشه عصبی و یا تنگی علامت دار اون منطقه بشه.حساسیت در لمس اون منطقه گاهی وجود داره. ممکنه اگه این ناراحتی شدید باشه
.. تنه کوتاه شده باشه و شکم برآمده باشه.. که اگه خیلی شدید شده باشه.. بیماری بخصوصی بنام دم اسب رخ میده

صدمات:
یک علت مهم برای کمر درد حاد است. درد پشت و ناتوانی در حرکت کردن وجود داره

رگ به رگ شدن و کشیدگی ها:
اصطلاح رگ به رگ شدن کمر..کشیدگی ها.. یا اسپاسم عضله مکانیکی برای آسیب های خفیف خود محدود شونده ناشی از بلند کردن اجسام سنگین.. افتادن یا کاهش سرعت ناگهانی نظیر حادثه اتوموبیل بکار میروند. معمولا درد محدود به قسمت تحتانی پشت بوده و به نشیمنگاه با اندام تحتانی انتشار نمی یابد. بیماران دچار کمر درد و اسپاسم عضلات اطراف کمری.. اغلب وضعیتهای غیر معمول به خود میگیرند.

شکستگی های مهره ای:
میتونه به علت ضربه باشه.. مثلا افتادن از بلندی و یا خم شدن ها ناگهانی… و یا اینکه هیچ ضربه ای هم رخ نداده و استخوان بطور خو د بخود شکسته میشه… چون استخوان دچار بیماری هایی شده.. مثل.. نرمی استخوان,پرکار شدن غده پاراتیروئید.. پر کارشدن
تیروئید..میلوم متعدد,سرطان از جای دیگه به استخوان.. و یا مصرف کورتون.علائم بالینی.. نشانه های عصبی.. و ظاهر رادیوگرافیک ستون مهره تشخیص را محرز میکند.

دیسک کمر:
علتی شایع برای درد اندام تحتانی و کمر درد مزمن و عود کننده هست.علت مشخص نیست و خطر آن در کسانی که افزایش وزن دارند بیشتر است. احتمال این مسئله با افزایش سن بیشتر میشه.. یعنی گاهی به دلائل نامشخص یکی از اجزا بین ستون مهره ای از جای خودش بیرون میاد و به کانال عصبی اطراف فشار میاره. ممکنه عصب سیاتیک یکی از اعصابی باشه که بهش فشار میاد.
این مسئله ممکنه دردناک باشه.. ممکنه بی علامت باشه. حتی یک عطسه.. سرفه..و یا حرکت جزئی ممکنه باعث اون مسئله بیرون زدگی بشه… و به عصب فشار بیاره. علائم اینها شامل درد پشت..وضعیت غیر طبیعی بدن..محدودیت حرکتی ستون مهره( مخصوصا در حالت خم شدن) , و یا اینکه در ناحیه ای بخصوصی از ران و پاها احساس میشه که به درد رادیکولر معروفه. اگر دیدید که یک منطقه از پاها.. دچار اختلال حس شده.. یا اینکه رفلکس های اون دچار مشکل شده..این یافته ها بیشتر از مسئله درد نشان از این داره که عصب خاصی گرفتاره. اگر به هر حال یک ریشه عصبی گرفتار شده باشه.. به اون صورت معمول.. مشکلات ضعف ناحیه ای و چروک شدن عضلات و یا حرکات لرزش مانند رو نداریم و بیشتز از همه اختلال حس دیده میشه. بیماری دیسک اکثرا یک طرفه است.. اما دو طرفه هم دیده میشه. البته یک حالت دیگر این دیسک ها به اینصورت هست که ممکنه اون بافت بین مهره های کمری.. که حالت نعلبکی رو داره.. چروکیده شده باشه اما بیرون نیومده باشه و ایجاد فتق نکرده باشه و فشاری به بافت های عصبی اطراف نیاره اما.. ممکنه درد تنها به اندام تحتانی نشیمنگاه یا مفصل ران ارجاع بشه.. بدون هیچ یا کمی احساس ناراحتی در کمر.. و بدون نشانه های درگیری ریشه عصبی. باید از بیمار خواست که در مقابل فشار ما برای انجام بعضی از مانور های روی کمر مقاومت کند.. و ما باید بررسی کنیم که آیا ضعفی وجود داره یا نه. بعضی از بیماران دچار دیسک کمر دچار ضعف تغییر یابنده هستند.. یعنی breakway weakness دارند.

نکات دیسک کمر:
۱- اگر تب وجود داشته باشد.. یا اینکه درد ثابتی که تحت تاثیر وضعیت بدن قرار نمیگیرد.. یا اینکه مشکلات مقعدی اگه باشه..
معمولا دیسک کمر نیست
۲- فقدان دو طرفه رفکلس مچ پا میتواند یافته ای طبیعی در سنین پیری و یا اینکه نشانه ای از دیسک باشه
۳- فقدان رفلکس های وتری عمقی یا از دست دادن حس یک ناحیه ممکن است منعکس کننده دیسک باشه یا نباشه
۴-فقدان رفلکس زانو ممکنه به علت دیسک باشه یا نباشه
۵- کاهش ناحیه ای حسی روی پا و بخش انتهائی خارجی ساق ممکنه از دیسک باشه یا نباشه
۶- چروک شدن ناحیه ای عضلات یک ناحیه ممکنه به علت دیسک باشه یا نباشه
۷- همیشه بین یافته های حاصل از MRI و علائم بیمار تطابق وجود نداره.. یعنی ممکنه شما در رادیوگرافی دیسک رو ببینید اما بیمار هیچ علامتی نداشته باشه.

تنگی کانال نخاعی:
درد پشت یا نشیمنگاه یا اندام تحتانی که با راه رفتن یا ایستادن ایجاد میشود. درد با نشستن بهبود می یابد. علائم در اندام تحتانی معمولا دو طرفه است. ممکنه ضعف ناحیه ای.. نبود حس.. یا تغییرات رفلکس ها وجود داشته باشد. بر خلاف مشکلات عروقی علائم حتی با ایستادن هم ایجاد میشه. و بر خلاف دیسک کمری.. علائم با نشستن تسکین می یابد. ندرتا ممکنه فلج و یا عدم کنترل ادرار رخ بدهد. هم مادرزادی هست و هم اکتسابی.

facet joint hypertrophia

که به اسم فارسی هیپرتروفی مفصل مسطح نامیده میشه.. میتونه علائمی شبیه دیسک بده. ممکنه اینها هم مثل بیماران دیسک کمر..
دچار مشکلات ضعف حرکتی منطقه ای بشن.. یا اینکه رفلکس هاشون کاهش پیدا کنه.. یا اینکه فقدان حس منطقه ای داشته باشن.
اکثر اینها با رادیوگرافی قابل تشخیص است.

آراکنوئیدیت چسبنده کمری
علائمی مثل دیسک کمر میده. درد پشت و اندام تحتانی .. به همراه تغییرات حرکتی.. حسی و رفلکسی ایجاد میکند. اغلب به دنبال عفونت اون منطقه و یا اینکه به دنبال این علل هست. جراحی های متعدد کمری..عفونت های مزمن نخاعی, تزریق های داخل نخاعی استروئید و داروهای بی حس کننده و اجسام خارجی.با MRI بخوبی تشخیص داده میشه

آرتروز مهر ه های کمر
اغلب در سنین بالا هست.و بیشتر ستون فقرات گردنی و کمری خاجی رو گرفتار میکنه.اغلب بیماران از درد پشتی که با حرکت افزایش پیدا میکنه و با سفتی و محدودیت حرکت همراه است شکایت دارند.اکثر نمیتونید ارتباط درستی بین مشاهدات رادیولوژی و علائم بالینی پیدا کنید.به ندرت ممکنه که آرتروز این قسمت باعث ایجاد بیماری دم اسب بشه

اسپوندیلیت انکیلوزان۱
بیماری مخربی هست… بطوری که بیماری خودشو به صورت درد بی سروصدای کمر و درد نشیمنگاه نشان میدهد. اغلب بیماران زیر ۴۰ سال هستند. خصوصیات همراه این بیماری.. شامل خشکی صبحگاهی پشت, درد شبانه و دردی که با استراحت بهبود نمی یابد.شروع درد در جوانی و درد پشتی که بطور مشخص با فعالیت بهبود می یابد مطرح کننده این بیماری هست.با پیشرفت بیماری.. از بین رفتن قوس کمری(گودی) و تشدید قوز سینه ای دیده میشود. به تدریج بیمار در تمام جهات نمیتونه حرکت کنه.

اسپوندیلیت انکیلوزان۲
بیماری, بجز چند استثنای کوچک, به مردان محدود است وتقریبا همیشه بین ۱۶ و ۲۵ سالگی آغاز میشود.علائم اولیه شامل..
درد آزار دهنده قسمت تحتانی پشت و سفتی افزایش یابنده آن هستند. سپس, درد به طرف بالا مهاجرت میکند.درد منتشر ارجاعی یک یا هر دو اندام تحتانی نیز شیوع زیادی دارد. در معاینه بالینی, برجسته ترین یافته موجود, محدودیت قابل توجه همه حرکات ناحیه درگیر ستون فقرات است. هنگاهی که ناحیه توراسیک درگیر میشود.. میزان اتساع قفسه سینه به علت انکیلوز مفاصل کوستو- ورتبرال بطور قابل توجهی کاهش پیدا میکند… و اغلب به کمتر از ۲٫۵ سانتی متر می رسد. میزان طبیعی ۷٫۵ سانتی متر هست. این مسئله یکی از خصوصیات تشخیصی مهم بیماری است. در تعداد کمی از موارد, مفاصل هیپ یا شانه نیز درگیر می شوند… که در این صورت درد و محدودیت حرکات آنها کاملا مشهود است.

سرطان های این منطقه
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، درد پشت شایعترین علامت عصبی بین بیماران دچار سرطان سیستمیک است.درد تمایل دارد که ثابت و مبهم بوده و با استراحت تسکین نیافته و شب ها بدتر میشود. برخلاف آن درد مکانیکی پشت معمولا با استراحت بهبود می یابد. در اغلب موارد با تنها یک عکس ساده اون منطقه تشخیص داده میشن

عفونت های این منطقه
درد پشت با حرکت بدتر شده و با استراحت تسکین نمی یابد.حساسیت لمسی روی مهره ها وجود داره. تنها در گروه اندکی از بیماران تب و شواهد آزمایشگاهی عفونت وجود دارد.عکس ساده تا حد زیادی به تشخیص کمک میکنه.

آبسه های این منطقه
درد پشت که با لمس یا حرکت بدتر می شود نشان میدهد.ممکن است بیمار آسیب ریشه عصبی یا فشار روی نخاع به همراه یک سطح حسی, بی اختیاری ادرار و مدفوع یا فلج عضلات اندام ها رااز خود نشان دهد.

پوکی استخوان این منطقه
اگه پوکی زیاد باشه.. ممکنه علامت دار باشه و ممکنه بی علامت. تا نیمی از این بیماران دچار شکستگی های فشاری میشن. ممکن است تنها تظاهریک شکستگی فشاری.. درد منطقه ای کمر یا فقرات سینه ای(اغلب پس از صدمات جزئی) باشد که با حرکت بدتر میشود. بقیه بیماران ممکنه درد سینه یا کمری فوقانی داشته باشند.حساسیت لمسی منطقه ای ممکنه وجود داشته باشه.
اگه یک هم چین چیزی در ناحیه میانی فقرات سینه ای پیدا بشه.. مطرح کننده سرطان است.

استئو اسکلروز
به سهولت در بررسی های رادیولوژی پیدا میشه. ممکن است درد پشت ایجاد کند ممکن است ایجاد نکند. فشار روی نخاع یا ریشه عصبی ممکن است ناشی از تجاوز رشد استخوانی به داخل کانال نخاعی یا سوراخهای بین مهره ای باشد.

درد های ارجاعی ناشی از بیمار های احشائی
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  بیماریهای لگن, شکم یا توراکس ممکن است دردی ارجاعی به بخش خلفی سگمان نخاعی که به اندام بیمار عصب میدهد, ایجاد کنند. گاهی ممکن است درد پشت اولین و تنها علامت باشد . بطور کلی درد بیماریهای لگنی به ناحیه خاجی, بیماریهای قسمت های تحتانی شکم به ناحیه کمری( اطراف مهره های دوم تا چهارم کمری) و بیماریهای قسمت فوقانی شکم به ناحیه قفسه سینه یا کمری( هشتمین مهره سینه ای تا دومین مهره کمری) ارجاع میشود. نشانه های موضعی( درد در لمس ستون مهره, اسپاسم عضلات پارااسپاینال) وجود ندارند و حرکات طبیعی ستون فقرات دردناک نبوده یا حد اقل درد را دارند

درد مهره ای تحتانی سینه ای یا فوقانی کمر ناشی از بیماری شکمی
زخم معده- بیماری لوزالمعده- درد گرفتاری لایه دور ریه- توده هایی در ناحیه اطراف ستون مهره ها- ظهور ناگهانی درد کمر
در کسی که از داروهای ضد انعقاد استفاده میکند.- گشاد شدگی عروق بزرگ شریانی( آنوریسم ها)-دیورتیکولیت ها- کولیک کلیوی- عفونت خون- سکته قلبی- درد پشت غیر اختصاصی

درد کمر ناشی از بیماریهای قسمت تحتانی شکم
اختلالات التهابی روده.. مثل کولیت یا دیورتیکولیت یا سرطان های روده بزرگ-

درد ناحیه خاجی در بیماریهای زنانه ودستگاه تناسلی
اندام های لگنی بندرت موجب کمر درد میشوند… به جز اختلالات زنانگی که رباط رحمی خاجی را گرفتار میکنند.درد به ناحیه خاجی ارجاع میشود.آندوتریوز- سرطان رحم- وضعیت نابجای رحم-درد قائدگی

سایر منشاء های لگنی کمردرد
تهاجم سرطان ها به اعصاب لگنی-تشعشع- نکروز- حاملگی-

منابع دردکمری خاجی از منشاء دستگاه ادراری و تناسلی
پروستاتیت مزمن- سرطان پروستات- متاستاز به ستون فقرات- بیماری های کلیه و حالب- معمولا ضایعات مثانه و بیضه ها درد پشت ایجاد نمیکنند.

درد کمر وضعیتی
گروهی از بیماران دچار کمر درد مزمن غیر اختصاصی هستند که در آن ها علی رغم بررسی های مفصل هیچ ضایعه آناتومیک
یا پاتولوژیکی نمیتوان یافت. این افراد از درد پشت مبهم منتشری شکایت دارند که با نشستن یا ایستادن طولانی به وجود آمده و با استراحت تسکین می یابد. معاینه بالینی چیزی را به جز یک وضعیت نامناسب بدنی آشکار نمیکند. بررسی های تصویری و ارزیابی های آزمایشگاهی طبیعی هستند. بعضی اوقات ورزش های تقویت کننده عضلات شکمی وجنب مهره ای اثر درمانی دارد.

بیماریهای روانپزشکی
ممکن است در بیماران دچار هیستری جبرانی, تمارض, سوء مصرف مواد, حالات اضطرابی مزمن یا افسردگی با کمر درد مزمن(CLBP) مواجه شد. بسیاری از بیماران دچار (CLBP) قبل از شروع درد پشت خود سابقه ای از ناخوش روانپزشکی(
افسردگی, اضطراب, سوء مصرف مواد) یا ترومای دوران کودکی( سوء استفاده بدنی یا جسمی) دارند. به منظور حذف بیمارانی که اختلال واضح روانپزشکی را دارند..از آن جا که این افراد در معرض خطر بالائی برای یک پیامد جراحی ضعیف هستند..
از ارزیابی روانی قبل از عمل استفاده شده است. مهم است ک مطمئن شویم در این بیماران درد پشت نشان دهنده یک پاتولوژی
جدی ستون فقرات یا احشائی علاوه بر وضعیت مختل روانپزشکی آن ها نیست

کمر درد با علت نامشخص
گاهی علت کمر درد نامشخص است. بعضی از بیماران علی رغم متحمل شدن جراحی های متعدد برای بیماری دیسک , دچار
درد و ناتوانی پایدار هستند. دلائل اصلی جراحی زمانی که تنها درد پشت داریم, بدون هیچ نشانه عصبی یا وقتی که تنها یک بر آمدگی کوچک دیسک در CT یا MRI داریم.. مبهم هستند. برای به حد اقل رساندن احتمال اکتشافات جراحی ناموفق و برای
اجتناب از بیمارانی با مشکلات روانپزشکی که پیامد های عملکردی ضعیفی برای آن ها پیش بینی می شود.. سیستم های نمره دهی بر اساس نشانه های عصبی, عوامل روان شناختی, بررسی های فیزیولوژیک و بررسی های تصویری طراحی شده اند

جهت تخفیف درد می توانید:
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  فشار روی کمر را (به طوری که خودتان تشخیص می دهید) کاهش دهید. در صورتی که دراز کشیدن کمک می کند، دراز بکشید. و یا اگر قرار دادن یک پا بر روی صندلی و خم شدن به طرف جلو کمک می کند، این کار را به تناوب در طول روز انجام دهید. به پشت دراز بکشید و با قرار دادن بالشی در زیر زانو های خود و یا در صورت امکان با استفاده از یک صندلی می توانید فشار روی کمر خود را کاهش دهید .


معمولا گرم کردن عضلات کمر در تخفیف درد موثر می باشد.
شل نگاه داشتن عضلات به تخفیف درد منجر می شود. از حرکاتی که باعث انقباظ عضلات می شود خودداری کنید.
عدم انجام حرکاتی که خود باعث افزایش درد می شوند.
خودداری از بلند کردن و حمل اشیاء سنگین.
انجام نرمش های سبک و پیاده روی (البته اگر باعث افزایش درد نمی شود).

در مواقع زیر حتما به پزشک مراجعه کنید:
اگر درد کمر دارید و به راحتی ادرار نمی کنید.
اگر در پاهایتان احساس ضعف و یا بی حسی می کنید.
اگر درد کمر شما هر روز شدیدتر می شود.
اگر درد کمر شما ناشی از تصادف و یا مصدومیت کاری باشد.
اگر در رابطه با درد کمر وزن کم می کنید.
اگر درد شما پس از دو هفته کمتر نشود.
منبع:اطلاعات پزشکی 


برچسب‌ها: علائم کمردرد, دیسک کمر, ستون فقرات, عضلات کمر, دلایل کمردرد, رگ به رگ شدن و کشیدگی ها عضله ها, شکستگی های مهره ای


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۴ | 12:15 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

سندActive Imageرم پيريفورميس نخست در سال 1928 تعريف شد. در گذشته آنرا سبب 6درصد سياتيكا (سندرم با درد انتشاري از كمر به طرف باسن و قسمت خلفي و خارجي اندام تحتاني كه شايعترين علت آن فتق ديسك بين مهره اي پايين كمر است و يا دردي كه در هر جایي در طول مسير عصب سياتيك قرار دارد، بيماري cotugno's، نورالژي يا نوريت سياتيك نيز گفته مي شود) مي دانستند، ولي امروزه با تكنيك هاي تصويربرداري و الكترودياگنوستيك دريافته اند كه سندرم يبريفوريس بسيار شايعتر است زيرا اين سندرم مي تواند شبيه سندرمهاي درد شايعتر مثل رادياكولوپاتي كمري، اختلال عملكرد مفصل ساكروايلياك و بورسيت تروكانتر بزرگ استخوان فمور خود را نشان دهد. اين سندرم معمولاً بعلت كمپرسيون و يا تحريك قسمت پروگزيمال عصب سياتيك در جایي كه از طريق مجراي بزرگ سياتيك از لگن خارج مي شود بوسيله عضله پيريفورميس ايجاد مي شود.

