تاريخ : سه شنبه 1393/04/24 | 13:20 | نويسنده : پروفسور بیژن فروغ
بیماری دیسك كمر و عوارض آن

شاید شما هم تا به حال دچار احساس درد‌های شدید یا خفیفی از ناحیه كمر شده باشید وبسیار نگران باشید كه مبتلا به دیسك كمر شده باشید . دردهای موقتی كمر با دیسك كمر تفاوت دارد هر درد كمری را نمیتوان دیسك كمر نامید پس بهتره كه با دیسك كمر بهتر آشنا بشین:

چرا برخی دیسك كمر می گیرند و درمان آن چیست و...؟ سؤالاتی است كه با آقای دكتر محمد مهدی نژاد كاشانی، متخصص ارتوپدی و عضو جامعه جراحان ارتوپدی ایران در میان گذاشتیم كه ایشان به آنها پاسخ داده است:

- آقای دكتر !اصطلاح دیسك كمر را برایمان توضیح بدهید و آیا این اصطلاح رایج درست است؟
- هر انسان معمولاً 26 مهره در ستون فقرات خود دارد. مهره ها بوسیله صفحات انعطاف پذیری به نام دیسك بین مهره ای از یكدیگر جدا می شوند. در واقع هر فرد در حالت طبیعی دارای چهار دیسك كمر می باشد و لذا وجود دیسك كمر بیماری محسوب نمی شود.

اگر بنا به دلایلی دیسك از قسمت عقبی خود دچار بیرون زدگی یا فتق شود، این قسمت بیرون زده روی نخاع یا رشته های نخاع فشار وارد می كند و سبب بروز درد در ناحیه كمر با انتشار به پاها می شود.

مردم به اصطلاح به این بیماری دیسك كمر می گویند كه البته اصطلاح درست آن فتق دیسك كمری می باشد. این بیماری، بیماری سیاتیك نیز خوانده می شود.

 

- علت ایجاد فتق دیسك چیست؟ و از نظر پاتولوژی چه اتفاقی می افتد؟
- از حدود 15 سالگی به بعد دیسك بین مهره ای دچار تغییراتی می شود كه اجتناب ناپذیر است. این تغییرات به كاهش میزان آب موجود در دیسك و كاهش انعطاف پذیری آن منجر می شود. این تغییرات در برخی افراد زودتر بروز می كند و در برخی دیرتر دیده می شود. در صورت وارد آمدن فشار نامناسب به دیسك فرسوده، قسمت پشتی دیسك دچار فتق یا بیرون زدگی می شود و این بیرون زدگی روی نخاع یا رشته های آن فشار وارد می كند.

- مكانهای شایع فتق دیسك در كجا است؟ و بیماران با چه علایم بالینی به شما مراجعه می كنند؟
- فتق دیسك ممكن است در ناحیه گردن، پشت یا كمر ایجاد شود. اگر فتق در ناحیه گردن باشد، بیمار دچار درد در ناحیه گردن و شانه و بازو می شود. اگر فشار روی نخاع زیاد باشد، بیمار علایمی نظیر گزگز و مورمور، بی حسی، سرد یا گرم شدن، احساس ضعف و درد در ناحیه ساعد، كف دست و انگشتان پیدا می كند.
فتق دیسك در ناحیه كمری، سبب بروز درد در ناحیه كمر و باسن و پشت یا جلوی ران می شود. اگر فشار روی رشته های نخاعی زیاد باشد، بیمار از ناحیه زانو به پایین علایمی نظیر درد، بی حسی، گزگز و مورمور، احساس سردی یا گرمی، گرفتگی مكرر عضلانی، ضعف یا لاغر شدن را تجربه می كند، بیماری كه دچار دیسك كمری است نمی تواند براحتی خم شود و هنگام خم شدن احساس می كند كه رگی در پشت زانویش كشیدگی پیدا می كند. درد بیمار با سرفه زدن تشدید می شود.
گاهی بیماران فقط از وجود گزگز و مور مور یا ضعف یا درد در ناحیه ساق، مچ پا یا انگشتان پای خود شاكی هستند و كمر آنها اصلاً درد ندارد. برای بیشتر این بیماران پذیرش اینكه مشكلات آنها به علت وجود بیماری در ناحیه كمر است، خیلی سخت است.

- چگونه می توان فتق دیسك را از بیماری های ارتوپدی تشخیص داد؟
- بیماری های متعددی هستند كه سبب كمردرد با انتشار به پاها می شوند. از بین آنها بیماری هایی كه بیشتر با فتق دیسك كمر اشتباه می شوند، عبارتند از: كشیدگی رباطها یا عضلات كمر، تنگی كانال نخاع، آرتروز كمر، برخی از بیماری های روماتیسمی، عفونتهایی مثل تب مالت، تومورها و بیماری های سیستم ادراری نظیر سنگ كلیه.

- فتق دیسك چه درمانهایی دارد؟
- درمان براساس شدت بیماری فرق می كند. در موارد شدید كه بیرون زدگی دیسك بزرگ است و سبب فلج اندامهای تحتانی و یا بی اختیاری در دفع ادرار یا مدفوع می شود، جراحی باید به سرعت انجام شود. در مواردی كه با فتق دیسك فلج مختصری ایجاد شده است، اما بتدریج میزان فلج رو به افزایش است نیز باید فوری جراحی صورت بگیرد. در سایر موارد از درمان غیر جراحی دیسک کمر که  معمولاً به بیمار به مدت یك هفته تا 10 روز استراحت نسبی توصیه می شود.
طی این مدت بیمار باید از نشستن حتی الامكان پرهیز كند و از خم و راست شدن و برداشتن اشیای سنگین یا رانندگی نیز دوری نماید. معمولاً طی این مدت به بیمار داروهای مسكن تجویز می شود. اغلب بیماران طی این مدت 10 روزه، بهبود قابل توجهی پیدا می كنند. می توان بعد از 10 تا 14 روز از زمان شروع بیماری، برای بیمار ورزشهای مخصوصی را تجویز نمود كه آب درمانی و راه رفتن در آب در قسمت كم عمق استخر می باشد و نیز نرمشهای كششی برای عضلات كمر و شكم نیز مفید است.
می توان از فیزیوتراپی نیز در این مرحله سود جست. تأثیر روشهای درمانی نظیر طب سوزنی، حجامت، استفاده از زالو و داغ كردن ثابت نشده است. روشهای درمانی «كایروپراكتیك» در دیسك كمر ممكن است خطرناك باشد و در درصد كمی از بیماران ممكن است سبب تشدید علایم شود.
اگر 4 تا 6 هفته از درمان بیمار مبتلا به فتق دیسك كمری بگذرد و بیمار همچنان درد شدیدی بخصوص در پاها احساس كند یا فلج خفیف، اما پایداری در اندام تحتانی وجود داشته باشد به طوری كه بیمار نتواند فعالیتهای روزمره خود را بخوبی انجام دهد، انجام جراحی توصیه می شود.

- این درمانها چقدر مفید است؟
- درصد زیادی از بیمارانی كه فتق دیسك كمری دارند با درمان دیسک کمر  بدون جراحی كاملاً بهبود می یابند. البته احتمال عود كردن بیماری در آنها در آینده وجود دارد و باید مواردی نظیر پرهیز از برداشتن اشیای سنگین را همیشه رعایت كنند.
در برخی از بیماران، علایم بیماری حالت مزمن پیدا می كند و تا ماهها و یا حتی سالها بیمار بصورت دوره ای با علایم بیماری دست و پنجه نرم می كند.
در بیمارانی كه مورد عمل جراحی قرار می گیرند، اگر انتخاب بیمار مناسب باشد و جراحی بخوبی انجام گیرد، انتظار می رود بیمار بین 90 تا 95 درصد بهبود یابد. بیشتر بیماران بعد از عمل نیز از درد كمر، گزگز و مور مور خفیف و احساس سرد شدن پاها شكایت دارند.

- عمل جراحی فتق دیسك چه عوارض احتمالی در بیمار دارد؟
- به طور كلی هیچ عمل جراحی بدون عارضه نمی باشد. اگر شدت بیماری در حدی باشد كه نیاز به جراحی داشته باشد و جراح تبحر كافی داشته باشد. احتمال بروز عوارض پس از عمل جراحی خیلی ناچیز است.
عوارض عبارتند از 1- عفونت 2- چسبندگی اطراف رشته های نخاع 3- قطع رشته های نخاع در حین عمل 4- آزاد سازی ناقص رشته های نخاع حین عمل
اگر این عوارض بروز كند، ممكن است بیمار بعد از عمل احساس بهبود پیدا نكند یا در موارد نادر، احساس كند درد و ضعف بیشتری پیدا كرده است.

- چه توصیه هایی به افراد دارید؟
- فتق دیسك كمر بیماری نیست كه به طور كامل قابل پیشگیری باشد، اما بهتر است تمام افراد سالم از برداشتن و جا به جا كردن اشیای سنگین پرهیز كنند. انجام حركات ورزشی نیز می تواند احتمال بروز بیماری فتق دیسك را كاهش دهد.
در صورتی كه درد كمر داشته باشید و این درد به داخل ران یا ساق تیر بكشد، حتماً به پزشك متخصص مراجعه نمایید.
- راه‌های درمان بیرون زدگی و پارگی دیسك كمر كدام است؟
- اگر بیمار به موقع مراجعه كند و هنوز بیماری خیلی پیشرفت نكرده باشد، در اكثر این بیماران با دادن داروهای شل‌كننده و ضدالتهاب، مراحل حاد برطرف می‌شود.
مرحله بعدی درمان، انجام فیزیوتراپی می‌باشد. متعاقب آن با تقویت عضلات اطراف ستون فقرات به وسیله ورزش یا تحریكات الكتریكی، بار و فشار وارده به ستون فقرات را كم می‌كنیم تا مشكل بیماری كاهش یابد. ولی اگر بیماری دیسك كمر در مراحل پیشرفته باشد و فرد دچار پارگی و بیرون زدگی و فشار روی ریشه عصبی شده باشد، در این مرحله نمی‌‌توان از روش‌های ذكر شده استفاده كرد. به عبارتی هر كدام از روش‌های درمانی، زمان و مورد خاصی باید داشته باشند تا نتیجه مطلوب گرفته شود؛ به‌طور مثال زمانی كه دیسك به ریشه عصبی فشار می‌آورد، ممكن است فیزیوتراپی و ورزش كردن باعث تشدید درد و حتی علایم عصبی و فلج‌های مختلفی شود، بنابراین در این مرحله حتما باید از عمل جراحی استفاده كرد.

- آیا بعد از درمان دیسك كمر، امكان عود مجدد وجود دارد؟
- در تمام روش‌های درمانی دیسك كمر، امكان عود مجدد وجود دارد، ولی معمولاً عودها در سطوح بالا‌تر و پایین‌تر دیسك درمان شده ی قبلی اتفاق می‌افتد. البته گاهی ممكن است در همان سطح قبلی هم اتفاق بیفتد. اگر بیمار مراحل درمان را به خوبی انجام دهد و ورزش‌هایی را كه برایش تجویز شده ادامه دهد و وزن خود را نیز كاهش دهد، ممكن است تا آخر عمر هیچ مشكل برایش پیش نیاید، ولی اگر مراحل درمانی را كامل انجام ندهد، امكان عود مجدد وجود دارد. در روش‌های جراحی هم به همین ترتیب می‌باشد. وقتی بیمار عمل می‌شود، به او توصیه می‌شود كه به تقویت عضلات بپردازد و در كنار تقویت عضلات فیزیوتراپی را هم ادامه بدهد. نباید وزنه‌های سنگین را بلند كند و كارهای اشتباهی را كه قبلا انجام می‌‌داده تكرار كند. در غیر این صورت ممكن است در همان سطح اولیه و یا سطوح دیگر دچار در رفتگی دیسك شود. روش‌های عمل جراحی نیز متفاوت است و از عمل‌های كوچك و بسته تا عمل‌های باز و بزرگ انجام می شود
به عنوان مثال اگر سطح در رفته فقط یك سطح باشد و بیمار لاغر باشد و میزان در رفتگی نیز كم باشد، در این موقع از روش‌های عمل بسته می‌توان استفاده كرد. اگر كمی شدیدتر باشد، از روش‌های میكروسكوپی استفاده می‌كنیم و اگر خیلی شدید باشد و چندین سطح را گرفتار كرده باشد و بیمار چاق نیز باشد، ناچارا باید از روش‌های باز و وسیع استفاده شود.
چگونگی درمان و نوع عمل توسط پزشك تشخیص داده می شود و برای هر بیمار، عمل جراحی متناسب با شرایط وی در نظر گرفته می‌شود.

- عدم درمان به موقع دیسك كمر چه عواقبی ممكن داشته باشد؟
- عدم درمان به موقع دیسك كمر باعث بدتر شدن وضعیت بیمار خواهد شد و درد بیمار را تشدید خواهد كرد. ممكن است به خاطر یك عمل كوچك، مجبور شویم عمل‌های بزرگ‌تری را انجام دهیم و حتی ممكن است باعث تخریب دیسك و تخریب خود مهره و سرخوردگی مهره شود و در نتیجه مجبور شویم كه از یك عمل كاملا وسیع، با كار گذاشتن پلاتین و وسایل خاص فلزی در كمر بیمار استفاده كنیم. عدم درمان به موقع ممكن است باعث عوارضی مانند بی‌حس‌های دائمی یا اختلالات حركتی شود كه این عوارض باعث افتادگی پا و كشیدن و لنگی پا خواهد شد.
همچنین عدم درمان به موقع ممكن است باعث ایجاد مشكلات ادراری و مثانه‌ای شود و یا مشكلات اسفنكتر مقعد به وجود بیاورد و بیمار نتواند ادرار و مدفوع خود را نگه دارد. این مشكلات در آقایان باعث ایجاد ناتوانی‌های جنسی هم می‌شود. به علت این كه اعصاب مانند دیگر نسوج و پوست قابل ترمیم نمی‌باشند و اگر صدمه ای به آنها برسد، دیگر به حالت اولیه بر نمی‌گردند، بنابراین قبل از صدمه شدید، باید حتما نسبت به درمان اقدام كرد.
- در درمان این بیماران با چه مشكلاتی مواجه هستید؟
- خوشبختانه اكنون در درمان این بیماران با مشكل خاصی مواجه نیستیم و بسیاری از امكانات و وسایل، چه تشخیصی و چه زمانی، موجود می‌باشد. حتی یك سری امكانات قابل حمل و نقل وجود دارد كه برای بعضی از بیماران، كه نیاز به یك سری وسایل خاص دارند، توسط شركت‌ها و تكنسین‌های آنها فراهم می‌شود.
توصیه كلی شما به افراد مبتلا و دیگر افراد كدام است؟
بهترین توصیه این است كه پیش‌گیری بهتر از درمان می‌باشد. پس در مرحله اول باید سعی كنیم كه اصلا مبتلا به این بیماری نشویم. می‌بایستی در این ارتباط تمام مواردی كه باعث پیش‌گیری از ایجاد این بیماری می‌شود را رعایت كنیم؛ از جمله ورزش كردن، كاهش وزن، عدم بلند كردن اجسام سنگین و هول دادن اجسامی مانند اتومبیل یا بلند كردن اتومبیل.
ورزش ملایم روزانه داشته باشیم تا بدنمان همیشه در فرم ایده‌ال قرار گیرد و عضلات وضعیت طبیعی را حفظ نمایند و استخوان‌ها دچار پوكی نشوند.
همچنین باید تغذیه مناسبی داشته باشیم (تغذیه مناسب به معنی زیاد خوردن نیست، بلكه به معنی درست خوردن می‌باشد). از میوه‌جات و سبزی‌جات و لبنیات حتماً در وعده‌های غذایی استفاده كنیم. در معرض نور خورشید به مقدار لازم قرار گیریم. درست بنشینیم یا بخوابیم یا راه برویم؛ مثلا موقع مطالعه، پشت‌میز و صندلی قرار بگیریم و اگر می‌خواهیم تلویزیون نگاه كنیم، لم ندهیم یا كج نشویم و یا در تخت خواب و به حالت نیم خیز مطالعه نكنیم. رعایت این موارد باعث می‌شود فشار بر روی دیسك‌های مختلف از جمله دیسك كمر، دیسك گردن و سایر قسمت‌ها، وارد نشود.
برای درمان حتما به موقع اقدام شود، و پزشك طرف مشاوره، فردی باشد كه تبحر و اطلاعات كافی داشته باشد. البته به یاد داشته باشید كه تنها علت كمردرد، دیسك كمر نمی‌باشد و كمر درد علل بسیار متفاوتی دارد و بر حسب مورد، باید بیماران درمان شوند.
ممكن است علت‌های درد كمر، مشكلات تغذیه‌ای و متابولیكی مانند بیماری دیابت، نقرس یا تمام بیماری‌های التهابی و عفونی و حتی بدخیمی‌ها باشند. بنابراین در صورت بروز كمردرد حتما به پزشك مراجعه كنید تا بر حسب مورد خاص، كمردرد درمان شود.
گروهی از بیماران، اظهار می‌نمایند كه نگران فلجی شدن بعد از عمل جراحی هستند، بنابراین باید گفت كه به هیچ وجه به اظهارات ناآگاهانه و غیرعلمی اطرافیان توجه نكنند و مطمئن باشند چنان چه برای درمان این بیماری به موقع اقدام كنند، امكان فلجی وجود ندارد. اصولا با پیشرفت‌هایی كه در علم پزشكی انجام گرفته (پیشرفت‌های تشخیصی و درمانی)، اصلا فلج بعد از عمل پیش نمی‌آید و به هیچ‌وجه نباید نگران باشند. ولی اگر خیلی دیر به پزشك مراجعه كنند، امكان آسیب‌ جدی به ریشه‌های عصبی در اثر بیرون زدگی‌ها و پاره شدگی‌ها وجود خواهد داشت و ممكن است علایمی مثل افتادگی پا و لنگی پا برایشان ایجاد شود. البته قابل ذكر است چنان چه بیماری افتادگی و لنگی پا و حالت فلج ایجاد شود، مسلما نباید این انتظار باشد كه بعد از عمل كاملاً سالم شوند و مانند بقیه افراد راه برود.
به‌طور كلی باید گفت: دیسك كمر بیماری ای نیست كه افراد نگران شوند و چنان چه به موقع درمان گردد، حتماً از سلامتی كامل برخوردار خواهند شد.

 

 

منبع:پرشین


برچسب‌ها: بیماری دیسك كمر, عوارض دیسک کمر, درمان دیسک کمر, علت ایجاد فتق دیسك, طب فیزیکی و توانبخشیسایت جدید کلینک پروفسور بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم(مرکزتوانبخشی پروفسور بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی، کلینیک توانبخشی تبسم 

(مرکز توانبخشی پروفسور بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : پنجشنبه 1393/04/19 | 13:51 | نويسنده : پروفسور بیژن فروغ

از هر 10 نفر بالغ، 8 نفر در طول عمر خودش کمردرد شديدي را تجربه کرده و پس از سرماخوردگي، کمردرد اولين علت مرخصي ‌هاي استعلاجي بوده است.

پزشکان، فيزيوتراپيست‌ ها و مهندسان پزشکي هر کدام شيوه هاي تازه ‌اي را براي تسکين و درمان اين درد ناخوشايند مي ‌آزمايند. ستون فقرات انسان، سيستم پيچيده ‌اي است که محافظت از نخاع را بر عهده دارد. اين سيستم در اصل از مهره‌ ها و غضروف ‌هايي تشکيل شده که عضله ‌ها و رباط‌ هاي بسيار محکمي آن ها را پابرجا نگه مي ‌دارند. اما مهره ‌هاي بخش کمري ستون‌ فقرات وظيفه ديگري هم دارند و آن تحمل وزن بدن است. درواقع 5 مهره در اين ناحيه وجود دارند که ديسک بين آن ها شبيه بالشتک عمل مي‌ کند و همه ضربه‌ هاي ناگهاني وارد به کمر را خنثي مي ‌‌کند. اما با بالا رفتن سن، کم‌ کم عضله‌ ها تحليل مي ‌روند، استحکام استخوان ‌ها کم مي‌ شود و ديسک ‌هاي بين ‌مهره ‌اي هم خاصيت ارتجاعي خود را از دست مي ‌دهند. در نتيجه ستون فقرات کمري ديگر خاصيت انعطاف ‌پذيري و تحمل اين ضربه ‌ها را ندارد. متاسفانه اکثر بيماران پس از درمان هم کاملا بهبود پيدا نمي‌ کنند يا حتي عوارض درماني مشکل‌ هاي جديدي را براي آن ها به وجود مي ‌آورد. اما از سويي ديگر پزشکان و محققان هم دست از تلاش برنمي ‌دارند. در سال‌ هاي اخير چند روش جديد براي درمان کمردرد معرفي شده که بعضي از آن ها واقعا موثر به نظر مي‌ رسند.

1- محرک‌ هاي الکتريکي؛ معجزه هايي کوچک

يک خانم 63 ساله که تقريبا از 20 سال پيش با کمردرد دست و پنجه نرم ‌کرده است. او روش‌ هاي درماني مثل خوردن مُسکن، فيزيوتراپي، تزريق داخل نخاع و حتي استفاده از مخدري به نام متادون را تجربه کرده بود اما هيچ ‌وقت کمردرد او بهبود پيدا نکرد. در نهايت چون کانال نخاعي خانم بيش از حد تنگ شده بود و به نخاع او فشار مي‌ آورد، راهي جز عمل جراحي باقي نماند. در اين عمل، جراحان دو مهره کمري را به هم متصل کردند تا فشار از روي اعصاب نخاعي برداشته شود. اما پس از آن، اين خانم حتي براي سرپا ايستادن هم مجبور بود از عصا استفاده کند. در سال 2006 ميلادي خبري مبني بر توليد گسترده "دستگاه ضربان ‌ساز ضد درد" منتشر شد. اين دستگاه که حجمي به اندازه يک ساعت جيبي اشغال مي ‌کند پيام‌ هاي الکتريکي به نخاع مي‌ فرستد و مانع ارسال پيغام درد به سمت مغز مي ‌شود.این خانم با شنيدن اين خبر تصميم گرفت اين روش درماني را هم امتحان کند.طي يک عمل ساده اما ظريف، ضربان ‌ساز را در بدن این خانم قرار داده شد و سپس رابطي بين ضربان ‌ساز و نخاع تنظيم کرد. در نهايت با چند بخيه کوچک عمل جراحي تمام شد و خانم همان روز به خانه برگشت اما اين بار بدون عصا. در حال حاضر او هيچ دردي ندارد و برخلاف 20 سال گذشته از زندگي لذت مي ‌برد.