آناتومي و ارتباط باليني آن با سندرم پيريفورميس

از تشخيص هاي افتراقي اين سندرم راديكولوپاتي لومبوساكرال و بيماري دژنراتيو ديسك كمري، آرتروپاتي مفاصل facet كمري، اسپونديلوليستزيس و اسپونديلولايزيس كمري، درد ميوفاسيال، بورسيت تروكانتريك و بورسيت توبروزيته ايسكيال است و با اطلاع از نوروآناتومي لومبوساكرال بسياري از تشخيصها رد مي شوند.

شبكه عصبي لومبار يا كمري شامل شاخه هاي قدامي ريشه هاي عصبي L1- L4 و نيز T12 و بعضاً L است. اين شبكه بين عضلات پسواس ماژور و كوادراتوس لومبوروم قرار مي گيرد كه كمپارتمان پسوآس گفته مي شود.

تشكيلات عصبي اين شبكه شامل

- عصب ابتراتور (از شاخه هاي قدامي ريشه هاي L2، L3و L4 ايجاد مي شود. شاخه قدامي اين عصب مفصل هيپ، عضلات اداكتور يا جمع كننده قدامي ران و پوست قسمت داخلي زانو و شاخه خلفي آن عضلات اداكتور عمقي و نيز مفصل زانو را عصب مي دهد).

- عصب فمورال (از شاخه هاي خلفي ريشه هاي L2، L3وL4 ايجاد مي شود عضلات سارتوريوس و چهار سر ران و پوست قدام ران از رباط اينگواينال تا زانو و شاخه صافنوس آن پوست كناره داخلي ساق را از زانو تا انگشت بزرگ عصب مي دهد).

- عصب لترال فمورال كوتانئوس (از شاخه هاي خلفي ريشه هايL2و L3 ايجاد مي شود. پوست قسمت خارجي ران از هيپ تا وسط ران و پوست جلوي ران را تا زانو عصب مي دهد).

عصب سياتيك از ريشه هاي عصبي ساكرال S1، S2و S3 ايجاد مي شود كه شاخه هایي از ريشه هاي L5, L4 هم مي گيرد و تركيبي از دو تنه عصبي بزرگ يعني تيبيال و كامان پرونئال است.

عضله پيريفورميس مبدا اصلي آن از سطح قدامي ساكروم (S2، S3و S4) است و از طريق سوراخ سياتيك بزرگ G. S. Foramen لگن را ترك كرده و در انتها تبديل به يك رباط گرد شده و به كنار فوقاني تروكانتر بزرگ فمور متصل مي شود.

از سوراخ بزرگ سياتيك در استخوان هيپ عضله پيريفورميس همراه عروق و اعصاب رد مي شود. عروق و عصب گلوتئال فوقاني از بالاي عضله پيريفورميس ، عروق و عصب گلوتئال تحتاني و پودندال و عصب سياتيك و عصب پوستريور كوتانئوس ران همگي از زير عضله پيريفورميس (بين عضله پيريفورميس و عضله جملوس فوقاني) عبور كرده و از لگن خارج مي شوند و از لبه تحتاني عضله گلوتئال عبور مي كند. عضله پيريفورميس مستقيماً از L­5 و S2, S1 عصب مي گيرد.

عضله پيريفورميس ران را در حالت آكستانسيون (مستقيم) به طرف خارج مي چرخاند (external rotation) و در حالت فلكشن (خم شده) آنرا ابداكشن مي دهد. عصب سياتيك بزرگترين عصب اندام تحتاني است و دوسانتیمتر عرض دارد و پوست خلف ران و تمام ساق و پا از زير زانو را به استثناي يك باريكه در قسمت داخل پا كه از عصب صافنوس عصب مي گيرد عصب دهي مي كندو در طول مسيرش از سوراخ بزرگ سياتيك تا نقطه اي كه به دو شاخه پرونئال و پوستريور تيبال (درست بالاي فضاي پاپليته) تبديل مي شود مي تواند تحت فشار قرار گيرد. اين عصب زير عضله پيريفورميس و روي عضله obturator internus قرار مي گيرد كه شايعترين مكان به دام افتادن يا تحت فشار قرار گرفتن سياتيك است كه سندرم پيريفورميس گفته مي شود.

عصب سياتيك گاهي از بالاي عضله پيريفورميس و گاهي از داخل عضله و گاهي يك شاخه آن از بين عضله و يك شاخه از بالا يا پايين عضله عبور مي كند كه حالت اخير شايعترين حالت است.

نماي باليني

بيماران بطور تيپيك از دردهاي انتشاري به مناطق عصب دهي سياتيك در پا (پوست خلف ران و تمام ساق و پا از زير زانو، به استثناي يك باريكه در قسمت مديال پا كه از عصب صافنوس عصب مي گيرد)، درد تندر در كفل، اينكه درد در حالت نشسته بيشتر از زمان ايستادن است، شاكي هستند.همچنین عموماً از درد پايين كمر و درد كفل و هيپ كه به طرف پايين به ساق پا در همان طرف انتشار مي يابد شاكي­اند. از بين رفتن قدرت حركت مي تواند سبب بي ثباتي پا و اختلال شديد در راه رفتن شود. معمولاً اين درد به صورت كرامپ يا گرفتگي عضله (cramping) و درد مداوم (aching) عنوان مي شود. پارستزي يا گزگز در مناطق عصب دهي حسي، عصب سياتيك مي تواند وجود داشته باشد.

وقتي كه در عضله پيريفورميس اسپاسم رخ مي دهد يا التهاب ايجاد مي شود مي تواند ديسفانكشن مفصل ساكروايلياك يا بروسيت تروكانتر بزرگ فمور يا راديكولوپاتي لومبار را تقليد نمايد.

درد معمولاً از افراط در عمليات ورزشي (overuse) مثل دويدن بيشتر از سه بار در روز، انجام دادن زياد ورزشهایي چون تنيس، شمشيربازي، پرش با نيزه، يا ساعتها نشستن در يك زمان و كار سنگين ناشي مي شود . علل تروماتيك درد كه شايع اند شامل تصادفات با اتومبيل، افتادن و زخمهاي penetrating است.

يافته هاي فيزیكي

در معاينه تندرنس در ناحيه مفصل ساكروايلياك و قسمت فوقاني تروكانتر بزرگ فمور ديده مي شود تنه عضله پيريفورميس را چون عضلات گلوتئال روي آن قرار دارند نمي توان لمس كرد لمس مطمئن عضله پيريفورميس در ركتال اگزام است كه بصورت توده سوسيس شكل در لترال لمس مي شود.

يافته هاي ديگر عبارتند از:

* TineL,s Sing مثبت است. احساس tingling يا مورمور شدن در انتهاي ديستال اندام وقتي كه روي ناحيه تقسيم و توزيع عصب فشار وارد شودكه نشانگر ضايعه يا شروع رژنراسيون عصب است. عصب سياتيك روي سوراخ سياتيك داراي تندرنس است و در روي عصب جایي كه از زير عضله پيريفورميس عبور مي كند اين علامت مثبت است.

* مثبت بودن straight- leg raising test مطرح كننده گير افتادن يا تحت فشار قرار گرفتن عصب سياتيك است كه ناشي از سندرم پيريفورميس است. خم و راست شدن از ناحيه كمر و هيپ نشانه هاي درد را در اكثر بيماراني كه از اين سندرم رنج مي برند افزايش مي دهد. ضعف عضلات گلوتئال و اندام تحتاني و درنهايتً تحليل رفتن عضله اغلب در سندرم پيريفورميس پيشرفته و درمان نشده ديده مي شود.

* solheim,s sign مثبت است. درد با adduction, internal rotation and flexion ران طرف درگير بيشتر مي شود زيرا عضله پيريفورميس روي عصب سياتيك فشرده مي شود.

* Pace test مثبــت است كه درد همـراه ناتـوانـي زمـاني كه ران در وضعيـت abdation/ external rotation قرار مي گيرد مجدداً ايجاد مي شود.

* اختلال در مفصل ساكروايلياك و يا سندرم iliotibial band بطور شايع ديده مي شود.

* درد در حالت نشسته نسبت به حالت ايستاده بدتر مي شود كه ممكن است 15 دقيقه الي 1 ساعت طول بكشد تا درد ظاهر شود.

* زناني كه وزن بالا دارند و BMI يا ايندكس توده بدن آنان بيشتر از 30 باشد ميزان برگشت و خلاصي يافتن از درد در آنان نسبت به ديگران پايين تر است.

* Freiberg test:در اين تست اگر ران را در حالت كشيده با قدرت و سريع به داخل چرخش دهيم ايجاد درد مي كند.

* اندام تحتاني درگير ممكن است كوتاه شود.

تشخيص

سندرم پيريفورميس را مي توان با تعيين نقاط تحت فشار در معاينات تصويربرداري و تستهاي الكترودياگنوستيك تشخيص داد.

EMG عضلات پارا اسپاينال نرمال بوده و اين عضلات درگير نيستند، ولي EMG و NCV نمي توانند نقطه آسيب بين شبكه لومبو ساكرال و وسط ران را تعيين كنند. يافته هاي فيزيكي و هيستوري نيز بطور تيپيك هرنيه شدن ديسك را نشان نمي دهد. علایم و نشانه هاي يكطرفه در تنگي كانال نخاعي نادر است.

متاسفانه بسياري از بيماران كمپرسيون عصب سياتيك ابتدا با تشخيص اشتباه هرنياسيون ديسك بين مهره اي و راديكولوپاتي يا پاتولوژي اوليه هيپ درمان مي شوندو حتي تحت عمل جراحي قرار مي گيرند اغلب بيماران راديكولوپاتي كمري داراي درد كمر همراه با تغييرات حسي -حركتي و رفلكسي هستند كه همراه با درد گردن است. در حالي كه در سندرم پيريفورميس بيماران تنها درد كمري ثانويه دارند و تغييرات رفلكس ندارند و تغييرات حسي و حركتي عصب سياتيك محدود به مناطق عصب دهي سياتيك از سياتيك ناچ به پايين مي باشد. البته ممكن است راديكولوپاتي كمري و فشار روي عصب سياتيك به صورت سندرم «double crush» وجود داشته باشد. راديوگرافي كمري، هيپ و لگن بـراي رد پاتولـوژي مخفي استخواني انجـام مي شـود. تستـهاي CBC، ANA, sedimentation rate, uric acid براساس وضعيت باليني بيمار انجام مي شود. در هرنياسيون ديسك، استنوز كانال نخاعي، يا ضايعه فضاگير MRI انديكاسيون دارد.منبع:پزشکان امروز


برچسب‌ها: سندرم پيريفورميس, آناتومي سندرم پيريفورميس, عصب سياتيك, گرفتگي عضله, تشخيص سندرم پيريفورميس, كمپرسيون عصب سياتيك


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۴ | 12:11 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ
 

مشخصات مفصل فاست :

فاست ها از نوع مفاصل ساینویال اند.در یک کپسول احاطه شده اند و به وسیله ی لیگامان ها حمایت می شوند. این مفاصل به تغییرات آرتریتی و تروما شبیه به سایر مفاصل محیطی پاسخ می دهند. انواع مختلفی از رفتارهای منیسکی یا تورفتگی های کپسولی در این مفاصل وجود دارد که همان برآمدگی های سانیویال اند که محتوی چربی و عروق خونی می باشند. در بعضی از موارد، به علت استرس های مکانیکی در مفاصل،بافت های سخت فیبروزه تشکیل می گردد. بسیاری از افراد گیرافتادگی این ساختارها را بین مفصلی توضیح داده اند که همراه حرکت ناگهانی یا نامعمول ایجاد می شوند و به علت این که کپسول دارای عصب دهی خوبی می باشد به عنوان یک منبع درد و عامل محدودیت حرکت عمل می نماید.

اختلالات و تشخیص های رایج در پاتولوژی های مفاصل فاست :

اتیولوژی آسیب های مفاصل ممکن است به علت تروما و یا پاتولوژی تخریبی یا سیستمیک باشد.

اسپرین فاست / آسیب کپسول مفصلی :

اغلب با تاریخچه ی تروما همراه می باشد. مثل افتادن از جایی یا تصادف با ماشین های سنگین. مفصل با افیوژن ( تورم)، محدودیت ROM و سفتی عضلانی همراه، پاسخ می دهد. تورم ممکن است منجر به تنگی سوراخ بین مهره ای شده و علائم عصبی ایجاد کند.

استئوآرتریت، بیماری تخریبی مفصل، اسپوندیلوزیز:

·         اغلب با تاریخ چه ی پاسچر غلط، بی حرکتی طولانی مدت پس از آسیب، ضربه شدید، ضربه تکراری، تا تغییرات تخریبی در دیسک همراه است.

·         از مراحل ابتدایی تغییرات تدریجی، حرکت سگمانی بزرگ تری رخ می دهد و یا دچار هایپر موبیلیتی و یا بی ثباتی در مجموعه ی مفصلی می شود. با گذشت زمان، استرس ناشی از مکانیسم تغییر یافته منجر به ایجاد استئوفیت و خار و لبه دار شدن در کناره های مفصلی و تنه های مهره ای می گردد. هایپو موبیلیتی پیش رونده با علل استخوانی ایجاد می گردد.

·         معمولا جایی که هایپوموبیلیتی وجود دارد در سگمان های هم جوار فقرات هایپر موبیلیتی جبرانی به وجود می آید.

·         درد ممکن است به علت وارد آمدن استرس ناشی از هایپر موبیلیتی یا کشیده شدن ناشی ار ساختارهای کم تحرک بروز نماید.درد ممکن است به علت گسترش استئوفیت یا تورم و فشار بر بافت های حساس به درد ایجاد شده یا به علت تحریک غیر طبیعی و بیش از حد در سگمان ها صورت پذیرد.

·         گسترش استئوفیت ها به سمت کانال نخاعی یا سوراخ بین مهره ای ممکن است منجر به علایم عصبی شود به خصوص همراه با اکستانسیون و خم شدن جانبی فقرات.

·         مفصل تخریب شده برای گیرافتادگی فاست، اسپرین ها و التهاب مثل هر مفصل آرتریتی مستعد می باشد.

·         در بعضی از بیماران، حرکت، نشانه ها را کاهش می دهد. در بعضی دیگر حرکت، مفصل را تحریک می کند و نشانه های دردناک را افزایش می دهد.

آرتریت روماتوئید ( RA) :

·         نشانه های آرتریت روماتوئید ممکن است یکی از مفاصل سانیویال فقرات و دنده ها را درگیر کند. این نشانه ها شامل درد و تورم می باشند.

·         آرتریت روماتوئید در فقرات گردنی مشکلات مخصوصی را ایجاد می نماید. در این ناحیه نشانه های عصبی مانند زمانی که تغییر تخریبی یا تورم بافت های عصبی را گیر بیندازد بروز می نماید. بافت هایی که دچار آرتریت روماتوئید می شوند، تُردی آنها افزایش می یابد مثل پوکی استخوان به همراه تشکیل کیست، خوردگی استخوانی و بی ثباتی به علت نکروز لیگامانی.

·         رایج ترین مشکل جدی نیمه دررفتگی مفصل آتلانتوآگزیال و در رفتگی مهره ای C4/5 و  C5/6 می باشد.

·         درد یا علائم عصبی که از فقرات سرچشمه می گیرند ممکن است با نیمه در رفتگی مرتبط باشند یا نباشند. بنابراین باید هنگام برخورد با این بیماری از این علائم به عنوان علامت احتیاط استفاده نمائید زیرا احتمال آسیب به طناب نخاعی وجود دارد.

·         بررسی X-ray در تعیین بی ثباتی ها مهم است، علائم و نشانه ها به تنهایی قابل بحث نیستند.

احتیاط :

حرکات نامناسب فقرات می تواند تهدید کننده زندگی یا در نهایت ناتوان کننده باشد زیرا به علت احتمال در رفتگی یا نیمه در رفتگی احتمال آسیب به طناب نخاعی یا شریان مهر ه ای وجود دارد.

گیر افتادگی مفصل فاست ( extrapment ,fixation, blocking) :

به همراه حرکت ناگهانی یا غیر معمول، ممکن است که منیسکوئید کپسول مفصلی تحت استرس قرار بگیرد، گیر بیفتد به بیرون رانده شده و منجر به درد و گاردنیک عضلانی شود.حمله به صورت ناگهانی رخ می دهد و معمولا فلکسیون و چرخش را درگیر می کند.

·         محدودیت در حرکات خاصی وجود دارد و تلاش برای حرکت درد تولید می کند. در حالت استراحت شخص دردی احساس نمی کند.

·         علائم عصبی درستی ندارد اما ممکن است که شاهد درد ارتجاعی در درماتوم های مربوطه باشیم.

·         با گذشت زمان، استرس بر روی مفصل سمت مقابل و دیسک وارد میشود که منجر به بروز مشکلاتی در این ساختارها می گردد.

پاتولوژی آسیب های بافت نرم و عضلات : استرس، پارگی و له شدگی :

 

نشانه های عمومی ناشی از تروما:

اغلب به علت تروما، بیش از یک بافت آسیب می بیند. در مرحله ی حاد تعیین میزان درگیری بافت مقدور نیست.

·         وجود درد، تورم موضعی، تندرنس در لمس، گاردینگ عضلانی حفاظتی بدون توجه به این که بافت آسیب دیده بافت انقباضی است یا غیر انقباضی. گاردینگ عضله با هدف آنی بی حرکتی در موضع آسیب ایجاد می شود. اگر انقباض عضلانی طولانی مدت باشد منجر به تولید فرآورده های بی مصرف متابولیکی و کاهش گردش خون می گردد. این نتایج محیطی با تحریک انتهاهای عصبی آزاد منجر به احساس درد شده تا این که عضله به انقباض خود ادامه داده و منبع ایجاد درد بیشتر می شود.

·         استرین های لیگامانی هر گاه لیگامان تحت استرس قرار گیرد منجر به تولید درد می گردد. در پارگی لیگامانی، در آن سگمان هایپر موبیلیتی مشاهده می شود.

·         همراه با فرآیند التیام در بافت های آسیب دیده ممکن است کوتاهی های تطابقی و یا چسبندگی های بافت اسکار به بافت های اطراف رخ داده و تحرک بافتی در راستای پاسچرال را محدود سازد.

نواحی شایع استرین کمری :

یک قسمت شایع آسیب در ناحیه کمری، آسیب در طول ستیغ خاصره است. در این منطقه نیروها در اطراف اتصالات شاخ جانبی فاسیای لومبوساکرال، مربع کمری، ارکتور اسپینه و لیگامان ایلیولومبار متمرکز می گردند ( شکل 2 – 15 ). آسیب در این ناحیه با افتادن از ارتفاعات و یا بارگذاری روی این ناحیه حین بلند نمودن اشیاء یا حرکات پیچشی ایجاد می شود.

نواحی شایع استرین گردنی :

آسیب های شایع در نواحی گردن و سینه ای فوقانی به وسیله ی ترومای فلکسیونی / اکستانسیونی ایجاد می گردد. ترومای جدی به گردن ممکن است منجر به شکستگی مهره ها و آسیب طناب نخاعی می گردد.

صدمات اکستانسوری :

هنگامی که سر به سرعت به سمت اکستانسیون شتاب می گیرد اگر هیچ چیز این حرکت را متوقف نسازد، ( مثل headrest در اتومبیل)، اکسی پوت به وسیله ی قفسه سینه متوقف می گردد. ساختارهای خلفی و به خصوص مفاصل فاست فشرده می شوند، ساختارهای قدامی ( عضلات سوپراهایوئید و اینفراهایوئید ) کشیده می شوند. مندبیل به سمت باز شدن کشیده می شود. سرکوندیلار مفصل تمپورومندیبولار به سمت جلو منتقل شده، ساختارهای مفصل تحت استرس قرار می گیرند و عضلاتی که بالا رفتن دهان را کنترل می کنند کشیده می شوند ( ماستر، تمپورالیس و پترویگوئید داخلی ).

صدمات فلسکوری :

هنگامی که سر  به سرعت به سمت فلکسیون شتاب می گیرد و هیچ چیز آن را متوقف نسازد ( مثل کیسه هوا در اتومبیل یا فرمان اتومبیل )، چانه با برخورد به استرنوم متوقف می گردد. مندیبل به سمت عقب هل داده می شود و بنابراین سر کوندیلار مفصل یه پَد پشت دیسکی فشار دارد می آورد. عضلات گردن، لیگامان ها، فاسیا و کپسول مفصلی که در خلف قرار دارند کشیده می شوند.

استرین پوسچرال :

استرین بر روی عضلات گردنی – خلفی، عضلات اسکاپولار و سینه ای فوقانی و فاسیاها به وسیله ی استرس های پاسچرال شایع است. مثل نشستن طولانی مدت پشت رایانه یا تخته نقاشی و یا میز.

استرس روانی :

استرس های روانی اغلب تنشن را در نواحی گردنی و کمری خلفی افزایش می دهند.

محدودیت های عملکردی / ناتوانی ها :

اختلال عملکرد عضلات باعث می گردد که در طول فعالیت های عملکردی در ناحیه درد یا ضعف کنترل و ثبات مشاهده گردد. در شرایط حاد، گاردینگ عضلانی با فعالیت های پایه ای مثل نشستن، ایستادن یا راه رفتن تداخل می نماید. در مراحل تحت حاد یا مزمن، اختلالات عضلانی باعث ضعف ثبات و کنترل فقرات در پاسچرهای قائم طولانی مدت و فعالیت ها می گردد. ثبات پروگزیمال فقرات برای اغلب فعالیت ها مهم است و برای بهبود عملکرد نیاز است تا به آنها توجه شود.
منبع:فیزیوتراپی تخصصي ستون فقرات


برچسب‌ها: پاتولوژی مفاصل زایگوپوفیریال, فاست, پاتولوژی های مفاصل فاست, آرتریت روماتوئید, آسیب های بافت نرم و عضلات, پاتولوژی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۴ | 12:6 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ


طبق گزارش پزشک اورژانس بيمارستان آزادي که بيمار را در بدو ورود معاينه کرد بيمار «ميدريازفيکس» بدون واکنش به نور و فاقد تنفس و تحت تنفس مصنوعي بوده است.

اعتماد: جواني که پس از فرو رفتن در کما و فلج مغزي با روش درماني منحصر به فرد يک پزشک جاني دوباره گرفت از بيمارستان مرخص شد و زندگي عادي اش را آغاز کرد.


عسگر فرجي چهارشنبه دو هفته قبل در پي مسموميت شديد دارويي به بيمارستان آيت الله کاشاني منتقل شد و پزشکان نجات او را غيرممکن دانستند چرا که ضريب هوشياري او به سه رسيده و فاقد تنفس بود و چشمانش به نور هيچ واکنشي نشان نمي داد. اين نشانه ها که از علائم اوليه مرگ کامل مغزي است، متخصصان بيمارستان کاشاني را از مداواي عسگر نااميد کرد و در اين بين بيمارستان هاي ديگر نيز حاضر به پذيرفتن او نشدند تا اينکه محمدمحسن همايي فوق تخصص مراقبت هاي ويژه مداواي مرد جوان را که دچار فلج مغزي شده بود در بيمارستان ميمنت آغاز کرد و با استفاده از دارويي به نام اريتروپويتين که براي درمان کليه و هورمون هاي خون ساز تجويز مي شود، توانست بعد از چهار روز کماي مطلق، عسگر را به زندگي بازگرداند.


دکتر همايي در حالي با داروي اريتروپويتين توانست عسگر را نجات دهد که درمان بيماران فلج مغزي و اين شيوه مداوا تاکنون در جهان سابقه نداشته و منحصر به فرد تلقي مي شود.دکتر همايي درباره شيوه درماني اش گفت؛ درمان فلج مغزي حاد با اريتروپويتين وريدي براي اولين بار در دنيا انجام شد و اکنون بيمار بهبودي کامل يافته است و بازگشت اين بيماران با اين درجات فلج مغزي امکان پذير است ولي معمولاً اين مراحل بهبودي ماه ها تا سال ها ممکن است طول بکشد.


وي افزود؛ اريتروپويتين دارويي است که براي اصلاح کم خوني در بيماران کليوي مصرف مي شود و اصولاً دارويي خون ساز است. در دو سال اخير مطالعات آزمايشگاهي در جهان نشان داده اگر اين دارو از سد مغزي خوني عبور کند، مي تواند باعث ترميم اعصاب مرکزي با تاثير روي سلول هاي بنيادي مغز شود، در ضمن باعث متوقف کردن مراحل چهارگانه مرگ سلول مغزي مي شود. مطالعات آزمايشگاهي نشان داده است تا چهار روز بعد از آسيب شديد مغزي اين دارو مي تواند موثر باشد. وي ادامه داد؛ طبق پرونده «عسگر فرجي» بيمار 27 ساله او ساعت سه بعدازظهر 20 شهريورماه به دنبال ايست قلبي به بيمارستان کاشاني منتقل و در آن بيمارستان عمليات احياي قلبي ريوي انجام شد ولي بيمار به دنبال ايست قلبي دچار آسيب شديد مغزي شد و طبق گزارش موجود در پرونده، بيمار 24 ساعت بعد از احياي قلبي همچنان دچار فلج شديد مغزي به صورت عدم تنفس ، گشادي مردمک چشم وعدم واکنش مردمک ها به نور و فاقد هيچ نوع حرکت و فاقد هيچ نوع پاسخي به تحريکات دردناک بود.


اين پزشک معالج افزود؛ مسوولان بيمارستان در پي گرفتن تخت ICU از بيمار بودند و طبق گفته پدر بيمار آمبولانس خصوصي که براي اعزام عسگر به بيمارستان آسيا به بيمارستان کاشاني مراجعه کرده بود به علت وخيم بودن ضايعه مغزي از بردن بيمار امتناع کرد که سرانجام همراهان بيمار به علت آشنايي که با يکي از متخصصان بيمارستان آزادي داشتند براي بيمار در اين بيمارستان پذيرش گرفتند.


وي يادآور شد؛ طبق گزارش پزشک اورژانس بيمارستان آزادي که بيمار را در بدو ورود معاينه کرد بيمار «ميدريازفيکس» بدون واکنش به نور و فاقد تنفس و تحت تنفس مصنوعي بوده است.


همايي خاطرنشان کرد؛ روز جمعه 22 شهريور، تقريباً 48 ساعت بعد از ايست قلبي و ضايعه مغزي متعاقب آن بيمار را در ICU ويزيت کردم، علائم عصبي بيمار رضايت بخش نبود، واکنش به نور نداشت و به تحريکات دردناک پاسخي نمي داد. در آن شرايط با کسب اجازه از پدر بيمار درمان با «اريتروپويتين» با دوز بالاي وريدي به مدت 48 ساعت براي بيمار آغاز و در اين مدت تمامي عوارض وريدي «اريتروپويتين» با دوز بالا با داروهاي مختلف کنترل شد. روز بعد بيمار به طور ناگهاني بيدار شد و تمامي فعاليت هاي عصبي بلافاصله به حالت نرمال برگشت.


وي اضافه کرد؛ بيمار بلافاصله از تخت ICU پايين آمد و شروع به راه رفتن کرد و پس از دوش گرفتن غذا خورد. حافظه دور و نزديک بيمار هيچ تغييري نکرده و تمامي محاسبات رياضي را به راحتي انجام مي دهد.اشتهاي بيمار فوق العاده خوب است و فقط کمي از بي خوابي شکايت دارد.


بنابر اين گزارش روش درماني که پزشک ايراني به کار برده بود پيش از اين به صورت تجربي و روي حيوانات انجام شده اما تاکنون هيچ پزشکي آن را روي بيماران آزمايش نکرده بود و اکنون به عقيده دکتر همايي احتمال درمان بيماران تا چهار روز اول پس از ضايعه مغزي افزايش يافته است.


حادثه از زبان بيمار


عسگر که پس از جدال با مرگ به طرز معجزه آسايي زنده ماند در حال حاضر روال طبيعي زندگي اش را پيش گرفته است. او ديروز در گفت وگو با خبرنگار ما درباره حادثه پيش آمده توضيحاتي داد. عسگر اکنون به خوبي صحبت مي کند، براي راه رفتن و حفظ تعادل مشکلي ندارد و به حافظه اش نيز آسيبي نرسيده است. او که پدر دو کودک است درباره حادثه گفت؛ مدت ها است به خاطر بيماري که به آن مبتلا هستم داروهاي آرام بخش قوي مصرف مي کنم. معمولاً هر روز داروهايم را همسرم به من مي داد اما روز حادثه در خانه تنها بودم و به اشتباه داروي آرام بخش را دو بار مصرف کردم. پس از آن بود که بيهوش شدم و ديگر چيزي نفهميدم تا اينکه چند روز بعد به هوش آمدم.


وي افزود؛ چشم هاي من قبل از اين حادثه دچار مشکل بود اما وقتي به هوش آمدم در اتاقم يک پوستر روي ديوار نصب شده بود که من به راحتي مي توانستم نوشته هاي روي آن را بخوانم. در واقع قدرت بينايي ام خيلي بيشتر شده بود. اين در حالي بود که پزشک معالجم و ساير افرادي که در آنجا حاضر بودند به زحمت مي توانستند نوشته هاي روي پوستر را بخوانند.


پدرزن عسگر اولين کسي بود که پس از بيهوش شدن اين جوان بر بالين او حاضر شده است. وي به خبرنگار ما گفت؛ حدود ساعت 30/13 بود که به خانه دخترم رفتم. ظاهراً کسي در منزل نبود. هرچه صدا کردم کسي به من پاسخ نداد. وقتي داخل شدم عسگر را در حالي که روي شکم خوابيده و دو بالش کنارش بود، ديدم. تصور کردم او خوابيده اما هرچه صدايش کردم بي فايده بود. از همسايه ها کمک گرفتم و موضوع را به اورژانس اطلاع دادم اما چون بيمارستان آيت الله کاشاني به آنجا نزديک بود و از سويي ممکن بود تا رسيدن اورژانس کار از کار بگذرد با ماشين شخصي يکي از همسايه ها او را به بيمارستان رسانديم. پس از معاينه هاي اوليه بلافاصله عسگر به بخش مراقبت هاي ويژه منتقل شد. پس از چند ساعت مداوا متخصصان اعلام کردند او دچار مرگ مغزي شده است و فقط يک معجزه مي تواند او را نجات دهد.


پدر اين جوان که بلافاصله خود را به بيمارستان رسانده بود نيز گفت؛ پس از آنکه از پزشکان بيمارستان کاشاني نااميد شديم پس از 22 ساعت او را به بيمارستان آزادي انتقال داديم. رئيس اين بيمارستان نيز بعد از بررسي وضعيت پسرم ابتدا از پذيرش او امتناع کرد اما وقتي من و همسرم او را به قرآن قسم داديم، او پذيرفت و عسگر بستري شد. پس از آن از طريق يکي از آشنايان با دکتر همايي تماس گرفتيم و وي بلافاصله خود را به بيمارستان رساند. او پس از معاينه پسرم اقدامات درماني اش را آغاز کرد که خوشبختانه اين اقدامات موثر واقع شد و عسگر پس از سه روز به لطف خدا به هوش آمد.وي همچنين در مورد اينکه اگر عسگر با مشکل مواجه مي شد حاضر به اهداي اعضاي او بود يا خير، گفت؛ در آن لحظه به اين موضوع فکر نکردم و سلامتي پسرم برايم مهم بود اما اگر خداي نکرده اين اتفاق مي افتاد به احتمال زياد اعضاي پسرم را به بيماران نيازمند اهدا مي کردم.منبع:عصر ایران


برچسب‌ها: فلج مغزي, سيستم عصبي و عضلاني, اسب درماني, هيپوتراپي, ضعف حركتي


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۴ | 12:4 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ


آصف نام کودکي است 5 ساله که وقتي در تاريخ 13/3/91 به مرکز درماني طب سنتي مراجعه کرد :

-          نمي توانست بايستد و راه برود

-          به زمان و مکان اگاهي نداشت

-          به هيچ صدائي جواب نمي داد

-          به هيچ عنوان ارتباط کلامي ، ديداري و شنيداري برقرار نمي کرد

-          افراد را نمي شناخت

-          يک حالت گنگي داشت

-          به هيچ وجهه نمي خنديد

-          حتي قادر نبود يک کلمه حرف بزند

-          پدر و مادر خود را نمي شناخت

-          به هيچ وجه ابراز احساسات نمي کرد

پدر و مادر آصف خيلي نااميد و افسرده شده بودند ، طوري صحبت مي کردند که گويا آمده اند روشهاي طب سنتي را امتحان کنند ، انگار اعتماد نداشتند ، مادر که با لهجه ترکمني صحبت مي کرد گفت : پسرم در 24 ساعت اول تولد کبود شده بود و از همان زمان دچار اين مشکل شد ، از 3 سالگي تشنج ميکند ، به همين دليل قرص والپروات سديم مصرف مي کند ، براي فرزندم سي تي اسکن و ام آر اي انجام داديم گفتند مشکلي ندارد، به تهران خدمت يکي از مدعيان طب سنتي که مي گويد من طب قرآني را اختراع کرده ام رفتم گفت بچه ات ماست خورده اينطور شده است ، و نتوانست کودک مرا درمان کند. اقوام ما براي درمان از استان گلستان به اينجا آمدند و از روشهاي درماني طب سنتي رضايت دارند و ما را معرفي کردند .

در معاينه کودک به شدت بلغمي بود بطوري که تمام عضلات بدن شل شده بود ، داروهاي گياهي تجويز شد و توصيه هاي تغذيه اي داده شد . و با احتياط کامل پشت هرگوش يک عدد زالوي خيلي کوچک انداختيم ، چون بيمار بلغمي بود نمي توانستيم زالوي بيشتري استفاده کنيم .

با همين جلسه اول بعد از يک هفته ، معجزه آسا تغيير کرد به طوري که خانواده کودک باور نمي کردند که به اين سرعت تغيير کند ، مادر گفت : آصف راه مي رود و ارتباط برقرار مي کند .

جلسه دوم هم با زالو درماني قوزک پاها پايان يافت و داروهاي قبلي تکرار شد

در مراجعه بعدي وضعيت کودک به طور حيرت آوري متحول شده بود ، با کوچکترين اشاره اي مي خنديد ، خيلي سريع راه ميرفت و از نظر ارتباط فوق العاده تغيير کرده بود ، افراد را تشخصي ميداد و حتي مادر کودک مي گفت براي اولين بار با حرکات و رفتارش نشان دادکه دلش براي پدرش تنگ شده است چون پدرش در تهران مشغول کار است .

در جلسه سوم  هم زالودرماني تکرار شد و در مراجعه آخر( 25/4/91) آصف به هيچ عنوان کودکي نبود که انگ فلج مغزي بتوان به او زد:

-          خيلي سريع راه ميرفت

-          و براحتي دور ميزد

-          به راحتي مي شنيد

-          خيلي سريع به طرف مخاطب خود را ه ميرفت

-          پدر و مادر خودرا براحتي تشخيص ميداد

-          هوشياري خيلي عجيبي پيدا کرد

-          مادر آصف مي گفت با شنيدن موسيقي شاد مي رقصد، در صورتيکه قبلاً نه ميشنيد و نه مي توانست راه برود

-          بعضي از کلمات را بيان ميکند

-          حرکات ديگران را تقليد ميکند

-          خيلي شاد و سرحال است

-          براحتي ارتباط برقرار مي کند

 

خلاصه اينکه بزاق زالو ، مارا به لطف خدا ، جلوي چشمان نگران مادر و پدري مهربان شرمنده نکرد

منبع:دکتر حاج طالبی


برچسب‌ها: درمان فلج مغزي Cerebral Palsy Treatment, فلج مغزي, شا شدن عصلات بدن, زالو درماني, قوزک پاها


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۴ | 11:52 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ
پژوهشگران دانشگاه صنعتي اميركبير با محاسبه و مدل‌سازي‌ يكي از عضلات اصلي لگن، روش «اسب درماني» را به شكل رياضي تحليل و آزمايش كردند.
به گزارش روابط عمومي دانشگاه صنعتي اميركبير، دكتر عليرضا رحيمي بيدگلي،
اسب درماني (هيپوتراپي) را روشي مطلوب براي بازتواني ذكر كرد و گفت: در اين شيوه شباهت بين ‌ راه رفتن اسب و راه رفتن انسان، ترتيب پذيري و هوش اسب در پذيرفتن و اجراي فرامين مربي و برقراري ارتباط رواني بيمار و اسب، اثر سودمندتري در مقايسه با ابزارهاي عادي توانبخشي دارد.

وي افزود: اين روش سال‌هاست در كشورهاي صنعتي به كار گرفته شده است ولي محاسبات رياضي و مدل‌سازي آن انجام نشده بود از اين‌رو در چارچوب رساله دكتري مهندسي پزشكي و با همكاري دانشگاه علوم پزشكي كاشان قصد ما اين بود كه علاوه بر معرفي اين رشته درماني، مباني رياضي آن را نيز به دست بياوريم.پژوهشگر طرح، اسب سواري با نظارت و هدايت گروه پزشكي را جايگزين راه رفتن عادي ذكر كرد و گفت: در اين روش، سيستم عصبي و عضلاني بيماران دوباره فعال شده و عملكرد طبيعي خود را به دست مي‌آورد.

بخش‌هايي هم كه فعاليت خود را از دست داده‌اند وظايف خود را به بخش‌هاي سالم واگذار مي‌كنند.وي افزود: با بررسي‌هاي انجام شده مشخص شد كه در حدود 45 بيماري كه درمان بيشتر آنها نيز دشوار است به اسب درماني جواب مي‌دهند.