2- کمربند مادون ‌قرمز

سال 1800 ميلادي اشعه مادون‌ قرمز کشف شد. تا به امروز موارد استفاده گوناگوني از اين اشعه شناخته شده که معروف ‌ترين آن ها گرم کردن غذا به کمک اين اشعه است. اما اخيرا براي درمان کمردرد، کمربندي ساخته که اشعه مادون ‌قرمز ساطع مي‌ کند. تحت تاثير اين اشعه، خون ‌رساني در ناحيه کمر بهتر و در نتيجه احساس درد هم کمتر مي‌ شود. حتي در سال 2006 محققان  پس از انجام مطالعه‌ اي اعلام کردند که اين کمربند قادر است علايم دردناک نيمي از بيماران را کاملا از بين ببرد. اسب بود.بهترين زمان بستن کمربند شب‌ ها حين خواب است اما در طول روز هم مي ‌توان از آن استفاده کرد.

3- ساختن دوباره ديسک با سلول بنيادي

اکثر روش‌ هاي درماني فقط علايم را از بين مي ‌برند ولي علت اصلي ايجاد کمردرد همچنان به قوت خود باقي مي‌ ماند.روش جديدي براي درمان قطعي کمردرد ابداع شده است.در ابتدا سلول ‌هايي را از مغز استخوان بيماران به عنوان سلول بنيادي مي‌ گيرد و پس از پرورش اين سلول ‌ها در محيط آزمايشگاه آن ها را در ژلي از کلاژن ‌هاي انساني مخلوط مي ‌کند. درنهايت اين مخلوط را از طريق برش جراحي کوچکي بين مهره‌ ها قرار مي ‌دهند تا سلو‌ل ‌هاي بنيادي، خودشان ديسک بين ‌مهره ‌اي جديدي بسازند. "اين روش کاملا بي‌ خطر و بدون عوارض جانبي است، چون سلول از بدن خود بيماران گرفته مي ‌شود. در ضمن برش جراحي اين قدر کوچک است که بيماران مي‌ توانند همان روز به خانه برگردند."

4- ثابت کردن مهره‌ ها با پيچ‌ هاي پلاستيکي قابل ارتجاع

هر ساله حدود 200 هزار به دليل از بين رفتن ديسک‌ هاي بين‌ مهره ‌اي مجبور به انجام عمل جراحي روي کمر مي ‌شوند. در اين جراحي در واقع 2 مهره مجاور توسط پيچ‌ هايي فلزي به هم متصل مي ‌شوند تا جابه ‌جايي آن ها روي نخاع فشار نياورد. البته اين عمل عارضه ‌اي دايمي همراه دارد. در واقع پس از اين جراحي بيمار دچار محدوديت ‌هايي در حرکت مي ‌شود. چون محدوده حرکات کمر نسبت به قبل کاهش مي ‌يابد. اما اخيرا تکنيکي به نام دينزي وارد عرصه جراحي کمر شده که با وجود متصل کردن دو مهره، دامنه حرکات طبيعي کمر را از بين نمي‌ برد. در اين تکنيک براي ثابت کردن مهره‌ ها از مواد پلاستيکي و قابل انعطاف به جاي پيچ فلزي استفاده مي ‌شود. اين مواد به شکل لوله‌ هايي در هر دو طرف مهره‌ ها قرار مي ‌گيرند و با وجود نگه داشتن مهره ها در کنار هم قدرت تحرک کمر را از بين نمي ‌برند.

5-تشک‌ هاي جديد

تشک‌ هاي کهنه يک علت عمده براي شروع کمردرد محسوب مي ‌شود. اين مطالعه روي 59 زن و مرد  انجام شد. در پايان همه اين 59 نفر که مبتلا به کمردرد بودند فقط چهار هفته پس از تعويض تشکي که روي آن مي ‌خوابيدند، بهبود پيدا کردند. جالب اينجا است که هيچ دارو يا روش خاصي هم به‌عنوان درمان جانبي در اختيار آن ها قرار نگرفت. البته تشک طبي، تکنولوژي جديدي محسوب نمي ‌شود اما آگاهي از اين که استفاده از تشک‌ هاي کهنه چقدر به ضرر بدن تمام مي ‌‌شود، نکته قابل ‌تاملي است.

منبع:ريدرزدايجست


برچسب‌ها: درمان کمردرد, درمان کمردرد با ثابت کردن مهره‌ ها با پيچ‌ هاي پلا, درمان کمردرد با کمربند مادون ‌قرمز, علت کمردرد, بهترین متخصص کمردرد درتهرانسایت جدید کلینک پروفسور بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم(مرکزتوانبخشی پروفسور بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی، کلینیک توانبخشی تبسم 

(مرکز توانبخشی پروفسور بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : پنجشنبه 1393/04/12 | 0:7 | نويسنده : پروفسور بیژن فروغ

علایم کمردرد

کمردرد علائم خاص خود را دارد. راه های مختلفی برای احساس کمر درد وجود دارد وعلائم به این بستگی دارد که علل کمردرد چیست و کدام قسمت ستون فقرات را تحت تأثیر قرار داده است

کمردرد ممکن است حاد یا مزمن باشد. کمردرد حاد به مدت چهار تا شش هفته طول می‌کشد؛ اما کمردرد مزمن، درد طولانی مدت و مداوم است که گاهی اوقات در طول زندگی باقی می‌ماند. برخی اوقات، افراد مبتلا به کمر درد مزمن می‌توانند دوره‌هایی از درد حاد داشته باشند.

کمردرد ممکن است ناگهانی یا مبهم باشد.کمردرد ممکن است با حرکت رخ دهد، و حتی ممکن است با سرفه و عطسه اتفاق افتد. همچنین ممکن است بی حسی در بازوها یا پاها وجود داشته باشد. نشانه های پا اغلب به سیاتیکای ناشی از عصب فشرده شده اطلاق می‌شود.

روش هایی برای کاهش و  درمان کمردرد بارداری

برای کاهش کمردرد باراری کفش‌هایی را انتخاب کیند که حمایت خوبی از قوس کف پایی ایجاد کند و پاشنه‌های کوتاه داشته باشند، اما بی‌پاشنه نباشند.

برای کاهش کمردرد بارداری هنگامی که می‌خواهید اشیای سنگین را بلند کنید، از کس دیگری کمک بخواهید.

برای کاهش کمردرد بارداری هنگامی که برای مدتی زیاد باید بایستید، یک پای خود را روی یک جعبه یا یک چارپایه کوتاه بگذارید.

اگر تشکتان نرم است، یک صفحه سفت زیر آن بگذارید. تشکتان را خودتان بلند نکنید.

برای بلند کردن اشیا، روی زانوهای‌تان چمباتمبه بزنید و پشت‌تان را صاف نگهدارید.

از صندلی استفاده کنید که از پشتتان حمایت کند، و یک بالش کوچک را در پشتتان در گودی کمر بگذارید.

اگر روی پهلو می‌خوابید، یک بالش میان زانوهای‌تان بگذارید.

از ماساژ ملایم پشت برای تسکین کمردرد استفاده کنید، یا قراردادن بالشتک گرم‌کننده یا کیسه یخ روی کمرتان را به کار برید.


برچسب‌ها: علائم کمردرد, علل کمردرد, درمان کمردرد در دوران بارداری, کمردرد و بارداری, گودی کمرسایت جدید کلینک پروفسور بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم(مرکزتوانبخشی پروفسور بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی، کلینیک توانبخشی تبسم 

(مرکز توانبخشی پروفسور بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه 1393/04/11 | 23:58 | نويسنده : پروفسور بیژن فروغ

درمان گودی کمر برای افراد مختلف متفاوت است و نمی‌توان درمان یکسانی رابرای همگان تجویز کرد اما با شناخت علت بیماری و درجه ضعف عضلانی که باعث ناهنجاری در قامت شده‌اند، می‌توان درمان مناسبی را انجام داد.

علل گودی کمر

علل متفاوتی می توانند شدت گودی کمر را افزایش دهند که شایعترین آن ها عبارتند از شایعترین علت گودی کمر ضعف عضلات کمر و شکم است .

بزرگ شدن شکم موجب می شود مهره های کمری بر اثر وزن آن به جلو آمده و گودی کمر بیشتر شود به هر علتی که فرد نتواند مفصل ران خود را کاملا صاف کند ( مثلا دررفتگی دو طرفه مفاصل ران) در هنگام ایستادن لگن مجبور می شود به سمت جلو بچرخد و با چرخش لگن به جلوگودی کمر بیشتر می شود قوز کمر موجب می شود فرد برای حفظ تعادل خود گودی کمر را زیاد کند.

 پیشگیری ازگودی کمر

برای پیشگیری ازگودی کمر هنگام مطالعه،نوشتن،غذا خوردن و هر کار دیگر اصول درست نشستن را رعایت کنید.به سمت جلو خم نشوید و ستون مهره‌ها را در زاویه کمتر از ۹۰ درجه قرار ندهید.

حتی زاویه ۹۰ درجه و کاملا صاف نشستن هم صحیح نیست باید در زاویه ۱۱۰ تا ۱۲۰درجه بنشینید.چون اگر سرتان را به جلو خم کنید دچار گرفتگی عضلات می‌شوید و بعد از مدتی سردردهای طولانی به سراغتان می‌آید و تمرکز کافی را نخواهید داشت.

برای پیشگیری از گودی کمر موقع نشستن پاها را به زیر صندلی نبرید.این کار گودی کمر‌تان را می‌افزاید و به زانوها فشار می‌آورد.


برچسب‌ها: پیشگیری از گودی کمر, علل گودی کمر, درمان گودی کمر, بهترین متخصص گودی کمر درتهران, قوز کمرسایت جدید کلینک پروفسور بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم(مرکزتوانبخشی پروفسور بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی، کلینیک توانبخشی تبسم 

(مرکز توانبخشی پروفسور بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه 1393/04/11 | 23:49 | نويسنده : پروفسور بیژن فروغ
تکامل ستون فقرات در هفته سوم بارداری شروع می‌شود . پس از تولد نیز تا دهه سوم تکامل ستون مهره‌ها ادامه می یابد. دیسک بین مهره ای در فرد بالغ تو قسمت تشکیل شده است . یک هسته مرکزی دارد که نوکلئوس پالیوزوس نامیده می‌شود . این قسمت قوام نرم و ژله مانند دارد . قسمت دوم حلقه ای است که در هسته دیسک را گرفته است که در زبان لاتین به آن آنولوس فیبروزوس گفته شود . این قسمت در واقع از حلقه های دایره ای متعدد از بافت غضروفی فیبری درست شده است.

در حلقة فیبری دور دیسک ، رشته های هر حلقه به صورت شعاعی حلقه دیگر را قطع می کند و رشته های شعاعی دیگر این حلقه ها را به هم می چسباند درست مانند همان تکنولوژی که در ساخت لاستیک ماشین از آن استفاده می‌شود . به‌طورکلی دیسک های کمری و گردن این در جلو ضخیم‌تر از عقب هستند . همین ضخامت دیسکهای گردن و کمر است که باعث شود ستون مهره‌ها دارای انحنا بشوند.

هسته‌ای دیسک یا نوکلئوس پالیوزوس ماده ژلاتینی است که مرکز دیسک را تشکیل می دهد. به علت قرینه نبودن حلقه فیبری یا آنولوس در جلو و عقب دیسک ، نوکلئوس در مرکز دیسک قرار نمی‌گیرد و نسبت به کل دیسک کمی در عقب قرار دارد . هرچه از ناحیه گردن به سمت کمری حرکت کنیم ، دیسکهای بزرگتر و ضخیم تر می شوند زیرا گفت مهره های پایین‌تر وزن بیشتری را تحمل می‌کنند . معمولاً پس از 6 ساعت از نشستن یا ایستادن 16 تا 20 درصد از ارتفاع دیسک کم می شود.

در واقع دیسک آب خود را از دست می‌دهد و پس از خواب صبحگاهی دوباره دیسک آب می‌گیرد . پس در واقع دیسک مانند اسفنجی است که شب‌ها آب جذب می‌کند و روزها آب از دست می‌دهد و همین انبساط و انقباض دیسک باعث شود که در طی سالیان دراز ترک‌های ریزی در حلقه فیبری دور دیسک به وجود آید.

هسته دیسک یا نوکلئوس پالپوزوس

هسته دیسک یا نوکلئوس پالپوزوس از قسمت های زیر تشکیل شده است:

۱- شبکه رشته های کلاژن بهم بافته شده شل .

2- شبکه ای از سلولها هایی که شبیه سلول‌های فیبر ساز (شبه فیبروسیت ) و سلول‌های غضروف ساز (شبه کندروسیت ) .

3- یک ماتریکس ژلاتینی گلوکز آمینوگلیکان.

4- آب و نمک تشکیل شده است . این مواد تحت فشار نسبتاً زیادی هستند و در اطراف ، توسط آنولوس یا حلقه دیسک احاطه می شوند. به‌طوری‌که هسته‌ای دیسک کاملاً شکل کروی دارد و در داخل حلقه دیسک حرکت می‌کند درست مانند بلبرینگ.

دیسک بین مهره ای در بالغین بدون عروق است به همین جهت وقتی پاره شود ترمیم نمی‌شود. لازم به تذکر است که تغذیه دیسک به صورت انتشاری از صفحه‌های غضروفی بالا و پایین آن تأمین می‌شود . حرکت و تحمل وزن در برقراری این انتشار مؤثر است. با اینکه دیسک بین مهره ای رگ خونی ندارد ولی تغییرات متابولیک ( turn over ) آن بالاست. نخاع بعد از تولد دیگر رشد نمی کند ولی ستون مهره‌ها رشد می‌کند و باعث قد کشیدن فرد می‌شود . به همین جهت در افراد بالغ نخاع به اندازه زمان کودکی باقی مانده به‌طوری‌که در مردان در سطح L2 ـ L1 و در خانمها کمی پایین تر خاتمه می یابد. ناحیه انتهایی نخاع مخروطی شکل است به همین جهت آنرا کونوس مدولاریس می گویند.

رشته های عصبی که از نخاع خارج می‌شوند پایین مهره دوم کمری به شکل دم اسب قرار می‌گیرد به همین جهت این رشته ها را کوآدا اکویینا می‌نامند که در زبان لاتین به معنی دم اسب است . رشته های عصبی در این ناحیه به صورت کاملاً منظم قرار گرفته اند ، به طوری که رشته های عصبی بالایی در سمت خارج و رشته‌های عصبی پایینی در مرکز قرار می گیرند.

در سراسر نخاع ریشه های حرکتی نسبت به ریشه های حسی در همه سطوح در جلو قرار دارند. در ناحیه کمری هر ریشه عصبی دقیقاً زیر پدیکول و بالای دیسک خارج می شود مثلاً ریشه عصبی L3 از زیر پدیکول L3 و بالای دیسک L3-L4 خارج می‌شود بنابراین شماره هر ریشه با مهره بالایی خود منطبق است. یعنی ریشه L4 از زیر مهره چهارم کمری خارج می شود. به طور متوسط نخاع در هر سطح حدود 3/1 از کانال نخاعی را اشغال می کند. به‌طور کلی در سطوح بالای ستون مهره‌ها سطح بیشتریاز کانال نخاعی توسط نخاع اشغال می‌شود به‌طور کلی در سطح C6 35% و در سطح L5 13%از کانال نخاعی توسط بافت عصبی اشغال می‌شود .


برچسب‌ها: آناتومی دیسک و ستون فقرات, دکتر متخصص دیسک و ستون فقرات, درمان دیسک وستون فقرات, دیسک بین مهره ای, دکتر متخصص درمان دیسک کمرسایت جدید کلینک پروفسور بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم(مرکزتوانبخشی پروفسور بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی، کلینیک توانبخشی تبسم 

(مرکز توانبخشی پروفسور بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه 1393/04/11 | 1:21 | نويسنده : پروفسور بیژن فروغ

اگر کمردرد مزمن، کلافه ‌تان کرده؛ حداقلش این است که می ‌توانید دل ‌تان را به این نکته خوش کنید که شما تنها نیستید.

این نکته را همیشه به یاد داشته باشید که همهکمردردها به علت دیسک کمر نیست. بسیاری از دردها به علت ضعف عضلات است. تکرار مداوم حرکات یکنواخت باعث می شود که بدن حالتی را که در موقع انجام دادن این حرکات به خود می گیرد حفظ نماید ، در نتیجه از حالت طبیعی خود خارج شده و وضع غیرعادی به خود بگیرد که ممکن است باعث درد عضلا‌ت مربوط شود.

کمردرد میتواند مشکلی را ایجاد کند که باعث چرخه ی معیوب (درد و تشدید اسپاسم عضلات) گردد. اما همانطور که اشاره کردیم با تقویت عضلات شکم و کمر می توان به درمان کمردردهای مزمن بدون جراحی بپردازیم.

درمان کمر درد های مزمن بدون جراحی

از آنجا که بسیاری از افراد جامعه ما دچار اضافه‌وزن هستند بیشتر دچار مشکلات عضلانی در ناحیه کمر می‌شوند به خصوص در خانم‌ها کمردرد به صورت شایع‌تری دیده می‌شود. اغلب خانم‌ها بعد از زایمان دچار اضافه‌وزن و بزرگی شکم می‌شوند. همان‌طور که می‌دانیم شکم نقش حمایت‌‌کننده‌ای روی ستون مهره‌ها دارد. وقتی عضلات شکم ضعیف است فشار روی مهره‌ها بیشتر می‌شود.

خیلی مواقع کمردردحتی نیاز به یک عکس ساده هم ندارند. اگر چه در کشور ما خدمات پزشکی بسیار سهل‌الوصول است و بیماران هنگام مراجعه به مطب چند عکس و آزمایش با خود همراه دارند اما واقعا این کارها لازم نیست و فقط با تمرین‌های کششی ساده و نرمش می‌توانند به راحتی درد را برطرف کنند.

در درمان کمر درد به روش غیر جراحی معمولا از درمانهاي علامتي وتسكيني مثل استامينوفن ،داروهای ضد التهاب غیر استروییدی ورزش وفيزيوتراپي ،مانيپولاسيون و جراحي استفاده مي كنند. استراحت کمر و داروهای ضد درد میتواند این مشکل را از بین ببرند.

دارو درمانی کمردرد مزمن

با توجه به اينكه كمردرد مزمن منجر به استفاده طولاني مدت از داروها و خصوصا داروهاي ضد التهاب غير استروييدي وبعضا كورتون ميشود طبيعتا عوارض انها از جمله زخمهاي پپتيك افزايش يافته كه اين خود نيازمند درمان و صرف هزينه هاي مستقيم و غير مستقيم مي گردد.

دانشمندان موفق به تولید ژل جدیدی برای درمان کمردردهای مزمن بدون جراحی شدند که می تواند برای بسیاری از بیماران مبتلا به کمردرد یا کسانی که دچار پارگی دیسک بین مهره ای شده اند، موثر باشد. دانشمندان انگلیسی در همین زمینه اعلام کردند که تزریق ذرات کوچک اسفنج مانند می‌تواند جایگزین مناسبی برای جراحی‌های مهم در زمینه درمان کمردرد های مزمن در ناحیه تحتانی کمر باشد. لازم به ذکر است ذرات ریز ژلاتینی پس از تزریق به ناحیه آسیب دیده متورم شده و سفت و محکم می‌شوند.

البته باید توجه نمود که این روش درمانی تنها یک روش جدید دردرمان دیسک کمری است و هیچگونه ارجحیتی به روشهای دیگر نداردو در بعضی بیماران مبتلا به فتق دیسک کمر قابل انجام است و در موارد خاصی مفید نیست'ارزیابی اولیه بیمار توسط متخصصین مربوطه مانند جراح اعصاب متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و همکاران اورتوپد در انتخاب بیماران اهمیت دارد باید از رفتارهای تبلیغاتی در درمان بیماران پرهیز نمود و هر بیمار را با روش مناسب خود درمان کرد ممکن است در معاینه بالینی و یافنه های تصویر برداری بیمار به این نتیجه برسیم که بهترین درمان غیر جراحی است یا بهترین درمان جراحی است این انتخاب با معاینه بیمار انجام می شود.


برچسب‌ها: درمان کمر درد های مزمن بدون جراحی, علت دیسک کمر, دارو درمانی کمردرد مزمن, فتق دیسک کمر, درمان دیسک کمر بدون جراحیسایت جدید کلینک پروفسور بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم(مرکزتوانبخشی پروفسور بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی، کلینیک توانبخشی تبسم 

(مرکز توانبخشی پروفسور بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه 1393/04/11 | 1:20 | نويسنده : پروفسور بیژن فروغ

اگر کمردرد مزمن، کلافه ‌تان کرده؛ حداقلش این است که می ‌توانید دل ‌تان را به این نکته خوش کنید که شما تنها نیستید.

این نکته را همیشه به یاد داشته باشید که همهکمردردها به علت دیسک کمر نیست. بسیاری از دردها به علت ضعف عضلات است. تکرار مداوم حرکات یکنواخت باعث می شود که بدن حالتی را که در موقع انجام دادن این حرکات به خود می گیرد حفظ نماید ، در نتیجه از حالت طبیعی خود خارج شده و وضع غیرعادی به خود بگیرد که ممکن است باعث درد عضلا‌ت مربوط شود.

کمردرد میتواند مشکلی را ایجاد کند که باعث چرخه ی معیوب (درد و تشدید اسپاسم عضلات) گردد. اما همانطور که اشاره کردیم با تقویت عضلات شکم و کمر می توان به درمان کمردردهای مزمن بدون جراحی بپردازیم.

درمان کمر درد های مزمن بدون جراحی

از آنجا که بسیاری از افراد جامعه ما دچار اضافه‌وزن هستند بیشتر دچار مشکلات عضلانی در ناحیه کمر می‌شوند به خصوص در خانم‌ها کمردرد به صورت شایع‌تری دیده می‌شود. اغلب خانم‌ها بعد از زایمان دچار اضافه‌وزن و بزرگی شکم می‌شوند. همان‌طور که می‌دانیم شکم نقش حمایت‌‌کننده‌ای روی ستون مهره‌ها دارد. وقتی عضلات شکم ضعیف است فشار روی مهره‌ها بیشتر می‌شود.

خیلی مواقع کمردردحتی نیاز به یک عکس ساده هم ندارند. اگر چه در کشور ما خدمات پزشکی بسیار سهل‌الوصول است و بیماران هنگام مراجعه به مطب چند عکس و آزمایش با خود همراه دارند اما واقعا این کارها لازم نیست و فقط با تمرین‌های کششی ساده و نرمش می‌توانند به راحتی درد را برطرف کنند.

در درمان کمر درد به روش غیر جراحی معمولا از درمانهاي علامتي وتسكيني مثل استامينوفن ،داروهای ضد التهاب غیر استروییدی ورزش وفيزيوتراپي ،مانيپولاسيون و جراحي استفاده مي كنند. استراحت کمر و داروهای ضد درد میتواند این مشکل را از بین ببرند.

دارو درمانی کمردرد مزمن

با توجه به اينكه كمردرد مزمن منجر به استفاده طولاني مدت از داروها و خصوصا داروهاي ضد التهاب غير استروييدي وبعضا كورتون ميشود طبيعتا عوارض انها از جمله زخمهاي پپتيك افزايش يافته كه اين خود نيازمند درمان و صرف هزينه هاي مستقيم و غير مستقيم مي گردد.