وي تصريح كرد: بازتواني بيماران از آن جهت اهميت بيشتري پيدا مي‌كند كه ضعف حركتي به‌تدريج به بيماري‌هاي ديگري نظير تغيير شكل اندام‌ها، مشكلات گوارشي، عصبي و اعصاب و روان نيز منجر مي‌شود.براساس اين گزارش، اين روش پس از طي مراحل رياضي و مدل‌سازي‌ طي دو سال در يك بيمار آزمايش شده و محققان درصدد هستند تا با افزايش نمونه‌هاي مورد بررسي و جمع بندي نتايج، زمينه آموزش گروه درمانگر و تاسيس و راه‌اندازي اين روش درماني در كشور فراهم شود.اين پژوهش در رساله دكتري مهندسي پزشكي در دانشگاه صنعتي اميركبير و با راهنمايي دكتر احمد رضا عرشي و دكتر مصطفي رستمي انجام شده است.منبع:نیک صالحی


برچسب‌ها: فلج مغزي, سيستم عصبي و عضلاني, اسب درماني, هيپوتراپي, ضعف حركتي


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۴ | 11:48 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

 


چرا تپش قلب در خانم ها بیشتر است؟

کمتر کسی هست که تا به حال تپش قلب را تجربه نکرده باشد. این احساس بیشتر هنگام استرس و اضطراب، قبل از امتحان ها و ملاقات های مهم و هنگام بی خوابی های شبانه ایجاد می شود و در خانم ها هم شایع تر است. اما گاهی اوقات این ضربان سریع و کوبنده قلب مدت بیشتری باقی می ماند و به اضطراب و نگرانی مان می افزاید. در این هنگام است که فکر می کنیم مبادا به بیماری قلبی مبتلا شده باشیم.

 ● چه زمانی باید نگران شد؟

 


قلب انسان در روز حدود ۱۰۰ هزار بار می زند. انسان های سالم هیچگاه به این فکر نمی کنند که با چه سرعت و نظمی این ضربان انجام می شود. در واقع عدم احساس کار قلب، این خادم ساکت و همیشگی، جزئی از احساس خوب و زیبای زندگی و زنده بودن است. به همین دلیل وقتی کار قلب خود را احساس می کنیم یا در نوار قلبی متوجه می شویم که قلب مان گاهی خارج از نوبت یعنی تندتر یا آرام تر می تپد، دچار ترس و وحشت می شویم. مهم این نیست که ضربان قلب تند، یواش یا بی نظم باشد.


اگر اختلال ریتم آنقدر شدید باشد که پمپاژ قلب تحت تاثیر قرار گرفته و باعث سرگیجه یا حتی بیهوشی شود یا اگر همراه با آن درد سینه، تنگی نفس یا حالت تهوع احساس شود یا اینکه در فامیل نزدیک سابقه سکته قلبی وجود داشته باشد باید زنگ خطر را به صدا درآورید و به پزشک مراجعه کنید.

 

 

● وقتی ضربان تان طبیعی بالا می رود

 


فردی که احساس تپش قلب می کند، نمی تواند تشخیص دهد کدام اختلال ریتم قلبی خطرناک است یا اینکه دلیل آن چیست. گرفتگی عروق قلب، بیماری های دریچه های قلب، نارسایی قلبی، فشار خون بالا، کم خونی، بیماری های ریوی (آسم و...)، دیابت، کم کاری یا پرکاری غده تیروئید، تغییرات هورمونی، تغییرات میزان مواد معدنی در خون از جمله پتاسیم، سدیم، کلسیم و منیزیم، مصرف موادی مانند کافئین، مواد مخدر(کوکائین، شیشه و...)، دخانیات، داروهایی مثل بتا بلوکرها، قرص های رژیمی و ضدافسردگی و... می توانند باعث تغییر نحوه ضربان قلب شوند، به همین دلیل حتما یک متخصص باید دلیل اختلال ریتم را بررسی کند. با این حال در بسیاری از مواقع هیچگونه بیماری مسببی پیدا نمی شود و نیازی به درمان دائمی نیست. قلب های سالم نیز ممکن است دچار اختلال ریتم یا آریتمی شوند. ضربان بین ۶۰ تا ۱۰۰ طبیعی محسوب می شود. انسان های سالم گاهی ضربان قلب آهسته تری دارند. برای مثال ورزشکاران حرفه ای در زمان استراحت و آرامش، ضربان قلب شان تا ۴۰ ضربه در دقیقه پایین می آید. هنگام فعالیت بدنی، ورزش، بالا رفتن از پله ها، حمل خرید روزانه، فشار روحی، خوشحالی، غم، عصبانیت و هیجان ضربان قلب بالا می رود تا به بدن اکسیژن کافی برسد.

 

● قلب زنان تندتر می زند


کندی ریتم قلب زیر ۶۰ ضربه در دقیقه «برادی کاردی» و ضربان بالای ۱۰۰ضربه در دقیقه «تاکی کاردی» نام دارد. منشا آریتمی می تواند در دهلیزها یا بطن های قلب باشد.بین زنان و مردان در ابتلا به بیماری آریتمی قلبی تفاوت کلی نمی توان قائل شد. براساس آمار می توان گفت زنان نسبت به مردان هنگام آرامش، ضربان قلب شان بالاتر است. زنان کمتر دچار بیماری تنگی عروق قلب می شوند اما فاکتورهای به وجود آورنده اختلالات ضربان قلب درآنان موثرتر است. اختلالات ضربان قلب در زنان بیشتر اوقات دلیل هورمونی دارد. زنان جوان بیشتر در زمان عادت ماهانه یا کم خونی دچار تاکی کاردی می شوند و زنان مسن تر در زمان یائسگی.

 

 


● بارداران و قلب پر تپش

 


آریتمی های قلبی حین بارداری کم نیستند. ضربان بارداران به طور طبیعی ۲۰درصد افزایش پیدا می کند. اکثر آریتمی های زمان بارداری بی خطر هستند اما حتما باید توسط متخصص بررسی شوند و در صورت نیاز درمان شوند تا خطری برای مادر و فرزند پیش نیاید. کودکان نیز ممکن است مبتلا به تپش قلب شوند. از هر ۱۰۰ کودک ۱۰ نفر دچار آریتمی قلبی هستند که البته بیشتر این آریتمی ها بی خطر هستند و با گذشت زمان رفع می شوند. با این حال یک نفر از هر ۱۰۰ کودک دچار بیماری مزمن آریتمی قلبی است که دلیل آن می تواند بیماری های مادرزاد قلبی، ژنتیک و... باشد و باید درمان شود. شروع و قطع ناگهانی تپش قلب در کودکان مدرسه ای و جوانان لزوما خطرناک نیست اما باید مورد بررسی قرار گیرد به خصوص اگر همراه با سرگیجه، کم توانی ناگهانی و حالت تهوع باشد. تمام آریتمی های قلبی خطرناک نیستند و باعث جلوگیری از فعالیت های ورزشی نمی شوند. اما مبتلایان به تپش قلب باید حتما در مورد ورزش، نوع و شدت آن با متخصص خود مشورت کنند.

 

● احساس می کنید اسبی به سینه تان لگد زده است؟!


فیبریلاسیون دهلیزی شایع ترین اختلال ریتم قلبی است. در این بیماری مقدار زیادی موج های الکتریکی نامنظم از دهلیز به بطن می رسند. قلب با سرعت بالا و نامنظمی انقباض های غیر موثر و کمتر موثری خواهد داشت که باعث پمپاژ و تخلیه غیرمفید خون از قلب می شود. خطر این بیماری، سرعت بالا و نامنظم دهلیز که احساس بدی در بیمار ایجاد می کند، نیست بلکه حرکت ناکافی خون در دهلیز خطر تشکیل لخته خونی و حرکت آن به سمت عروق سر و سکته مغزی را افزایش می دهد. این خطر را می توان با استفاده از داروهای ضد انعقادی به حداقل رسانید یا کاملا آن را برطرف کرد. همچنین انقباضات نارس و خارج از ریتم قلبی که گاهی بیمار آن را همچون لگد اسب احساس می کند و باعث ناراحتی و وحشت او می شود معمولا نیاز به درمان خاصی ندارد اما باید تحت نظر پزشک قرار گیرد. اگر منبع ضربان سریع قلب در بطن نباشد، می توان با استفاده از دارو یا سوزاندن یک نقطه کوچک در محل تشکیل دهنده ضربان سریع، آن را درمان کرد. همچنین ضربان آرام و فواصل قطع ضربان قلب را می توان با گذاشتن باطری و ایجاد ضربان کافی و مطمئن برطرف کرد.

 

 

● همه تپش قلب ها خطرناک نیستند

 


تپش قلب احساسی است که تنها خود بیمار می تواند آن را بیان کند. به عبارت دیگر پزشک نمی تواند به بیمار خود بگوید که شما تپش قلب دارید، در واقع شکایتی است که بیمار با آن نزد پزشک می آید. حال ممکن است فردی که احساس تپش دارد با انجام بررسی های پزشکی متوجه شود قلبش در وضعیت طبیعی قرار دارد. ممکن است تپش قلب علت مهم یا غیرمهمی داشته باشد. برای مثال برخی از بیماران دچار کم خونی هستند یا اینکه استرس و اضطراب دارند و همین باعث می شود ضربان قلب شان تندتر بزند اما آنها فکر می کنند به تپش قلب مبتلا هستند. همچنین مشکلات تیروئیدی و مشکلات دریچه ای قلب هم ممکن است باعث ایجاد تپش قلب شود، برخی از تپش قلب ها ناشی از حالت آریتمی هاست. در این حالت، کانونی در داخل قلب شروع به حملات غیرطبیعی می کند. به عبارت دیگر ریتم طبیعی سینوسی قلب را به دست می گیرد و به صورت خودمختار شروع به حمله تپش قلب می کند. برخی از آریتمی ها شدید و خطرناک هستند و ممکن است منجر به ایست قلبی شوند. اما برخی دیگر خوش خیم هستند و خود به خود بهبود پیدا می کنند.


● چگونه بفهمیم تپش قلب مان جدی است؟

 


معمولا تپش قلب هایی خطرناک هستند که به صورت حمله ای اتفاق می افتند و نه به خاطر اضطراب، دویدن و... در تپش قلب های مهم از لحاظ کلینیکی معمولا فرد در حالت نشسته بدون اینکه هیچ مشکل و استرسی داشته باشد یک دفعه دچار حمله تپش قلب می شود و همزمان با آن ممکن است افت فشار پیدا کند و چشمانش سیاهی رود. اما نباید به صرف اینکه فرد مبتلا به تپش قلب این علائم را نداشته باشد، بگوییم وضعیتش اصلا مهم نیست. برای اینکه مشخص شود تپش قلب از نوع مهم است یا خیر می توان دقیقا آن زمانی که حمله تپش شروع می شود نوار قلب گرفت. اگر هم بیمار نتوانست در آن لحظه نوار قلب بگیرد می تواند از دستگاه Holter Monitoring استفاده کند. به این صورت که پزشک دستگاه را به مریض وصل می کند و بعد او به منزل می رود و تا ۲۴ ساعت ضربان قلبش در دستگاه ثبت می شود. بیمار باید در لحظاتی که احساس می کند تپش قلب دارد، دکمه دستگاه را فشار دهد تا آن لحظه علامت گذاری شود. سپس پزشک آن را بررسی می کند تا ببیند در آن لحظه واقعا آریتمی مهمی اتفاق افتاده یا صرفا علامتی بوده است که خود بیمار بیان کرده و چیز مهمی نیست.


● همه خانم ها تپش قلب و پرولاپس دریچه میترال دارند؟

 


پرولاپس دریچه میترال یکی از اختلالات آناتومیکی قلب به شمار می آید و یکی از علائم آن می تواند تپش قلب باشد. در این اختلال دریچه میترال بر اثر کمبود نوعی پروتئین، هنگام بسته شدن مقداری به داخل دهلیز خم می شود. شیوع این اختلال به آن مقداری که هم اکنون گفته می شود، نیست.


در گذشته معیارهای تشخیصی در اکو با معیارهای امروزی متفاوت بود. شاید پزشکانی که هنوز براساس معیار قدیم کار می کنند بیشتر حالت های تپش قلب را پرولاپس دریچه میترال بخوانند. بسیاری از افراد معتقدند ۹۰درصد خانم ها پرولاپس دریچه میترال دارند در صورتی که این موضوع واقعیت ندارد. پرولاپس در خانم ها شایع تر است اما شیوع کلی اش در جامعه حدود ۲درصد است یعنی از هر ۱۰۰ نفر ممکن است ۲ نفر پرولاپس داشته باشند. اما باز هم همیشه اینطور نیست که هرکس پرولاپس دارد حتما تپش قلب هم خواهد داشت یا هرکس تپش قلب دارد پس پرولاپس دارد. پرولاپس نوعی بیماری قلبی است که می تواند احتمال آریتمی و تپش قلب را بالا ببرد.

 


● چای، قهوه و شکلات کمتر بخورید


اگر تشخیص تپش قلب قطعی شده باشد یعنی متخصص قلب و متخصص اعصاب و روان هر دو به این نتیجه رسیده باشند که شخص برای مثال اضطراب دارد و تپش قلب هایش به دلیل اضطراب است، می تواند با توصیه پزشک از دارو استفاده کند. اما نباید هر زمان که احساس تپش قلب کرد خودسرانه دارو مصرف کند. راه حل مناسب در اینجا بیشتر رفتار درمانی است یعنی می توان با انجام برخی ورزش های آرام بخش، پیروی از یک رژیم غذایی متعادل و انجام تفریحات سالم، اضطراب وارد شده بر بدن را کاهش داد. درمان کم خونی و مشکلات تیروئیدی نیز در درمان تپش قلب بسیار کمک کننده است. همچنین مصرف زیاد چای، قهوه و شکلات احتمال آریتمی های خوش خیم را بالا می برد. در مواقعی که تپش حالت اضطرابی و استرسی دارد و فعالیت بدنی فرد کم است اگر یک دفعه شروع به فعالیت کند در ابتدا ممکن است تپش قلب پیدا کنداما در کل ورزش می تواند بسیار مفید باشد. اما در تپش قلب های بیمارگونه توصیه می شود تا زمانی که فرد بهبود کامل پیدا نکرده است اصلا ورزش نکند.منبع:پرشین پرشیا


برچسب‌ها: تپش قلب, ضربان تند قلب, زنان باردار, پرولاپس, آریتمی قلب, درمان تپش فلب


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۴ | 11:44 | نويسنده : دکتر بیژن فروغسلامتی- همشهری آنلاین: رشد جنین در رحم زن باردار ممکن است باعث ایجاد فشار بر روی عصب سیاتیک شود. این فشار ممکن است باعث ایجاد دردی شود که می‌تواند از کمر تا پا انتشار پیدا کند. عمل به این توصیه‌ها ممکن است به کاهش درد سیاتیک در حین بارداری کمک کند: تا جایی که می‌توانید روی پهلو دراز بکشید، که درد ایجاد نمی‌کند. سعی کنید که برای مدت درازی نایستید. اگر باید بایستید، روی یک پا تکیه کنید، و پای دیگرتان را بلند کنید و روی چیزی بگذارید تا استراحت کند. اشیای سنگین را بلند نکنید. شنا کردن را امتحان کنید. یک بالشتک گرم‌کننده یا کیسه‌یخ روی ناحیه دچار درد بگذارید.
منبع:واضح


برچسب‌ها: ساتیک, حاملگی, عصب سیاتیک, شنا, طب فیزیکی و توانبخشی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۴ | 11:41 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ


درد گهگاهی شکم در حاملگی شکایت شایعی است. هر چند درد شکم در زمان حالگی می تواند مشکلی ایجاد نکند ولی ممکن است نشانه ای از یک عارضه جدی نیز باشد. (درد شدید یا مستمر هیچگاه طبیعی نیست.)

 

 

در این مقاله شایعترین دلایل درد شکمی در زمان حاملگی توضیح داده می شود. در صورتیکه درد شکمی یا دل پیچه همراه با لکه بینی، خونریزی، تب، لرز، ترشحات مهبلی، احساس غش کردن، ناراحتی هنگام ادرار کردن، تهوع و استفراغ بوده و یا درد بعد از چند دقیقه استراحت از بین نرود باید به پزشک مراجعه کرد.

مشکلات مهمی که درد شکمی ایجاد می کنند
حاملگی خارج رحمی

حاملگی خارج رحمی زمانی اتفاق می افتد که تخمک لقاح یافته در جایی خارج از رحم لانه گزینی کند که این محل معمولاً یکی از لوله های رحمی (لوله های فالوپ) است. این عارضه معمولاً در سه ماه اول حاملگی یا قبل از آنکه حتی بیمار بداند حامله است رخ می دهد. این عارضه در صورتیکه درمان نشود می تواند موجب پارگی لوله رحمی شده و خطر مرگ بدنبال داشته باشد. در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر سریعاً به پزشک مراجعه کنید: درد یا حساسیت شکمی و/یا لگنی، لکه بینی یا خونریزی از مهبل (می تواند قرمز یا قهوه ای، کم یا زیاد، و یا مستمر یا متناوب باشد)، دردی که با حرکت یا سرفه کردن بدتر می شود، درد نوک شانه، یا هر علامتی مبنی بر شوک (نبض ضعیف، رنگ پریدگی، بی حالی یا غش).

سقط
خونریزی معمولاً اولین علامت سقط است و پس از آن به فاصله چند ساعت تا چند روز درد شکمی رخ می دهد. خونریزی ممکن است خفیف یا شدید باشد. درد ممکن است بصورت درد های کرامپی بگیرد و ول کند (شبیه به درد های قاعدگی یا اغلب شدیدتر) یا ریتمیک باشد. درد در بعضی از بیماران بصورت کمر درد و در بعضی دیگر بصورت درد مبهم شکمی و یا احساس فشار در لگن احساس می شود. در صورتیکه با این علائم مواجه شدید به پزشک مراجعه کنید. در صورت درد شدید یا خونریزی با حجم زیاد، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

شروع زودرس درد های زایمانی
بروز انقباضات زایمانی که موجب باز شدن و اتساع گردن رحم شود قبل از هفته 37 حاملگی شروع زودرس دردهای زایمان تلقی می شود. در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر در سه ماهه دوم یا سوم (قبل از هفته 37 حاملگی) بلافاصله به پزشک مراجعه کنید: افزایش ترشحات مهبلی یا تغییر قوام آن (بویژه اگر آبکی، چسبناک، یا خونی باشد - یا حتی اگر صورتی باشد و کمی به خون آغشته شده باشد)؛ لکه بینی و خونریزی مهبلی، درد شکمی؛ دردهای شبیه به دردهای قاعدگی یا بیش از 4 انقباض در یک ساعت؛ افزایش فشار در ناحیه لگن؛ یا کمر درد بویژه در صورتیکه بیمار سابقه کمر درد نداشته باشد.

پارگی جفت
پارگی جفت به جدا شدن نسبی یا کامل جفت از رحم قبل از بدنیا آمدن کودک اطلاق می شود. علائم پارگی جفت بسیار متغیرند. بعضی اوقات پارگی جفت می تواند سبب خونریزی ناگهانی و واضح شود ولی در بعضی موارد ممکن است در ابتدا خونریزی واضحی وجود نداشته باشد و یا در حد خونریزی خفیف یا لکه بینی باشد. بیمار ممکن است درد رحمی، کمر درد یا انقباضات متعدد داشته و یا رحم منقبض شده و در همان وضعیت بماند (شبیه گرفتگی یا انقباضی که برطرف نمی شود). تحرک جنین نیز ممکن است کم شود. این وضعیت نیازمند مراجعه فوری به پزشک است.