دانشمندان موفق به تولید ژل جدیدی برای درمان کمردردهای مزمن بدون جراحی شدند که می تواند برای بسیاری از بیماران مبتلا به کمردرد یا کسانی که دچار پارگی دیسک بین مهره ای شده اند، موثر باشد. دانشمندان انگلیسی در همین زمینه اعلام کردند که تزریق ذرات کوچک اسفنج مانند می‌تواند جایگزین مناسبی برای جراحی‌های مهم در زمینه درمان کمردرد های مزمن در ناحیه تحتانی کمر باشد. لازم به ذکر است ذرات ریز ژلاتینی پس از تزریق به ناحیه آسیب دیده متورم شده و سفت و محکم می‌شوند.

البته باید توجه نمود که این روش درمانی تنها یک روش جدید دردرمان دیسک کمری است و هیچگونه ارجحیتی به روشهای دیگر نداردو در بعضی بیماران مبتلا به فتق دیسک کمر قابل انجام است و در موارد خاصی مفید نیست'ارزیابی اولیه بیمار توسط متخصصین مربوطه مانند جراح اعصاب متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و همکاران اورتوپد در انتخاب بیماران اهمیت دارد باید از رفتارهای تبلیغاتی در درمان بیماران پرهیز نمود و هر بیمار را با روش مناسب خود درمان کرد ممکن است در معاینه بالینی و یافنه های تصویر برداری بیمار به این نتیجه برسیم که بهترین درمان غیر جراحی است یا بهترین درمان جراحی است این انتخاب با معاینه بیمار انجام می شود.


برچسب‌ها: درمان کمر درد های مزمن بدون جراحی, علت دیسک کمر, دارو درمانی کمردرد مزمن, فتق دیسک کمر, درمان دیسک کمر بدون جراحیسایت جدید کلینک پروفسور بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم(مرکزتوانبخشی پروفسور بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی، کلینیک توانبخشی تبسم 

(مرکز توانبخشی پروفسور بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه 1393/04/11 | 1:9 | نويسنده : پروفسور بیژن فروغ

کمردرد تجربه ای دردناک است و ممکن است حتی چند روز شما را خانه نشین کند. آن هایی که نوع شدیدتر آن را تجربه کرده اند، نگران آن هستند که مبادا مجبور شوند برای درمان به جراحی متوسل شوند.

کمردرد یکی از شایعترین دردهایی است که باعث مراجعه افراد به پزشکان می شود وبر اساس آمار، نیمی از افراد بزرگسال در طول مدت زندگی خود آن را تجربه می کنند. نشستن طولانی مدت، ضعف عضلات شکم، گودی مادرزادی کمر، افزایش وزن، انجام حرکات ناگهانی و حساب نشده، فقدان فعالیت ورزشی منظم، آرتروز و پوکی استخوان در سنین بالا از مهمترین دلایل بروز کمردرد مزمن است.

طب سوزنی ودرمان کمردرد

روش های موثری در طب مکمل وجود دارد که می تواند جایگزین دارو و حتی در برخی موارد جراحی برای درمان کمردرد شود.

طب سوزنی یکی از شناخته شده ترین روش های موثر در کاهش درد و درمان انواع دردهای ستون فقرات از جمله کمردرد است.طب سوزنی می تواند با شل کردن عضلات اطراف ستون فقرات، بهبود جریان خون ناحیه، آزاد شدن مواد ضد درد از جمله اندروفین از پایانه های عصبی باعث کاهش یا از بین رفتن انواع کمردرد شود.

طب سوزنی می تواند نقش مهمی در کاهش یا برطرف نمودن کامل کمردرد داشته باشد. همچنین می تواند از شکل گیری کمردرد مزمن در آینده جلوگیری کند. تحقیقات نشان می دهد که طب سوزنی به بدن کمک می کند تا بتواند با تولید استروئیدهای طبیعی موجب کاهش التهاب در سیستم مهره ای و با تحریک آزادسازی اندورفین باعث کاهش شدت کمردرد شود.

بسیاری از افراد با استفاده از این روش نیاز کمتری به مصرف داروهای ضددرد خواهند داشت که این خود موجب کاهش تجربه عوارض جانبی ناشی از این داروها می شود.


برچسب‌ها: کمردرد مزمن, انواع کمردرد, طب سوزنی و کمردرد, طب سوزنی و درمان کمردرد, بهترین راه درمان کمردردسایت جدید کلینک پروفسور بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم(مرکزتوانبخشی پروفسور بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی، کلینیک توانبخشی تبسم 

(مرکز توانبخشی پروفسور بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه 1393/04/11 | 0:51 | نويسنده : پروفسور بیژن فروغ
ورزش درمانی باعث درمان انواع مختلف کمردرد می شود ورزش تاثیرات مختلفی روی اعضاء بدن می گذارد که این تاثیرات دارای فواید درمانی زیادی هستند و به این شکل باعث درمان علتهای اصلی کمردرد می گردد.
تمرین های بدنی که به شرح آن ها می پردازیم برای حفظ قوای عضلانی و کمک به هرچه فعال تربودن شما طراحی شده اند.

اگر به ورزش کردن عادت ندارید، اول برنامه را به آرامی شروع کنید. تعداد این تمرین ها را هنگامی که بدنتان آمادگی لازم را پیدا کرد اضافه کنید. در شروع, هر تمرینی را پنج بار تکرار و بعد پنج تا پنج تا اضافه کنید. اگر در انجام تمرین خاصی, درد و نارحتی احساس می کنید, آن را انجام ندهید و تمرین های پیشنهاد شده دیگر را انجام ندهید. از وزنه استفاده نکنید.

تمرین ها را منظم انجام دهید. تمرین های سبک و منظم بسیار با ارزش تر از تمرین های سنگینی است که بعد از یک هفته کاملا کنار گذاشته شود.

۱ ) به پشت بخوابید. زانوها را خم کنید و کنار یکدیگر قرار دهید. حال آن ها را به سمت راست و چپ حرکت دهید.

۲ ) در همان حالت قبل, باسن را بالا و پایین ببرید.

۳ ) به پشت بخوابید و زانوها را به آرامی به سمت قفسه سینه بکشید.

۴ ) به پشت بخوابید و زانو ها را خم کنید. با سفت کردن عضلات شکم, پشت خود را صاف کنید. بعد سر وشانه ها را از زمین بلند کنید و دست ها را به زانو برسانید. به آرامی سر جای اول برگردید و ماهیچه ها را شل کنید.

۵ ) به شکم بخوابید. با زانوی صاف کل اندام تحتانی را به نوبت بلند کنید.

۶ ) به شکم بخوابید. ساعد را روی زمین قرار دهید و سر و شانه ها را بالا ببرید.

۷ ) به پشت بخوابید. روزانه به مدت ده دقیقه صاف بخوابید تا بدنتان کاملا کشیده شود.


برچسب‌ها: کمردرد, درمان کمردرد, درمان کمردرد با ورزش, علت کمردرد, بهترین متخصص دیسک کمرسایت جدید کلینک پروفسور بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم(مرکزتوانبخشی پروفسور بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی، کلینیک توانبخشی تبسم 

(مرکز توانبخشی پروفسور بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه 1393/04/11 | 0:45 | نويسنده : پروفسور بیژن فروغ

مرحله اول درمان دیسک کمر

 - دیسک کمر اگر بیمار به موقع مراجعه کند و هنوز بیماری خیلی پیشرفت نکرده باشد، در اکثر این بیماران دیسک کمر با دادن داروهای شل‌کننده و ضدالتهاب، مراحل حاد دیسک کمر برطرف می‌شود.

 مرحله دوم درمان دیسک کمر

 -مرحله دوم درمان دیسک کمر ، انجام فیزیوتراپی می‌باشد. متعاقب آن با تقویت عضلات اطراف ستون فقرات به وسیله ورزش یا تحریکات الکتریکی، بار و فشار وارده به ستون فقرات را کم می‌کنیم تا مشکل بیماری  دیسک کمر کاهش یابد.

 -ولی اگر بیماری دیسک کمر در مراحل پیشرفته باشد و فرد دچار پارگی دیسک بین مهره ایی و بیرون زدگی دیسک کمر و فشار روی ریشه عصبی شده باشد، در این مرحله نمی‌‌توان از روش‌های ذکر شده استفاده کرد.

 -به عبارتی هر کدام از روش‌های درمانی دیسک کمر، زمان و مورد خاصی باید داشته باشند تا نتیجه مطلوب گرفته شود.

 -به‌طور مثال زمانی که دیسک به ریشه عصبی فشار می‌آورد، ممکن است فیزیوتراپی و ورزش درمانی باعث تشدید درد و حتی علایم عصبی و فلج‌های مختلفی شود، بنابراین در این مرحله حتما به پزشک متخصص مراجعه نمود.

 -در تمام روش‌های درمانی دیسک کمر، امکان عود مجدد وجود دارد، ولی معمولاً عودها در سطوح بالا‌تر و پایین‌تر دیسک درمان شده ی قبلی اتفاق می‌افتد. البته گاهی ممکن است در همان سطح قبلی هم اتفاق بیفتد.

 -اگر بیمار مراحل درمان دیسک کمر را به خوبی انجام دهد و ورزش‌هایی را که برایش تجویز شده ادامه دهد و وزن خود را نیز کاهش دهد، ممکن است تا آخر عمر هیچ مشکل برایش پیش نیاید، ولی اگر مراحل درمانی دیسک کمر را کامل انجام ندهد، امکان عود مجدد وجود دارد.


برچسب‌ها: دیسک کمر, درمان دیسک کمر, فیزیوتراپی دیسک کمر, پارگی دیسک بین مهره ایی و دیسک کمر, ورزش و درمان دیسک کمرسایت جدید کلینک پروفسور بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم(مرکزتوانبخشی پروفسور بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی، کلینیک توانبخشی تبسم 

(مرکز توانبخشی پروفسور بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه 1393/04/11 | 0:26 | نويسنده : پروفسور بیژن فروغ
این روزها افراد بیشتر ساعات روز را در حالت نشسته هستند و بیشتر کارها به صورت نشسته انجام می‌شود.
 کارشناسان بهداشت می‌گویند توجه نکردن به حالت و وضعیت بدن هنگام نشستن و رعایت نکردن اصول صحیح نشستن در طولانی ‌مدت سبب بیماری‌های اسکلتی و عضلانی،تغییر شکل ستون مهره‌ها،کمردرد و بیرون زدگی دیسک مهره ها می‌شود بنابراین توجه به حالت و وضعیت بدن و رعایت اصول صحیح نشستن در پیشگیری از این مشکلات موثر است...
روش صحیح نشستن
پیشتر تصور می‏شد که بهترین حالت نشستن حالتی است که فرد کاملا صاف و با زاویه 90 درجه بنشیند. در حالی که بررسی‌های اخیر نشان داده است که راست نشستن بهترین حالت نشستن نیست.
 محققان اسكاتلندی و كانادایی با استفاده از شكل جدیدی از تصویر برداری «ام.آر.آی» نشان دادند كه راست نشستن فشار غیرضروری در ناحیه كمر ایجاد می‌كند.
در این مطالعه بیماران را در سه وضعیت متعدد نشستن مورد بررسی قرار دادند.وضعیت خمیده كه در آن بدن به سمت جلو خم می‌شود به طوری كه گویی روی میز خم شده است،وضعیت نشستن عمودی 90 درجه‌ای و وضعیت «راحت» كه در آن درحالی كه پاها روی زمین قرار دارند،بدن به عقب خم می‌شود و با ران‌ها زاویه‌ای 135درجه‌ای می‌سازد.
در این مطالعه بیشترین میزان حركت نا به جای دیسك در وضعیت عمودی نشستن 90 درجه‌ای دیده شد.همچنین كمترین میزان حركت نا به جای دیسك در وضعیت نشستن 135درجه‌ای دیده شد كه نشان می‌دهدنشستن در وضعیت راحت‌تر فشار كمتری بر دیسك‌های ستون مهره‌ها و ماهیچه‌ها و تاندون‌های مربوطه وارد می‌کند.
 در حالت خمیده نیز كاهشی در ارتفاع دیسك ستون مهره‌ها دیده شد.محققان با بررسی تمامی ‌نتایج آزمایش اعلام كردند كه حالت نشستن 135 درجه‌ای بهترین وضعیت برای كمر است و توصیه می‌کنند افراد این‌گونه بنشینند.
صحیح نشستن هنگام رانندگی
کمردرد یکی ازمشکلات شایع درمیان رانندگان است.برای پیشگیری از کمردرد باید به نقاط فشار و اصول کلی حفظ انحنای ستون مهره‌ها دقت کنید. هنگام رانندگی سر و گردن تان را صاف نگه‌دارید.
 سرتان را به اطراف خم نکنید، طوری قرار بگیرید که گوش‌های‌تان در امتداد شانه‌هایتان قرار بگیرد.بهتر است دست‌ها در حالت کشیده روی فرمان باشد.
 صندلی را خیلی نخوابانید و خیلی به سمت جلو خم نشوید.پاها هم باید کاملا کشیده و در وضعیت راحتی قرار داشته باشد.برخی رانندگان خودشان تغییراتی در صندلی ایجاد می‌کنند که ‌این تغییرات گاهی غیر اصولی است و به ستون مهره‌ها آسیب می‌رساند.
صحیح نشستن هنگام روزنامه خواندن
برخی افراد در ساعات استراحت دل‌شان می‌خواهد روزنامه یا کتاب بخوانند و چون از صبح پشت میز نشسته‌اند‌ دوست ندارند مطالعه را هم روی صندلی انجام دهند.
 بهترین حالت این است که به جای اینکه روی مبل بنشینند و برای خواندن روزنامه سرشان را به جلو خم کنند یک بالش زیر دستشان بگذارند و روزنامه را تا نزدیکی‏های صورت بالا بیاورند و بدون نیاز به خم کردن سر و گردن به راحتی مطالعه‌شان را انجام دهند.

برچسب‌ها: کمردرد, دیسک کمر, پیشگیری از کمردرد, روش صحیح نشستن و کمردرد, رانندگی و کمردردسایت جدید کلینک پروفسور بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم(مرکزتوانبخشی پروفسور بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی، کلینیک توانبخشی تبسم 

(مرکز توانبخشی پروفسور بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه 1393/04/11 | 0:6 | نويسنده : پروفسور بیژن فروغ

درمان دردهاى ستون فقرات

 درمان دردهای ستون فقرات باید بر اساس عوامل بوجود آورنده آنها مورد توجه قرار گیرند. ممکن است کاستن از وزن به درمان درد کمک کند، زیرا اضافه وزن دردهاى پشت را شدیدتر مى‌کند. تقویت ماهیچه‌ها و اصلاح وضعیت نشستن ، ایستادن و خوابیدن به درمان دردهای ستون فقرات کمک فراوانى مى‌کند.

تقریباً همه افراد ، کم و بیش در نقاطی از کمر خود احساس درد دارند. اغلب ما هنگام انجام فعالیتهایی نظیر نصب دستگاه تهویه ، جابجا کردن جعبه‌های بزرگ و بلند کردن کودکان ، کمردرد خود را جدی نمی‌گیریم.

ما به این مسئله توجه نداریم که کمردردها در نتیجه صدماتی است که با رفتارهای روزانه ما تشدید می‌شود. اکثر ما هنگام ایستادن ، نشستن و خم شدن ، وضعیتهای نامناسبی در بدن خود ایجاد می‌کنیم.


ما هنگام بلند کردن اشیاء به جای خم کردن زانو ، کمر خود را خم می‌کنیم. انجام کارهایی که برای سلامتی ما مضر است و پدر و مادر ما را از آن منع می‌کردند، بعد از سالها موجب می‌شود کمردرد ما شروع شود.

عضلات کمر برای مقابله با این فشار دچار دردهای ستون فقرات و انقباض می‌شوند تا بتوانند کمر را از صدمه بیشتر محافظت کنند و این حالت ، خود باعث تشدید درد کمر است.

در واقع دردهای ستون فقرات، سفتی و انقباض عضلانی درمان نمی‌شود مگر این که شما فعالیت خود را کم کنید، به کمر خود استراحت دهید و به تدریج از عضلات خود استفاده نمایید.

در گذشته ، پزشکان استراحت طولانی مدت در بستر را توصیه می‌کردند اما اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که استراحت بیش از حد باعث طولانی شدن درمان کمردرد است. این مسئله در مورد دردهای ستون فقرات هم صدق می‌کند.


به همین دلیل امروزه شما کمتر مشاهده می‌کنید که از گردن بندهای مخصوص درد گردن استفاده شود. در حال حاضر کمردردهای شدید ، حداکثر با چند روز استراحت و پس از آن با شروع فعالیتهای سبک و کشش آرام عضلات درمان می‌شوند، این طریقه درمان باعث افزایش قدرت خم شدن بدن و توان حرکت خواهد شد.


سایر علل کمردرد در بروز آرتروز و  فتق دیسک (غضروف بین مهره‌ها) مشاهده می‌شود. فتق دیسک در بین عوامل کمردرد شیوع کمتری دارد ولی بهتر شناخته شده است.دیسک بین مهره‌ها ، فضای نرمی را بین مهره‌ها ایجاد می‌کند، گاه ایندیسک متورم شده و به اعصاب ناحیه فشار وارد می‌آورد. اغلب اعصابی که از ران و بازو می‌گذرند تحت فشار قرار گرفته و گاه بی‌حسی ، ضعف و مشکلاتی در کنترل ادرار ایجاد می‌کنند.


فتق دیسک مانند سایر علل کمردرد، خود به خود بر طرف می‌شود و اغلب نیازی به عمل جراحی نیست. در حقیقت سی درصد مردم مبتلا به فتق دیسک هستند و هرگز برایشان مشکل جدی ایجاد نمی‌شود.


برچسب‌ها: علل کمردرد در بروز آرتروز و فتق دیسک, درمان کمردرد, درمان دردهاى ستون فقرات, بهترین دکتر متخصص کمردرد وفتق دیسکسایت جدید کلینک پروفسور بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم(مرکزتوانبخشی پروفسور بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی، کلینیک توانبخشی تبسم 

(مرکز توانبخشی پروفسور بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : دوشنبه 1393/04/09 | 23:24 | نويسنده : پروفسور بیژن فروغ

کمردرد در دوره ی پس از زایمان (Management of post- partum back pain)

کمردرد در دوران پس از زایمان تقریباً شایع است. بعضی از زنان که در طی بارداری به طرز خاصی راه می روند، هیچ گونه کمردردی را در دوران پس از زایمان ندارند. فرآیند تولد، مثل دوی ماراتن است که اغلب نیازمند کوشش زیاد، تصمیم و اراده است.

حتی دویدن حدود 42 کیلومتر اضافی باعث ایجاد درد می شود. در بعضی موارد، درد ناشی از کشش عضلات است و به طور خودبخود و در عرض چند روز از بین می رود. اگر بی حسی اپیدورال شده اید، ممکن است در محل الحاق احساس درد کنید.

در بعضی موارد کمردرد و درد لگن در زمان پس از زایمان می تواند ناشی از مشکلاتی باشد که از قبل وجود داشته اند و مزمن شده اند. به طور خلاصه بعضی از علل کمردرد و دردلگن را در دوره ی پس از زایمان و روش های کنترل آن ها را برای شما توضیح می دهیم.

سلامتی بدن شما

بیش از 9 ماه بدن شما به تدریج همزمان با رشد جنین، تغییر می کند. وقتی که روز موعود می رسد و کودک شما در کنارتان است، بد شما تغییر بسیاری کرده است. شما ممکن است هنوز خودتان را مثل یک زن باردار 7 ماهه بیابید. ولی نگران نباشید.

مایعات اضافی بدن، نفخ روده ها، رحم بزرگ شده ی شما و مقدار وزنی که اضافه کرده اید، فاکتورهای مسبب هستند. همچنین در اجتماع امروزی، از زنان انتظار می رود که در منزل بمانند و کارهای مربوط به منزل را انجام دهند.

بدن برای بهبود یافتن و برگشتن به دوران قبل از بارداری نیاز به درمان دارد. بعد از زایمان، مفاصل بدن سست باقی می مانند که ناشی از تغییرات هورمونی است و عضلات شکمی و کف لگن که دچار کشش شده و از شکل اصلی خود خارج شده اند، نیاز به جمع شدن و به دست آوردن نیروی دوباره ی خود دارند تا باعث ثبات ستون فقرات و لگن شوند.

ضعف عظلات می تواند باعث حرکت زیادی در قسمت تحتانی کمر و لگن شود که این امر می تواند باعث ایجاد التهاب و درد شود. ستون فقرات و لگن ممکن است تا زمانی که هورمون های به سطح دوران قبل از بارداری برگردند، دچار ضعف باشند، تا زمانی که عضلات شکمی و کف لگن توانایی مجدد خود را بدست آورند.

به علت کاهش فوری تا وزن حدود 10- 4 کیلوگرم شامل مایع آمنیوتیک، جنین، جفت و خون، مرکز ثقل بدن شما (همانجایی که در طی حاملگی به تدریج تغییر جهت می دهد) به طور ناگهانی، دوباره به سمت کمر تغییر جهت می دهد که این امر می تواند قسمت تحتانی کمر را تحت تأثیر قرار دهد و باعث کمردرد شود.

اصلاح وضعیت های نادرست و مکانیسم های بدن می تواند تأثیرات ناگهانی تغییرات وزن را به حدقل برساند.

نوع زایمانی که داشته اید، می تواند نوع بهبودی شما را تحت تأثیر قرار دهد. تفاوت بین زایمان طبیعی و سزارین واضح به نظر می رسد، ولی فاکتورهای فیزیولوژیکی وجود دارند که باعث ایجاد کمردرد می شوند و به بهترین شکل ممکن می توان آنها را کنترل کرد.

کنترل کمردرد در دوران پس از زایمان

متأسفانه بدن شما نمی تواند یک شبه به حالت قبل از بارداری برگردد، و لازم است مدتی برای رسیدن به شرایط مطلوب سختی بکشید. ولی برگشت به وزن نرمال و برگرداندن ثبات و نیروی عضلات شکمی و عضلات کف لگن راه حلی برای کنترلکمردردهای پس از زایمان است.

معمولاً توصیه می شود که پس از تولد نوزاد، مادر 6 هفته صبر کند، بعد دوباره ورزش را از سر بگیرد. ما با این روش موافقیم چون علاوه بر بهبودی کلی بدن، باعث بهبود عضلات لگن و ستون فقرات آسیب دیده می شود.

از انجام دادن ورزش های شدید از قبیل دویدن، دوچرخه سواری و بلند کردن وزنه های سنگین در 7 روز اول پس از زایمان باید اجتناب شود.