پره اکلامپسی
پره اکلامپسی عارضه ای است که سبب بروز اسپاسم و تغییرات دیگر در عروق خونی شده و می تواند قسمت های مختلفی از بدن از جمله کبد، کلیه، مغز و جفت را تحت تأثیر قرار دهد. تشخیص پره اکلامپسی بر اساس فشار خون بالا و وجود پروتئین در ادرار بعد از هفته 20 حاملگی صورت می گیرد. بیمار همچنین ممکن است دجار تورم صورت و پف آلودگی دور چشم ها، تورم در دست ها و تورم شدید یا ناگهانی در پاها و قوزک پا شود. (احتباس آب می تواند سبب افزایش سریع وزن نیز بشود.) در پره اکلامپسی شدید، بیمار ممکن است درد و حساسیت شدید در قسمت فوقانی شکم، سردرد شدید، اختلال دید (نظیر تاری دید یا دیدن نقاط شناور) یا تهوع و استفراغ هم داشته باشد. در صورت بروز علائم پره اکلامپسی مراجعه فوری به پزشک ضروری است.

عفونت ادراری
حاملگی احتمال تمام انواع عفونت ادراری از جمله عفونت کلیه را افزایش می دهد. علائم عفونت مثانه عبارتند از: درد، ناراحتی، یا سوزش در هنگام ادرار کردن؛ ناراحتی لگنی یا درد ناحیه تحتانی شکم (اغلب درست بالای استخوان عانه)؛ احساس نیاز مکرر و غیر قابل کنترل به ادرار کردن، حتی هنگامیکه مقدار بسیار کمی ادرار در مثانه وجود دارد؛ و ادرار کدر یا بد بو. در صورت مشاهده هر یک از این علائم به پزشک مراجعه کنید زیر عفونت مثانه در صورتیکه درمان نشود می تواند سبب عفونت کلیه و زایمان زودرس شود. علائم انتشار عفونت به کلیه ها (که نیازمند مراجعه اورژانس است) عبارتند از: تب بالا (اغلب همراه با لرز و تعریق)؛ درد در ناحیه کمر یا پهلو، درست زیر دنده ها در یک طرف یا بصورت دو طرفه (و احتمالاً در شکم)؛ تهوع و استفراغ؛ و احتمالاً وجود خون در ادرار.

دلایل دیگر
عوامل متعدد دیگری نیز می توانند سبب درد شکمی شوند که ممکن است ارتباطی نیز به حاملگی نداشته باشند. از جمله شایعترین این بیماری ها که معمولاً پزشک ابتدا به آنها توجه می کند مسمومیت غذایی، آپاندیسیت، سنگ کلیه، هپاتیت، بیماری های کیسه صفرا و پانکراتیت (که هر دو معمولاً ناشی از سنگ کیسه صفرا هستند که در حاملگی شایعتر است)، و انسداد روده (که ممکن است ناشی از فشار رحم در حال رشد بر روی روده باشد و در سه ماهه سوم حاملگی محتمل تر است).

شایعترین مشکلات کم اهمیتی که درد شکمی ایجاد می کنند
درد شکمی در زمان حاملگی همیشه نشان دهنده یک مشکل جدی نیست. در زیر تعدادی از شایعترین مشکلاتی که سبب درد شکمی می شوند آورده شده است. توجه داشته باشید که در صورتیکه درد شکمی شدید و یا مستمر باشد باید به پزشک خود مراجعه کنید.

دل پیچه و نفخ
دل پیچه و نفخ در زمان حاملگی بیشتر دیده می شود زیرا هورمون ها و نیز فشار رحم بر روی معده و روده ها سبب کند شدن کار دستگاه هاضمه می شود.

یبوست
یبوست از دیگر عوامل شایع درد شکم در دوران حاملگی است که بر اثر کاهش حرکات روده ای و فشار رحم بر روی راست روده (رکتوم) ایجاد می شود.

درد لیگامان گرد
این درد معمولاً دردی خفیف، ناگهانی و تیز یا مستمر و مبهم است که در هر دو طرف قسمت تحتانی شکم یا بصورت عمقی در کشاله ران احساس می شود و معمولاً در سه ماهه دوم شروع می شود. علت آن کشیده شدن و ضخیم شدن لیگامان هایی است که رحم را در لگن نگه می دارند. درد ممکن است مثل فرو رفتن یک چیز تیز به بدن بخصوص هنگام تغییر ناگهانی وضعیت نظیر بلد شدن از تخت یا از روی صندلی یا هنگام سرفه کردن و غلت زدن در رختخواب باشد. همچنین ممکن است بیمار درد را بصورت یک درد مبهم بعد از فعالیت بدنی روزانه یا راه رفتن زیاد احساس کند. در صورتیکه درد با استراحت باز هم ادامه پیدا کرد با پزشک خود تماس بگیرید.
منبع:سلامت 
برچسب‌ها: درد شکم در زمان حاملگی, دل پیچه و نفخ, حاملگی خارج رحمی, یبوست, خونریزی, تب, لرز, ترشحات مهبلی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۴ | 0:43 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ


آقای میانسالی دچار برجستگی سمت راست كشاله ران شده كه همین موضوع علاوه بر این كه باعث احساس درد در هنگام ایستادن و راه رفتن او می‌شود، نگرانی زیادی هم برایش ایجاد كرده است.

پزشك سوالات زیر را مطرح می‌كند:
1 - چه مدت است كه متوجه این بیرون‌زدگی شده‌اید؟

2 - قبلا دچار چنین حالتی شده‌ بودید؟

3 - دچار یبوست هستید؟

4 - سرفه مزمن دارید؟

5 - فعالیت سنگینی انجام می‌دهید یا اجسام سنگین بلند می‌كنید؟
پزشك معاینه می‌كند
پزشك از بیمار می‌خواهد كه محل بیرون‌ زدگی را به او نشان دهد. سپس هر دو سمت كشاله‌ران و منطقه مورد نظر را معاینه می‌كند.

تشخیص پزشك چیست؟
با انجام معاینات، پزشك مطمئن می‌شود كه بیمار دچار فتق شده است. شایع‌ترین بیرون‌زدگی‌های ناحیه كشاله‌ران مربوط به فتق هستند. فتق به علت ضعف عضلات جدار شكم ایجاد می‌شود.

معمولا در این حالت روده از جدار شكم در ناحیه كشاله‌ران بیرون می‌زند و به صورت یك برجستگی خودش را نشان می‌دهد و در آقایان گاهی به كیسه بیضه نیز راه پیدا می‌كند. افزایش سن، چاقی و بارداری احتمال ابتلا به فتق را بیشتر می‌كنند.
عوارض ابتلا به فتق عبارتند از انسداد روده، گیر كردن روده، در سوراخ فتق، نرسیدن خون به قسمتی از روده كه گیر افتاده است و از بین رفتن آن قسمت از روده، درد شكمی كه كم و زیاد می‌شود، تهوع و استفراغ، عدم توانایی دفع مدفوع، برجسته شدن شكم، درد و تورم در محل فتق نشان از انسداد روده در آن محل دارد.

توصیه‌های پزشك
1 - فتق‌هایی كه برای بیمار علائم ایجاد كرده‌اند، باید درمان شوند.

2 - فتق‌هایی كه منجر به انسداد یا نرسیدن خون به روده شده‌اند، باید به صورت اورژانسی جراحی شوند.

3‌ - فتق‌های بدون علامت در بیماران مبتلا به بیماری زمینه‌ای یا كسانی كه جراحی برای آنها خطرناك است، با درمان حمایتی مداوا می‌شوند.

4 - برای فتق‌های كوچك می‌توان از فتق‌بند استفاده كرد.

5 - افرادی كه سابقه فتق در یك سمت كشاله‌ران را دارند، در آینده مستعد فتق در طرف مقابل نیز خواهند بود؛ بنابراین باید اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند.منبع:ایرانیان


برچسب‌ها: ضعف عضلات شكم, فتق‌های كوچك, ضعف عضلات, درد, طب فیزیکی و توانبخشی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۴ | 0:38 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ


کمردرد


اگر بیمار به موقع مراجعه کند و هنوز بیماری خیلی پیشرفت نکرده باشد، در اکثر این بیماران با دادن داروهای شل‌کننده و ضدالتهاب، مراحل حاد برطرف می‌شود.

مرحله بعدی درمان، انجام فیزیوتراپی می‌باشد. متعاقب آن با تقویت عضلات اطراف ستون فقرات به وسیله ورزش یا تحریکات الکتریکی، بار و فشار وارده به ستون فقرات را کم می‌کنیم تا مشکل بیماری کاهش یابد. ولی اگر بیماری دیسک کمر در مراحل  پیشرفته باشد و فرد دچار پارگی و بیرون زدگی و فشار روی ریشه عصبی شده باشد، در این مرحله نمی‌‌توان از روش‌های ذکر شده استفاده کرد. به عبارتی هر کدام از روش‌های درمانی، زمان و مورد خاصی باید داشته باشند تا نتیجه مطلوب گرفته شود؛ به‌طور مثال زمانی که دیسک به ریشه عصبی فشار می‌آورد، ممکن است فیزیوتراپی و ورزش کردن باعث تشدید درد و حتی علایم عصبی و فلج‌های مختلفی شود، بنابراین در این مرحله حتما باید از عمل جراحی استفاده کرد.

آیا بعد از درمان دیسک کمر، امکان عود مجدد وجود دارد؟

در تمام روش‌های درمانی دیسک کمر، امکان عود مجدد وجود دارد، ولی معمولاً عودها در سطوح بالا‌تر و پایین‌تر دیسک درمان شده ی قبلی اتفاق می‌افتد. البته گاهی ممکن است در همان سطح قبلی هم اتفاق بیفتد. اگر بیمار مراحل درمان را به خوبی انجام دهد و ورزش‌هایی را که برایش تجویز شده ادامه دهد و وزن خود را نیز کاهش دهد، ممکن است تا آخر عمر هیچ مشکل برایش پیش نیاید، ولی اگر مراحل درمانی را کامل انجام ندهد، امکان عود مجدد وجود دارد. در روش‌های جراحی هم به همین ترتیب می‌باشد. وقتی بیمار عمل می‌شود، به او توصیه می‌شود که به تقویت عضلات بپردازد و در کنار تقویت عضلات فیزیوتراپی را هم ادامه بدهد. نباید وزنه‌های سنگین را بلند کند و کارهای اشتباهی را که قبلا انجام می‌‌داده تکرار کند. در غیر این صورت ممکن است در همان سطح اولیه و یا سطوح دیگر دچار در رفتگی دیسک شود. روش‌های عمل جراحی نیز متفاوت است و از عمل‌های کوچک و بسته تا عمل‌های باز و بزرگ انجام می شود.

به عنوان مثال اگر سطح در رفته فقط یک سطح باشد و بیمار لاغر باشد و میزان در رفتگی نیز کم باشد، در این موقع از روش‌های عمل بسته می‌توان استفاده کرد. اگر کمی شدیدتر باشد، از روش‌های میکروسکوپی استفاده می‌کنیم و اگر خیلی شدید باشد و چندین سطح را گرفتار کرده باشد و بیمار چاق نیز باشد، ناچارا باید از روش‌های باز و وسیع استفاده شود.

چگونگی درمان و نوع عمل توسط پزشک تشخیص داده می شود و برای هر بیمار، عمل جراحی متناسب با شرایط وی در نظر گرفته می‌شود.

عدم درمان به موقع دیسک کمر چه عواقبی ممکن داشته باشد؟

عدم درمان به موقع دیسک کمر باعث بدتر شدن وضعیت بیمار خواهد شد و درد بیمار را تشدید خواهد کرد. ممکن است به خاطر یک عمل کوچک، مجبور شویم عمل‌های بزرگ‌تری را انجام دهیم و حتی ممکن است باعث تخریب دیسک و تخریب خود مهره و سرخوردگی مهره شود و در نتیجه مجبور شویم که از یک عمل کاملا وسیع، با کار گذاشتن پلاتین و وسایل خاص فلزی در کمر بیمار استفاده کنیم. عدم درمان به موقع ممکن است باعث عوارضی مانند بی‌حس‌های دائمی یا اختلالات حرکتی شود که این عوارض باعث افتادگی پا و کشیدن و لنگی پا خواهد شد.

همچنین عدم درمان به موقع ممکن است باعث ایجاد مشکلات ادراری و مثانه‌ای شود و یا مشکلات اسفنکتر مقعد به وجود بیاورد و بیمار نتواند ادرار و مدفوع خود را نگه دارد. این مشکلات در آقایان باعث ایجاد ناتوانی‌های جنسی هم می‌شود. به علت این که اعصاب مانند دیگر نسوج و پوست قابل ترمیم نمی‌باشند و اگر صدمه ای به آنها برسد، دیگر به حالت اولیه بر نمی‌گردند، بنابراین قبل از صدمه شدید، باید حتما نسبت به درمان اقدام کرد.

در درمان این بیماران با چه مشکلاتی مواجه هستید؟

خوشبختانه اکنون در درمان این بیماران با مشکل خاصی مواجه نیستیم و بسیاری از امکانات و وسایل، چه تشخیصی و چه زمانی، موجود می‌باشد. حتی یک سری امکانات قابل حمل و نقل وجود دارد که برای بعضی از بیماران، که نیاز به یک سری وسایل خاص دارند، توسط شرکت‌ها و تکنسین‌های آنها فراهم می‌شود.

توصیه کلی شما به افراد مبتلا و دیگر افراد کدام است؟

بهترین توصیه این است که پیش‌گیری بهتر از درمان می‌باشد. پس در مرحله اول باید سعی کنیم که اصلا مبتلا به این بیماری نشویم. می‌بایستی در این ارتباط تمام مواردی که باعث پیش‌گیری از ایجاد این بیماری می‌شود را رعایت کنیم؛ از جمله ورزش کردن، کاهش وزن، عدم بلند کردن اجسام سنگین و هول دادن اجسامی مانند اتومبیل یا بلند کردن اتومبیل.

ورزش ملایم روزانه داشته باشیم تا بدنمان همیشه در فرم ایده‌ال قرار گیرد و عضلات وضعیت طبیعی را حفظ نمایند و استخوان‌ها دچار پوکی نشوند.

همچنین باید تغذیه مناسبی داشته باشیم (تغذیه مناسب به معنی زیاد خوردن نیست، بلکه به معنی درست خوردن می‌باشد). از میوه‌جات و سبزی‌جات و لبنیات حتماً در وعده‌های غذایی استفاده کنیم. در معرض نور خورشید به مقدار لازم قرار گیریم. درست بنشینیم یا بخوابیم یا راه برویم؛ مثلا موقع مطالعه، پشت‌میز و صندلی قرار بگیریم و اگر می‌خواهیم تلویزیون نگاه کنیم، لم ندهیم یا کج نشویم و یا در تخت خواب و به حالت نیم خیز مطالعه نکنیم. رعایت این موارد باعث می‌شود فشار بر روی دیسک‌های مختلف از جمله دیسک کمر، دیسک گردن و سایر قسمت‌ها، وارد نشود.

برای درمان حتما به موقع اقدام شود، و پزشک طرف مشاوره، فردی باشد که تبحر و اطلاعات کافی داشته باشد. البته به یاد داشته باشید که تنها علت کمردرد، دیسک کمر نمی‌باشد و کمر درد علل بسیار متفاوتی دارد و بر حسب مورد، باید بیماران درمان شوند.

ممکن است علت‌های درد کمر، مشکلات تغذیه‌ای و متابولیکی مانند بیماری دیابت، نقرس یا تمام بیماری‌های التهابی و عفونی و حتی بدخیمی‌ها باشند. بنابراین در صورت بروز کمردرد حتما به پزشک مراجعه کنید تا بر حسب مورد خاص، کمردرد درمان شود.

گروهی از بیماران، اظهار می‌نمایند که نگران فلجی شدن بعد از عمل جراحی هستند، بنابراین باید گفت که به هیچ وجه به اظهارات ناآگاهانه و غیرعلمی اطرافیان توجه نکنند و مطمئن باشند چنان چه برای درمان این بیماری به موقع اقدام کنند، امکان فلجی وجود ندارد. اصولا با پیشرفت‌هایی که در علم پزشکی انجام گرفته (پیشرفت‌های تشخیصی و درمانی)، اصلا فلج بعد از عمل پیش نمی‌آید و به هیچ‌وجه نباید نگران باشند. ولی اگر خیلی دیر به پزشک مراجعه کنند، امکان آسیب‌ جدی به ریشه‌های عصبی در اثر بیرون زدگی‌ها و پاره شدگی‌ها وجود خواهد داشت و ممکن است علایمی مثل افتادگی پا و لنگی پا برایشان ایجاد شود. البته قابل ذکر است چنان چه بیماری افتادگی و لنگی پا و حالت فلج ایجاد شود، مسلما نباید این انتظار باشد که بعد از عمل کاملاً سالم شوند و مانند بقیه افراد راه برود.

به‌طور کلی باید گفت: دیسک کمر بیماری ای نیست که افراد نگران شوند و چنان چه به موقع درمان گردد، حتماً از سلامتی کامل برخوردار خواهند شد.منبع:تبیان


برچسب‌ها: درمان بیرون زدگی دیسک کمر, پارگی دیسک کمر, تقویت عضلات, فیزیوتراپی, ستون فقرات


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۴ | 0:32 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

 


تغذیه,یبوست, رژیم غذائی و درمان تغذیه یی آن

یبوست یک بیماری نیست بلکه یک علامت است و هنگامی اتفاق می افتد که مدفوع بیشتر از زمان نرمال ۲۴ الی ۷۲ ساعت بعد از صرف غذا، در روده باقی بماند. یبوست می تواند نشانگر وضعیت هایی همچون عدم دریافت کافی فیبر غذایی یا اختلال در تحرک روده باشد. این حالت بیشتر در زنان، افراد بالای ۶۰ سال و افراد کم تحرک بروز می کند. در افرادی که دچار یبوست هستند، بروز بیماری التهابی روده(IBS) بیشتر است. خوشبختانه علت در بیشتر بیماران غیرارگانیک است و با تغییرات رژیم غذایی و سبک زندگی برطرف می شود.

 

به طور طبیعی، هر فرد حدود ۱۰۰ الی ۲۰۰ گرم در روز دفع مدفوع دارد که از نظر تعداد دفعات از سه روز یک بار تا سه بار در روز متغیر است.

● دو معیار ارزیابی یبوست مزمن

 

۱) فرد حداقل به مدت ۱۲ ماه، به طور متوسط، کمتر از دو بار در هفته دفع مدفوع داشته است.

۲) فرد در ۱۲ ماه گذشته هیچ گونه ملینی دریافت نکرده و دو یا تعداد بیشتری از موارد زیر را داراست.