به هر حال ترتیب دادن یک برنامه جهت پیاده روی بسیار مفید است همچنین انجام ورزش های ایزومتریک و کشش های ملایم. شروع کردن ورزش به شما کمک می کند تا بدن به فرم قبل برگردد و مراحل کاهش وزن خود را کوتاهتر کنید، به کنترل کمردرد کمک کنید و بتوانید به اندازه قبل فعالیت کنید.


برچسب‌ها: کمردرد, کمردرد پس از زایمان, کنترل کمردرد در دوران پس از زایمان, علل کمردرد, درد لگن بعد از بارداریسایت جدید کلینک پروفسور بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم(مرکزتوانبخشی پروفسور بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی، کلینیک توانبخشی تبسم 

(مرکز توانبخشی پروفسور بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : دوشنبه 1393/04/09 | 23:12 | نويسنده : پروفسور بیژن فروغ

گاهی اوقات برای تسکین کمردرد می توان از روش های فیزیوتراپی و حرکات ورزشی استفاده کرد. فیزیوتراپی (PT) شامل روش های درمانی ایست که بر روی پیشگیری از آسیب دیدگی و معلولیت تمرکز دارد. فیزیوتراپی به تسکین درد کمر، تسریع بهبود و بازگشت عملکرد و توانایی حرکت فرد آسیب دیده کمک می کند.

 روش درمانی فیزیوتراپی بعد از تشخیص متخصص و زیر نظر یک فیزیوتراپیست حرفه ای انجام می شود. فیزیوتراپیست یک متخصص ماهر و آموزش دیده در زمینه حرکات توانبخشی صحیح و مناسب است.

چگونه برای کاهش کمر درد از فیزیوتراپی استفاده می شود؟

 فیزیوتراپیست ممکن است برای کاهش درد از یکی از روش های درمانی فعال و یا غیر فعال استفاده کند. نمونه هایی از فیزیوتراپی غیر فعال عبارتند از:

 •ماساژ

 •کیسه های آب گرم و یا سرد (یخ)

 •دستگاه TENS

 •استفاده از امواج فراصوت

نمونه هایی از درمان فعال عبارتند از:

 •حرکت های کششی و انواع مختلفی از حرکت های ورزشی

 •انجام حرکات قدرتی

 •تمرینات کاهش درد

 •تمرینات هوازی

نکاتی که در مورد فیزیوتراپی و کاهش درد باید در نظر بگیریم

 نکته ی مهمی که باید در نظر داشته باشیم این است که تسکین کمردرد با استفاده از روش های فیزیوتراپی برای هر شخص به صورت متفاوتی اثر می گذارد و افراد مختلف به روش های درمانی فیزیوتراپی واکنش های مختلفی را نشان می دهند.

 فرم بدن افراد مختلف بوده و الگوی حرکتی و همچنین عادت های آنها با هم متفاوت است. فیزیوتراپ ها می توانند با نظارت بر هر فرد، الگوی حرکتی و عادت های وی را تشخیص داده و در راه بهبود و یا اصلاح آن، به شخص بیمار کمک کنند.


برچسب‌ها: فیزیوتراپی و کاهش درد, درمان کمردرد, فیزیونراپی کمردرد, درمان بدون جراحی کمردرد, فیزیوتراپی و درمان کمردردسایت جدید کلینک پروفسور بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم(مرکزتوانبخشی پروفسور بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی، کلینیک توانبخشی تبسم 

(مرکز توانبخشی پروفسور بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : دوشنبه 1393/04/09 | 23:2 | نويسنده : پروفسور بیژن فروغ

چگونه ازکمردرد جلوگیری کنیم

بسته به اینکه علت کمر درد چیست و چه مدت طول کشیده است درمان آن متفاوت است. کمردرد بندرت نیاز به جراحی دارد حتی اگر علت آن هرنی دیسک باشد. اگر یکبار کمردرد گرفته اید احتمال آن هست که باز هم بگیرید. پس گرچه درمان کمردرد مهم است ولی مهم تر از آن مدیریت Management آن است. باید یاد بگیرید چگونه مانع از بروز مجدد کمردرد شوید. مهم ترین روش های جلوگیری از بروز کمردرد اینست که عضلات کمر و شکم خود را قوی نگه دارید، خوب بایستید، یاد بگیرید که چطور زندگی کنید و چگونه استرس را مهار کنید.

کمر درد چیست؟

کمردرد عارضه شایعی است که همه با آن آشنائی دارند. کمردرد ممکن است بصورت درد مبهم و خفیف و دائمی بوده و یا درد شدید و ناگهانی باشد بطوری که توانائی ایستادن و حرکت را هم از بین ببرد. کمر درد ممکن است بطور ناگهانی بعد از یک تصادف ،افتادن به زمین ویا بلند کردن اجسام سنگین بوجود آید و یا به تدریج بر اثر تغییرات ستون فقرات ناشی از افزایش سن بروز کند.

اگر کمردرد بطور ناگهانی شروع شود کمردرد حاد نامیده می شود مانند دردهائی که بعد از افتادن از بلندی یا برداشتن یک جسم سنگین و یا وارد شدن ضربه به کمر پیدا می شود. کمردرد حاد به سرعت ایجاد شده و به سرعت هم برطرف می شود. دوره درد در کمردرد حاد کمتر از 6 هفته است.


کمردردهای حاد شایعترین نوع کمردرد ها هستند. از طرف دیگر کمردرد مزمن دردی است که ممکن است به سرعت و یا بتدریج ایجاد شود و برای مدت طولانی باقی بماند. بطورکلی اگر کمردرد بیشتر از 3 ماه طول بکشد کمردرد مزمن نامیده می شود. کمردردهای مزمن کمتر از کمردردهای حاد شایع هستند.

تقریبا همه افراد در دوره ای از زندگی خود مبتلا به کمردرد می شوند. اگر تاکنون هم کمر درد ر ا تجربه نکرده اید احتمال این که روزی دچار کمردرد شوید زیاد است.

بسیاری از کمردردها را می توان پیشگیری کرد ویا بروز آن ها را کم کرد. در بیشتر موارد حتی با درمان های ساده خانگی نیز کمردردهای حاد در ظرف چند هفته برطرف می شوند. کمردردهائی که بعلت بیماری ها بوجود می آیند احتیاج به درمان مخصوص آن بیماری را دارند .عمل جراحی برای درمان کمردرد ، بندرت مورد نیاز واقع می شود.

۶راه برای کاهش درد کمر

کمر درد گاهی نشانه آسیب و یا وجود مشکل نهفته در نخاع، استخوان، ماهیچه و یا سایر بافت های نرم است. کمر درد اغلب فعالیت های روزمره، فعالیت های شغلی و ... را تحت تأثیر قرار داده و حتی در موارد پیشرفته زندگی عادی را با اختلال جدی روبه رو می کند.

متخصصان توصیه می کنند در صورت بروز کمردرد با پزشک متخصص مشورت شود تا از بروز مشکلات و صدمات جدی در آینده پیشگیری شود.

در بیشتر موارد، روش های کنترل و مدیریت درد در کاهش کمر درد مؤثر است. اگرچه روش های درمانی مورد استفاده در طیفی گسترده از مصرف دارو گرفته تا ماساژ درمانی و حتی درمان های سنتی مانند طب سوزنی و یوگا تغییر می کند، اما روش های درمانی رایج برای کمردرد عبارتند از:

ورزش

اگرچه بسیاری براین باورند استراحت بهترین روش برای درمان کمر درد است اما واقعیت این است که کمر آسیب دیده بیش از استراحت به ورزش نیاز دارد. انجام حرکات ورزشی به طور منظم، با تقویت ماهیچه ها و ایجاد کشش در ماهیچه های محافظ نخاع مانع از بروز صدمات جدی خواهد شد. هر چه استراحت بیشتر باشد، کمر ضعیف تر شده و درد در آن شدت پیدا می کند. از جمله ورزش های مؤثر در درمان کمر درد ، پیاده روی در مسافت های کوتاه، انجام فعالیت های کششی و انعطاف پذیری، استفاده از دوچرخه ثابت و شنا است.

کاهش وزن

کاهش وزن از روش های دیگر تخفیف کمردرد است. زیرا وزن زیاد کمر درد را تشدید می کند. علاوه بر این باید ماهیچه ها را تقویت کرده و به وضعیت و حالت بدنی هنگام نشستن، ایستادن و یا خوابیدن توجه بیشتری کرد.

زیرا اگر سر در امتداد بدن قرار نگیرد، مانند آن است که وزنه ای به وزن ۸/۶ کیلوگرم بدن را به سمت جلو می کشد و از این رو به گردن و شانه ها آسیب می رساند. ایستادن و نشستن در حالت مناسب، خطی عمودی در بدن ایجاد می کند که بدن را حدود چهار و نیم کیلوگرم سبک تر نشان می دهد.

استفاده از کیسه آب گرم ویا کیسه آب سرد

هنگام کمر درد، استفاده از کیسه آب گرم (کمپرس) و یا کیسه آب سرد روی محل درد توصیه می شود. این عمل باید هربار برای مدت حداکثر ۲۰ دقیقه و روزی چند مرتبه تکرار شود. اگر پس از دو یا سه روز استفاده از کیسه آب سرد، کمر درد تخفیف پیدا نکند باید کیسه آب گرم جایگزین آن شود. استفاده از کیسه آب سرد و یا آب گرم به آرامش ماهیچه ها و افزایش جریان خون و همچنین سرعت بهبودی کمک می کند.

فیزیوتراپی

گاهی استراحت و ورزش که روش های رایج در درمان کمر درد هستند مؤثر واقع نمی شوند و از این رو گاهی حتی انجام جراحی به بیمار توصیه می شود.

انجام فیزیوتراپی به صورت سالانه یکی از روش های درمان کمردرد است. در فیزیوتراپی از روش های مختلفی چون تحریک الکتریکی، ماساژ، ورزش و گرما برای تخفیف اسپاسم و گرفتگی عضلانی، افزایش انعطاف پذیری، تقویت ماهیچه ها، کاهش درد و سرعت بخشیدن به روند درمان بهره گرفته می شود.

ماساژ درمانی

مطالعات نشان داده است که ماساژ درمانی در درمان دردهای ناشی از گرفتگی عضلات مؤثرتر از طب سوزنی و کایروپراکتیک عمل می کند. ماساژ درمانی با فوایدی چون بهبود جریان خون (که به تخفیف درد در ماهیچه ها کمک می کند)، آرامش ماهیچه ها (که باعث حرکت بدون درد ماهیچه ها می شود) و افزایش آندورفین (مسکن طبیعی بدن) همراه است.

آب درمانی

آب درمانی با شل کردن ماهیچه ها و خارج کردن سموم عامل درد و التهاب از بدن به تخفیف کمر درد کمک می کند. حالت شناوری در آب، وزن را کمتر کرده و انجام حرکات را آسان تر می کند.این درحالی است که آب گرم باعث آرامش ماهیچه ها شده و از شدت درد کم می کند.


برچسب‌ها: آب ذرمانی و ماساژ درمانی, علت کمر درد, علاىم وکمر درد, درمان کمر درد, بهترین روش درمان با متخصص کمر درد درتهرانسایت جدید کلینک پروفسور بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم(مرکزتوانبخشی پروفسور بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی، کلینیک توانبخشی تبسم 

(مرکز توانبخشی پروفسور بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : دوشنبه 1393/04/09 | 22:48 | نويسنده : پروفسور بیژن فروغ

بیرون زدگی دیسک

ستون فقرات انسان بیش از 30 استخوان به نام مهره دارد. بین این مهره ها دیسک هایی وجود دارند که فشارهای ورودی را مانند کمک فنر در اتومبیل ها جذب می کنند و مانع سایش مهره ها به هم در حرکات روزانه می شوند.

همچنین کمک به ایجاد فضایی می کنند که محل خروج ریشه های عصبی است. وقتی این دیسک ها آسیب می بینند ممکن است دچار بیرون زدگی یا پارگی شوند. به این مشکل دیسک بیرون زده می گویند.

وقتی دیسک بیرون زده می شود، خود نخاع یا اعصابی را که از نخاع خارج می شوند تحت فشار قرار می دهد. به دنبال این فشار بیمار می تواند دچار درد، اختلال حس مانند بی حسی و سوزن سوزن شدن و ضعف عضلانی شود.

محل ایجاد این علایم بر اساس محل دیسک آسیب دیده متفاوت می باشد. عصب سیاتیک که از ستون فقرات خارج می شود یکی از مواردی است که به طور شایع تحت تاثیر قرار می گیرد. فشار یا التهاب عصب سیاتیک باعث درد تیر کشنده تا ناحیه ساق پا و حتی پایین تر می شود. به این درگیری سیاتیکا گفته می شود و یکی از علایم شایع دیسک بیرون زده است.

علایم بیمار:

اگر دیسک در کمر بیرون زده باشد معمولا در یک پا روی می دهد اگرچه ممکن است علایم دوطرفه باشد.

اگر دیسک در گردن بیرون زده باشد معمولا علایم در دستها ایجاد می شوند.

ممکن است علایم تدریجی یا ناگهانی ایجاد شوند

علایم ممکن است پیوسته یا متناوب باشند

ممکن است عطسه، سرفه، یا زورزدن درد را بدتر کند

حرکاتی مانند نشستن، ایستادن طولانی، خم شدن به جلو و چرخیدن از کمر، درد را تشدید می کند

حس سوزن سوزن شدن یا بیحسی ممکن است در پا یا دست روی دهد.

ممکن است عضلات یک یا هر دو پا یا دست قدرتشان کم شود

ممکن است بسته محل درگیری حتی درد جلوی ران حس شود.


برچسب‌ها: بیرون زدگی دیسک کمر, علایم بیرون زدگی دیسک کمر, درمان بیرون زدگی دیسک کمر, علت بیرون زدگی دیسک کمر, بهترین متخصص بیرون زدگی دیسک کمرسایت جدید کلینک پروفسور بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم(مرکزتوانبخشی پروفسور بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی، کلینیک توانبخشی تبسم 

(مرکز توانبخشی پروفسور بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : دوشنبه 1393/04/09 | 22:40 | نويسنده : پروفسور بیژن فروغ

راههای جلوگیرى از دردهاى ستون فقرات

درمان دردهای ستون فقرات باید بر اساس عوامل بوجود آورنده آنها مورد توجه قرار گیرند. ممکن است کاستن از وزن به درمان درد کمک کند، زیرا اضافه وزن دردهاى پشت را شدیدتر مى‌کند. تقویت ماهیچه‌ها و اصلاح وضعیت نشستن ، ایستادن و خوابیدن به درمان دردهای ستون فقرات کمک فراوانى مى‌کند.

تقریباً همه افراد،کم و بیش در نقاطی از کمر خود احساس درد دارند. اغلب ما هنگام انجام فعالیتهایی نظیر نصب دستگاه تهویه ، جابجا کردن جعبه‌های بزرگ و بلند کردن کودکان،کمردرد خود را جدی نمی‌گیریم.

ما به این مسئله توجه نداریم که کمردردها در نتیجه صدماتی است که با رفتارهای روزانه ما تشدید می‌شود. اکثر ما هنگام ایستادن ، نشستن و خم شدن ، وضعیتهای نامناسبی در بدن خود ایجاد می‌کنیم.

ما هنگام بلند کردن اشیاء به جای خم کردن زانو ، کمر خود را خم می‌کنیم. انجام کارهایی که برای سلامتی ما مضر است و پدر و مادر ما را از آن منع می‌کردند، بعد از سالها موجب می‌شود کمردرد ما شروع شود.
عضلات کمر برای مقابله با این فشار دچار دردهای ستون فقرات و انقباض می‌شوند تا بتوانند کمر را از صدمه بیشتر محافظت کنند و این حالت ، خود باعث تشدید درد کمر است.

در واقع دردهای ستون فقرات ،سفتی و انقباض عضلانی درمان نمی‌شود مگر این که شما فعالیت خود را کم کنید، به کمر خود استراحت دهید و به تدریج از عضلات خود استفاده نمایید.

در گذشته،پزشکان استراحت طولانی مدت در بستر را توصیه می‌کردند اما اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که استراحت بیش از حد باعث طولانی شدن درمان کمردرد است. این مسئله در مورد دردهای ستون فقرات هم صدق می‌کند.

به همین دلیل امروزه شما کمتر مشاهده می‌کنید که از گردن بندهای مخصوص دردگردن استفاده شود. در حال حاضر کمردردهای شدید،حداکثر با چند روز استراحت و پس از آن با شروع فعالیتهای سبک و کشش آرام عضلات درمان می‌شوند، این طریقه درمان باعث افزایش قدرت خم شدن بدن و توان حرکت خواهد شد.

سایر علل کمردرد در بروز آرتروز و فتق دیسک کمر(غضروف بین مهره‌ها) مشاهده می‌شود. فتق دیسک در بین عوامل کمردرد شیوع کمتری دارد ولی بهتر شناخته شده است.

دیسک بین مهره‌ها ، فضای نرمی را بین مهره‌ها ایجاد می‌کند، گاه ایندیسک متورم شده و به اعصاب ناحیه فشار وارد می‌آورد. اغلب اعصابی که از ران و بازو می‌گذرند تحت فشار قرار گرفته و گاه بی‌حسی ، ضعف و مشکلاتی در کنترل ادرار ایجاد می‌کنند.

فتق دیسک مانند سایر علل کمردرد،خود به خود بر طرف می‌شود و اغلب نیازی به عمل جراحی نیست. در حقیقت سی درصد مردم مبتلا به فتق دیسک هستند و هرگز برایشان مشکل جدی ایجاد نمی‌شود.


برچسب‌ها: درمان دردهای ستون فقرات, علل کمردرد, عوامل دیسک کمر وکمردرد, فتق دیسک کمر, بهترین متخصص درمان دیسک کمر وکمردردسایت جدید کلینک پروفسور بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم(مرکزتوانبخشی پروفسور بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی، کلینیک توانبخشی تبسم 

(مرکز توانبخشی پروفسور بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : یکشنبه 1393/04/08 | 23:26 | نويسنده : پروفسور بیژن فروغ

درمان کمردرد

کمردرد یک ناهنجاری اسکلتی ماهیچه‌ای است که حدود ۸۰ درصد افراد در زندگی شان با آن مواجه می‌شوند. در ایالات متحده معمول ترین دلیل ناتوانی مرتبط با کارو علت عمده غیبت از کار کمردرد می‌باشد و بعد از سردرد شایعترین مشکل مربوط به سیستم عصبی در نظر گرفته می‌شود در طول زمان کمردرد ممکن است به مشکلی حاد، نیمه حاد، و مزمن تبدیل شود.

طبقه بندی

کمردردمی‌تواند بر اساس مدت زمان بروز علائم به عنوان حاد (کمتر از چهار هفته) نیمه مزمن(۴-۱۲ هفته) و مزمن (بیش از ۱۲ هفته) طبقه بندی گردد.

دلایل بیماری

اکثریت کمردردها از مشکلات نه چندان خطرناک سیستم ماهیچه‌ای – اسکلتی ناشی می‌شوند که جزء بیماری‌های غیر اختصاصی (non-specific) محسوب می‌گردند. این نوع کمردرد ممکن است به جهت کشیدگی (strain) یا پیچ خوردگی (sprain) بافت‌های نرم یا ماهیچه‌ای ایجاد شود مخصوصا در مواردی که درد ناگهان در مجاورت ستون فقرات در مدت نقل و انتقال بار فیزیکی رخ می‌دهد. بیش از ۹۹ درصد کمردردها در این طبقه هستند کل تشخیص‌های افتراقی(differential diagnosis) دیگر شامل کمردردهایی با شیوع کمتر می‌باشد.


بررسی کمر با در نظر گرفتن دیگر بخش‌های ستون فقرات:
منطقه لامبار یا کمر از پنج مهره تشکیل شده است. در بین این مهره‌ها دیسک‌های فیبروکارتیلاژ (دیسک‌های بین مهره‌ای) قرار دارند که همچون بالشت‌هایی از ساییده شدن مهره‌ها به یکدیگر جلوگیری می‌کنند در حالیکه در همان حال از طناب محافظت می‌نمایند.رشته‌های عصبی از طناب نخاعی از میان مجرای مهره‌ها سرچشمه می‌گیرند و ماهیچه‌ها را با حس‌ها و پیام‌های حرکتی مجهز می‌سازند. پایداری ستون فقرات از طریق رباط‌ها و عضلات پشت، کمر و شکم حاصل می‌شود. مفاصل کوچکی که از حرکت و جابه جایی ستون فقرات جلوگیری می‌کنند و آنها را هدایت می‌نمایند مفاصل فاست(fast)یا مفاصل بین مهره‌ای پشتی نامیده می‌شوند.

کمردرد دلایل مختلفی دارد. این باور وجود دارد که بیشتر کمردردها به جهت پیچ خوردگی یا کشیدگی ماهیچه‌ها و بافت‌های نرم پشت اتفاق می‌افتدفعالیت بیش از حد ماهیچه‌های کمر می‌تواند به آسیب یا پارگی رباط‌های پشت منجر شود که این به نوبه خود به احساس درد منتهی خواهد شد.دیسک های بین مهره ای نیز می‌توانند دچار آسیب‌هایی از جمله پارگی دیسک، فتق دیسک کمر و... گردند.

به طور کلی برای پیشگیری از کمردرد و درمان آن ،اصلاح رفتار حرکتی پیشنهاد می شود که به طور مثال در اصلاح نشستن بر روی صندلی استفاده از ساپورترهای استاندارد می تواند نقش بسزایی ایفا کند.

درمان کمردرد حاد

در موارد حاد که بیماری ناتوان کننده نیست بهترین درمان کمردرد ممکن است خود مراقبتی محافظتی باشد از جمله کاربرد گرما یا سرما و فعالیت پیوسته درمدت درد. اثبات شده است که تشک سفت تاثیر مثبت کمتری نسبت به تشک‌هایی با شدت سفتی متوسط دارند.بسیاری از کمر دردها به دلیل نتایج وضعیتهای آناتومیکی نادرست است ، که می توان به نشستن های نادرست اشاره کرد. برای تصیح نشستن باید لوردوزی کمر را درست کنیم که این امر به کمک پشتی های طبی امکان پذیر است.

درمان کمردرد مزمن

کمردرد بیشتر در افرادی شکل مزمن به خود می‌گیرد که به مرخصی از کار نیاز داشته‌اند وهمچنین افرادی که کمردرد خود را دردناک و ناتوان کننده می دانند و می‌ترسند هر حرکتی به درد بیشتر در کمر بینجامد.
طبق یافته‌های بدست آمده موارد زیرجهت درمان کمردردهای مزمن غیر اختصاصی (non-specific) موثر می‌باشد:

اینطور به نظر می‌رسد که ورزش درمانی در کاهش درد کمی موثر باشد و عملکرد در درمان کمردرد را بهبود بخشد. در مقایسه با مراقبت‌های معمول، ورزش درمانی شدت، ناتوان سازی و مدت درد را در دوره بعد از درمان کاهش می‌دهد برنامه‌های ورزشی برای کمردردهای مزمن تا ۶ ماه بعد از توقف درمان موثر می‌باشد، شواهد دال بر این مدعا، کاهش نمره درد و کاهش برگشت بیماری است (۴۱). نشان داده شده است که یک روش ورزشی و درمانی تخصصی به نام schroth در بیماری‌های کژپشتی (scoliosis)، گوژپشتی (kyphosis) و لغزش مهره (spondylolisthesis) و دیگر ناهنجاری‌های مرتبط در ستون فقرات باعث کاهش شدت و فراوانی درد در بیماران بزرگسال کژپشت شده است طب سوزنی ممکن است به کمردرد مزمن کمک کند، با این حال در یک تحقیق جدید به روش randomized controlled trail اختلاف مشهودی بین طب سوزنی تظاهری (acupuncture sham) و واقعی (real) دیده نشده است.


برچسب‌ها: درمان کمردرد, کمردرد مزمن, کمردردحاد, دلایل کمر درد, بهترین متخصص کمردردسایت جدید کلینک پروفسور بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم(مرکزتوانبخشی پروفسور بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی، کلینیک توانبخشی تبسم 

(مرکز توانبخشی پروفسور بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : یکشنبه 1393/04/08 | 23:19 | نويسنده : پروفسور بیژن فروغ

آسیب دیسک کمر

به طور کلی در کارهای عملی به ویژه در محیط های کارگاهی و حتی اداری، بیشتر ناراحتی های کمر به علت فشاری است که بر روی دیسک پدید می آید.
دیسک مانند بالشی است که بین دو مهره متوالی ستون فقرات قرار دارد و درون آن ماده ای ژلاتینی وجود دارد که اطراف آن را غشاء محکمی فرا گرفته است.
دیسک کمر ممکن است شکننده شده و بخش ژلاتینی درون آنها به خارج تراوش کند.
فشار این قطعات دیسک کمر روی نسوج عصبی مجاور ایجاد درد و ناراحتی می نماید.
نشستن غلط و نیز استفاده از صندلی نامناسب موجب افزایش سرعت تخریب دیسک کمر می گردد.
برای مثال با وضعیت نامناسب بدن هنگام کار کردن و خم شدن به پهلوها دو اثر مخرب در دیسک کمر پدید می آید:
اول: فشار بیشتری به کمر و دیسک کمر وارد می آید.
دوم: دیسک بین مهره ها، به طور نامتجانس فشرده می شود)توزیع نامتناسب فشار روی دیسک کمر (.

‌ کمردرد و دیسک کمر

معمولاً کمر درد و دیسک کمر به علت های زیر به وجود می آید:
- ‌کمردرد و دیسک کمر ناشی از نشستن غلط روی صندلی های نامناسب
- بلند کردن اجسام به روش غلط یا بلند کردن اجسام سنگین و حمل آنها باعث بروز کمردرد و دیسک کمرمی شود .
- کمردرد و دیسک کمر ناشی از بیماریهای ستون فقرات، نارسایی های مادر زادی اندامی، فشارهای روانی – استرسی و عدم تحرک کافی

دیسک کمر و راههای پیشگیری

مواردی که فشارهای وارده بر ستون فقرات و دیسک کمر را کاهش می دهند به شرح زیر می باشند:
- پیشگیری از دیسک کمر با نشستن همراه با انجام متناوب حرکات ورزشی.
- حمل و بلند کردن اشیاء به طور صحیح در پیشگیری از دیسک کمر موثر می باشد .
- تمرین های ورزشی و تمرین های تعادل بخش ژیمناستکی در پیشگیری از دیسک کمرنقش زیادی دارند.

دیسک کمر و استفاده از توالت های سنتی

نشستن در حالت چمباتمه فشار بسیار بالایی را بر مفاصل اندام تحتانی و دیسک کمر وارد می سازد و ریسک بیرون زدگی دیسک کمر را شدیداً افزایش می دهد.
روزانه با بیماران زیادی سر و کار دارم که بدلیل ابتلاء به دیسک کمر و مشکلات ستون فقرات،آنها را به استفاده از توالت های فرنگی ترغیب می نمایم و جالب اینکه مقاوت زیادی را از طرف آنها شاهد هستم.
شدت کارهای روزمره و زندگی ماشینی، این روزها موجب فراموش کردن اهمیت ارگونومی و رعایت اصول صحیح استفاده از بدن و مراقبت از سلامتی شده است . بسیاری از ما ساعت ها پشت میز کار می نشینیم و حتی به این فکر نمی کنیم که شاید علت کمردرد ، دیسک کمر و ناراحتی هائیکه در محیط منزل و یا هنگام خواب با آنها روبرو هستیم همین بی توجهی ما باشد.
فشارهای بیش از حد بر نواحی مختلف بدن فرسودگی تدریجی آن شده و مدت زمان کارکرد واقعی را کاهش داده و سلامت را شدیداً به خطر می اندازند. و این فشارها بر روی دیسک کمر باعث تشدید کمردرد می گردد .
لپ تاپ ها گرچه بسیار ارزشمند و شگفت انگیزند اما در صورتیکه اصول صحیح استفاده از آن رعایت نشود می توانند آسیب های جدی به نواحی مختلف بدن منجمله ستون فقرات و دیسک کمر وارد سازند.


برچسب‌ها: آسیب دیس کمر, علت دیسک کمر, علاىم دیسک کمر, درمان دیسک کمر و کمر درد, دیسک کمر و راههای پیشگیریسایت جدید کلینک پروفسور بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم(مرکزتوانبخشی پروفسور بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی، کلینیک توانبخشی تبسم 

(مرکز توانبخشی پروفسور بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : یکشنبه 1393/04/08 | 23:1 | نويسنده : پروفسور بیژن فروغ

حقایقی درمورد کمردرد

این درد ممکن است مانند تیر کشیدن و یا اینکه یک درد مبهم باشد. به هر حال، هر چه باشد، دیر یا زود 8 نفر از هر 10 نفر از ما به آن مبتلا می شویم. کمر درد بسیار رایج است و در مورد آن نیز باور های غلط بسیاری وجود دارد. در زیر باور های غلط و حقایقی در مورد کمر درد بیان شده اند.

باور غلط: همیشه باید صاف بنشینید (قوز نکنید)

خب، قوز کردن برای پشت مضر است. اما صاف و سیخ نشستن آن هم برای مدت های طولانی نیز می تواند به کمر شما فشار بیاورد.

اگر شما در روز مجبور هستید زیاد بنشینید، این تمرین را امتحان کنید: به صورتی بنشینید که به پشتی صندلی تکیه داده باشید و پاهایتان رو زمین باشد و یک انحنای کوچک نیز در کمرتان وجود داشته باشد. و یا حالتی بهتر:

سعی کنید بخش هایی از روز را بلند شوید و ایستاده کار کنید، مثلا برای کارهایی مانند حرف زدن با موبایل یا خواندن مطالب کاری می توانید این کار را بکنید.

باور غلط: اشیاء سنگین را بلند نکنید.

در واقع برای بلند کردن اشیاء، مهم نیست که شما چه وزنی را بلند می کنید، بلکه چگونگی بلند کردن آن شیء مهم است.

البته نباید چیزی را که برای شما سنگین است بلند کنید (حتی به روش درست). هنگامی که می خواهید جسمی را بلند کنید، نزدیک به جسم چمباتمه بزنید، پشت خود را راست و سرتان را بالا نگه دارید. برای بلند کردن جسم از پاهایتان استفاده کنید.

باور غلط: در صورت صدمه دیدن، بهترین درمان، استراحت کردن در رختخواب است.

بله، استراحت می تواند به بهبود آسیب ها یا فشار های حادی که باعث درد در پشت شما شده است کمک کند. اما این قضیه که شما باید برای بهبود در تخت بمانید و استراحت کنید یک باور غلط است. ماندن در رختخواب برای یک یا دو روز می تواند کمر درد شما را بدتر کند.

باور غلط: درد بر اثر یک آسیب دیدگی به وجود می آید.

انحطاط دیسک، صدمات، بیماری ها، عفونت ها و حتی موارد ارثی می تواند باعث کمر درد شما شود.

باور غلط: لاغر بودن به معنی نداشتن کمر درد است.

هر کسی می تواند  کمردرد داشته باشد. در واقع افرادی که بیش از حد لاغر هستند، مانند کسانی که به بی اشتهایی عصبی (یک اختلال در غذا خوردن – Anorexia) مبتلا هستند، ممکن است با از دست دادن استخوان مواجه شوند که در نتیجه ی به شکستگی یا خرد شدن مهره مبتلا می شوند.

باور غلط: ورزش برای کمر درد مضر است.

یک باور غلط بزرگ. داشتن برنامه ی ورزشی منظم از کمر درد جلوگیری می کند. و حتی ممکن است پزشکان برای افرادی که آسیب های حاد، منجر به کمر درد آنها شده است، انجام حرکت های ورزشی ویژه ای را تجویز کنند.

حقیقت: ماساژ درمانی (کایروپراکتیک Chiropractic) می تواند به مراقبت از کمر کمک کند.

دستورالعمل کالج پزشکان و انجمن درد آمریکا برای درمان کمردرد توصیه می کند که پزشکان و بیماران موارد درمانی اثبات شده ای مانند ماساژ ستون فقرات و ماساژ درمانی را در نظر داشته باشند و در صورت لزوم به کار ببرند.

حقیقت: طب سوزنی می تواند کمردرد را کاهش دهد.

با توجه به دستورالعمل کالج پزشکان و انجمن درد آمریکا، پزشکان و بیماران برای تسکین کمر درد می توانند از طب سوزنی استفاده کنند به شرطی که استاندارد های لازم را در نظر بگیرند. یوگا، ریلکسیشن و درمان های شناختی-رفتاری نیز توصیه شده اند.


برچسب‌ها: کمردرد, قوز کردن و کمردرد, طب سوزنی در درمان کمردرد, اضافه وزن و کمردرد, ورزش و کمردردسایت جدید کلینک پروفسور بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم(مرکزتوانبخشی پروفسور بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی، کلینیک توانبخشی تبسم 

(مرکز توانبخشی پروفسور بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : یکشنبه 1393/04/08 | 22:54 | نويسنده : پروفسور بیژن فروغ
کمر درد حاد

با کمر درد خود با احتیاط برخورد کنید و گرنه عواقب بیشتر و وخیم تری در انتظار شماست.تقریبا هر کسی کمر درد را در طول زندگی خود تجربه می کند. شاید بعد از یک اسباب کشی یا ورزش های سنگین یا حتی یک فعالیت ساده به کمر درد دچار شده اید و اکنون مجبورید در خانه استراحت کنید و از کار و زندگی عقب بمانید. این کمر درد ها ممکن است به علت یک تصادف ناگهان شدت پیدا کند یا ممکن است کم کم و در طول چند ساعت شدت آن زیاد شود در بیشتر موارد کمر درد نتیجه کشش یا پیچش نا خواسته است در بیشتر موارد با 2 تا 6 هفته درمان می تواند درمان شود البته هیچ درمان قطعی و تضمینی برای کمر درد وجود ندارد. و همینطور تشخیص صحیح درد می تواند در آرام کردن آن نقشی اساسی ایفا نماید.

علت کمر درد چیست؟

عللی که باعث ایجاد کمر درد می شوند شامل:

 • بلند کردن وزنه های سنگین به شکلی نا مناسب

 • فعالیت های سنگین ناگهانی

 • پرت شدن از بلندی، تصادف، ورزش های حرفه ای یا سنگین

 • وضعیت بد هنگام خوابیدن یا لمیدن

 • بد نشستن و بد ایستادن

 • طولانی خم شدن به سمت جلو

 • نگه داشتن گوشی تلفن با شانه (کسانیکه به خاطر شغلشان این کار را هر روز و طولانی مدت انجام می دهند.)

 • حمل کیف یا کوله سنگین وزن یا به مدت طولانی

 • کشیدگی و صدمه دیدن عضلات کمر

شرایط فیزیکی که می توانند منجر به کمر درد شوند یا عبارتند از:

 • ضعف عضلانی

 • اضافه وزن

 • بارداری

چه درمانی هایی برای کمر درد وجود دارد؟

خانه یا بیمارستان؟

اولین چیزی که باید به آن توجه داشته باشید این است که آیا به یک پزشک متخصص نیاز دارید یا خیر؟

اگر کمر درد دارید و این علائم را مشاهده می کنید. با یک پزشک مشورت نمایید:

 • احساس کرختی یا به سختی حرکت دادن دست و پا

 • اگر مشکلاتی در کنترل ادرار خود دارید یا بی نظمی هایی مشاهده می کنید

 • اگر تب و سر درد دارید و در حال پیشروی است

 • اگر سن شما بیش از 60 سال است و به مدت طئلانی استروید مصرف کرده اید

 • اگر در دست چپ یا سینه احساس درد دارید.

 • حامله هستید

 • پس از 72 ساعت و انجام خود درمانی بهبودی حاصل نشد

درمان های خانگی

اگر هیچ یک از علائم فوق را مشاهده نکرده اید می توانید این کار ها را انجام دهید تا کمر آزرده خود را در شرایط بهتری قرار دهید.

بهترین درمان فقط استراحت نیست. مراقب فعالیت های روزانه خود باشید بسیاری از کار هایی که به صورت روزمره انجام می شود می تواند به سلامت کمر شما لطمه بزند بهترین راه حل این است که علت اصلی مشکل کمر خود را بیابید سپس می توانید بهترین کار را انجام دهید مثلا اگر طولانی نشستن باعث کمر درد شما شده است بهتر است گاهی بلند شوید و حرکات نرمشی مناسب انجام دهید چه بسا اگر از ابتدا همین کار های ساده را انجام می دادید اکنون به کمر درد دچار نمی شدید. اما پس از اینکه از علت کمر درد خود مطمئن شدید می توانید با نرمش های مناسب بدون اینکه به کمر خود فشار وارد کنید سرعت بهبود را افزایش دهید. البته باید به اندازه کافی استراحت کنید.

سرد و گرم

یک همام گرم یا کمپرس سرد و گرم می تواند باعث آرام شدن عضلات و نسوج ملتهب شوند. به خاطر داشته باشید سرد کردن همیشه باید اول باشد یک کیسه یخ را دور پارچه ای بپیچید تا از سرما زدگی جلوگیری کنید و آنرا به مدت 20 دقیقه روی محل درد قرار دهید. می توانید این کار را چندین بار در روز انجام دهید. یخ التهاب و ورم را می خواباند و عکس العمل های عصبی را به درد کاهش می دهد.

برای کاهش اثر گرفتگی عضلات کمر ( توصیه می شود 48 ساعت پس از شروع اولین درد این کار را انجام دهید.) می توانید از حمام آب گرم استفاده کنید یا می توانید از لامپ های فیزیوتراپی استفاده کنید تا عضلات کمر شل شوند.

نگهدارنده کمر

اگر مدت طولانی باید در اتومبیل یا محل کار بنشینید و چاره ای ندارید بهتر است از کرست ها و آتل های مخصوص و طبی استاندارد استفاده کنید ولی نباید کمر خود را به آن عادت دهید مثلا وقتی که به خانه می رسید بلافاصله آنرا باز کنید به عبارت دیگر طولانی مدت از آن استفاده نکنید و اجازه دهید ماهیچه های شما وظیفه اش را انجام دهد. چون اگر این عضلات ضعیف شوند احتمال صدمه دیدن مجدد بیشتر می شود.اگر پس از 72 ساعت و انجام این کار ها کمر درد شما بهبود قابل توجهی نیافت با پزشک خود تماس بگیرید.

چگونه از صدمه دیدن مجدد جلوگیری نماییم؟

برای جلوگیری از صدمه دیدن مجدد کمر تقویت و افزایش انعطاف پذیری عضلات، تاندون ها و لگامنت هایی که نگه دارنده کمر شما هستند بسیار اهمیت دارد. برای این منظور می توانید این کار ها را انجام دهید:

تمرین

 • ورزش هایی که به کمر و مفاصل فشار وارد نمی کنند مانند دوچرخه سواری، پیاده روی و شنا مفید هستند. اگر نمی توانید در بیرون از خانه ورزش کنید می توانید از تردمیل، دوچرخه ثابت و دیگر دستگاههای ورزشی استفاده کنید. اگر توان خرید آنها را ندارید این دستگاهها در هر سالن ورزشی وجود دارند به علاوه اینکه با مربی ورزشی هم می توانید مشکل کمر خود را در میان بگذارید تا به شما در تقویت عضلات کمر کمک کنند.

 • با تقویت عضلات شکم و کمر یک آتل طبیعی برای کمر خود ساخته اید که از کمر شما محافظت می کند.

 • حرکات کششی را به آرامی انجام دهید تا انعطاف پذیری آنها بیشتر شود.

 • مشکلات بینایی خود را رفع کنید بینایی ضعیف سبب می شود که فرد نتواند به خوبی بسیاری از حرکات را انجام دهد که نتیجه آن وارد آمدن فشار بیشتر به ستون فقرات است.

فیزیک بدن خود را حفظ نمایید

هنگام ایستادن

 • پاهای خود را به اندازه عرض شانه باز کنید و زانو های خود را در یک حالت قفل نکنید.

 • از قوس دادن پایین کمر به داخل و بیرون کمر به بیرون و پایین انداختن شانه های خود بپرهیزید.

 • سینه ها و شانه ها را صاف نگه دارید.

 • چانه خود را طوری نگه دارید که عضلات فک و گردن شما راحت باشد.

هنگام نشستن

 • پاهای خود را به راحتی روی زمین قرار دهید طوری که نه فشار زیادی روی آن باشد و نه آویزان باشد. و زاویه زانو ها و باسن شما 90 درجه باشد.

 • اجازه دهید کمر شما قوس طبیعی خود را داشته باشد.

 • سینه و شانه ها را صاف نگه دارید.

 • چانه خود را طوری نگه دارید که عضلات فک و گردن شما راحت باشد.


برچسب‌ها: کمر درد حاد, علت کمر درد, درمان های کمردرد, بهترین متخصص کمردرد, شرایط فیزیکی که می توانند منجر به کمر درد شوندسایت جدید کلینک پروفسور بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم(مرکزتوانبخشی پروفسور بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی، کلینیک توانبخشی تبسم 

(مرکز توانبخشی پروفسور بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : یکشنبه 1393/04/08 | 16:10 | نويسنده : پروفسور بیژن فروغ

درمان كمر درد باصحيح بلند کردن اشیا

براي درمان كمر درد هنگام بلند کردن اشیا سنگین خم نشوید. براي درمان كمر درد هنگام بلند کردن اشیا سعی کنید تا زانوهای خود را خم کرده و نیم‌خیز شوید، شی مورد نظر را نزدیک به شکمتان نگه دارید و به آرامی برخیزید. براي درمان كمر درد هنگام بلند کردن اشیا به بدن خود فشار نیاورید و تا جای که می‌توانید به جای کشیدن اشیاء سنگین، آنها را هُل دهید.

درمان كمر درد و پوشیدن كفش مناسب

براي درمان كمر درد کفشهای پاشنه بلند، نقطه ثقل بدن شما را جابجا می‌کنند و عامل ایجاد فشار بیشتری به کمر هستند. براي درمان كمر درد سعی کنید از کفشهایی با پاشنه سه سانتی‌متر استفاده کنید.

تکنیک جدید در درمان دیسک کمر

 

 درمان كمر درد با پوشيدن شلوار مناسب

براي درمان كمر درد شلوارهای تنگ حرکات شما را محدود می‌کنند و شما به راحتی نمی‌توانید خم و راست شوید و همین موضوع سبب می‌شود تا فشاری بیش از حد به کمر شما وارد آید.

درمان كمر درد و  انتخاب کیف دستی مناسب

براي درمان كمر درد کیفی را خریداری کنید که بند بلندی داشته باشد و بتواند تا بالای سرتان برسد. براي درمان كمر درد بهتر است تا از مدل کیف های پستچی بخرید و بند آن را بر روی شانه مخالف بگذارید، تا وزن آن در بدنتان پخش شود و تنها به یک نقطه از بدن فشار وارد نشود وباعث كمر درد نشود. زمانیکه کیف سنگینی را با دست و بدون بند حمل می‌کنید، سعی کنید تا هر چند وقت یکبار، دستتان را عوض کنید  تا دچار فشار به كمرتان نشويد و از قرار دادن بار بیش از حد در یک سمت از بدنتان خودداری کنید. براي درمان كمر درد هر چند وقت یکبار، کیفتان را خالی کنید و وسیله های غیر ضروری را از آن بیرون بیاورید.


برچسب‌ها: درمان کمر درد, درمان كمر درد باصحيح بلند کردن اشیا, درمان كمر درد و پوشیدن كفش مناسب, درمان كمر درد با پوشيدن شلوار مناسب, درمان كمر درد و انتخاب کیف دستی مناسبسایت جدید کلینک پروفسور بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم(مرکزتوانبخشی پروفسور بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی، کلینیک توانبخشی تبسم 

(مرکز توانبخشی پروفسور بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : یکشنبه 1393/04/08 | 15:27 | نويسنده : پروفسور بیژن فروغ
درمان كمر درد با ورزش بيشتر

در صورتی که کمر شما درد می‌کند، ممکن است به این فکر کنید که براي درمان كمر درد فعالیت خود را کمتر کنید و بیشتر استراحت کنید. یک یا دو روز استراحت ممکن است  كمردرد شما را کاهش دهد، اما مدت زمان بیشتر نمی‌تواند كمر درد را بهبود بخشد. متخصصان بر این باورند که ورزش هاي سبک می‌تواند از میزان التهاب و كمردرد بکاهد و تنش عضلانی را کاهش دهد.

درمان كمر درد با كاهش وزن

چندین کیلوگرم اضافه تر در ناحیه میانی بدن می‌تواند فشار مضاعفی را به کمر شما وارد کندو به درد هاي مزمن كمردرد و غيره دچار شويد، سعی کنید براي درمان كمر درد  از وزن ایده آلتان چهار کیلوگرم کمتر باشید، تا فشار بر روی کمر شما کمتر باشدو كمتر به كمر درد مبتلا شويد.