 

▪ دفع مدفوع کمتر از سه بار در هفته

▪ دفع مدفوع سفت یا گلوله یی شکل در حداقل ۲۵ درصد موارد دفع

 

▪ زور زدن بیش از حد در حداقل ۲۵ درصد موارد دفع

▪ احساس دفع ناکافی (کمتر از ۳۵ گرم در یک روز) در حداقل ۲۵ درصد موارد دفع.

 

در نوزادان و کودکان، یبوست مزمن نگران کننده است. ممکن است در این گروه، بعضی آلرژی های غذایی مثلاً به شیر یا گندم، باعث این حالت شود.

 

 

● دلایل یبوست

 

اغلب دلیل یبوست، ترانزیت آهسته محتویات روده است. زمان نرمال ترانزیت محتویات روده، ۱۸ تا ۴۸ ساعت است. ندرتاً دلیل آن اختلالات روده کوچک است. بعضی از عادات فردی همچون دریافت ناکافی فیبر غذایی، عدم تحرک کافی، تاخیر انداختن عمدی دفع مدفوع، دریافت ناکافی مایعات، مصرف طولانی مدت ملین ها و... می توانند منجر به بروز یبوست شوند. حالات عصبی در بعضی افراد یبوست را بدتر می کند. بعضی بیماری ها هم می توانند باعث ایجاد یبوست شوند، از جمله بعضی بیماری های دستگاه عصبی همچون ام اس، پارکینسون، ضایعات نخاعی، سکته های مغزی و نوروپاتی دیابتی و نیز اختلالات غیرعصبی همچون کم کاری تیروئید، هایپرکلسیمی، هایپوکالمی، بواسیر، سلیاک، تومورهای بدخیم دستگاه گوارش، دیورتیکولوز و...

مصرف بعضی داروها هم به خصوص در سالمندان منجر به یبوست می شود. از جمله آنتی اسیدهای حاوی آلومینیوم، داروهای مسکن (مخدر)، داروهای ضدتشنج، مکمل آهن و کلسیم، بلوکرهای کانال کلسیم، داروهای ضداسپاسم و ...

 

 

 

درمان یبوست

افزایش دریافت فیبرهای غذایی به میزان ۲۵ تا ۳۰ گرم در روز همراه با افزایش مصرف مایعات (آب) به میزان ۸ تا ۱۰ لیوان در روز باید در رژیم غذایی فرد اعمال شود. مایعات گرم در این خصوص موثرترند. عموماً مصرف حداقل پنج واحد میوه و سبزی و نیز استفاده از غلات کامل توصیه می شود. افزودن کمی هویج و سبوس به ویژه سبوس گندم به رژیم غذایی روش بسیار ساده یی برای افزایش دریافت فیبر است. سبوس باید به تدریج به رژیم غذایی افزوده شود و از یک قاشق چایخوری در روز شروع شده و به چهار تا شش قاشق چایخوری برسد. افزایش مصرف آلو، میوه های خشک، سبزیجات خام و مغزها مفید است. در بسیاری از افراد نوشیدن یک لیوان آب آلوی داغ بسیار موثر است. استفاده زیاد از سبوس، به علت احتمال آلرژی به گندم توصیه نمی شود.

 

در حال حاضر اثرات سودمند فیبر سویا در درمان یبوست در حال مطالعه است. در بعضی افراد، برای درمان یبوست، مکمل فیبر همچون پسیلیوم و متیل سلولز داده می شود. فیبرهای محلول همچون پکتین، صمغ، موسیلاژ و بعضی از همی سلولزها، ترانزیت روده را به تاخیر می اندازند، تخلیه معده را کند می کنند و جذب کلسترول و قند را به تاخیر می اندازند و برای کاهش چربی خون مفیدند. فیبرهای غیرمحلول همچون لیگنین و سلولز ترانزیت روده را تسریع کرده، هیدرولیز نشاسته را کند می کنند و حجم مدفوع را افزایش می دهند و برای جلوگیری از یبوست مفیدند. یک رژیم مناسب به نسبت سه به یک حاوی فیبرهای غیرمحلول به محلول است.

 

 

اگر دلیل یبوست تنگی یا انسداد روده است دریافت فیبر غذایی طی دوره های درد باید کاهش یابد، در این حالت افزایش فعالیت فیزیکی می تواند مفید باشد.

مصرف روغن های معدنی برای درمان یبوست، به خصوص بعد از غذا، با جذب کاروتن و ویتامین های محلول در چربی همچون ویتامین K، D و A تداخل می کند. بیماران باید تشویق شوند که با یک الگوی منظم، در یک موقع در روز، دفع انجام دهند. از آنجایی که تحرکات روده هنگام صبح و نیز بعد از وعده های غذایی بیشتر است، بهترین زمان دفع، بعد از صرف صبحانه است. در افرادی که کم تحرک هستند، افزایش فعالیت فیزیکی منظم روزانه توصیه می شود.

 

یبوست شدید و مزمن بسته به نوع آن احتیاج به درمان های دارویی و حتی جراحی دارد.منبع:پرشین پرشیا


برچسب‌ها: تغذیه, یبوست, رژیم غذائی, درمان یبوست, دلایل یبوست


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۴ | 0:28 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

برای سفت شدن شکم لازم است حرکات مرتبط و متناسبی انجام دهید.گاهی برخی باورهای غلط در این زمینه مانع از رسیدن به این مهم می شود.

برای سفت شدن شکم لازم است حرکات مرتبط و متناسبی انجام دهید.گاهی برخی باورهای غلط در این زمینه مانع از رسیدن به این مهم می شود.

نکات زیر را به این منظور انجام دهید:

۱) برای سفت شدن شکم باید حرکات مربوط به آن را هر روز انجام دهید
دلیل: عضلات شکم نیاز به استراحت و بهبودی دارند. در طول زمان استراحت است که ماهیچه ساخته می شود. انجام تمرین های شکمی برای ۳ تا ۵ روز در هفته موجب می شود شما عضلات سفت، و شکم صافی پیدا کنید. تمرین کامل شکم نیم ساعت طول می کشد اگر نیم ساعت طول بکشد تا شما احساس کنید عضلات شکمتان در تحرک هستند، پس احتمالا حرکات را اشتباه انجام می دهید. ...نحوه انجام دادن حرکات را مجددا بازبینی نمایید و بر روی مدت زمان تمرکز نکنید. همیشه کیفیت مهم تر از کمیت است.

۲) دراز نشست خیلی آرام، عضلات را محکم تر می کند
دلیل: آنقدر که روند معمولی دراز نشست شما را لاغر می کند، آرام انجام دادن آن به آب شدن چربی ها کمک نمی کند. در حقیقت کندی در انجام حرکات اصلا سودمند نیست. تمرینات باید به شما در هر حالتی کمک کنند: چه بخواهید وارد ورزش کیک بوکس شوید چه بخواهید یک چمدان را از روی زمین بلند کنید. در هر ۲ حالت ذکر شده شما کارهای خود را که در حالت اسلو موشن(slow motion) که انجام نمی دهید.

۳) بهترین زمان برای انجام حرکات شکمی، آخر تمرین ها است.
دلیل: هیچ فرقی نمی کند شما چه زمان ورزش های شکمی را انجام دهید، فقط درست انجام دادن و ثبات در تمرینات است که باید مورد توجه قرار گیرد. بنابراین بهترین زمان وقتی است که احساس کنید می خواهید تمرینات را انجام دهید. اما اگر می خواهید در ابتدای تمرینات حرکات مربوط به شکم را انجام دهید، اول باید خودتان را حسابی گرم کنید. هنگامیکه خون در گردش باشد، می توان به آسانی از بروز بسیاری از آسیب دیدگی ها جلوگیری کرد.
منبع:سه نسل


برچسب‌ها: سفت شدن عضلات شکم با ورزش ورزش درمانی, تمرینات خانگی, طب فیزیکی و توانبخشی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۴ | 0:26 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

کشیدگی عضلات لگن از آسیب های شایع ورزشی است. این کشیدگی ها همچنین میتوانند در اثر فعالیت های بدنی شدید در کسانی که آمادگی ندارند هم ایجاد شوند.

عضلات زیادی در ناحیه لگن و ران وجود دارند. این عضلات مسئول حرکات مفصل لگن در جهات مختلف هستند. گاهی اوقات این عضلات بر اثر ضربه و یا بدنبال فعالیت های شدید بدنی دچار کشیدگی میشوند و در حالات شدیدتر ممکن است پارگی های میکروسکوپی در این عضلات بوجود بیاید که به آن استرین Strain هم میگویند و گاهی هم فیبرهای عضلانی بطور کامل پاره میشوند. شایعترین عضلات لگن که دچار گشیدگی میشوند عضلات ادکتور یا نزدیک کننده ران هستند.

کشیدگی عضلات لگن چگونه ایجاد میشود

عضلات ادکتور در ناحیه کشاله ران قرار دارند. این عضلات در بالا به لگن متصل شده و در پایین به استخوان ران میچسبند و وظیفه آنها نزدیک کردن ران ها به یکدیگر است. 

 139 5

139 2

 

کشیدگی عضله ادکتور در قسمت کلفت آن و یا در محلی است که عضله به تاندون متصل میشود. کشیدگی معمولاً موقعی ایجاد میشود که عضله در حین انقباض شدید باشد و به ناگاه تحت کشش قرار گیرد و یا به آن ضربه ای وارد شود.
هر عضله تا حد مشخصی میتواند کش بیاید و اگر تحت نیروی کششی بیشتری قرار گیرد آسیب های ذکر شده بوجود میایند. وقتی مفصل لگن از قبل و به هر علتی دچار محدودیت حرکتی باشد احتمال کشیدگی عضلات اطراف آن بیشتر میشود.

اکثر کشیدگی های عضلانی ادکتور لگن وقتی بوجود میاید که فرد بدون به اصطلاح گرم کردن خود شروع به ورزش میکند. در روند گرم کردن بدن قبل از شروع ورزش اصلی، یک سری حرکات کششی انجام میشوند. این حرکات، فیبرهای عضلات را به آرامی تحت کشش قرار داده و طول آنها را افزایش میدهند و در نتیجه دامنه حرکت مفصل بیشتر میشود. وقتی که فرد بدون انجام این حرکات مستقیماً شروع به ورزش شدید میکند، عضلات خود را که آمادگی ندارند در معرض کشش ناگهانی و در نتیجه آسیب قرار میدهد.

 کشیدگی عضلانی ادکتور لگن در ورزش هایی مثل فوتبال، بسکتبال، تنیس، ورزش های رزمی، اسب سواری و دویدن بیشتر است. ورزشکاران نوجوان و مسن هم بیشتر از دیگر سنین در معرض این کشیدگی عضلانی هستند. در نوجوانی عضلات و استخوان ها ممکن است با یک سرعت یکسان رشد نکنند. ممکن است استخوان ها با سرعتی بیش ار عضلات رشد طولی کنند. نتیجه این پدیده کوتاه شدن نسبی طول عضلات و در نتیجه تحت کشش قرار گرفتن عضلات اطراف استخوان است و در این حال عضله خیلی راحت تر دچار آسیب میشود.

139 4

139 1

                           حرکات بالا میتوانند موجب کشیدگی عضلات ادکتور در کشاله ران شوند


علائم کشیدگی عضلات لگن چیست

مهمترین علائم کشیدگی عضلات لگن عبارتند از
  • مهمترین علامت، درد در روی عضلات کشاله ران است. این درد بلافاصله بعد از حرکتی که موجب کشیدگی عضله و تاندون میگردد در ناحیه کشاله ران احساس میشود. پس از آن درد کم شده و بصورت یک درد مداوم و گنگ در ناحیه کشاله ران در میاید.
  • در ابتدا درد ممکن است فقط در شروع ورزش یا اول صبح بعد از برخاستن از خواب احساس شود و بعد از چند دقیقه و یا با انجام چند حرکت نرمشی شدت آن کم شده و یا از بین میرود. اگر به بیماری بی توجهی شود و ورزش ادامه یابد بتدریج درد در حین انجام حرکات ورزشی هم ایجاد میشود و حتی با ورزش شدیدتر هم میشود. در موارد شدید بیماری درد در حالت معمولی و حتی در استراحت هم احساس میشود.
  • ممکن است در زمان کشیده شدن عضله یک صدا یا تقه به توسط فرد احساس شود که نشانه پاره شدن فیبرهای عضلانی است.
  • لمس و فشار دادن عضله کشیده شده در ناحیه کشاله ران دردناک است.
  • در حالات شدید ممکن است عضله متورم شود و یا پوست روی آن دچار خونمردگی شود.
  • بیمار در هنگام راه رفتن دچارلگنش میشود
  • گاهی اوقات قدرت عضله کاهش میابد.منبع:ایران ارتوپد


برچسب‌ها: کشیدگی عضلات لگن, مفصل لگن, عضلانی ادکتور لگن, علائم کشیدگی عضلات لگن


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۴ | 0:24 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

بروز درد مفاصل و عضلات در كودكان بسيار شايع است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرگزاري آلمان، به گفته "دوماتولوژيست هاي" آلماني، علت بروز اين دردها در اغلب موارد ناشناخته باقي مي ماند.
بنابراين گزارش، متخصصان تخمين مي زنند از هر سه كودك دبستاني و پيش دبستاني و كوچكتر، يك كودك مبتلا به دردهاي مفاصل و يا درد عضلات باشد.
اين گزارش مي افزايد، اغلب هيچ تغييري در استخوان ها و مفاصل و عضلات مشاهده نمي شود و به همين دليل علت اين دردها ناشناخته باقي مي ماند.
متخصصان تاكيد كردند، اغلب اين دردها عصرها و شب ها و به خصوص زماني كه كودك فعاليت روزانه زيادي داشته باشد، بروز مي كنند و در اكثر موارد كودك نمي تواند مركز درد را دقيقاً مشخص كند.
براساس اين گزارش، اين دردها اغلب بسيار كوتاه و كمتر از يك ساعت طول مي كشند. همچنين متخصصان معتقدند ماساژ آرام و استفاده از كلسيم D12 منيزيم متاليوم و پاراستامول مي تواند دردهاي شديد مفاصل در كودكان را آرام كند. آنها مي گويند، با وجودي كه اين دردها بطور طبيعي بي خطر هستند اما نبايد درد مفاصل و عضلات را در كودكان بي اهميت تلقي كرد.
اين گزارش حاكي است، در صورتي كه دردها طولاني شود، مي توانند نشانه بيماري هايي از جمله روماتيسم كودكان باشد. از آنجائي كه كودكان شدت دردهاي خود را نمي توانند بطور دقيق بگويند، تشخيص و درمان دردهاي آنها اغلب مشكل بوده و نيازمند تجربه و مهارت بالاي متخصصان است.
يادآور مي شود، متخصصان صليب سبز آلمان به والدين چنين كودكاني توصيه مي كنند با مشاهده چنين دردهايي در فرزندان كوچك خود حتماً به متخصص مراجعه كنند.


برچسب‌ها: درد مفاصل و عضلات, دردعضلات در كودكان, روماتيسم, استخوان ها, دردهاي شديد مفاصل


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۴ | 0:19 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

 


کدام صدای مفصلی را باید جدی گرفت؟

مفاصل خیلی از مردم هنگام حرکت صدای تلق تلوق، خرت خرت یا صداهایی شبیه به آن می کنند...

 

شاید شما هم متوجه چنین صداهایی در مفاصل بدنتان شده و نگران باشید که آیا این وضعیت طبیعی است یا غیرطبیعی، اما صدا کردن مفاصل، نگران کننده نیست. علت ایجاد این صداها گوناگون است و فقط در موارد کمی به توجه جدی و درمان نیاز دارد و موارد نادری هم هستند که باید بیمار تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

 

شایع ترین علت صدا کردن مفاصل بزرگ اندام تحتانی (به خصوص زانو) در افراد مسن، ساییدگی (آرتروز) مفصل است. در این موارد موقع خم و راست کردن مفصل، صدایی شبیه به خرت خرت احساس می شود. علت ایجاد این صدا از بین رفتن غضروف بین استخوان ها در مفصل است که باعث می شود استخوان ها مستقیم روی یکدیگر قرارگیرند و به تدریج سطحشان تراشیده و خراشیده شود. این نوع صدا بیشتر از زانو شنیده می شود ولی در سایر مفاصل مثل دست و گردن هم اتفاق می افتد. اگر ساییدگی در مفصل ثابت شود، درمان شامل تغییر روش زندگی؛ شیوه نشستن، دارودرمانی و فیزیوتراپی و به ندرت جراحی است.

 

 

● صداهای مفصلی طبیعی

 

نوع دیگری از صدای مفاصل، در افراد جوان به خصوص در زانو، مچ پا، شانه یا مفصل لگن (هیپ) شایع است و هیچ ربطی هم به ساییدگی ندارد. ریشه این صداها، گاهی داخل خود مفصل و گاهی در بافت های اطراف آن است. این صداها خیلی تکراری و دایمی هستند و مثلا فرد با هر قدمی که برمی دارد، احساس می کند در زانو یا مچ پایش صدایی شنیده می شود.

 

دلایل ایجاد این صدا که گاهی آنقدر بلند است که به گوش اطرافیان هم می رسد، بسیار متعدد هستند ولی معمولا وقتی ایجاد می شوند که یک قسمت از بافت های داخل یا اطراف مفصل در حالت غیرمعمول قرار گرفته باشد و با حرکت به یک قسمت دیگر گیر کند و سپس آزاد شود. مبتلایان به این صدا به تدریج یاد می گیرند مفصل را در کدام جهت و چگونه حرکت دهند تا صدا ندهد. صداهای ایجاد شده با درد همراه نیستند و نیازی هم به درمان ندارند و تنها توصیه آن است که مفصل را در وضعیتی که باعث ایجاد صدا می شود، قرار نداد ولی اگر صداها با درد یا محدود شدن دامنه حرکتی عضو توأم شوند یا اخیرا به دنبال وارد آمدن ضربه شروع شده باشند، حتما باید به پزشک مراجعه کرد.

 

 

● صدای مفصلی ناشی از ضایعه

 

صداها گاهی ناشی از یک ضایعه واقعی در مفصل هستند و حتی شاید به جراحی نیاز داشته باشند مثل پارگی مینیسک زانو، یا به دنبال بورسیت یعنی التهاب بورس و تجمع مایع در آن (کیسه نرم حاوی مایع که مثل یک بالشتک بین تاندون و استخوان ها قرار دارد) یا پارگی تاندون روتاتورکاف (تاندون چرخاننده بازو) که معمولا با درد همراه است و به درمان نیاز دارد.

در اطراف زانو، مفصل لگن (هیپ) و شانه تاندونی وجود دارد که اگر از روی یک زائده استخوانی یا تاندون دیگر جابجا شوند، ایجاد صدا می کنند. در این موارد باید جلوی وضعیت خاصی که باعث ایجاد صدا می شود، گرفت. هرگونه تکرار وضعیت که با درد و محدودیت حرکتی همراه باشد، به جراحی نیاز دارد. مورد نادر دیگر وجود ضایعه های جدید استخوانی به خصوص از نوع خوش خیم روی یک استخوان است که باعث گیر کردن تاندون به زائده می شود که به اقدام درمانی نیاز دارد.

 

 

● صدای مفصلی عمدی

 

حالت آخر که بسیار هم شایع است، صدای مفاصل ناشی از کشیدن آنهاست که به خصوص در مفاصل انگشتان دست رخ می دهد. بعضی ها علاقه مندند انگشتان خود را بکشند یا آنها را در جهتی خم کنند تا با صدای ایجاد شده، احساس راحتی کنند. علت قطعی این صدا معلوم نشده است ولی به نظر می رسد به دنبال کشیده شدن مفصل،حجم دادن به آن بیشتر و با فشار منفی داخل آن، گازهای محلول در مایع مفصلی خارج می شود و حباب تشکیل می دهد و سپس حباب ها می ترکد و صدا ایجاد می شود. احتمال اینکه با تکرار این حرکت بافت های اطراف مفصل آسیب ببینند وجود دارد و کم کم باعث محدود شدن دامنه حرکتی مفصل و کم شدن قدرت مشت کردن دست و در آینده بروز آرتروز خواهد شد.
منبع:پرشین پرشیا


برچسب‌ها: صدای مفصل, مفصل لگن, زائده استخوانی, تاندون, پارگی تاندون روتاتورکاف, طب فیزیکی و توانبخشی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۴ | 0:15 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

در بیشتر موارد تا زمانی که جراحت و آسیبی به مفصل وارد نشود توجه ای به صداهای مفصل نمی شود . دلایل زیادی برای صداهای غیر معمول و تق تق مفاصل وجود دارد اما بیشتر آنها هیچ نشانه ای از بروز یک اشکال نمی باشد شایع ترین عامل ایجاد این صداها سایش یک زرد پی به یک زرد پی و یا رباط دیگر است در سنین رشد رباطها ، زرد پی ها و استخوانها با سرعت متفاوتی رشد می کنند به همین دلیل شنیدن صداهایی در هنگام باز وبسته کردن مفصل می تواند طبیعی باشد .
باافزایش سن غضروفها نازک ترمی شوند و در نتیجه اصواتی به وجود می آیند که ناشی از ساییده شدن رباطها و غضروفها به یکدیگر است . افرادی که دچار کشیدگی عضلات و مفاصل شده اند بیشتر در معرض چنین مشکلی هستند به دلیل اینکه در این افراد رباطها و زرد پی ها بلندتر و کشیده تر شده اند و احتمال تماس آنها نیز افزایش می یابد.
تشکیل و ترکیدن حبابهای نیتروژن در مفصل علت شناخته شده دیگر است که به طور ناگهانی رخ می دهد .
در این موارد پزشک دستور عکس برداری خواهد داد تا با بررسی دقیق مفصل مربوطه احتمال وجود هر حالت غیر طبیعی رد گردد.

اگر این صدا همراه با احساس درد باشد بیماری است و در صورتی كه بدون درد باشد بیماری نبوده و نیاز به درمان ندارد. در برخی مواقع صدای زانو به علت لغزیدن تاندونها و عضلات اطراف زانو بر روی استخوان است كه با خم و راست شدن زانو و جابجا شدن رابط (عضله) ایجاد صدا میشود.
علت دیگر صدای زانو را ضعیف شدن غضروف حد فاصل بین استخوانها است.این غضروفها حركت عضلات را راحتتر میكند. اگر به هر دلیلی غضروف ضعیف شود، استخوانها سایش پیدا كرده و صدا در زانو تولید میشود. برای پیشگیری از بروز صدا در زانو باید فشار بر زانو را كاهش داد. با كم كردن وزن، صدا در زانو تا ۵۰ درصد كم میشود. توصیه میشود از دو زانو و چهار زانو نشستن خودداری كرده و بیشتر كارهای روزمره را به صورت ایستاده انجام دهیم.
در حالتهای پیشرفته داروهای مسكن، داروهای ضد التهابی و داروهای ترمیم غضروف مفصل تجویز میشود. همچنین بیمار باید از انجام حركاتی كه بیماری او را تشدید میكند خودداری كند. پیاده روی در زمینهای صاف، بدون مانع، مستقیم و نرم دویدن و پیاده روی بسیار موثر است.


منبع:نیک صالحی


برچسب‌ها: سروصدای مفاصل, علت سرو صدای زیاد زانوه, آسیب زانو ها, داروهای ضد التهابی, طب فیزیکی و توانبخشی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۴ | 0:5 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ


دردی نسبتاً شایع در انتهای ستون فقرات به شمار می آید که به استخوان خاجی و بین ران انتشار می یابد. شیوع آن در زنان بیش از مردان می باشد. از علل شایع آن می توان به ضربه مستقیم یا زمین خوردن با نشیمن گاه اشاره کرد. گاهی مشکلات کمر به این ناحیه تیر می کشند و خود را بصورت درد دنبالچه نشان میدهند. از سایر علل آن می توان به کشیدگی رباطهای ناحیه در اثر زایمان طبیعی ، شکستگی استخوان دنبالچه و التهاب مفصل استخوان دنبالچه با خاجی اشاره نمود.

در لمس و حرکت استخوان دنبالچه ( آخرین بند از ستون فقرات در بالای مقعد ) درد زیادی احساس می گردد و درد معمولا با نشستن تشدید می شود به طوریکه فرد مجبور است با یک سمت باسن بنشیند. یبوست می تواند درد آنرا تشدید نماید. با توجه به اینکه درد این منطقه می تواند به علت بیماری ها و بدخیمی های مقعد یا انتهای ستون فقرات بروز نماید افراد دچار علائم فوق می بایست جهت بررسی و تشخیص علل آن به پزشک مراجعه نمایند. متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی در درمان دردهای کف لگن و دنبالچه آموزشهای اختصاصی می بینند.

تا زمان تشخیص بیماری فوق و درمان آن افراد می توانند از بالشتک حلقوی ( Donut Foam ) جهت تخفیف درد حین نشستن استفاده نمایند. اقدامات طب فیزیکی مثل تزریق در دنبالچه، جا اندازی یا سایر روشهای طب فیزیکی در درمان آن بکار می روند.منبع:وبلاگ دکتر طناز احدی

برچسب‌ها: درد دنبالچه یا Coccydynia, درمان درددنبالچه, درد دنبالچه, درد بالای مقعد, کمردرد, تنگی کانال نخاع


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۴ | 0:1 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

زانو از پيچيده‌ترين مفاصل بدن انسان است كه براي راه رفتن طبيعي، كارايي و سلامت كامل آن الزامي است. تكامل زانو به شكلي است كه براي گام طبيعي طراحي شده است و در مقابل حركات غير از گام طبيعي آسيب‌پذير است.

منظور از گام طبيعي، حركات متناوب دوره‌اي راه رفتن است و هر دوره حركت از بلند شدن پاشنه يك پا شروع مي‌شود و قبل از بلند شدن همان پاشنه خاتمه مي‌يابد و مجموع اين گام، راه رفتن طبيعي را تشكيل مي‌دهد. گام، خود نيز به مراحلي تقسيم مي‌شود.

برخي بيماري‌هاي ارتوپدي اندام تحتاني، باعث اختلال در اين گام شده و باعث لنگيدن مي‌شوند. زانو مفصل نزديك‌كننده سر و دست به زمين است و از 2 استخوان بلند ران و ساق درست شده است كه كشكك جلوي آن قرار دارد. 

براي پايداري يك مفصل سه عامل مهم هستند:

شكل استخوان‌ها؛ مثلا در مفصل ران يك گلوله استخواني داخل يك حفره كروي قرار دارد كه زانو اين وضعيت را ندارد و تقريبا به شكل 2 سطح صاف است.

عضلات اطراف مفصل كه مثلا در شانه، عضلات زيادي اطراف مفصل را گرفته‌اند كه علاوه بر دامنه حركات زياد، باعث پايداري آن هم مي‌شود ولي عضله مهمي در اطراف زانو وجود ندارد.

رباط‌ها كه مفصل‌ها را به هم وصل مي‌كند. در زانو رباط‌هاي مهم و قوي‌اي وجود دارد كه براي حركات طبيعي كافي هستند، ولي حركات غيرطبيعي به آنها آسيب مي‌رساند.

وقتي به استخوان درشت‌ني، درست از بالاي سطح مفصل نگاه كنيم، 2 طرف آن 2 عضو ژلاتيني نيمه سخت هلالي شكل سفيد رنگ ديده مي‌شود كه در حاشيه و فاصله استخوان‌هاي درشت‌ني و ران در مفصل زانو قرار دارند. مينيسك خارجي در طرف خارج و مينيسك داخلي در قسمت داخلي زانو قرار دارند. مقطع مينيسك، مثلث شكل است و قاعده 2 تا 4 ميلي‌متري آن دور از مركز زانو محكم به بافت‌هاي نرم دور زانو چسبيده است. در قسمت جلو و عقب درشت‌ني، به ترتيبACL و ( PCLرباط‌هاي ضربدري قدامي و خلفي)‌ به درشت‌ني چسبيده‌اند.

امروزه تقريبا تمام اعمال جراحي زانو با آرتروسكوپ انجام مي‌گيرد و نيازي به شكاف دادن روي زانو وجود ندارد

سطوح بالا و پايين مينيسك‌ها آزاد است و در تماس با سطوح غضروفي درشت‌ني و ران (فمور)‌ قرار دارد و به مايع لزج مفصلي آغشته است. به علت اين كه حاشيه داخلي مينيسك از حاشيه خارجي آن نازك‌تر است، وقتي روي درشت‌ني قرار بگيرد، حالت كاسه‌اي پيدا مي‌كند و يك عامل ثبات مفصل به شمار مي‌آيد. لبه خارجي مينيسك‌ها كه ضخيم‌تر است و حدود 4 ميلي‌متر ضخامت دارد، در تمام قسمت هاي خود به بافت‌هاي نرم اطراف زانو (در فاصله درشت‌ني و ران)‌ چسبندگي دارد و عروق خوني از اين حاشيه تا حدودي به صورت رشته‌هاي عروقي فراوان وارد محيط مينيسك‌ها مي‌شوند. گوشه‌هاي جلو و پشت مينيسك‌ها چسبندگي دارند، ولي عمده اتصال گوشه‌هاي جلو و عقب زانو به رباط‌هايACL وPCL ، مستقيم يا به وسيله رباط‌هاي ثانوي ظريف صورت مي‌گيرد.

ارتباط چسبندگي مينيسك‌ها با فمور كم و تقريبا با درشت‌ني است. نكته ديگري كه لازم به يادآوري است، اين است كه تركيب مينيسك‌ها به صورت رشته‌هاي (كلاژني)‌ مختلف درهم تنيده است كه در جهات مختلف قرار دارند و شكل اين رشته‌ها هم در حاشيه (‌قسمت محيطي)‌ و لبه مركزي آن تفاوت دارد و در مجموع ساختاري به مينيسك مي‌دهد كه مانند گلوله لاستيكي كه به زمين بزنيم به هوا بلند مي‌شود. بر اثر ضربه‌هاي عمودي، مقدار زيادي از ضربه را به خود جذب مي‌كند و بلافاصله به حالت قبلي خود برمي‌گردد.

خلاصه اين‌كه مينيسك 3 كار اصلي انجام مي‌دهد:

1‌‌ - عميق كردن سطح مفصل براي كمك به پايداري زانو

2 - كمك به روغن‌كاري سطوح مفصلي

3 - جذب كردن ضربه‌ها

عضله چهارسر ران: اينجا لازم توضيحي راجع به عضله چهارسر ران كه نقش مهمي براي هماهنگي حركات زانو دارد بدهيم. اين عضله همان توده گوشتي است كه در بالاي زانو و جلو ران قرار دارد. قسمت پاييني اين عضله كه سفيدرنگ است (تاندون) اتصالات گسترده‌اي به داخل و خارج زانو مي‌فرستد و استخوان كشكك را دربر مي‌گيرد و در نهايت به درشت‌ني مي‌چسبد.

ساختار اين عضله به گونه‌اي است كه براي هماهنگي حركات زانو اهميت زيادي دارد. نكته مهم در مورد عضله چهارسر ران اين است كه خيلي زود لاغر مي‌شود و امكان برگشت آن به حالت اول مشكل است. در ناراحتي‌هاي زانو، داشتن يك عضله چهارسر قوي به درمان ناراحتي كمك زيادي مي‌كند. عضله چهارسر قوي كارت بيمه اغلب ناراحتي‌هاي زانوست.

از اين نظر، انقباض دوره‌اي اين عضله هرچه سريع‌تر شروع شود و آن كار ساده‌اي است. ابتدا عضله را بگيريد يعني ماهيچه را سفت كنيد و در همان وضعيت سفت تا 10 بشماريد و سپس ول كنيد و تمرين دوم عضله چهارسر اين است كه پا را در حالتي كه زانو باز است (يعني در حالت خوابيده) به اندازه 30 سانتي‌متر از زمين بلند كنيد و تا 10 بشماريد و اين كار را روزي 8 تا 10 مرتبه و در هر مرحله 20 تا 40 مرتبه انجام دهيد.

كمك‌هاي اوليه در صحنه حادثه

تاثير سرد كردن مفصل با يخ مورد شك است. زانوبندهايي وجود دارد كه در عين حال كه مثل آتل عمل مي‌كنند، داخلشان يخ هم وجود دارد و با تنك كردن عروق، تورم زانو را كاهش مي‌‌دهند.

اگر آسيب زانو، پارگي مينيسك باشد و متخصص در دسترس نباشد، پا را در آتل مي‌گذارند و از كيسه يخ و مسكن براي كاهش درد استفاده مي‌كنند.

راه‌هاي تشخيص و درمان پارگي

تشخيص پارگي با گرفتن سابقه دقيق از شكل حادثه و معاينه مريض و كارهاي تكميلي بعدي انجام مي‌گيرد. در موارد حاد، معاينه و انجام آزمايش‌هاي اختصاصي براي تشخيص مشكل است و بيشتر به كارهاي پاراكلينيك تصويربرداري روي مي‌آورند، ولي در مواردي كه حالت حاد و التهابي زانو برطرف شده و به اصطلاح ضايعه كهنه شده است، باانجام آزمايش‌هايي مي‌شود حدس زد كه مينيسك پاره شده است. مثلا اگر همان وضعيتي در زانو ايجاد كنيم كه در آن مينيسك پاره شده است (يعني زانو را در درجه‌اي از خم بودن قرار دهيم و در همان زمان چرخشي به ساق بدهيم)‌ وقتي استخوان ران از اين محل پاره حركت كند، به علت اختلاف سطح، حركت سقوط مانندي در ساق حس مي‌شود و ممكن است همراه آن صدايي هم شنيده شود و مريض احساس درد كند.

به نظر مي‌رسد دقيق‌ترين روش تشخيصي پارگي مينيسك، آرتروگرافي است كه به بهترين شكل، پارگي را نشان مي‌دهد. تشخيص و درمان با آرتروسكوپ به درمان ليزري در جامعه معروف است.

آرتروسكوپ يك كابل نوري است كه منشورهاي متعددي داخل كابل با شكست 45 درجه وجود دارد و از داخل اين منشورها عبور مي‌كند تا به نوك آن برسد. اين كابل به علت وجود منشورهاي متعدد انعطاف‌پذيري دارد اما آرتروسكوپ يك لوله سخت است و نياز به انعطاف نداردا. نوك آن يك ذره‌بين دارد و تصوير با دوربين به يك مانيتور وصل مي‌شود؛ شفافيت بالايي دارد و با آن مي‌توان داخل زانو را ديد.

عواض پارگي مينيسك درمان نشده

زانويي كه مينيسك آن پاره شده، اگر درمان نشود بتدريج آرام مي‌شود و التهاب آن از بين مي‌رود. مايع داخل زانو كم مي‌شود تا اين كه در مرحله ديگري ضربه‌اي مشابه به مينيسك وارد آيد. پارگي قبلي اغلب بيشتر مي‌شود و حمله ديگري به زانو وارد مي‌آيد. به علت تمركز فشار وزن در محل مينيسك پاره و جمع شدن نيرو در اين محل، بتدريج غضروف مفصل استخوان درشت‌ني در اين محل خورده مي‌شود و سطح ناصافي پيدا مي‌كند و مفصل ساييدگي پيدا مي‌كند (آرتروز)‌.

پارگي مينيسك مختص ورزشكاران نيست؛ تصادفات موتورسيكلت، زمين خوردن همراه چرخش و باز شدن يا خم شدن سريع هم باعث اين مشكل مي‌شود

برخورد اين سطح ناصاف با محل مقابل آن، روي استخوان ران كه در تماس با اين محل قرار دارد، خوردگي مشابهي ايجاد مي‌كند و ساييدگي زانو روي نقاط ديگر تاثير مي‌گذارد و آرتروز پيشرفته را به وجود مي‌آورد و عضله چهارسر ضعيف و لاغر مي‌شود و درد مينيسك و آرتروز همراه عضله چهارسر ضعيف، زانوي ناتوان را ناتوان‌تر مي‌كند.

2 اصطلاح شايع در اين زمينه وجود دارد كه يكي قفل كردن مينيسك و ديگري خالي كردن زانوست. خالي‌كردن زانو كه به معناي خم شدن ناگهاني آن هنگام راه رفتن است، علل مختلفي دارد. يكي به علت پارگي مينيسك است و هنگامي رخ مي‌دهد كه برجستگي استخوان ران از روي قسمت پاره مينيسك عبور كند و به داخل درشت‌ني بيفتد. در اين حالت زانو ناگهان خم مي‌شود.

يكي از علل مهم خالي كردن زانو همراه پارگي مينيسك ضعف و لاغري عضله چهارسر است كه هنگام خم شدن توان نگهداري زانو را ندارد و ناگهان خم مي‌شود.

قفل كردن زانو به علت پارگي مينيسك، هنگامي اتفاق مي‌افتد كه برجستگي استخوان در قسمت پاره مينيسك گير بيفتد. مجموعه 2 استخوان و مينيسك در اين وضعيت قادر به باز و بسته شدن نيستند و زانو قفل مي‌كند.

درمان با روش‌هاي جراحي

واقعيت اين است كه با ابداع آرتروسكوپ و بخصوص انواع جديد آن، تحول بزرگي در جراحي زانو ايجاد شده است. امروزه تقريبا تمام اعمال جراحي زانو با آرتروسكوپ انجام مي‌گيرد و نيازي به شكاف دادن روي زانو وجود ندارد.

بيماري كه از نظر سن، فعاليت روزمره و ورزش‌هايي كه انجام مي‌دهد وضعيت عمومي بدن و تصويرنگاري زانو به دقت بررسي شده باشد و در ضمن عضله چهارسر او قوي باشد و التهابي در زانوي او وجود نداشته باشد، جراحي مي‌شود و قبل از عمل جراحي يك دوره فيزيوتراپي انجام مي‌شود.

در جراحي زانو با آرتروسكوپ آسيب‌هاي ديگر زانو از جمله پارگي رباط‌هاي زانو را هم بايد در نظر گرفت. يكي از موارد اعمال جراحي درمان مينيسك پاره است.

قبلا هم اشاره شد كه با توجه به محل گيرافتادن، محل‌هاي مختلفي از مينيسك پاره مي‌شود، اگر پارگي نوك جلويي يا خلفي آن باشد، قسمت آسيب‌ديده را با آرتروسكوپ بر مي‌دارند.