درمان كمر درد با ترك سيگار

سیگار کشیدن، جریان مواد معدنی مورد نیاز بدنتان را به دیسک های بین مهره‌های کمر کاهش می‌دهد و همین موضوع منجر به افزایش درد در ناحیه کمر و كمردرد  می‌شود.درمان كمر درد با صحيح خوابيدن

در صورتی که بیش از حد دچار درد کمر می‌شوید با پزشک خود راجع به بهترین حالت خوابیدن براي درمان كمر درد صحبت کنید. براي درمان كمر درد خوابیدن به بغل، در حالتی که زانوهایتان را به سمت سینه جمع کرده اید، گاهی از اوقات برای افراد مبتلا به کمردرد توصیه می‌شود. براي درمان كمر درد در صورتی که علاقه دارید به پشت بخوابید، بهتر است تا یک بالشت را به زیر زانوهای خود قرار دهید و بالش کوچکی را نیز در پایین‌ترین قسمت کمر (گودی کمر) خود بگذارید. براي درمان كمر درد به خاطر داشته باشید که خوابیدن بر روی شکم می‌تواند فشار مضاعفی را بر روی کمر شما وارد کند.درمان كمر درد با صحيح نشستن

بهترین صندلی‌ها برای نشستن و كاهش كمر درد، صندلی‌هایی با پشتی صاف و بیرون زدگی برای گودی کمر هستند. براي درمان كمر درد سعی کنید زانوهایتان را از باسن‌تان بالاتر نگاه دارید. براي درمان كمر درد در صورتی که برای مدت زیادی ایستاده هستید، سعی کنید تا سرتان را بالا نگه دارید و شکمتان را به داخل بگیرید. براي در مواقع نشستن سعی کنید از چهار پایه برای زیر پا استفاده کنید.

 


برچسب‌ها: كمردرد, درمان كمردرد, متخصص كمردرد, كمردرد و كاهش وزن, كمردرد و وزش بيشترسایت جدید کلینک پروفسور بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم(مرکزتوانبخشی پروفسور بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی، کلینیک توانبخشی تبسم 

(مرکز توانبخشی پروفسور بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : پنجشنبه 1393/04/05 | 14:12 | نويسنده : پروفسور بیژن فروغ

مراقبت‌های پرستاری بعد از عمل جراحی ديسک کمر 

 تسکين درد: 

برای تسکين درد، بيمار را به کاهش فشار بروی عضلات پشت و تغيير وضعيت‌های مکرر تشويق کنيد. بيماران آموزش داده می‌شوند که برای کنترل و اصلاح درد از رفتار درمانی استفاده کنند که تنش عضلانی و روانی را کاهش می‌دهد تنفس ديافراگمی و شل کردن عضلات به کاهش تنش عضلانی که سبب کمردرد می‌شود، کمک می‌کند انحراف حواس بيمار از تجربه درد به يک فعاليت ديگر (مثل مطالعه، مکالمه، تماشاي تلويزيون) ممکن است در بعضی از موارد مفيد باشد.

اگر دارو تجويز شده است، واکنش بيمار را به هر دارو بررسي می‌کند. گرمادرمانی يا سرما درمانی متناوب توسط خود بيمار ممکن است درد را کاهش دهد. 

تأمين مکانيک‌های مناسب بدن: 

مکانيک و وضعيت خوب بدن برای اجتناب از عود کمردرد، لازم است. بيماری که کفش پاشنه بلند می‌پوشد تشويق کنيد که پاشنه کوتاه بپوشد، بيماری که به مدت طولانی سرپا بايستد بايد وزن خود را به طور متناوب روی يک پا بيندازد و پای ديگر را بر روی يک چهارپايه کوتاه در حال استراحت قرار دهد، اين کار ميزان کمردرد را کاهش می‌دهد. از خم کردن زانو به هنگام ايستادن بايد پرهيز شود. وقتی که بيمار می‌نشيند زانوها و لگن بايد خم شوند و زانوها بايد هم‌سطح پا، لگن يا بلندتر از آن باشند تا ميزان درد به حداقل برسد پاها بايد به صورت مسطح روی کف قرار بگيرند، بيمار بايد زانوها را خم کند، عضلات شکم را سفت کند و شيئی را نزديک به بدن نگهدارد، حرکت هنگام بلند کردن بايد يک حرکت نرم باشد از حرکت با واکنشی سريع و پرش خودداری شود.

اصلاح نوع کار 

بيمار را تشويق کنيد برای اجتناب از فشار بر روی کمر، محيط کار خود را تنظيم کند.

 ارتفاع صندلی يا ميز کار خود را اصلاح کند. 

در صندلی از حمايت کمری استفاده کند.

  از ايستادن طولانی مدت و انجام وظايف به صورت تکراری اجتناب نمايد. 

از خم شدن، تاب خوردن بدن و بلندکردن اشياء سنگين خودداري نمايد.

از کار کردن در شرايط لرزش و ارتعاش مداوم اجتناب کند. 

از کارهايی که ميزان استرس را در فرد افزايش می‌دهد، اجتناب گردد. 

اصلاح رژيم غذايی برای کاهش وزن:

چاقی با اعمال فشار بر عضلات نسبتاً ضعيف، پشت سبب کمردرد می‌شود. وقتی که بيمار اضافه وزن داشته باشد تأثير ورزش کمتر است و انجام تمرينات ورزشی نيز مشکل‌تر می‌باشد کاهش وزن از طريق اصلاح رژيم غذايی ممکن است از عود کمردرد جلوگيری کند.کاهش وزن براساس يک روش و برنامه تغذيه‌اي انجام می‌گيرد که شامل تغيير رفتارهای غذا خوردن برای تأمين وزن موردنظر می‌باشد کنترل کاهش وزن، توجه به تأمين وزن موردنظر و تشويق و تقويت مثبت، اجرای رژيم غذايی را تسهيل می‌کند معمولاً با بدست آوردن وزن نرمال، مشکلات مربوط به کمردرد بهبود می‌يابد.

دراز کشيدن: 

در فواصل معين استراحت کنيد، خستگی می‌تواند موجب اسپاسم عضلات کمر شود. زير تشک خود يک تخته سفت و ثابت قرار دهيد و از خوابيدن روی شکم خودداری کنيد. در هنگام خوابيدن روی پهلو به يک بالش در زير سر و يک بالش در بين پاها قرار دهيد، در اين حالت لگن و زانوها بايد خم شوند.در وضعيت خوابيده به پشت، برای کاهش ميزان درد، يک بالش در زير زانوها بگذاريد.

ورزش: 

ورزش روزانه در پيشگيری از مشکلات کمر اهميت دارد. پياده‌روي و افزايش تدريجی فاصله آن توصيه می‌شود. ورزش‌های توصيه شده، کمر را روزی دوبار انجام دهيد.

 
برچسب‌ها: بهترین متخصص دیسک کمر وکمر درد, علت دیسک کمر و کمر درد, علایم دیسک کمر و کمر درد, درمان دیسک کمر وکمردرد, بهترین متخصص درمان دیسک کمر و کمر درد درتهرانسایت جدید کلینک پروفسور بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم(مرکزتوانبخشی پروفسور بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی، کلینیک توانبخشی تبسم 

(مرکز توانبخشی پروفسور بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : پنجشنبه 1393/04/05 | 13:54 | نويسنده : پروفسور بیژن فروغ

تکنيک جديد در درمان ديسک کمر

دیسک غضروفی است که بین 2 مهره قرار گرفته است و همچون فنری از فشار مهره بالایی کمر به مهره پایینی جلوگیری به عمل می‌آورد.

دیسک در ناراحتی‌های مختلف به خاطر ورزش، چاقی، تصادفات، موارد مادرزادی، جابه‌جایی مهره‌ها، آرتروز و بالا بودن سن، خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و مقدار آب موجود در آن کم و ارتفاعش کاهش می‌یابد و در نتیجه دو مهره به هم نزدیک می‌شوند.

 این ساختار باعث جلوگیری از افتادن دیسک در نخاع و فشار روی اعصاب و در نهایت جلوگیری از اختلال اعصاب و فلج قسمتی از عصب می‌شود.

علائم بالینی بیماری

از علائم بالینی این بیماری می‌توان به کمردردهای مزمنی که نزدیک 55 درصد افراد جامعه را شامل می‌شود، اشاره کرد.

 وقتی دیسک جلو بیفتد، باعث تنگی نخاع می‌شود که در برخی از مواقع منجر به پاره شدن پرده دیسک و افتادن محتویات دیسک به روی نخاع می‌شود که در این حال با تکنیک‌هایی که وجود دارد، بیمار مورد عمل جراحی قرار می‌گیرد.

این بیماری سن خاصی ندارد و می‌توان زمان شروع آن را از 18 سالگی ذکر کرد. شایان ذکر است در میان ورزشکاران، اسب‌سواران، بازیکنان فوتبال، بارفیکس، خرک، بادی بیلدینگ، کشتی و وزنه‌برداران بیش از سایرین گرفتار این بیماری می‌شوند.

یک تکنیک جدید

«قسمتی از جلوافتادگی‌های دیسک با ورزش‌های مختلف آب‌درمانی، فیزیوتراپی، الکتروتراپی و...» قابل درمان هستند.اگر این روش‌های درمانی پس از 3 الی 4 ماه کارساز نباشد و کمردرد بیمار مزمن شود، باید تصمیمات دیگری برای آن اندیشیده شود.

کمردردهای شدید و گرفتاری مهره‌های 4 و 5 باعث فشار به عصب و کشیده‌شدن بیماری به یک پا و گاهی تا زانو و انگشتان پا از علایم محسوس در دیسک کمر است.

جراحی‌هایی که تاکنون برای بیماری دیسک صورت می‌گیرد از طریق نخاع و یا در صورت کم‌بودن فضا، برداشتن قسمتی از مهره است که در تکنیک‌های جدید درمانی (همانند جایگذاری یک دکمه یا جک از پشت ستون فقرات بدون باز کردن نخاع) فاصله ایجاد شده فتق دیسک (دیسک جلوافتاده) بالای 87 درصد، به جای خود باز می‌گردد که پس از درمان آن، امکان عود بیماری بسیار کم می‌شود.

پس از گذشت 5 سال از چنین تکنیکی در درمان دیسک کمر، طی 800 عمل جراحی انجام شده، نزدیک به 90 درصد از بیماران بهبود یافته‌اند، مگر این‌که تصادف و یا حوادث غیرمترقبه‌ای رخ بدهد.

با عدم درمان به موقع این بیماری به مرور زمان آب دیسک کم و کمتر می‌شود و فتقی که جلو افتاده، پس از گذشت زمانی، پاره می‌شود و محتویات آن به روی نخاع می‌افتد ولی با به‌کار‌گیری تکنیک جدید در این بیماری 90 درصد از بیماری قابل درمان می‌شود، چرا که در این عمل جراحی به دو مهره و دیسک وسط آنها هیچ آسیبی وارد نمی‌شود و از آنجایی که برش بسیار کوچک (cm 43) است، عضله و تاندون‌های دور مهره، متوجه آسیب‌ زیادی نمی‌شود.

آمارها نشان می‌دهند که پس از عمل جراحی دیسک کمر، بسیاری از بیماران مجددا دچار درد کمر می‌شوند. پس از انجام عمل جراحی در واحدهای حرکتی اختلاف ایجاد می‌شود یادآور می‌شود؛ ممکن است در عمل‌های جراحی سنتی، کمردردهای حاد از بین بروند ولی با سرد و گرم شدن هوا، خم و راست شدن و ... فرد دوباره درد را در ناحیه دیسک حس می‌کند چرا که این واحد برای همیشه از بین رفته است.

بهترین توصیه

با ورزش و تغذیه سالم می‌توان از بروز چنین بیماری پیشگیری کرد، چرا که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.


برچسب‌ها: بهترین متخصص دیسک کمر وکمر درد, علت دیسک کمر و کمر درد, علایم دیسک کمر و کمر درد, درمان دیسک کمر وکمردرد, بهترین متخصص درمان دیسک کمر و کمر درد درتهرانسایت جدید کلینک پروفسور بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم(مرکزتوانبخشی پروفسور بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی، کلینیک توانبخشی تبسم 

(مرکز توانبخشی پروفسور بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه 1393/04/03 | 17:41 | نويسنده : پروفسور بیژن فروغ

کمر درد از چه سنی بروز خواهد کرد؟

در جوامع صنعتی کمر درد از حدود 30 سالگی اولین تظاهرات خود را بروز می‌دهد و مطالعات آسیب شناسی هم نشان می‌دهد که تقریبا از همان زمان تغییرات خراب شدن مهره‌ها شروع می‌شود این روند خراب شدن در جوامع صنعتی سرعت بیشتری دارد که علت آن حالت‌های یکنواخت طولانی مدت طرز ایستادن یا قرار گرفتن غلط، عدم تحرک عضلانی، خم شدنها، بلند کردن اشیاء و نشستن‌های غیر اصولی و عوامل بسیار دیگر است.

روش‌های پیشگیری، مراقبت و درمان کمر درد با توجه به محیط و موقعیت فرد تغییر می‌کند. بنابراین روش‌های پیشگیری، مراقبت و درمان کمر درد می‌تواند به صورت عمومی که دربرگیرنده کل جامعه باشد، آموزش داده شود یا به صورت اختصاصی به آموزش در محیط خانه، محل کار، محیط های ورزشی یا بیمارستان محدود شود.

مهمترین علت بروز کمر درد چیست؟

در حقیقت در حال حاضر نوجوانان و جوانان روش‌های حفاظت از بدن را بلد نبوده؛ که به مرور زمان کمردردهای با دیسک کمر تبدیل شده که در بسیاری از موارد با عنوان فتق کمر شناسایی می‌شود؛ این در حالی است که فتق دیسک شایع ترین علت کمر درد است، هسته مرکزی دیسک از جای خود حرکت می کند و از لایه بیرونی خارج می شود و بر حسب شدت و بزرگی فتق به بافت های مجاور فشار می آورد و ایجاد در یا علائم عصبی می‌کند.

توجه از عمر خود را در محل کار می گذارنند، این مسئله برای افرادی که مشاغل حساس تر با کار فکری بیشتر دارند اهمیت بیشتری پیدا می کند. زیرا کمردرد و اصولاً هر عامل دیگری که این افراد را از ادامه کار یا انجام کار با حداکثر توان محروم کند علاوه بر فرد ضرر زیادی به جامعه می زند.

با توجه به صنعتی شدن جامعه و تبدیل کارها از کارهای بدنی به کارهای اداری، وضعیت نشسته رایج ترین وضعیت شغلی می باشد، مدیران و مسئولان ادارات و وزرتخانه ها با توجه به حساسیت و اهمیت کار و نوع شغل مجبورند در جلسات متعدد و کنفرانس ها شرکت کنند و به مدت طولانی در یک وضعیت ثابت و بی حرکت بمانند.

بی حرکتی باعث فشارهای مکانیکی از نوع ساکن و بدون تحرک به سیستم عضلانی و استخوانی می شود، برخلاف کارگران که فشارهای مکانیکی از نوع متحرک به علت کارهای سنگین و بلند کردن بار است. با اینکه نوع فشارها در دو گروه یکسان است، در کتاب حاضر سعی شده است با توجه به شرایط خاص مدیران و مسئولین روش هایی ارائه شود تا بتوانیم هر چه بهتر کمر درد را در این افراد پیشگیری و درمان کنیم.

آیا دیسک کمر با جراحی درمان می‌شود؟

تصور نادرست در درمان دیسک کمر، بیماران را به این باور رسانده  که باید جراحی شوند تا به درمان کامل برسد. در حقیقت آمارهای دنیا نشان دهنده آن است که 95 درصد تا 98 درصد دیسک ها کمر بدون جراحی قابل درمان است. در حال حاضر انجمن جهانی درد متعقدند که اگر بیماری مشکوک به دیسک کمر است نیاز به جراحی ندارد. ابتدا باید دستورالعمل ها را انجام دهند و تحت روش های درمانی قرار گرفته و درمان بعدی فیزیوتراپی بوده. مگر درمواقع خاص بیمار تحت جراحی قرار خواهد گرفت.

متخصصان در گذشته معتقد بودند پس از گذشت 5 سال از  جراحی، بیماری برخواهد گشت، این در حالی است که در حال حاضر پزشکان بر این باورند که این آمار به 2 سال رسیده است. در حقیقت بررسی‌ها نشان داد که 85 درصد بیمارانی که به کلینک‌های درد مزمن مراجعه می‌کنند دارای دردهای عضلانی هستند که بیشترین و بهترین روش درمان گوش کردن به دردهای بیماران و معاینه کردن است.

در حقیقت باید گفت 92 درصد بیماران را بدون هیچ روش و تنها، با صحبت کردن و دردهای بیماران می‌توان تشخیص داد که وی دارای دیسک کمر است یا خیر.همچنین معتقدیم 85 درصد بیمارانی که درد مزمن دارند، دردهای عضلانی بوده و گره‌های عضلانی است که ایجاد می‌شود . اکثرکمردردها را می توانیم با روش‌های ساده ای مانند استراحت، آموزش و تقویت عضلانی پیشگیری و درمان کنیم. روش های آموزش و انتقال اطلاعات مربوط به مراقبت، پیشگیری و درمان کمردرد را مدرسه کمر می نامیم، که حتی کتابی توسط خودم با این نام تهیه و به چاپ رسیده است به عبارتی مدرسه کمر تمامی روش هایی است که به افراد آموزش می دهند از طریق حرکت طبیعی بدن چگونه به فعالیت های عادی ادامه دهند و از حملات کمر درد بکاهند.

مدرسه کمر چقدر در درمان و پیشگیری کمک کننده است؟

همینطور است برای عادت غلط در نشستن، راه رفتن و غیره که سال ها با انسان بوده است. زمانی که انسان درد دارد این عادت اشتباه را کنار می گذارد و عادات صحیح را به کار می گیرد و ورزش می کند ولی زمانی که تحریک درد از بین رفت بر می گردد و فعالیت های قبلی و روش ها را هم انجام نمی دهند. با توجه به این مسائل بود که مدرسه کمر به وجود آمد.

مدرسه کمر انواع مختلف دارد، شامل: مدرسه کمر عمومی، مدرسه کمر برای بیماران بستری در بیمارستان، مدرسه کمر در محیط خانه، مدرسه کمر در محیط کار و مدرسه کمر در محیط های ورزشی. افراد مراجعه کننده پس از معاینه توسط پزشک با توجه به علت کمردرد، شرایط فردی، اجتماعی، اقتصادی و محیط کار به یکی از کلاس های اختصاصی یا کلاس عمومی دوره آموزشی پیشگیری، مراقبت و درمان کمر درد معرفی می شوند و آموزش های لازم به ایشان داده می شود.

توجه به این نکته بسیار مهم است که بدون معاینه و تشخیص پزشک، انجام ورزش ها و استفاده از کتاب آموزشی ممکن است نه تنها مفید نباشد بلکه خطر هم داشته باشد.

تاکید ما بر مدرسه کمر عمومی است. در مقالات و آمار متعدد نشان داده شده است که مدرسه کمر از تعداد روزهای بستری شدن بیمار در بیمارستان می کاهد، درد پس از عمل و نیاز به داروها مسکن را کم می کند، ویزیت های بیماران توسط پزشک را کم می‌کند به مقدار بسیار زیادی برتوانایی کار کردن کارگران می افزاید و از روزهای کاری از دست رفته به علت کمر درد می کاهد.

مطالعات آماری نشان داده است که مدرسه کمر هم از نظر بازده انسانی یعنی عملکرد واقعی شخص به عملکرد حداکثری که می تواند داشته باشد، و هم از نظر بازده اقتصادی یعنی نسبت مخارج به عواید حاصل از مدرسه کمر به نفع جامعه است.

به عنوان مثال در یک کارخانه اتومبیل سازی با بکار بردن روش های مدرسه کمر موفق شده اند سالی یک میلیون دلار صرفه جویی کنند. با توجه به روش های بکار برده شده و آمار گوناگون مدرسه کمر بین 74 تا 95 درصد موفقیت آمیز بوده است.


برچسب‌ها: بهترین متخصص دیسک کمر و کمر درد, علت دیسک کمر و کمر درد, علاىم دیسک کمر وکمر درد, درمان دیسک کمر وکمر درد, بهترین روش درمان با متخصص دیسک کمر وکمر درد درتهراسایت جدید کلینک پروفسور بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم(مرکزتوانبخشی پروفسور بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی، کلینیک توانبخشی تبسم 

(مرکز توانبخشی پروفسور بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه 1393/04/03 | 0:30 | نويسنده : پروفسور بیژن فروغ
پیشگیری و درمان کمردرد با ورزش

 در ادامه بحث راه ‌های صحیح نشستن، ایستادن، خوابیدن و بلند کردن اشیا توضیح داده خواهد شد، هم چنین نحوه انجام فعالیت ‌های روزمره به بهترین شکل ممکن که عاری از درد باشد همراه با ورزش های درمانی.

ایستادن:

 اگر به نظر می رسد که ایستادن یک عمل ساده و بدون درد است اما در حقیقت منشا‌ء بسیاری از مشکلات کمر می‌ باشد. زیرا بعد از مدتی ایستادن فرد احساس خستگی می‌ کند این خستگی نیز ابتدا در عضلات کمر رخ می ‌دهد چون بیشتر فشار وزن بدن را این عضلات تحمل می‌ کنند. با شل کردن این عضلات وزن معمولا به طرف عقب انتقال می‌ یابد. این انتقال وزن موجب کاهش فشار در قسمت جلویی و افزایش آن در قسمت پشت کمری می‌ شود. از آن جایی که ایستادن به مدت طولانی منجر به بروز اختلالاتی می ‌گردد باید از آن اجتناب کرد. در ایستادن کوتاه مدت یا طولانی همیشه باید دستور زیر را بخاطر داشت که وزن بدن روی پاشنه‌ ها بیفتد و سینه کمی به طرف متمایل بوده به‌ طوری که در قسمت فوقانی شکم چینی به‌وجود می ‌آید(این حالت موجب کاهش فشار در فقرات تحتانی کمر می ‌شود) و یک یا ترجیحاً هر دو زانو خم باشد. باید همیشه طوری ایستاد یا راه رفت که انگشتان پا تقریباً صاف قرار گرفته و راحت باشند زیرا همان گونه که گفته شد سطح اتکای بدن در هنگام ایستادن کم است و با دور نگه داشتن پاها از هم سطح طرفی افزایش می ‌یابد.

نشستن:

باید همیشه به گونه‌ای نشست که گودی کمر کم شود. این حالت«قوز کردن» نامیده شده و برای رهایی از کمردرد اختیار می‌ شود. قابل ذکر است که اغلب صندلی ‌ها و مبل ‌ها متناسب با وضعیت جسمانی آقایان طراحی و ساخته شده‌اند. بنابراین بسیاری از خانم ‌ها در صورت استفاده از این وسایل، دچار کمردرد می‌ شوند. بالاتر قرار دادن زانوها نسبت به ران کلید راحت نشستن می ‌باشد زیرا موجب کشش فقرات شده و سوراخ هایی بین مهره‌ های که اعصاب از آن می‌ گذرند، باز می ‌نماید و در نتیجه فشار از روی اعصاب رفع می ‌شود. این نحوه نشستن به ویژه در رانندگی حایز اهمیت می ‌باشد، اکثر افراد هنگام رانندگی صندلی خود را به عقب می‌کشند و بدین ترتیب زانوهایشان پایین ‌تر از سطح ران قرار گرفته، گودی کمر آن ها افزایش می ‌یابد. در نتیجه دردکمر بیشتر شده و باعث خستگی می ‌گردد. سپس باید در چنین رانندگی صندلی را حتی الامکان جلو آورد و یا حداقل به میزانی که زانوها بالاتر از سطح ران قرار بگیرند به سمت جلو جابجا کرد.

خوابیدن:

بدترین وضعیت برای مبتلایان به کمردرد خوابیدن به شکم(دمر خوابیدن) می ‌باشد و کسانی که مبتلا به کمر درد می ‌باشند احتمالاً دریافته‌اند که در حالت به پهلو خوابیده راحت ‌تر هستند. دمر خوابیدن نه تنها گودی کمر را افزایش می ‌دهد بلکه باعث زیاد شدن انحنای گردن نیز می ‌گردد. بنابراین افرادی که بنابر عادت در این وضعیت می ‌خوابند علاوه بر کمردرد از گردن درد نیز شکایت دارند زیرا مکانیک گردن و کمر مشابه می ‌باشد. در بسیاری از افراد طاق ‌باز خوابیدن نیز باعث کمردرد می‌ شود که با قرار دادن یک بالش زیر زانو، این حالت تصحیح و موجب راحتی بیمار می ‌گردد زیرا بدین وسیله گودی کمر کاهش یافته و فشار درد کم می ‌شود، با قرار دادن یک بالش استوانه‌ای در زیر تشک(در ناحیه زانوها) نیز همین نتیجه حاصل می ‌شود.

ورزش های درمانی:

به یاد داشته باشیم که همیشه به گونه ای بنشینید، بایستید، راه بروید و بخوابید که گودی کمر به حداقل ممکن برسد. برای درمان کمردرد ۶ ورزش شرح داده می شوند که باید جزئی از برنامه روزانه قرار بگیرند. این ورزش ها در صورتی که به طور مرتب انجام شوند، درد کمر و پاها را کنترل کرده و از سایر درمان ها بسیار مؤثرتر می باشد.

ورزش ۱

روش الف:

 ۱- طاق باز روی زمین و«ترجیحاً روی تشک» خوابیده و یک یا دو بالش زیر سر قرار دهید.

 ۲- پاها را از زانو خم کنید. فاصله پاها نباید از ۳۰ سانتی متر کمتر باشد.

 ۳- دست ها را بالا بیاورید. به طوری که نوک انگشتان به طرف سقف باشد. دست ها نباید به سمت عقب برده شود زیرا در این حالت گودی کمر افزایش می یابد.

 ۴- از این حالت به آرامی به وضعیت نشسته درآمده و نوک انگشتان دست را از بین پاها به زمین برسانید.

 ۵- آرام به حالت خوابیده باز گردید و ورزش را تکرار کنید.

 در قسمت ۴ و ۵ این ورزش، عضلات شکم در حین حرکت انقباض خود را حفظ می کنند.

روش ب:

 ۱- مانند روش(الف) بخوابید.

 ۲- پاها را خم کنید تا جایی که کف پا راحت روی زمین قرار بگیرد، در این جا هم فاصله پاها نباید از ۳۰ سانتی متر کمتر باشد.

 ۳- دست ها را در جلوی قفسه سینه صاف نگه دارید.

 ۴- عضلات شکم منقبض کرده و تنها را از جایی که می توانید از زمین بلند نمایید. اکثر افراد ترجیح می دهند که دست ها را از حالت عمودی خارج کرده و بدین وسیله تنه را تا حدی بلند کنند که دست ها با زانوها تماس پیدا کند.

 ۵- مجدداً با حفظ انقباض عضلات شکم به حالت خوابیده برگشته و ورزش را تکرار کنید. افرادی که توانایی کافی داشته باشند نوع الف را انجام می دهند اما اکثر افراد به علت عدم توانایی ناچارهستند نوع(ب) را انجام دهند. این ناتوانی به علت وضعیت ساختمانی بدن فرد بوده و ناشی از ضعف عضلانی نمی باشد. در بیشتر افراد، قسمت فوقانی تنه به قدری سنگین است که آن ها را در انجام نوع(الف) ناتوان می سازد. هرگز نباید پاها را به جایی فیکس کرده و یا کسی آن ها را نگه دارد چون این عمل باعث انقباض عضلات قسمت جلویی پاها می شود. در نتیجه قسمت جلوی لگن به سمت پایین کشیده شده و گودی کمر افزایش می یابد، اگر این ورزش به طور صحیح انجام شود فقط موجب انقباض قوی عضلات«شکم» می گردد.

ورزش ۲

۱- طاق باز بخوابید.

 ۲- پاها را خم کنید. در این ورزش پاها باید بیشتر از ورزش(۱) خم شود، زیرا در حین انجام آن وزن بدن روی پاشنه پاها می افتد.

 ۳- عضلات سرینی منقبض و سفت کرده و تا حدی که ممکن است لگن را از روی تشک یا زمین بلند کنید.

 ۴- این وضعیت را یک ثانیه حفظ کرده و پس به آرامی عضلات را شل کنید تا لگن مجدداً به حالت اولیه برگردد.

 ۵- ورزش را تکرار کنید. همان گونه که دریافتید این ورزش برای تقویت عضلات سرینی می باشد. باید مراقب بود که کمر از زمین بلند شود در غیر این صورت کمر قوز پیدا کرده و نتیجه مطلوب از ورزش حاصل نمی شود. در حقیقت بهتر است دست ها را روی شکم قرار داده به طوری که انگشتان کوچک در سطح ناف قرار بگیرند که این عمل باعث می شود که شکم از آن سطح بالاتر نرود.

ورزش ۳

۱- طاق باز بخوابید.

 ۲- بدون بلند کردن سر از روی بالش زانوها را تا حدی بالا بیاورید که بتوان دست ها را زیر زانوها قرار داده و به سمت بالا تنه بکشید.

 ۳- در حالی که فاصله پاها از هم حدود ۳۸ الی ۴۵ سانتی متر می باشد، تا حد ممکن به طرف سینه کشیده می شود(باید به خاطر داشت که هر دو زانو به طور هم زمان به طرف سینه کشیده شو

 ۴- پاها را رها کرده و به حالت اول برگردید، باید مراقب بود که پاها به طور ناگهانی رها شون

 ۵- ورزش را تکرار کنید.

 ۶- در حین ورزش، سر باید روی بالش قرار گرفته و نشیمن گاه تا حد ممکن از زمین بلند شوند(هدف از انجام این ورزش کشش عضلات قوی و کوتاه می باشد). افراد بسیاری«خصوصاً افراد میانسال و مسن» قادر به خم کردن کمر به سمت جلو نیستند. چون یک یا چند دیسک بین مهره ای آن ها آسیب دیده و مانع حرکت فقرات نسبت به یکدیگر می گردد، بنابراین مفاصل بین مهره نامنظم و سخت شده و عمل طبیعی آن ها از بین می رود.

ورزش ۴

۱- روی زمین نشسته و پاها را دراز کنید، به طوری که تنه صاف باشد(منظور از صاف بودن تنه، حالت خبردار نشستن نیست) زیرا این حالت موجب عقب رفتن شانه ها و قوز پیدا کردن کمر خواهد شد، ضمناً سر باید کمی به طرف جلو خم شود.

 ۲- تنه را آرام به طرف جلو خم کرده و سعی کنید دست ها را به انگشتان پا برسانید.

 ۳- به وضعیت اولیه برگشته و ورزش را تکرار کنید(در حالت نشسته تنه نباید از حالت مستقیم خارج شده و به طرف عقب خم شود.) تأثیر این ورزش مانند ورزش(۳) می باشد. یعنی عضلات قوی و کوتاه پشت را کش داده و به حفظ دامنه کامل حرکت به طرف جلوی کمر کمک می کند. مفاضل بعضی افراد به قدری شل است که حتی با زانوهای صاف می توانند مچ دست یا کف دست خود را به انگشتان پا برسانند. در چنین مواردی انجام این ورزش ضرورتی ندارد. افرادی که از درد پشت پا شکایت دارند، نباید هرگز ورزش(۴) را انجام دهند زیرا این ورزش اعصاب سیاتیک را که منشاء درد است کشش داده و بنابراین درد را افزایش می دهد.

ورزش ۵

۱- راحت بایستید، به طوری که سر به طرف جلو خم باشد.

 ۲- پای راست را ۱۵ تا ۲۵ سانتی متری به طرف عقب و کمی به طرف راست پای چپ بگذارید.

 ۳- بدن را مطابق شکل به پایین آورده و در حین این عمل، پای چپ را به طور صاف روی زمین حفظ کنید.

 ۴- در حالی که پای چپ به طور صاف روی زمین قرار داشته و قسمتی از وزن بدن توسط پای راست تحمل می شود، دست ها را صاف کرده و کف هر دو دست را روی زمین بگذارید.

 ۵- پای راست را حتی الامکان به طرف عقب برده و صاف کنید. انگشتان پا را طوری روی زمین بگذارید که مانند فنر عمل کنند. انگشتان پای راست باید کمی به طرف چپ چرخیده باشد.

 ۶- با صاف نگه داشتن پای راست، در حالی که زانو نیز محکم گرفته شده و پای چپ صاف روی زمین قرار گرفته، لگن بالا رفته و مجدداً پایین آورده می شود. بالا بردن لگن باید کم بوده و به میزانی باشد که حرکت به طرف پایین را تسهیل کند.

 ۷- بعد از انجام ورزش به طور کامل، پای راست را خم کنید تا کف پا به طور صاف روی زمین قرار گیرد.

 ۸- سپس پای چپ را صاف کرده، به عقب ببرید و ورزش را طبق دستورات تکرار کنید.

 ۹- بعد از انجام ورزش، پای چپ را صاف نگه داشته و اندام تحتانی چپ را خم کنید تا پای چپ ۱۵ تا ۲۵ سانتی متر در پشت و کمی به طرف چپ، پای راست قرار گیرد.( باید به طور صاف روی زمین باشد، در این حالت قسمتی از وزن بدن توسط پا چپ تحمل می شود).

 ۱۰- عضلات سرینی را کاملاً سفت و منقبض کرده و بدن را به وضعیت ایستاده بر گردانید. هرگز نشیمن گاه را بالاتر از بقیه بدن نبرید زیرا این کار، فشار متحمل وزن را به عضلات پشت منتقل کرده و بنابراین بالقوه آسیب زا می باشد. این ورزش در مقایسه با سایر تمرینات کمر، پیچیده ترین و مشکل ترین ورزش است اما باید گفت که یکی از مؤثرترین آن ها می باشد. برای توضیح کامل کارایی این ورزش، لازم است در مورد یکی از عوامل مؤثر در کمردرد بحث کرد. در قسمت بیرونی ران، باندی پهن و قوی وجود دارد که از زانو شروع شده و در بالا به جلوی لگن اتصال می یابد.

در بعضی افراد، این باند بسیار سفت و کوتاه است و موجب می شود که هنگامی ایستادن و راه رفتن تنوانند جلوی لگن را بلند کنند. در بسیاری از افراد، این عامل یکی از دلایل انحراف بیش از ۴۰ درجه صفحه لگن می باشد. همان گونه توضیح داده شده، فقرات و بنابراین بیشتر وزن بدن، روی مهره لگنی یا اولین مهره استخوان خاجی قرار می گیرد و در صورتی که فقرات روی مهره ای که ۶۰ درجه انحراف دارد قرار گرفته باشد، ۲۰ درجه بیشتر از افرادی که انحراف لگنی آن ها فقط ۴۰ درجه است به طرف عقب خم خواهد شد. بنابراین فشار روی لبه های پشتی تنه مهره ها و دیسک های کمر نیز بیشتر خواهد بود. در حقیقت بسیاری از افراد که انحراف لگنی قابل توجیهی دارند، در ۲ دیسک تحتانی آن ها در سن ۱۵ سالگی آسیب دیده است. پس این باند قوی یکی از عوامل مؤثر در کمردردها می باشد و به عبارت دیگر اشکالات این باند باید تشخیص داده شده و درمان گردد زیرا یکی از عوامل تشریحی مؤثر در کمردردها و ناراحتی های پا می باشد. ورزش(۵) می تواند به میزان بیشتری به طرف بالا حرکت کرده و انحراف به طرف جلوی«صفحه» لگنی گاهش یابد.

ورزش ۶

روش الف:

 ۱- بایستید، بطوری که پاها ۴۵ سانتی متر از یکدیگر فاصله داشته باشد و نوک انگشتان تا حدی ناراحت کننده نباشد و مستقیم به سمت جلو قرار بگیرد. سر باید اندکی خم شده و قسمت فوقانی تنه کمی متمایل به جلو باشد(بخاطر داشته باشید چین روی شکم حفظ شود).

 ۲- دست ها را در راستای نقطه ای از زمین به فاصله ۳۰ سانتی متری جلوی پاها نگ

 ۳- قسمت بالایی تنه را در وضعیتی که گفته شد نگه داشته و روی پاها بنشیند به طوری که دست ها به صورت کاملاً صاف به نقطه ای که ابتدا در راس آن قرار گرفته بودند؛ برسند. در حین انجام این ورزش باید کف پاها به صورت صاف روی زمین نگه داشته شوند.

 ۴- مجدداً با حفظ وضعیت قسمت بالایی تنه، به حالت ایستاده برگشته و ورزش را تکرار کنید.

روش ب:

 ۱- روی یک صندلی صاف و سفت بنشیند، به طوری که نشیمن گاه در قسمت ابتدایی صندلی قرار گیرد.

 ۲- زانوها و پاها را به فاصله ۳۰ تا ۳۵ سانتی متر از یکدیگر جدا کنید.(زانوها نباید کنار هم باقی بمانند).

 ۳- در حالت دست به سینه تنه را خم کنید. به طوری که آرنج ها روی زانوها قرار بگیرند.

 ۴- پاشنه پاها را به فاصله ۵/۲ سانتی متر جلوتر از پایه های صندلی قرار بدهید.(به عبارتی پاشنه ها باید به عقب برده شوند تا زیر مرکز ثقل بدن قرار گیرد).

 ۵- نقطه ای روی زمین و بین ۲ پاشنه در نظر بگیرید و در حین انجام این ورزش نگاه تان را به آن نقطه بدوزید.

 ۶- با حفظ وضعیت تنه و تمرکز روی نقطه مذکور در روی زمین، آهسته بدن را بلند کرده و به حالت ایستاده در آیید.

 ۷- مجدداً با حفظ وضعیت تنه(هم چنین تمرکز روی نقطه)، به وضعیت شروع ورزش در حالت نشسته برگردید. لازم به ذکر است که آرنج ها به محض بلند شدن نشیمن گاه از روی صندلی، از زانوها جداشده و در لحظه تماس نشیمن گاه با صندلی، مجدداً روی زانوها قرار می گیرند. برای کنترل کمردرد باید آموخت که در فعالیت های روزمره، بجای فقرات از عضلات پاها استفاده شود. پس این نکته حائز اهمیت است که توانایی عمل”بشین و پاشو” بازیابی و حفظ شود. ورزش(۶) برای تقویت عضلات پاها، با تأکید بر عضلات جلوی ران که دقیقاً بالای زانو قرار دارند و آن را راست می کنند، می باشد.


برچسب‌ها: بهترین متخصص دیسک کمر و کمر درد, علت دیسک کمر و کمر درد, علاىم دیسک کمر وکمر درد, درمان دیسک کمر وکمر درد, بهترین روش درمان با متخصص دیسک کمر وکمر درد درتهراسایت جدید کلینک پروفسور بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم(مرکزتوانبخشی پروفسور بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی، کلینیک توانبخشی تبسم 

(مرکز توانبخشی پروفسور بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : دوشنبه 1393/04/02 | 23:6 | نويسنده : پروفسور بیژن فروغ
ایا دیسک کمر بدون جراحی قابل درمان است؟
بررسی ‌های متخصصان نشان دهنده آن است که 95 درصد تا 98 درصد دیسک‌ها کمر بدون جراحی قابل درمان است

در ابتدا معنای درد در طب پزشکی چیست؟
درد یک تجربه شخصی است و برای تشخیص دردها و درمان باید به پای صحبت بیماران نشست تا بیماری شناسایی شود. در حقیقت ۹۰ درصد تشخیص بیماری گوش کردن به دردهای بیماران است. متاسفانه تجویزMRI بلافاصله بعد از ویزیت علاوه بر پرداخت هزینه بالا از جیب مردم است، برچسب بیمار به فرد زده می‌شود.

MRI و هر روش تشخصی، عملکرد مثبت کاذب و منفی کاذب دارد، در واقع مثبت کاذب به آن معنا است که با توجه به اینکه شما بیمار نبوده پس از MRI، بیمار نشان داده می‌شود.

در بررسی‌های صورت گرفته نشان دهنده آن است که افراد زیر ۳۰ سال (۳۰ درصد)، زیر ۷۰ سال( ۶۰ درصد) و بالای ۷۰ سال ( ۱۰۰ درصد) مثبت کاذب داشته‌اند این مثبت کاذب به این معناست که اگر فرد سالم به MRI مراجعه کنند عارضه بیماری در آن نشان می دهد. در حقیقت۲۱ درصد افراد زیر ۷۰ سال پس از MRI، عارضه تنگی کانال را نشان می‌دهد که بسیاری از بیماران بر این باروند که باید جراحی شوند و این امر بسیار نادرست و غلط است.

این در حالی است که منفی کاذب نیز به این معناست که امکان دارد چیزی نشان ندهد. در حال حاضر شایع ترین مشکلی که دربین جوانان رایج است کمر درد است. بررسی‌ها نشان دهنده آن است که در حال حاضر روزی ۲ الی ۳ جوان ۲۴ ساله از کمر درد رنج برده و به به متخصص مراجعه می کنند که مهمترین علت آن بی‌حرکتی و تغییر سبک زندگی است.

کمر درد از چه سنی بروز خواهد کرد؟
در جوامع صنعتی کمر درد از حدود ۳۰ سالگی اولین تظاهرات خود را بروز می‌دهد و مطالعات آسیب شناسی هم نشان می‌دهد که تقریبا از همان زمان تغییرات خراب شدن مهره‌ها شروع می‌شود این روند خراب شدن در جوامع صنعتی سرعت بیشتری دارد که علت آن حالت‌های یکنواخت طولانی مدت طرز ایستادن یا قرار گرفتن غلط، عدم تحرک عضلانی، خم شدنها، بلند کردن اشیاء و نشستن‌های غیر اصولی و عوامل بسیار دیگر است.

روش‌های پیشگیری، مراقبت و درمان کمر درد با توجه به محیط و موقعیت فرد تغییر می‌کند. بنابراین روش‌های پیشگیری، مراقبت و درمان کمر درد می‌تواند به صورت عمومی که دربرگیرنده کل جامعه باشد، آموزش داده شود یا به صورت اختصاصی به آموزش در محیط خانه، محل کار، محیط های ورزشی یا بیمارستان محدود شود.

مهمترین علت بروز کمر درد چیست؟
در حقیقت در حال حاضر نوجوانان و جوانان روش‌های حفاظت از بدن را بلد نبوده؛ که به مرور زمان کمردردهای با دیسک کمر تبدیل شده که در بسیاری از موارد با عنوان فتق کمر شناسایی می‌شود؛ این در حالی است که فتق دیسک شایع ترین علت کمر درد است، هسته مرکزی دیسک از جای خود حرکت می کند و از لایه بیرونی خارج می شود و بر حسب شدت و بزرگی فتق به بافت های مجاور فشار می آورد و ایجاد در یا علائم عصبی می‌کند.

توجه از عمر خود را در محل کار می گذارنند، این مسئله برای افرادی که مشاغل حساس تر با کار فکری بیشتر دارند اهمیت بیشتری پیدا می کند. زیرا کمردرد و اصولاً هر عامل دیگری که این افراد را از ادامه کار یا انجام کار با حداکثر توان محروم کند علاوه بر فرد ضرر زیادی به جامعه می زند.

با توجه به صنعتی شدن جامعه و تبدیل کارها از کارهای بدنی به کارهای اداری، وضعیت نشسته رایج ترین وضعیت شغلی می باشد، مدیران و مسئولان ادارات و وزارتخانه ها با توجه به حساسیت و اهمیت کار و نوع شغل مجبورند در جلسات متعدد و کنفرانس ها شرکت کنند و به مدت طولانی در یک وضعیت ثابت و بی حرکت بمانند.
تصور نادرست در درمان دیسک کمر، بیماران را به این باور رسانده که باید جراحی شوند تا به درمان کامل برسد. در حقیقت آمارهای دنیا نشان دهنده آن است که ۹۵ درصد تا ۹۸ درصد دیسک ها کمر بدون جراحی قابل درمان است. در حال حاضر انجمن جهانی درد متعقدند که اگر بیماری مشکوک به دیسک کمر است نیاز به جراحی ندارد. ابتدا باید دستورالعمل ها را انجام دهند و تحت روش های درمانی قرار گرفته و درمان بعدی فیزیوتراپی بوده. مگر درمواقع خاص بیمار تحت جراحی قرار خواهد گرفت.

متخصصان در گذشته معتقد بودند پس از گذشت ۵ سال از جراحی، بیماری برخواهد گشت، این در حالی است که در حال حاضر پزشکان بر این باورند که این آمار به ۲ سال رسیده است. در حقیقت بررسی‌ها نشان داد که ۸۵ درصد بیمارانی که به کلینک‌های درد مزمن مراجعه می‌کنند دارای دردهای عضلانی هستند که بیشترین و بهترین روش درمان گوش کردن به دردهای بیماران و معاینه کردن است.

مدرسه کمر چقدر در درمان و پیشگیری کمک کننده است؟
همینطور است برای عادت غلط در نشستن، راه رفتن و غیره که سال ها با انسان بوده است. زمانی که انسان درد دارد این عادت اشتباه را کنار می گذارد و عادات صحیح را به کار می گیرد و ورزش می کند ولی زمانی که تحریک درد از بین رفت بر می گردد و فعالیت های قبلی و روش ها را هم انجام نمی دهند. با توجه به این مسائل بود که مدرسه کمر به وجود آمد.

مدرسه کمر انواع مختلف دارد، شامل: مدرسه کمر عمومی، مدرسه کمر برای بیماران بستری در بیمارستان، مدرسه کمر در محیط خانه، مدرسه کمر در محیط کار و مدرسه کمر در محیط های ورزشی. افراد مراجعه کننده پس از معاینه توسط پزشک با توجه به علت کمردرد، شرایط فردی، اجتماعی، اقتصادی و محیط کار به یکی از کلاس های اختصاصی یا کلاس عمومی دوره آموزشی پیشگیری، مراقبت و درمان کمر درد معرفی می شوند و آموزش های لازم به ایشان داده می شود.

توجه به این نکته بسیار مهم است که بدون معاینه و تشخیص پزشک، انجام ورزش ها و استفاده از کتاب آموزشی ممکن است نه تنها مفید نباشد بلکه خطر هم داشته باشد.
تاکید ما بر مدرسه کمر عمومی است. در مقالات و آمار متعدد نشان داده شده است که مدرسه کمر از تعداد روزهای بستری شدن بیمار در بیمارستان می کاهد، درد پس از عمل و نیاز به داروها مسکن را کم می کند، ویزیت های بیماران توسط پزشک را کم می‌کند به مقدار بسیار زیادی برتوانایی کار کردن کارگران می افزاید و از روزهای کاری از دست رفته به علت کمر درد می کاهد.