اگر طول، پاره شده باشد، حاشيه نزديك به مركز را بر مي‌دارند و اگر از حاشيه لبه چسبيده بر زانو پاره شده باشد، قسمت پاره شده از حاشيه را مي‌دوزند، چون همانطور كه قبلا هم گفته شد، اين قسمت حاشيه‌اي عروق دارد و جوش مي‌خورد. قسمت‌هاي ديگر چون عروق خوني ندارد، جوش نمي‌خورد و لازم است آن قسمت برداشته شود. علت اين‌كه اين قسمت آسيب‌ديده را خارج ‌كنند، اين است كه نيروي وارده به زانو در محل پاره متمركز مي‌شود (مثل يك ريگ كه داخل كفش كف پا را آزار مي‌دهد) و غضروف مفصل را از آن محل تخريب مي‌كند.

امروزه ديگر برداشتن كامل مينيسك، جاي زيادي در درمان ندارد و سعي مي‌كنند حداقل قسمت آسيب‌ديده را بردارند و اگر پارگي حاشيه‌اي بود، مي‌دوزند. حتي تحقيقات جديد در حال انجام است كه با كاشت كلاژن مصنوعي، در محل مينيسك پاره شده و برداشته شده آن را پيوند بزنند. چند سال بعد از عمل جراحي مينيسك و برداشتن قسمتي از آن، لبه باريكي از بافت كلاژن در حاشيه مينيسك قديمي رشد مي‌كند و يك شبه مينيسك درست مي‌شود كه البته كارايي آن نسبت به مينيسك طبيعي قبلي ناچيز است. براي عمل جراحي زانو و درمان پارگي‌هاي مينيسك از آرتروسكوپ استفاده مي‌شود.

براي وارد شدن به داخل زانو در 2 طرف كشكك با 2 سوراخ 4‌‌ميلي‌متري وارد مفصل مي‌شوند و آسيب‌هاي آن را ارزيابي مي‌كنند و برحسب آسيب‌ها (پارگيACL ، مينيسك، آسيب‌هاي غضروفي و...) درمان مناسب را انجام مي‌دهند.

چون در آسيب‌هاي زانو به علت ورزش ممكن است همراه پارگي مينيسك اشكالات ديگري مثل پارگي رباط‌ها يا كنده‌شدن تكه‌اي از غضروف يا استخوان و... هم اتفاق بيفتد، بايد مريض از نظر آسيب‌هاي زانو بررسي شود و در يك مرحله ناراحتي‌ها اصلاح شود؛ مثلا ACL ترميم شود و درمان لازم براي مينيسك انجام گيرد.

مهم‌ترين مرحله درمان

توانبخشي بيماران آسيب‌هاي زانو 2 مرحله دارد، قبل از عمل و بعد از عمل. در مرحله توانبخشي قبل از عمل مهم‌ترين عامل در كاهش توانبخشي بعد از عمل است، هدف اين است كه دامنه حركات زانو به حد طبيعي برسد. گام‌هاي راه رفتن طبيعي باشد و تورم زانو از بين برود. همچنين، تاخير در جراحي زانو، مريض را از نظر رواني براي ترميم آماده مي‌كند.در مجموع، خودداري از عمل جراحي فوري و شروع توانبخشي قبل از عمل در بهبود و كاهش مشكلات دامنه حركات بعد از عمل خيلي مفيد است.

اهميت وضعيت زانو نسبت به زمان آسيب‌ديدن بيشتر است و از اين نظر ورزشكاران آسيب‌ديده، نبايد نگران تاخير در عمل جراحي باشند، بلكه ابتدا بايد التهاب زانو برطرف شود، عضلات اطراف ران به اندازه كافي قوي شده باشند و دامنه حركات زانو طيبعي باشد تا عمل جراحي صورت گيرد.

مينيسك چگونه پاره مي‌شود؟

در مراحل مختلف يك گام طبيعي، مينيسك همراه با اجزاي ديگر زانو بسيار هماهنگ است و وظايفش را بي‌عيب و نقص انجام مي‌دهد.

مشكل هنگامي بوجود مي‌آيد كه حركاتي غيرطبيعي به زانو تحميل شود كه مناسب با يك گام طبيعي نباشد. هنگامي كه زانو خم باشد، پايداري زانوي ديگر آن‌طور كه در باز بودن كامل هست، وجود ندارد و مجموع رباط‌هاي زانو قدرت حالت باز ندارند.

عضلات و كپسول مفصل (كه پشت زانو 2 استخوان را محكم به هم وصل مي‌كند) شل هستند. در اين وضعيت، مينيسك‌ها هم شل هستند و مينيسك مانند حالت عادي در تماس با استخوان ران نيست و به مركز مفصل كشيده شده است. در اين حالت اگر در ساق حركت چرخشي ناگهاني همراه با باز شدن سريع زانو اتفاق بيفتد، مينيسك فرصت فرار از گير كردن بين 2 استخوان ران و ساق را ندارد و بين 2 استخوان به تله مي‌افتد. به علت لزج بودن سطوح، مينيسك بين 2 استخوان در مي‌رود ولي گاهي هم گير مي‌كند.

مجموع حركات غيرطبيعي زانو (چرخش به اضافه بازشدن سريع) و نقطه‌اي از مينيسك كه گير افتاده، نيرويي غيرطبيعي به مينيسك وارد مي‌شود كه مينيسك نمي‌تواند آن را تحمل كند. اين نيروي غيرطبيعي بشدت در يك محل از مينيسك جمع مي‌شود كه اگر به اندازه كافي شديد باشد، به آن آسيب مي‌رساند و آن را پاره مي‌كند.

اين پارگي در محل‌هاي مختلفي از مينيسك اتفاق مي‌افتد كه درمان اين پارگي‌ها با هم فرق دارد. به دلايل مختلفي، آسيب مينيسك داخلي خيلي بيشتر از خارجي است (90 درصد.)

پارگي مينيسك مختص ورزشكاران نيست؛ تصادفات موتورسيكلت، زمين خوردن همراه چرخش و باز شدن يا خم شدن سريع (مثلا افتادن در چاله)‌ هم باعث پارگي مينيسك مي‌شود.

نشست و برخاست زياد از حالت چمباتمه، ممكن است باعث پارگي گوشه عقب مينيسك شود. هنگام پاره شدن مينيسك، درد شديدي احساس مي‌شود و فرد احساس پاره شدن چيزي در داخل زانو همراه با درد يا حالتي مثل برق‌گرفتگي را توصيف مي‌كند.

به دنبال پاره شدن مينيسك، وضعيت غيرطبيعي ايجاد شده و تغييراتي غيرطبيعي در زانو ايجاد مي‌كند.

به علت انتقال علامت‌هاي عصبي به گيرنده‌هاي حسي محيط زانو و عوامل ديگري مثل خونريزي، زانو حالت التهابي به خود مي‌گيرد و مايع مفصلي زيادي ترشح مي‌شود كه در توصيف عاميانه مي‌گويند زانو آب آورده.

حركات زانو دردناك است و زانو حتي بدون حركت هم درد دارد. مصدوم قادر به راه رفتن طبيعي نيست و بيشتر سعي مي‌كند زانو را بي‌حركت نگه دارد. مايع داخلي زانو در روز دوم آسيب به خوبي قابل لمس است.منبع:دکتر سلامت


برچسب‌ها: پارگی مینیسک زانو, استخوان زانو, انواع مینیسک, درمان مینیسک زانو, چسبندگي مينيسك‌ زانو, آسيب زانو


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۳ | 15:7 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ


علائم دژنرسانس بین سنین 25 تا 30 سالگی در تاندون ظاهر می شود البته این حالت ، ضعفی در تاندون به وجود می آورد ولی با انجام تمرینات فعال می توان حتی الامکان از ضعیف شدن رباط جلوگیری به عمل آورد. معمولا پارگی در رباطی صورت می گیرد که دچار دژنرسانس و فشار بیش از حد شود . این عارضه در اغلب ورزشکارانی که به عللی مدتها ورزش را ترک ، ولی مجددا فعالیت خود را شروع کرده اند، دیده می شوند.

علائم و تشخیص
1- در مرحله حاد درد شدیدی در ناحیه پارگی تاندون حس می شود. احساس شخص این است که گلوله به پای او اصابت کرده است یا اینکه از پشت محکم به او لگد زده اند. البته درد به تدریج تسکین پیدا می کند همچنین باید به اختلال در کار تاندون توجه شود.
2- ورزشکار آسیب دیده نمی تواند به طور طبیعی یا روی نوک پنجه راه برود.
3- به تدریج به علت خونریزی موضعی ، تورمی در ساق پا دیده می شود.
4- شخص در ناحیه 5/2 سانتیمتری بالای استخوان پاشنه ، احساس درد می کند.
5- گاهی در تاندون پریدگی حس می شود.
6- مصدوم قادر نیست پا را به پایین خم کند.
7- تست تامپسون مثبت است. اجرای این آزمایش بدین صورت است که بیمار به شکم می خوابد و زانوی طرف صدمه دیده را کمی خم می کند. وقتی که عضلات ساق طرف معیوب فشار داده شود ، اگر تاندون آشیل سالم باشد ، پای مربوطه به طرف پایین خم می شود و اگر تاندون پاره باشد ، وضعیت پا تغییری نمی کند.

معالجه
وظیفه پزشک :
عمل جراحی و دوختن انتهای تاندون ضروری است . در این صورت 6 هفته باید پا در گچ باشد و گاهی در افراد مسن و کم فعالیت گچ گیری به تنهایی کافی است ولی در آن شرایط توان بخشی دقیق ، ضروری است.

بهبودی و عوارض
دوران نقاهت به اندازه دوران گچ گیری است و مدت 6 تا 8 هفته طول می کشد. پس از برداشتن گچ ، پزشک ، تمرینات حرکتی مچ را توصیه می کند. پس از اینکه حرکات به طور کامل برگشت نمود ، تمرینات قدرتی توصیه می شود. اگر تاندون فقط با گچ گیری معالجه شود ، احتمال پارگی مجدد آن زیاد است . اگر با عمل جراحی رباط ترمیم شود ، 6 تا 8 ماه وقت لازم است تا به صورت جدی ورزش شروع شود و این زمان بعد از معالجه پارگی تاندون با گچ گیری تنها 9 تا 12 ماه است.

پارگی ناقص تاندون آشیل
پارگی ناقص تاندون آشیل در ورزشهای زیر اتفاق می افتد :
دو ، پرش ، ورزشهای پرتابی ، و ورزشهای با راکت
این عارضه سبب پیدایش اسکار می شود و ممکن است التهاب نیز به وجود آورد. این عارضه اگر مزمن شود مشکلات طولانی به بار می آورد.

علائم و تشخیص
1- اغلب مصدومین هنگام پارگی تاندون درد شدیدی حس می کنند . بعضی ها این احساس را ندارند ولی پس از پایان یافتن ورزش احساس درد می کنند.
2- وقتی که مجددا فعالیت آغاز شود ، دردی شبیه به چاقو خردگی ، یا اصابت گلوله حس می شود.
3- گاهی با خوب گرم کردن ، علائم بیماری از بین می رود ولی معمولا پس از پایان تمرین به صورت شدیدتری عود می نماید و نتیجه آن پیدایش چرخه دردناک است که به تدریج بدتر و معالجه آن نیز مشکل تر می گردد.
4- سختی حرکات مفصل در صبح و قبل و بعد از ورزش اتفاق می افتد.
5- در مراحل حاد ، نوعی فرورفتگی در تاندون حس می شود ( گاهی حتی به اندازه بند آخر انگشت کوچک ) که در آن نقطه ، درد خیلی شدید است.
6- پس از شروع ترمیم یک تورم موضعی کوچک به وجود می آید که اگر از طرفین به آن فشار وارد آید، فوق العاده دردناک است این تورم اغلب کوچک است. ولی ممکن است فرم تاندون را تغییر یافته نشان دهد . اگر نقطه متورم شده تاندون در مجروحی که در مرحله حاد درد باشد ، از ناحیه پشت لمس شود ، فوق العاده دردناک خواهد بود.
7- اگر علائم خیلی طول بکشد ، اندازه و قدرت عضلات ساق کم می شود ( آتروفی )
8- انجام الکترومیوگرافی ( ثبت الکتریکی فعالیت عضله ) به تشخیص بیماری کمک می کند.
9- رادیوگرافی نسوج نرم ، تورم موضعی را در ناحیه پارگی نشان می دهد.
10- اگر پارگی در محل چسبیدن رباط به استخوان پاشنه باشد ، رادیوگرافی با ماده حاجب ( بورسوگرافی ) به تشخیص کمک می کند.

معالجه
وظایف ورزشکار:
1- استراحت و گذاشتن یخ در مرحله حاد ناراحتی.
2- استفاده از چوب زیر بغل ، اگر درد خیلی شدید است.
3-استفاده از کفشی که دارای یک سانتیمتر پاشنه است.
4- مراجعه به پزشک
وظایف پزشک :
1- اگر پارگی کوچک است ، باید پا را در وضعیت قدری خم به طرف کف به مدت 4 تا 6 هفته گچ گرفته شود.
2- اگر علائم به مدت طولانی وجود داشته باشد ، باید بیمار را جراحی کرد ، نسوج اسکار را برداشت . باید 5 تا 6 هفته عضو در گچ باشد ، بعد از آن یک برنامه صحیح توان بخشی ضروری است.
معالجه باید هرچه سریع تر شروع شود ، در غیر این صورت مشکلتر می گردد.

بهبود و عوارض
دوران نقاهت معمولا 10 تا 12 هفته و برابر زمان گچ گیری طول می کشد و ورزشکار نباید قبل از 4 تا 6 ماه فعالیت ورزشی خود را شروع نماید.

التهاب رباط آشیل
به علت فشارهای مکرر و طولانی به تاندون آشیل و نسوج اطراف آن ، التهاب در این تاندون به وجود می آید. این ناراحتی سبب به وجود آمدن مشکلات فراوانی برای دوندگان ماراتون می شود. اغلب ، این حالت در هنگام تمرینات زمستانی با تمرین روی زمینهای سخت و ناهموار اتفاق می افتد. التهاب ممکن است حاد باشد و اگر معالجه نشود ، به تدریج بدتر و مزمن می شود.

التهاب حاد تاندون آشیل
این حالت اغلب در ورزشکارانی اتفاق می افتد که به اندازه کافی تمرین انجام نداده اند و بدون مقدمه ، تمرینات شدید را شروع نمایند. البته گاهی در ورزشکاران با تجربه که در زمینهای متفاوت تمرین می کنند ، کفش خود را تعویض می کنند ، تغییر تکنیک می دهند ، یا در هوای سرد تمرین می کنند نیز ، دیده می شود.

علائم و تشخیص
1- احساس درد در تاندون آشیل هنگام فعالیت.
2- تورم منتشر روی تاندون آشیل.
3- درد موضعی منتشر بروی تاندون آشیل و ایجاد اختلال در کار این تاندون.
4- اگر التهاب شدید باشد ، روی تاندون قرمزی ایجاد می شود.
5- اگر انگشت خود را روی تاندون بگذاریم و مچ ها را حرکت دهیم ، حالت خاصی در تاندون حس می شود.

پیشگیری
گرم کردن و اجرای تمرینات کششی موثر است. باید از کفشهای مناسب برای تمرینات و مسابقات استفاده نمود . استفاده از وسیله مخصوصی به ارتفاع نیم تا یک سانتیمتر در پاشنه ، مفید خواهد بود.

معالجه
وظایف ورزشکار :
1- استراحت در مرحله حاد تمرین و استفاده از چوب زیر بغل.
2- استفاده از یخ برای کم کردن درد و تورم.
3-استفاده از وسیله مخصوص در پاشنه به ارتفاع 10 میلی متر.
4- استفاده از گرمای موضعی ، پس از برطرف شدن مرحله حاد بیماری.
5- مراجعه به پزشک ، چنانچه در چند مورد علائم خوب نشود.
وظایف پزشک :
1- تجویز داروهای ضد التهاب.
2- گچ گیری در موارد شدید.
3-پس از برطرف شدن مرحله حاد ، ارائه برنامه تمرین که شامل تمرینات قدرتی و کششی ثابت و سپس افزایش تمرینات باشد.

بهبودی
چنانچه معالجه التهاب حاد تاندون آشیل زود شروع شود ، در فاصله 1 تا 2 هفته این ناراحتی برطرف می شود. اگر تمرینات خیلی زود شروع نشود ، احتمال عود بیماری خیلی کم است.
ممکن است التهاب حاد تاندون آشیل ، به نوع مزمن که معالجه آن مشکل است تبدیل شود . به این دلیل ، قویا توصیه می شود که اگر التهاب حاد این تاندون وجود دارد ، ورزشکار حتما استراحت کند.

التهاب مزمن تاندون آشیل
التهاب مزمن تاندون آشیل در ورزشکارانی اتفاق می افتد ( اغلب در سنین بالا ) که مدت طولانی در زمینهای سخت به تمرین پرداخته و به ردهای هشدار دهنده توجهی نکرده اند. این نوع درد در اوایل بعد از خوب گرم کردن از بین می رود ، به طوری که ورزشکار می تواند به تمرینات خود ادامه دهد ولی این علائم پس ازتمرین ظاهر می شود و به تدریج بدتر می گردد. دیر یا زود ، دویدن غیر ممکن می شود و ورزشکار وارد دوره درد می شود.

علائم و تشخیص
1- وجود درد و سفتی در تاندون آشیل ، قبل ، هنگام و بعد از تمرینات.
2- وجود تورم منتشر در تاندون.
3-معالجه تاندون دردناک است.
4- هنگام بالا رفتن از پله و تپه ، در تاندون آشیل احساس درد می شود.
5- اگر مشکلات مربوط به این تاندون به صورت دائمی در بیاید ، ممکن است پارگی جزئی در این تاندون ایجاد شود که در این صورت باید به پزشک مراجعه شود.
6- رادیوگرافی این ناحیه جهت مقایسه با نسوج نرم طرف مقابل توصیه می شود.

معالجه
وظایف ورزشکار :
1- استراحت.
2- استفاده از حرارت موضعی.
3- حدود یک سانتیمتر پاشنه بالا بیاید.
وظایف پزشک :
1- به نحوه تمرینات ورزشکار ، خصوصا از نظر نوع زمین و طراحی کفش توجه شود.
2- باید تمرینات قدرتی و کششی توصیه شود.
3- داروی ضد التهاب تجویز شود.
4- از باندهای طبی مخصوص استفاده شود ( که شامل روغنهای مخصوصی است که جریان خون را سریع و التهاب را کنترل می نماید ).
5-اگر درد شدید باشد و در تاندون اختلال کاری پیدا شود ، باید آن را به مدت 3 تا 6 هفته گچ گرفت.
6- اگر ناراحتی خیلی طولانی شود ، باید بیمار را جراحی نمود که در این صورت سریعا تورم برداشته شده و تاندون آزاد می گردد.

بهبودی
التهاب مزمن تاندون آشیل ، به طور مداوم و طولانی وجود دارد و معالجه آن مشکل است. به این دلیل درد در ناحیه تاندون آشیل ، یک علامت هشدار دهنده است و التهاب این تاندون در مراحل اولیه باید کاملا معالجه شود.

 


برچسب‌ها: پارگی کامل تاندون آشیل ضعیف شدن رباط علائم و


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com