به عنوان مثال در یک کارخانه اتومبیل سازی با بکار بردن روش های مدرسه کمر موفق شده اند سالی یک میلیون دلار صرفه جویی کنند. با توجه به روش های بکار برده شده و آمار گوناگون مدرسه کمر بین ۷۴ تا ۹۵ درصد موفقیت آمیز بوده است.


برچسب‌ها: بهترین متخصص دیسک کمر و کمر درد, علت دیسک کمر و کمر درد, علاىم دیسک کمر وکمر درد, درمان دیسک کمر وکمر درد, بهترین روش درمان با متخصص دیسک کمر وکمر درد درتهراسایت جدید کلینک پروفسور بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم(مرکزتوانبخشی پروفسور بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی، کلینیک توانبخشی تبسم 

(مرکز توانبخشی پروفسور بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : یکشنبه 1393/04/01 | 2:12 | نويسنده : پروفسور بیژن فروغ

عواملی که بروز کمر درد را افزایش میدهد

زندگی ماشینی و کمبود وقت باعث شده است که غذاهای آماده و فست فود جایگزین غذاهای سالم و خانگی شود. با ارائه بازی های متنوع و جذاب رایانه ای، گشت و گذار در رایانه جای خود را به بازی در فضای طبیعی داده است.پرخوری و کم تحرکی، عادت های نادرستی را به وجود آورده است که هر یک به بروز بیماری ومشکلات جسمی می انجامد. از جمله مشکلات ستون مهره ها «سیاتیکا» است. سیاتیکا به دردی اطلاق می شود که از کمر یا پشت ران منشاء می گیرد. این درد از پشت به پایین پا می رود و در برخی موارد موجب ضعف و بی حسی در مسیر عصب سیاتیک می شود.کمردرد یکی از شایع ترین دردهاست که حدود ۸۰ درصد افراد به آن مبتلا می شوند. بسیاری از بیماران در طول یک ماه نخست بعد از شروع درد بهبود پیدا می کنند و حدود ۹۰درصد آن ها در طول ۳ ماه هیچ گونه علایمی را گزارش نمی دهند و می توانند به زندگی عادی خود بازگردند. کمردرد یک نشانه است و معمولاً به خودی خود بیماری تلقی نمی شود. شیوع کمردرد در زن و مرد یکسان است اما با چاقی، شغل، بعضی از بیماری های مادرزادی و متابولیکی ارتباط زیادی دارد. در بررسی های آماری مشخص شده است که کمردرد در افراد سیگاری شایع تر است.

 علت انواع کمر درد

علت های بروز این درد را می توان به ۲ دسته کلی تقسیم کرد؛یک سری از کمردردها استحاله ای است و دسته دوم، دردهای انتشاری و غیرمکانیکی ستون فقرات است. در دسته اول، مشکلات مربوط به آناتومی ناحیه کمر و ستون فقرات، مهره ها، دیسک مهره ای و عضلات منجر به بروز درد می شود. این دسته شایع تر از دسته دوم است. دسته دوم دردهای انتشاری و غیرمکانیکی ستون فقرات است که ناشی از بیماری بافت ها و ارگان های دورتر از ستون فقرات است ولی درد تا کمر انتشار پیدا می کند. مانند بیماری های سنگ کلیه، التهاب لوزالمعده، بیماری های بدخیم، بیماری های زنان (حاملگی خارج از رحم، التهاب تخمدان و حتی در سیکل ماهانه).برای بیمارانی که کمردرد همراه با تب، کاهش وزن، سفتی پیش رونده و شدید و دیگر علایم سیستمیک را دارند باید علل غیرمکانیکی بررسی شود. کمردرد ممکن است به علت التهاب باشد که دراین صورت هنگام استراحت تشدید پیدا می کند. گاهی نزدیک صبح بیمار به دلیل احساس درد از خواب بیدار می شود، اما با کمی تحرک و فعالیت، درد کاهش پیدا می کند. در مقابل دردهای مکانیکی با فعالیت تشدید می شود و با استراحت کاهش می یابد. دردهای التهابی مانند تب مالت است که به التهاب و عفونت در ستون فقرات و دیسک بین مهره ها منجر می شود. نمونه دردهای مکانیکی شامل فتق دیسک بین مهره ای است.

وظیفه دیسک بین مهر ه ای

دیسک همانند بالشتکی است که چون قابلیت جذب و دفع آب را دارد، وظیفه لغزنده کردن و یا به عبارتی روغن کاری بین مهره ها را برعهده دارد. بدون وجود دیسک، مهره ها که از جنس استخوان است، قابلیت خم شدن و چرخیدن روی یکدیگر را ندارد. دیسک از نظر آناتومیک از دو بخش تشکیل شده است. هسته ژلاتینی که در وسط قرار گرفته و حلقه فیبری که در حاشیه هسته ژلاتینی است. دیسک در هنگام فشار عمودی آب خود را از دست می دهد و در هنگام استراحت دوباره آب جذب می کند و به ارتفاع اولیه باز می گردد. به همین دلیل به طور معمول صبح هنگام برخاستن از بستر، قد انسان حدود یک و نیم سانتی متر بلندتر از پایان روز و هنگام خوابیدن است.

اما سوالی که پیش می آید این است که فتق دیسک کمر چیست؟ فتق یا بیرون زدگی دیسک کمر باعث می شود رشته های فیبری به علت ضربات و فشارهای مکانیکی مداوم یا ناگهانی پاره شود و هسته وسط دیسک بیرون بزند و به ریشه های عصبی مجاور فشار وارد شود که به آن درد عصب سیاتیک گفته می شود. دیسک در این شرایط قدرت جذب و دفع آب خود را از دست می دهد و دیگر خاصیت لغزندگی ندارد.

نخستین نشانه بیماری فتق دیسک بین مهره ای درد خفیف است.این درد با سرفه، عطسه و فعالیت تشدید و با استراحت کمتر می شود یا بهبود می یابد.شروع درد بسیار شدید همراه با اسپاسم است. سایر علایم حسی، حرکتی و رفلکس فتق دیسک بین مهره ای بستگی به شرایط جسمی فرد یا میزان ضایعه دارد.وقتی ریشه عصب سیاتیک درگیر می شود، درد در پشت ناحیه سُرین است و تا ساق و پاشنه پا نیز انتشار می یابد. فتق دیسک بین مهره ۳و۴ کمری، سبب درد در کشاله ران و از بین رفتن رفلکس زانو می شود. دیسک های شدید و پیشرفته ممکن است باعث فلجی غیرقابل برگشت مانند افتادگی پا شود.

به طور کلی در طول زندگی میکروتروما یا آسیب های خفیف به ستون فقرات بر اثر بلند کردن اجسام سنگین و نشستن نامناسب و طولانی مدت وارد می شود که به پارگی جدار دیسک منجر می شود.این پارگی به بیرون زدگی لایه ژلاتینی از حلقه فیبری می انجامد.در موارد خفیف این ناراحتی ممکن است با درمان دارویی بهبود پیدا کند اما در موارد شدید نیاز به عمل جراحی وجود دارد. نقش ورزش در بهبود این بیماری : ورزش های سنگین مانند وزنه برداری و کشتی در ایجاد فتق دیسک کمر نقش دارد. اما حرکت های نرم و آرام ورزشی مانند شناکردن، پیاده روی و دوچرخه سواری در تقویت اطراف ستون فقرات موثر است.فیزیوتراپیست ها ورزش هایی را به بیماران مبتلا توصیه می کنند که برای درمان و پیشگیری از کمردرد بسیار موثر است. به این حرکات «حرکات ویلیامز» می گویند که حدود ۸-۷حرکت است که معمولاً به صورت یک بروشور یا دفترچه به بیمار می دهند، حرکت هایی که بیمار می تواند در خانه انجام دهد.دردهای سیاتیک و کمردرد با استراحت، مصرف دارو، فیزیوتراپی، بازتوانی و ورزش های آبی مانند شنا و راه رفتن در آب بهبود می یابد. معمولاً استراحت طولانی مدت تجویز نمی شود.پزشک در موارد ضروری دارویی شامل داروهای ضددرد، داروهای شل کننده عضلات و دسته ای از ویتامین های گروه B مانند B۱ تجویز می کند. پس از کاهش درد، بیمار می تواند از فیزیوتراپی یا آب درمانی بهره ببرد و توان خود را به دست بیاورد.

این دردها در جوانان نیز دیده می شود

در جوانان علت بروز درد معمولاً فتق دیسک بین مهره ای است و در افراد مسن، آرتروز و تنگی کانال کمری منجر به بروز درد می شود.معمولاً توصیه می شود، کفش های پشت بسته با پاشنه ۲تا۲ونیم سانتی متر پوشیده شود و استفاده از صندل یا کفش پشت باز توصیه نمی شود.کفش های ورزشی که کل پا را در بر می گیرد و پاشنه آن حدود ۲سانتی متر است، مناسب است.برای تشخیص علت این ناراحتی، نیاز به بررسی های متعددی است از جمله عکسبرداری پزشکی، انجام ام آر آی از ستون فقرات و گرفتن نوار عصبی تا مشخص شود آیا دیسک بیرون زدگی پیدا کرده است یا خیر.


برچسب‌ها: بهترین متخصص دیسک کمر و کمر درد, علت دیسک کمر و کمر درد, علاىم دیسک کمر وکمر درد, درمان دیسک کمر وکمر درد, بهترین روش درمان با متخصص دیسک کمر وکمر درد درتهراسایت جدید کلینک پروفسور بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم(مرکزتوانبخشی پروفسور بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی، کلینیک توانبخشی تبسم 

(مرکز توانبخشی پروفسور بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : یکشنبه 1393/04/01 | 1:46 | نويسنده : پروفسور بیژن فروغ

 می گويند 97 درصد افراد در طول زندگی حداقل يکبار کمر درد را تجربه می کنند. بسياری از اين دردها معمولا" بدون مراجعه به پزشک بهبود می يابند. اما بعضی دردها هم هستند که صاحبانشان را تا مدت ها آزار می دهند. کمردرد معمولا" به خاطر قرار گرفتن بدن در وضعيت نامناسب ايجاد می شود با اين وجود کمر درد می تواند نشانه ای از آسيب مفاصل، رباط ها يا ديسک غضروف بين مهره ای هم باشد که در بسياری از موارد به خاطر اتفاقاتی مثل بلند کردن اجسام سنگين رخ می دهد.

امروزه بر حسب نوع کمر درد افراد ، روش های خاصی برای درمان آنها وجود دارد. از جمله اين روش ها می توان به اقدامات توان بخشی از جمله فيزيوتراپی اشاره کرد. فيزيوتراپی به مجموع اقداماتی گفته می شود که بصورت فيزيکی و نه به صورت جراحی و شيميايی اختلالات ايجاد شده را تعديل ، پيشگيری و درمان می کند. آنچه امروزه در درمان های فيزيوتراپی به آن توجه می شود بحث حرکت درمانی و ورزش درمانی است. فيزيوتراپی در واقع به اصلاح حرکات زندگی روزمره می پردازد و اين که ما حرکاتمان را چگونه تنظيم کنيم تا مثلا" فشار کمتری به ستون فقراتمان وارد شود.

در رابطه با علل مختلف ايجاد کمر درد و راه های پيشگيری و درمان آن با دکتر مصطفی نجاتيان، فيزيکال تراپيست و فلوشيپ توان بخشی قلبی گفت و گويی انجام داده ايم که می خوانيد.

آيا اصلا" کمر درد به خودی خود يک بيماری است يا بايد آن را علامت يک بيماری ديگر به حساب آورد ؟

- کمر درد به تنهايی يک بيماری نيست يک سری از اختلالات و بيماری ها می توانند علايمی را ايجاد کنند که کمر درد نيز می تواند يکی از آنها باشد. کمر درد يک نشانه است يعنی مجموعه ای از عوامل سبب ايجاد آن می شوند. عوامل متعددی باعث کمر درد می شوند مثل عوامل مادرزادی، عوامل عفونی، عوامل روماتيسمی، عوامل روحی و روانی. هر کدام از اينها در سنين خاصی خودشان را نشان می دهند. مثلا" اسپينابيفيدا که يک نقص مادرزادی در ستون مهره هاست، ممکن است ، در دهه سوم زندگی خودش را نشان بدهد. در اين حالت فرد ممکن است با يک کمر درد به ما مراجعه کند و با يک عکس راديولوژی وجود نقص در مهره مشخص شود.

يعنی عوامل مادرزادی بيشتر در سنين بالا خودشان را نشان می دهند؟

- نه، هميشه اين طور نيست ، اما بعضی اختلالات اين طورند. مثلا" انحراف ستون فقرات که به نوعی زمينه مادرزادی دارد، علائمش در سنين نوجوانی به صورت خفيف بروز می کند. ولی فقط عوامل مادرزادی نيستند. عوامل عفونی مثل سل نيز می توانند سبب تغيير مهره شوند. حتی آبسه های عفونی در منطقه ستون فقرات ايجاد درد می کند. گاهی تومورهای ستون فقرات نيز در سنين بالا يا پايين ديده می شوند. ولی به هر حال آنچه از تمامی اين عوامل شايع تر است و مردم بيشتر درگير آن هستند، کمر دردهای ناشی از عوامل فيزيکی است.

گاهی مشکل مربوط به عضلات است، گاهی به مهره مربوط می شود، گاهی نيز در ارتباط با مفاصل ناحيه مهره و ديسک است که تشخيص تمام اينها با پزشک است. گاهی هم هيچ کدام از اين عوامل وجود ندارد اما در سيستم کلی عضلانی و يا مفصلی در ستون فقرات بالانس وجود ندارد و اين خودش می تواند عامل درد در ناحيه کمر باشد.

از ميان اين عوامل فيزيکی، کدام از همه شايع تر است؟

- اسپاسم عضلات از ميان اين عوامل شيوع بيشتری دارد. در اين موارد به علت اين که عضلات بالانس نيستند و بر روی آنها فشار وارد می شود، اين عضلات به صورت يک طرفه يا دو طرفه دچار گرفتگی شديد می شوند . گاهی اوقات هم ضعف عضلات وجود دارد يعنی عضلاتی که بايد ستون فقرات را دربر گيرند آنقدر قوی نيستند که بتوانند مهره را محکم نگه دارند و برای همين ما در طی فعاليت های روزمره درد داريم .

يکی از مسائلی که مبتلايان به کمردرد، نگرانش هستند، ديسک کمر است . اختلالات ديسک، واقعا" خطرناکند؟

-متاسفانه کمردردهای ناشی از اختلالات ديسک به علت افزايش زندگی شهرنشينی و کم تحرکی رو به افزايش است. پشت ميزنشينی و کم تحرکی بيش از حد روی سيستم اسکلتی تاثير می گذارد و آن را از حالت تعادل خارج می کند.

اين مساله در دراز مدت می تواند موجب آرتروز و فرسودگی ستون فقرات و مهره ها شود. اين دردها گاهی به صورت حاد و گاهی به صورت مزمن می توانند ساليان دراز به همراه فرد باشند. اما ديسک بين مهره ای زمانی بيرون می زند که فشار بيش از حدی به آن بيايد. فشارهای نرمال باعث بيرون زدگی ديسک نمی شوند.

ديسک بين مهره ها مثل يک واشر عمل می کند و فشارها را جذب می کند تا به مهره ها فشار بيش از حد نيابد. اگر اين فشار بيش از حد باشد ديسک بيرون می زند. در اين حالت ديسک يا به سمت کانال نخاع می آيد و يا به سمت ريشه های عصب، اگر به سمت کانال نخاع بيايد علائمی مثل گزگز، مورمور، خواب رفتگی ، ضعف اندام و خستگی زودرس ايجاد کرده و فرد را در فعاليت های روزمره اش محدود می کند. اما اگر به طرف ريشه عصب بيايد علامت آن بيشتر درد است.فرد ديگر احساس بی حسی و کرختی نمی کند و به همراه درد التهاب را نيز تجديد می کند که اين دردها به صورت انتشاری تا ناحيه لگن، باسن و حتی نوک انگشتان نيز می آيد.

حالا برويم سراغ بحث اصلی، چطور می شود يک ديسک بيرون زده را به وسيله فيزيوتراپی درمان کرد ؟

- در ابتدا بايد فشار وارد شده به ستون فقرات را کاهش داد، يعنی فشاری که از دو طرف به ديسک وارد شده و باعث بيرون زدگی آن شده است. اگر ما بتوانيم کاری بکنيم که ديسک تا حدی به جای اولش برگردد که فشار از کانال نخاعی برداشته شود ، علائم بيمار (گزگز ،مورمور و ... ) کاملا" از بين می رود بنابراين با اين روش ما می توانيم ديسک بيرون زده را به جای اولش هدايت کنيم.

و اين کار با چه مکانيسمی انجام می شود؟

- در واقع ما فضای بين دو مهره را افزايش می دهيم که اين کار توسط دستگاه مخصوصی انجام می شود. وقتی اين فضا افزايش يافت، فشار در آن منطقه کم می شود. معمولا" اين کار در کلينيک بين 20 تا 30 جلسه طول می کشد، منتهی اين قسمت اول درمان است ما بايد ببينيم چرا چنين فشاری به ديسک آمده و باعث بيرون زدگی اين است که عضلاتی که بايد مسئوليت حمايت ستون فقرات را داشته باشند درست عمل نکرده اند. بنابراين عضلات آن منطقه بايد تقويت و بالانس شوند. اين کار با حرکت درمانی در راستای کار با دستگاه صورت می گيرد. يعنی به بيمار حرکات خاصی آموزش داده می شود، البته اين حرکات بر حسب بيمار متفاوتند. در حين ايجاد فضا برای ديسک، عضلات اطراف منطقه نيز تقويت می شوند.

در کنار اين اقدامات اصلاح روش زندگی تا چه حد در درمان کمر درد تاثير دارد؟

- مسلما" درمان بيرون زدگی ديسک به همين جا ختم نمی شود و فرد بايد روش زندگی اش را نيز اصلاح کند. چه در محيط زندگی شخصی و چه در محيط شغلی تمام حرکات روزمره بايد اصلاح شوند. استفاده اضافه از کمر عضله را خسته می کند و اين عضله خسته با يک حرکت کوچک ديسک را مستعد پارگی می کند. پس اصلاح حرکات روزمره که شايد از نظر خيلی از ما عادی تلقی شوند اهميت فراوانی دارد.

 • درمورد آب درمانی و تاثير آن بر درمان دردهای کمر هم توضيح می دهيد؟

- منظور از آب درمانی اين است که فرد تمرينات خاصی رادر آب انجام می دهد که در خشکی قادر به انجام آنها نيست. خاصيت آب اين است که وقتی جسمی را داخل آن می گذاريم آن جسم به اندازه حجم آب کم وزن می شود. مردی که 70 کيلو گرم وزن دارد وقتی داخل آب می رود وزنش 30 تا 40 کيلوگرم کم می شود. بنابراين فرد می تواند با اين تعليق ايجاد شده حرکاتی را انجام دهد که هيچگاه در خارج از آب نمی تواند آنها را اجرا کند.

همچنين ما در آب از خاصيت غوطه وری نيز استفاده می کنيم. يعنی هم در حالت افقی و هم عمودی حرکاتی را به بيمار آموزش می دهيم به اين صورت که يک سری از حرکات تخصصی برای کسانی که دچار اسپاسم عضلات در ناحيه کمر و ديسک هستند و جود دارد. در اين حالت بيمار در حالت عمودی در آب عوطه ور شده و وزنه هايی بين 2 تا 4 کيلوگرم به پای بيمار آويزان می شود. اين وزنه ها کششی را در ناحيه ستون فقرات ايجاد می کنند. در اين حالت حرکات ديگری به بيمار داده می شود و فشار از ناحيه ديسک به تدريج کاهش می يابد.

 • عوامل روانی از قبيل استرس هم در ايجاد کمردرد موثرند؟

- عضلات انسان متاثر از مغز وسيستم عصبی است، از غدد مختلف بدن از جمله غدد فوق کليوی ماده ای بنام آدرنالين ترشح می شود. ترشح آدرنالين البته به عواملی روانی است و کار اين ماده تحريک عصب سمپاتيک است . تحريک عصب سمپاتيک نيز به نوبه خود منجر به تنگی عروق و اسپاسم و انقباض عضلات شده و ايجاد کمر درد می کند.

اين انقباض فقط محدود به عضلات کمر می شود؟

- خير، معمولا" اين انقباض در تمام عضلات بدن ايجاد می شود، ولی از آنجا که در طول فعاليت های روزمره ما حرکات ورزشی اختصاصی برای کمر نداريم، عضلات کمر نيز برای اين اسپاسم ها مستعدتر هستند چون به تدريج ضعيف می شوند. خيلی ازافراد در طول روز مرتب پياده روی می کنند ولی عضلات کمرشان قوی نيست و پياده روی نيز آنها را تقويت نمی کند. به علاوه عضلات کمر در رابطه مستقيم با عضلات ناحيه شکم نيز هستند. يعنی افرادی که چاقند يا شکم بزرگ دارند، هر روز فشار مستمری را بر روی عضلات کمر وارد می آورند. بنابراين اين افراد در حالت عصبی با احتمال بيشتری نسبت به ديگران دچار کمر درد می شوند چون کمر بار اضافی ناشی از بزرگی شکم را در طول روز به عهده می گيرد.

به افرادی که با مشکل ديسک يا اسپاسم عضلات تحت درمان فيزيوتراپی قرار گرفته اند چه توصيه هايی می کنيد؟

- اين توصيه ها بسته به اينکه فرد دچار چه مشکلی بوده متفاوتند. ولی توصيه کلی اين است که هر کسی در هر شغلی با فيزيوتراپ خود راجع به فعاليت های روزمره اش صحبت کند و از او بپرسد روی چه صندلی بنشينيم، چطور بنشينيم، چقدر بنشينيم، برای خوابيدن، ايستادن ، ورزش کردن و ... نيز بايد اين سئوالات پرسيده شوند تا فرد دوباره دچار مشکل نشود چون جا انداختن ديسک بيرون زده و رفع اسپاسم عضلات به معنی عدم بازگشت مجدد آنها نيست.


برچسب‌ها: بهترین متخصص دیسک کمر و کمر درد, علت دیسک کمر و کمر درد, علاىم دیسک کمر وکمر درد, درمان دیسک کمر وکمر درد, بهترین روش درمان با متخصص دیسک کمر وکمر درد درتهراسایت جدید کلینک پروفسور بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم(مرکزتوانبخشی پروفسور بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی، کلینیک توانبخشی تبسم 

(مرکز توانبخشی پروفسور بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با پروفسور بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com